Kolegij
Studiji
Sanitarno inženjerstvoStudijska godina
2ISVU ID
188564ECTS
3
Kolegij Zakonski propisi u sanitarnom nadzoru je obvezni predmet na II. godini prijediplomskog sveučilišnog studija Sanitarnog inženjerstva koji se održava u II semestru. Izvršavanjem svih nastavnih aktivnosti te polaganjem završnog ispita student stječe 3 ECTS bodova.
Cilj kolegija je omogućiti usvajanje osnovnog znanja u pravnim normama koje reguliraju postupanje te nadležnost i ovlasti sanitarnog inspektora Državnog inspektorata kao i osnove pravnih normi Europske unije koje reguliraju nadležnost sanitarno inspekcijskog nadzora. Kroz obavljanje vježbi neposredno u objektima pod nadzorom sanitarne inspekcije studenti se neposredno upoznaju sa praktičnim pristupom subjektima nadzora i relevantnim činjenicama i okolnostima koje moraju biti u fokusu interesa sanitarno inspekcijskog nadzora.
Koriste pozitivne pravne norme iz područja koje obuhvaća sanitarno inspekcijski nadzor. Pravne norme se neposredno iščitavaju iz službenih glasnika Republike Hrvatske (Narodne novine) ili odgovarajućih separata pojedinih zakonskih tekstova odnosno iz službenog lista Europske unije (EURLEX):
1. Ustav Republike Hrvatske
2. Zakon o Državnom inspektoratu
3. Zakon o općem upravnom postupku NN
4. Zakon o službenim kontrolama i drugim službenim aktivnostima koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja, zdravlju bilja i sredstvima za zaštitu bilja
5. Zakon o hrani
6. Zakon o predmetima opće uporabe
7. Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti
8. Zakon o vodi za ljudsku potrošnju
9. Zakon o zaštiti od buke
10. Zakon o genetski modificiranim organizmima
11. Zakon o zaštiti od neionizirajućeg zračenja
12. Zakon o kemikalijama
13. Odluka o objavi međunarodnih zdravstvenih propisa (2005)
14. Uredba (EZ) br. 178/2002 Europskog parlamenta i Vijeća od 28. siječnja 2002. o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani, osnivanju Europske agencije za sigurnost hrane te utvrđivanju postupaka u područjima sigurnosti hrane, OJ L 31
15. Uredba (EZ) br. 852/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2004. o higijeni hrane, OJ L 139
16. Uredba (EZ) br. 882/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2004. o službenim kontrolama koje se provode radi provjeravanja poštivanja propisa o hrani i hrani za životinje te propisa o zdravlju i dobrobiti životinja, OJ L 165
Studenti su obavezni redovito pohađati i aktivno sudjelovati u svim oblicima nastave. Student nije izvršio svoje obveze propisane studijskim programom ukoliko je izostao više od 30% nastavnih sati svih oblika nastave (predavanje, seminari, vježbi) prema Pravilniku o ocjenjivanju studenata na Medicinskom fakultetu u Rijeci. Prema preporuci Sveučilišta student može odbiti pozitivnu ocjenu na ispitu ali pri tome mora potpisati obrazac kojim prihvaća nedovoljnu ocjenu uz iskorišten jedan od tri moguća izlaska na ispit. Kolokvij je također moguće ponavljati ali će termin biti definiran sa voditeljem kolegija.
ECTS bodovni sustav ocjenjivanja:
Ocjenjivanje studenata provodi se prema važećem Pravilniku o studijima Sveučilišta u Rijeci, te prema Pravilniku o ocjenjivanju studenata na Medicinskom fakultetu u Rijeci (usvojenog na Fakultetskom vijeću Medicinskog fakulteta u Rijeci).
Rad studenata vrednovat će se i ocjenjivati tijekom izvođenja nastave, te na završnom ispitu. Od ukupno 100 bodova, tijekom nastave student može ostvariti 70 bodova, a na završnom ispitu 30 bodova.
I. Tijekom nastave vrednuje se (maksimalno do 70 bodova):
Ocjenske bodove (maksimalno 70 bodova) student tijekom nastave stječe na slijedeći način:
- seminar (do 10 bodova)
- obvezni pismeni kolokvij (do 60 bodova) – prag prolaza na kolokviju je 50% a bodovi za riješen test ispod praga se ne daju.
SEMINAR
Svaki student ima obavezu samostalno izraditi jedan seminarski zadatak na dogovorenu temu, u kojem će predstaviti i analizirati određeni problem. Za pisanje i izlaganje seminarskog rada student stječe maksimalno 10 bodova.
OBVEZNI PISMENI KOLOKVIJ (do 60 bodova) – prag prolaza na kolokviju je 50% a bodovi za riješen test ispod praga se ne daju.
II. Završni ispit (do 30 bodova)
Završni ispit je usmeni i boduje se s maksimalno 30 ocjenskih bodova. Bodovi na završnom ispitu dobivaju se kada student uspješno odgovori na najmanje 50% postavljenih pitanja.
Tko može pristupiti završnom ispitu:
Studenti koji mogu pristupiti završnom ispitu su oni studenti koji od maksimalnih 70 ocjenskih bodova koje je moguće ostvariti tijekom nastave mora sakupiti minimun 50% i više ocjenskih bodova od ocjenskih bodova koje je bilo moguće steći tijekom nastave kroz oblike kontinuiranog praćenja i vrednovanja studenata sukladno pravilniku i/ili studijskom programu sastavnice.
Tko ne može pristupiti završnom ispitu:
Studenti koji su tijekom nastave ostvarili 0 do 29,9 bodova ili koji imaju 30% i više izostanaka s nastave. Takav student je neuspješan (1) F i ne može izaći na završni ispit, tj. mora predmet ponovno upisati naredne akademske godine.
Ishodi učenja
Upoznavanje s ciljevima kolegija i osnovnim povijesnim činjenicama razvoja sanitarno inspekcijskog nadzora.
Ishodi učenja
Upoznavanje s glavnim elementima općeg upravnog postupka i osnovama primjene EU prava u hrvatskom pravnom sustavu te definiranje osnovna o pravnoj normi (zakoni, pravilnici, uredbe, direktive).
Ishodi učenja
Upoznavanje s glavnim elementima Zakona o službenim kontrolama koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja.
Ishodi učenja
Upoznavanje s glavnim elementima Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti.
Ishodi učenja
Upoznavanje s glavnim elementima Zakona o zaštiti od neionizirajućem zračenja.
Ishodi učenja
Upoznavanje sa sanitarno inspekcijskim nadzorom nad objektima za proizvodnju i promet hrane te zdravstvenom ispravnošću hrane
Ishodi učenja
Upoznavanje sa sanitarno inspekcijskim nadzorom nad objektima za opskrbu pučanstva vodom za ljudsku potrošnju i zdravstvenom ispravnošću vode za ljudsku potrošnju. Upoznavanje sa sanitarno inspekcijskim nadzorom nad objektima za proizvodnju i promet predmeta opće uporabe te nad zdravstvenom ispravnošću predmeta opće uporabe, uzimanje uzoraka hrane, vode za ljudsku potrošnju i predmeta opće uporabe te uzoraka za laboratorijsko ispitivanje sadržaja genetski modificiranih organizama u okviru službenih kontrola.
Ishodi učenja
Upoznavanje sa sanitarno inspekcijskim nadzorom nad izvorima neionizirajućeg zračenja (elektromagnetsko i optičko zračenje), nadzorom nad objektima za pružanje higijenskih usluga stanovništva (njega, uljepšavanje lica i tijela, saune, saloni za masažu, pedikeri, kozmetičari, tattoo i piercing studio), nadzorom nad sanitarno tehničkim i higijenskim uvjetima bazena za kupanje i rekreaciju.
Ishodi učenja
Upoznavanje sa sanitarno inspekcijskim nadzorom nad objektima i djelatnostima koje koriste opasne kemikalije u krutom, tekućem ili plinovitom stanju, nadzorom nad uvozom hrane i predmeta opće uporabe te putnicima u međunarodnom prometu (luke, aerodromi i sl.)
Ishodi učenja
Upoznavanje sa sanitarno inspekcijskim nadzorom nad objektima odgoja, obrazovanja, socijalne skrbi i zdravstva. Razumjeti postupak izvođenja vještačenja. Upoznavanje sa pisanjem zapisnika o utvrđenom činjeničnom stanju i donošenje rješenja u upravnom postupku.
Ishodi učenja
Upoznavanje s zapisnikom o cjelovitom inspekcijskom nadzoru u pravnim osobama pod inspekcijskim nadzorom.
Ishodi učenja
Upoznavanje sa slučajevima izricanja usmenog rješenje tijekom inspekcijskog nadzora.
Ishodi učenja
Upoznavanje s zapisnikom o ciljanom inspekcijskom nadzoru u pravnim osobama pod inspekcijskim nadzorom.