Kolegij
Kolegij Sudska medicina je obvezni predmet na šestoj godini Integriranog preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija Medicina i sastoji se od 20 nastavnih sati predavanja, 10 nastavnih sati seminara i 20 nastavnih sati vježbi (ukupno 50 sati (3 ECTS)). Kolegij se izvodi na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci i u obdukcijskoj sali Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku smještenoj na Zavodu za patologiju i patološku anatomiju.
Cilj kolegija je omogućiti usvajanje osnovnih znanja i vještina iz područja sudske medicine.
Sadržaj predmeta je sljedeći:
Predmet sudska medicina obuhvaća tri osnovne cjeline a to su: medicinski aspekti smrti, patologija traume, medicina i pravo.
ISHODI UČENJA ZA PREDMET:
I. KOGNITIVNA DOMENA – ZNANJE
Studenti moraju usvojiti teorijske osnove o oštećenju zdravlja, utvrđivanju smrti, nagloj I prirodnoj smrti, tanatologiji te pregledu mrtvog tijela, patologiji traume, mehaničkim ozljedama, asfiktičnim I fizikalnim ozljedama, kraniocerebralnim ozljedama, forenzičkoj toksikologiji, te ulozi vještaka u sudskim postupcima, prometnom traumatizmu I vještačenju u cestovnom prometu, vještačenju tjelesnih ozljeda u kaznenom postupku, profesionalnoj odgovornosti liječnika I kaznenopravnoj odgovornosti liječnika.
II.PSIHOMOTORIČKA DOMENA – VJEŠTINE
Studenti na kraju nastave ovog kolegija trebaju biti sposobni koristiti stečena znanja u samostalnom obavljanju vanjskog pregleda mrtvog tijela i prepoznavanju znakova smrti radi utvrđivanja činjenice smrti, u ispunjavanju odgovarajuće dokumentacije, pravilnom utvrđivanju, klasifikaciji i opisivanju ozljeda na živim osobama i na mrtvom tijelu, u utvrđivanju težine ozljede, u postavljanju sumnje na nasilnu smrt i indikacije za mrtvozorničku ili sudsko-medicinsku obdukciju, te u obavljanju pregleda i uzimanju uzoraka za kemijskotoksikološku analizu kod mrtvih i kod živih osoba.
Izvođenje nastave:
Nastava se izvodi u obliku predavanja, seminara i vježbi. Predviđeno vrijeme trajanja nastave je ukupno 3 tjedna. Tijekom seminara, za koje se očekuje da je student adekvatno pripremljen, nastavnik usmjeruje pažnju na bitne stavke obrađene cjeline, prikazuje slučajeve iz prakse vezane za obrađenu cjelinu i uključuje studente u aktivnu raspravu o stavkama obrađenog gradiva. Tijekom vježbi nastavnik obavlja obdukciju te prati aktivno uključivanje studenata u raspravu oko nalaza i mišljenja koji će rezultirati na kraju obdukcije.
Studentu je obveza pripremiti gradivo o kojem se raspravlja: Tijekom nastave održati će se jedan obvezatni pismeni međuispit, te na kraju nastave usmeni završni ispit. Izvršavanjem svih nastavnih aktivnosti te pristupanjem obvezatnom pismenom međuispitu i usmenom završnom ispitu student stječe 3 ETCS boda.
Nastavnik ocjenjuje sudjelovanje studenta u radu seminara (pokazano znanje, razumijevanje, sposobnost postavljanja problema, zaključivanje, itd.)
1. Zečević D. i sur. Sudska medicina i deontologija. 5., obnovljeno i dopunjeno izdanje. Zagreb: Medicinska naklada, 2018. Predavanja i seminari |
1 .Di Maio DJ, Di Maio VJM. Forensic Pathology. 2. izd. Boca Raton: CRC Press, 2001. 2. Saukko P, Knight B. Knight’s Forensic Pathology. 3. izd. London: Amold Publishers, 2004. 3. Zečević D, Škavić J. Osnove sudske medicine za pravnike. Zagreb: Barbat, 1996.
|
Studenti su obvezni redovito pohađati nastavu (predavanja, seminari i vježbe) i aktivno sudjelovati u svim oblicima nastave, što uključuje pripremu studenta za cjeline obrađene na seminarima korištenjem obavezne literature. |
ECTS bodovni sustav ocjenjivanja: Ocjenjivanje studenata provodi se prema važećem Pravilniku o studijima Sveučilišta u Rijeci, te prema Pravilniku o ocjenjivanju studenata na Medicinskom fakultetu u Rijeci (usvojenog na Fakultetskom vijeću Medicinskog fakulteta u Rijeci). Rad studenata vrednovat će se i ocjenjivati tijekom izvođenja nastave, te na završnom ispitu. Od ukupno 100 bodova, tijekom nastave student može ostvariti 70 bodova, a na završnom ispitu 30 bodova.
a) Aktivnost na nastavi, seminarima i vježbama (do 10 bodova) b) Pismeni međuispit (do 60 bodova)
Student može izostati s 30% nastave isključivo zbog zdravstvenih razloga što opravdava liječničkom ispričnicom. Nazočnost na predavanjima, vježbama i seminarima je obvezna. Nadoknada vježbi i seminara moguća je uz prethodni dogovor s voditeljem. Ako student ometa održavanje nastave (predavanje, seminar, vježba) nastavnik ga može udaljiti s nastave što se bilježi kao izostanak s nastave. Student nije izvršio svoje obaveze propisane studijskim programom ukoliko je izostao više od 30% nastavnih sati svakog pojedinog oblika nastave (predavanja, seminari ili vježbe).
Ukoliko student opravdano ili neopravdano izostane s više od 30% nastave ne može nastaviti praćenje kolegija te gubi mogućnost izlaska na završni ispit. Time je prikupio 0 ECTS bodova i ocijenjen je ocjenom F.
% aktivnosti ocjenski bodovi 70-85 5 86-100 10
b) Pismeni međuispit (do 60 bodova)
Tijekom nastave svi studenti obavezni su pristupiti pismenom međuispitu gdje se stječe maksimalno 60 ocjenskih bodova.
Pismeni međuispit održava se na kraju drugog tjedna nastave, po završetku predavanja i seminara. Pismeni međuispit uključuje 60 pitanja iz gradiva obrađenog na predavanjima i seminarima i piše se 60 minuta.
Studenti koji su iz opravdanih razloga izostali s međuispita, imaju mogućnost ponovnog polaganja međuispita tjedan dana nakon održanog međuispita.
Pismeni međuispit uključuje gradivo iz nastavnih cjelina (seminara i predavanja): tanatologija, mehaničke ozljede, asfiktične i fizikalne ozljede, kraniocerebralne ozljede, zatvorene mehaničke ozljede trupa, zaživotne (vitalne) reakcije, jatrogene ozljede i ozljede pri reanimaciji, identifikacija na temelju DNA analize, vještačenje u kaznenom i parničnom postupku, vještačenje tjelesnih ozljeda u kaznenom postupku, prometni traumatizam i vještačenja u cestovnim nezgodama, forenzička toksikologija, čedomorstvo i protupravni prekid trudnoće, kaznenopravna i građanskopravna odgovornost liječnika, kaznena djela protiv spolne slobode i ćudoređa.
Pismeni međuispit sastoji se od 60 pitanja na zaokruživanje s jednim ponuđenim točnim odgovorom. Svako točno odgovoreno pitanje nosi 1 bod. Kriterij za dobivanje ocjenskih bodova je 50% točno riješenih pitanja. Osobe koje nisu stekle kriterij za dobivanje ocjenskih bodova (odnosno one koje nisu točno riješile više od 50% testa) imaju pravo ponoviti međuispit za tjedan dana.
Završni ispit je usmeni ispit. Nosi 30 ocjenskih bodova (raspon od 15-30).
Uspjeh na završnom ispitu pretvara se u ocjenske bodove na sljedeći način:
Tko može pristupiti završnom ispitu: Studenti koji su tijekom nastave ostvarili najmanje 35 bodova (50% od maksimalnih 70 bodova) obavezno pristupaju završnom usmenom ispitu na kojem mogu ostvariti maksimalno 30 bodova.
Tko ne može pristupiti završnom ispitu:
III. Konačna ocjena je zbroj ECTS ocjene ostvarene tijekom nastave i na završnom ispitu:
|
Nastavni sadržaji i sve obavijesti vezane uz kolegij nalaze se na Share-portalu za internu komunikaciju Katedre/Zavoda za sudsku medicinu I kriminalistiku. |
Ishodi učenja
Objasniti definiciju smrti i njezine pojavne oblike
Upoznati se s ranim i kasnim znakovima smrti te orijentacijskim određivanjem vremena smrti
Upoznati se s načinom vanjskog pregleda mrtvog tijela
Ishodi učenja
Upoznati se s vrstama mehaničkih ozljeda i dokumentiranjem mehaničkih ozljeda
Znati prepoznati i opisati različite oblike mehaničkih ozljeda
Znati razlikovati nespecifične mehaničke ozljede i način njihova nastanka
Znati sve oblike specifičnih mehaničkih ozljeda te način njihovog nastanka
Znati ocijeniti zaživotnost ozljeda, makroskopske i histološke promjene na ozljeđenom tkivu
Diferencijalna dijagnostika samoubojstva i ubojstva
Ishodi učenja
Upoznati se s tipovima asfiksija
Razlikovati znakove uočene kod različitih tipova asfiksije (davljenje, gušenje, vješanje)
Znati prepoznati znakove utapanja
Znati definirati i prepoznati znakove fizikalnih ozljeda
Upoznati se s efektima djelovanja visoke i niske temperature na ljudski organizam
Znati prepoznati ozljede uslijed udara električne struje i groma
Ishodi učenja
Upoznati klasifikacijski sustav koji se odnosi na kraniocerebralnie ozljede i cjelokupno funkcioniranje pojedinca a primjenjuje se u kliničkoj praksi
Znati opisati različite ozljede glave i jasno uočiti razliku između specifičnih i nespecifičnih ozljeda
Upoznati se s ozljedama glave koje svojom kliničkom slikom ne odgovaraju patofiziološkim mehanizmima
Razumijevanje odnosa mehaničkih ozljeda trupa i unutarnjih organa.
Upoznati način i mehanizme ozljeđivanja po anatomskim regijama tijela.
Ishodi učenja
Zaživotne (vitalne) reakcije
Ishodi učenja: Prepoznati reakcije koje nastaju tijekom života, kao odgovor organizma na oboljenje ili ozljedu.
Biti upoznat s metodama utvrđivanja vremena smrti temeljenim na inflamatornim i vitalnim reakcijama.
Biti upoznat s prirodnom evolucijom ozljeda.
Upoznati se s mogućnošću davanja odgovora na pitanje da li su neke ozljede nastale u istom ili različitom štetnom događaju, te sagledati sudskomedicinsku važnost takvog odgovora.
Jatrogene ozljede i ozljede pri reanimaciji
Ishodi učenja: Prepoznati sudskomedicinske aspekte medicinskih intervencija
Biti upoznat sa sudskomedicinskim spektrima anestezije i reanimacije
Ishodi učenja
Naučiti koje uzorke treba uzeti pri kliničkom pregledu, pri obdukciji i pri ekshumaciji.
Upoznati se sa specifičnostima različitih bioloških uzoraka, mjestu uzorkovanja i načinu čuvanja bioloških uzoraka do analize.
Upoznati se s djelovanjem alkohola na ljudski organizam i utjecajem alkohola na vozačke sposobnosti
Upoznati se sa simptomima i sudsko-medicinskim nalazom kod intoksikacije ugljikoviim monoksidom, drogama i psihotropnim lijekovima te lakohlapljivim otrovima
Znati kako se uzima uzorak za kemijsko-toksikološku analizu i upoznati najznačajnije metode kemijsko-toksikološke analize
Upoznati čimbenike otrovnosti pojedinih tvari te sudbinu otrova u organizmu
Ishodi učenja
Znati kada čimbenici vezani uz trudnoću postaju dijelom kaznenog djela
Znati definiciju čedomorstva
Znati na koja pitanja moramo odgovoriti u slučajevima čedomorstva
Upoznati se s metodama koje koristimo za odgovaranje na pitanja vezana za čedomorstvo
Znati vrste, načine i komplikacije prekida trudnoće
Ishodi učenja
Upoznati se sa zakonskim odredbama i vrstama kaznenih djela koja mogu počiniti liječnici i drugo zdravstveno osoblje u obavljanju prakse
Razlika između pogreške i komplikacije, pravni aspekti medicinskih vještačenja
Ishodi učenja
Vježbe iz kolegija Sudska medicina izvode se u obdukcijskoj sali Zavoda, smještenoj u prostorima Zavoda za patologiju i patološku anatomiju. Tijekom vježbi nastavnik- obducent, uz pomoć pomoćnog osoblja, izvodi vanjski pregled tijela i sudsko-medicinsku obdukciju. Studenti tijekom vježbe moraju biti sposobni izvršiti pregled mrtvog tijela i opisati osnovne znakove smrti koje uočavaju na tijelu.
Ukoliko tijekom tjedna predviđenog za održavanje vježbi ne bude obdukcija, studenti će se upoznati s radom histološkog i alkoholometrijskog laboratorija Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, smještenih u prostorijama Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, Također će se u tom slučaju upoznati s teoretskim principima obdukcije, osnovama mrtvozorničke službe i mogućim obdukcijskim nalazima putem prikaza slučajeva iz prakse.
Ishodi učenja
Vježbe iz kolegija Sudska medicina izvode se u obdukcijskoj sali Zavoda, smještenoj u prostorima Zavoda za patologiju i patološku anatomiju. Tijekom vježbi nastavnik- obducent, uz pomoć pomoćnog osoblja, izvodi vanjski pregled tijela i sudsko-medicinsku obdukciju. Studenti tijekom vježbe moraju biti sposobni izvršiti pregled mrtvog tijela i opisati osnovne znakove smrti koje uočavaju na tijelu.
Ukoliko tijekom tjedna predviđenog za održavanje vježbi ne bude obdukcija, studenti će se upoznati s radom histološkog i alkoholometrijskog laboratorija Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, smještenih u prostorijama Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, Također će se u tom slučaju upoznati s teoretskim principima obdukcije, osnovama mrtvozorničke službe i mogućim obdukcijskim nalazima putem prikaza slučajeva iz prakse.
Ishodi učenja
Vježbe iz kolegija Sudska medicina izvode se u obdukcijskoj sali Zavoda, smještenoj u prostorima Zavoda za patologiju i patološku anatomiju. Tijekom vježbi nastavnik- obducent, uz pomoć pomoćnog osoblja, izvodi vanjski pregled tijela i sudsko-medicinsku obdukciju. Studenti tijekom vježbe moraju biti sposobni izvršiti pregled mrtvog tijela i opisati osnovne znakove smrti koje uočavaju na tijelu.
Ukoliko tijekom tjedna predviđenog za održavanje vježbi ne bude obdukcija, studenti će se upoznati s radom histološkog i alkoholometrijskog laboratorija Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, smještenih u prostorijama Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, Također će se u tom slučaju upoznati s teoretskim principima obdukcije, osnovama mrtvozorničke službe i mogućim obdukcijskim nalazima putem prikaza slučajeva iz prakse.
Ishodi učenja
Pristup Identifikaciji kao utvrđivanju istinitosti osoba, dijelova tijela, tragova i predmeta u cilju otkrivanja pojedinih obilježja koja omogućuju nesumnjivo i nesporno prepoznavanje
Upoznati se s klasičnim metodama humane identifikacije - fotografiranje, daktiloskopiranje, status zubala, RTG.
Ishodi učenja
Upoznati se sa zadaćom vještaka medicinske struke u kaznenom i parničnom postupku na sudu
Upoznati se s kvalifikacijom tjelesnih ozljeda
Praktična primjena zakonskih kriterija
Ishodi učenja
Upoznati se s tipovima nesreća u vozača, putnika i motociklista
Znati nabrojati i opisati rizične čimbenike prometnih nesreća
Upoznati mehanizme nastanka i vrste ozljeda u putnika i pješaka tijekom prometnih nesreća
Razlikovati različite tipove vozila i ozljede koje nastaju naletom na pješaka
Interpretacija nalaza kod trzajne ozljede vratne kralježnice
Ishodi učenja
Upoznati se s osnovama antropološke obrade koštanoga materijala
Razlikovati postmortalne od perimortalnih ozljeda na kostima
Određivanje spola i dobi na koštanom materijalu
Analiza zubala u utvrđivanju identiteta
Upoznati se s metodama molekularne forenzike
Znati kada i kako se koja molekularna metoda koristi
Znati opisati osnovne korake i metode u dobivanju DNA
Upoznati se s načinom interpretacije nalaza DNA
Ishodi učenja
Upoznati vrste kaznenih djela protiv spolne slobode i ćudoređa
Znati ulogu medicinske struke u obradi žrtava spolnog nasilja
Prikaz slučajeva spolnih delikata u sudskomedicinskoj praksi
Ishodi učenja
Objasniti definiciju smrti i njezine pojavne oblike
Upoznati se s ranim i kasnim znakovima smrti te orijentacijskim određivanjem vremena smrti
Upoznati se s načinom vanjskog pregleda mrtvog tijela
Ishodi učenja
Upoznati se s vrstama mehaničkih ozljeda i dokumentiranjem mehaničkih ozljeda
Znati prepoznati i opisati različite oblike mehaničkih ozljeda
Znati razlikovati nespecifične mehaničke ozljede i način njihova nastanka
Znati sve oblike specifičnih mehaničkih ozljeda te način njihovog nastanka
Znati ocijeniti zaživotnost ozljeda, makroskopske i histološke promjene na ozljeđenom tkivu
Diferencijalna dijagnostika samoubojstva i ubojstva
Ishodi učenja
Upoznati se s tipovima asfiksija
Razlikovati znakove uočene kod različitih tipova asfiksije (davljenje, gušenje, vješanje)
Znati prepoznati znakove utapanja
Znati definirati i prepoznati znakove fizikalnih ozljeda
Upoznati se s efektima djelovanja visoke i niske temperature na ljudski organizam
Znati prepoznati ozljede uslijed udara električne struje i groma
Ishodi učenja
Upoznati klasifikacijski sustav koji se odnosi na kraniocerebralnie ozljede i cjelokupno funkcioniranje pojedinca a primjenjuje se u kliničkoj praksi
Znati opisati različite ozljede glave i jasno uočiti razliku između specifičnih i nespecifičnih ozljeda
Upoznati se s ozljedama glave koje svojom kliničkom slikom ne odgovaraju patofiziološkim mehanizmima
Razumijevanje odnosa mehaničkih ozljeda trupa i unutarnjih organa.
Upoznati način i mehanizme ozljeđivanja po anatomskim regijama tijela.
Ishodi učenja
Zaživotne (vitalne) reakcije
Ishodi učenja: Prepoznati reakcije koje nastaju tijekom života, kao odgovor organizma na oboljenje ili ozljedu.
Biti upoznat s metodama utvrđivanja vremena smrti temeljenim na inflamatornim i vitalnim reakcijama.
Biti upoznat s prirodnom evolucijom ozljeda.
Upoznati se s mogućnošću davanja odgovora na pitanje da li su neke ozljede nastale u istom ili različitom štetnom događaju, te sagledati sudskomedicinsku važnost takvog odgovora.
Jatrogene ozljede i ozljede pri reanimaciji
Ishodi učenja: Prepoznati sudskomedicinske aspekte medicinskih intervencija
Biti upoznat sa sudskomedicinskim spektrima anestezije i reanimacije
Ishodi učenja
Naučiti koje uzorke treba uzeti pri kliničkom pregledu, pri obdukciji i pri ekshumaciji.
Upoznati se sa specifičnostima različitih bioloških uzoraka, mjestu uzorkovanja i načinu čuvanja bioloških uzoraka do analize.
Upoznati se s djelovanjem alkohola na ljudski organizam i utjecajem alkohola na vozačke sposobnosti
Upoznati se sa simptomima i sudsko-medicinskim nalazom kod intoksikacije ugljikoviim monoksidom, drogama i psihotropnim lijekovima te lakohlapljivim otrovima
Znati kako se uzima uzorak za kemijsko-toksikološku analizu i upoznati najznačajnije metode kemijsko-toksikološke analize
Upoznati čimbenike otrovnosti pojedinih tvari te sudbinu otrova u organizmu
Ishodi učenja
Znati kada čimbenici vezani uz trudnoću postaju dijelom kaznenog djela
Znati definiciju čedomorstva
Znati na koja pitanja moramo odgovoriti u slučajevima čedomorstva
Upoznati se s metodama koje koristimo za odgovaranje na pitanja vezana za čedomorstvo
Znati vrste, načine i komplikacije prekida trudnoće
Ishodi učenja
Upoznati se sa zakonskim odredbama i vrstama kaznenih djela koja mogu počiniti liječnici i drugo zdravstveno osoblje u obavljanju prakse
Razlika između pogreške i komplikacije, pravni aspekti medicinskih vještačenja
Ishodi učenja
Vježbe iz kolegija Sudska medicina izvode se u obdukcijskoj sali Zavoda, smještenoj u prostorima Zavoda za patologiju i patološku anatomiju. Tijekom vježbi nastavnik- obducent, uz pomoć pomoćnog osoblja, izvodi vanjski pregled tijela i sudsko-medicinsku obdukciju. Studenti tijekom vježbe moraju biti sposobni izvršiti pregled mrtvog tijela i opisati osnovne znakove smrti koje uočavaju na tijelu.
Ukoliko tijekom tjedna predviđenog za održavanje vježbi ne bude obdukcija, studenti će se upoznati s radom histološkog i alkoholometrijskog laboratorija Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, smještenih u prostorijama Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, Također će se u tom slučaju upoznati s teoretskim principima obdukcije, osnovama mrtvozorničke službe i mogućim obdukcijskim nalazima putem prikaza slučajeva iz prakse.
Ishodi učenja
Vježbe iz kolegija Sudska medicina izvode se u obdukcijskoj sali Zavoda, smještenoj u prostorima Zavoda za patologiju i patološku anatomiju. Tijekom vježbi nastavnik- obducent, uz pomoć pomoćnog osoblja, izvodi vanjski pregled tijela i sudsko-medicinsku obdukciju. Studenti tijekom vježbe moraju biti sposobni izvršiti pregled mrtvog tijela i opisati osnovne znakove smrti koje uočavaju na tijelu.
Ukoliko tijekom tjedna predviđenog za održavanje vježbi ne bude obdukcija, studenti će se upoznati s radom histološkog i alkoholometrijskog laboratorija Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, smještenih u prostorijama Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, Također će se u tom slučaju upoznati s teoretskim principima obdukcije, osnovama mrtvozorničke službe i mogućim obdukcijskim nalazima putem prikaza slučajeva iz prakse.
Ishodi učenja
Vježbe iz kolegija Sudska medicina izvode se u obdukcijskoj sali Zavoda, smještenoj u prostorima Zavoda za patologiju i patološku anatomiju. Tijekom vježbi nastavnik- obducent, uz pomoć pomoćnog osoblja, izvodi vanjski pregled tijela i sudsko-medicinsku obdukciju. Studenti tijekom vježbe moraju biti sposobni izvršiti pregled mrtvog tijela i opisati osnovne znakove smrti koje uočavaju na tijelu.
Ukoliko tijekom tjedna predviđenog za održavanje vježbi ne bude obdukcija, studenti će se upoznati s radom histološkog i alkoholometrijskog laboratorija Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, smještenih u prostorijama Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, Također će se u tom slučaju upoznati s teoretskim principima obdukcije, osnovama mrtvozorničke službe i mogućim obdukcijskim nalazima putem prikaza slučajeva iz prakse.
Ishodi učenja
Pristup Identifikaciji kao utvrđivanju istinitosti osoba, dijelova tijela, tragova i predmeta u cilju otkrivanja pojedinih obilježja koja omogućuju nesumnjivo i nesporno prepoznavanje
Upoznati se s klasičnim metodama humane identifikacije - fotografiranje, daktiloskopiranje, status zubala, RTG.
Ishodi učenja
Upoznati se sa zadaćom vještaka medicinske struke u kaznenom i parničnom postupku na sudu
Upoznati se s kvalifikacijom tjelesnih ozljeda
Praktična primjena zakonskih kriterija
Ishodi učenja
Upoznati se s tipovima nesreća u vozača, putnika i motociklista
Znati nabrojati i opisati rizične čimbenike prometnih nesreća
Upoznati mehanizme nastanka i vrste ozljeda u putnika i pješaka tijekom prometnih nesreća
Razlikovati različite tipove vozila i ozljede koje nastaju naletom na pješaka
Interpretacija nalaza kod trzajne ozljede vratne kralježnice
Ishodi učenja
Upoznati se s osnovama antropološke obrade koštanoga materijala
Razlikovati postmortalne od perimortalnih ozljeda na kostima
Određivanje spola i dobi na koštanom materijalu
Analiza zubala u utvrđivanju identiteta
Upoznati se s metodama molekularne forenzike
Znati kada i kako se koja molekularna metoda koristi
Znati opisati osnovne korake i metode u dobivanju DNA
Upoznati se s načinom interpretacije nalaza DNA
Ishodi učenja
Upoznati vrste kaznenih djela protiv spolne slobode i ćudoređa
Znati ulogu medicinske struke u obradi žrtava spolnog nasilja
Prikaz slučajeva spolnih delikata u sudskomedicinskoj praksi
Ishodi učenja
Objasniti definiciju smrti i njezine pojavne oblike
Upoznati se s ranim i kasnim znakovima smrti te orijentacijskim određivanjem vremena smrti
Upoznati se s načinom vanjskog pregleda mrtvog tijela
Ishodi učenja
Upoznati se s vrstama mehaničkih ozljeda i dokumentiranjem mehaničkih ozljeda
Znati prepoznati i opisati različite oblike mehaničkih ozljeda
Znati razlikovati nespecifične mehaničke ozljede i način njihova nastanka
Znati sve oblike specifičnih mehaničkih ozljeda te način njihovog nastanka
Znati ocijeniti zaživotnost ozljeda, makroskopske i histološke promjene na ozljeđenom tkivu
Diferencijalna dijagnostika samoubojstva i ubojstva
Ishodi učenja
Upoznati se s tipovima asfiksija
Razlikovati znakove uočene kod različitih tipova asfiksije (davljenje, gušenje, vješanje)
Znati prepoznati znakove utapanja
Znati definirati i prepoznati znakove fizikalnih ozljeda
Upoznati se s efektima djelovanja visoke i niske temperature na ljudski organizam
Znati prepoznati ozljede uslijed udara električne struje i groma
Ishodi učenja
Upoznati klasifikacijski sustav koji se odnosi na kraniocerebralnie ozljede i cjelokupno funkcioniranje pojedinca a primjenjuje se u kliničkoj praksi
Znati opisati različite ozljede glave i jasno uočiti razliku između specifičnih i nespecifičnih ozljeda
Upoznati se s ozljedama glave koje svojom kliničkom slikom ne odgovaraju patofiziološkim mehanizmima
Razumijevanje odnosa mehaničkih ozljeda trupa i unutarnjih organa.
Upoznati način i mehanizme ozljeđivanja po anatomskim regijama tijela.
Ishodi učenja
Zaživotne (vitalne) reakcije
Ishodi učenja: Prepoznati reakcije koje nastaju tijekom života, kao odgovor organizma na oboljenje ili ozljedu.
Biti upoznat s metodama utvrđivanja vremena smrti temeljenim na inflamatornim i vitalnim reakcijama.
Biti upoznat s prirodnom evolucijom ozljeda.
Upoznati se s mogućnošću davanja odgovora na pitanje da li su neke ozljede nastale u istom ili različitom štetnom događaju, te sagledati sudskomedicinsku važnost takvog odgovora.
Jatrogene ozljede i ozljede pri reanimaciji
Ishodi učenja: Prepoznati sudskomedicinske aspekte medicinskih intervencija
Biti upoznat sa sudskomedicinskim spektrima anestezije i reanimacije
Ishodi učenja
Naučiti koje uzorke treba uzeti pri kliničkom pregledu, pri obdukciji i pri ekshumaciji.
Upoznati se sa specifičnostima različitih bioloških uzoraka, mjestu uzorkovanja i načinu čuvanja bioloških uzoraka do analize.
Upoznati se s djelovanjem alkohola na ljudski organizam i utjecajem alkohola na vozačke sposobnosti
Upoznati se sa simptomima i sudsko-medicinskim nalazom kod intoksikacije ugljikoviim monoksidom, drogama i psihotropnim lijekovima te lakohlapljivim otrovima
Znati kako se uzima uzorak za kemijsko-toksikološku analizu i upoznati najznačajnije metode kemijsko-toksikološke analize
Upoznati čimbenike otrovnosti pojedinih tvari te sudbinu otrova u organizmu
Ishodi učenja
Znati kada čimbenici vezani uz trudnoću postaju dijelom kaznenog djela
Znati definiciju čedomorstva
Znati na koja pitanja moramo odgovoriti u slučajevima čedomorstva
Upoznati se s metodama koje koristimo za odgovaranje na pitanja vezana za čedomorstvo
Znati vrste, načine i komplikacije prekida trudnoće
Ishodi učenja
Upoznati se sa zakonskim odredbama i vrstama kaznenih djela koja mogu počiniti liječnici i drugo zdravstveno osoblje u obavljanju prakse
Razlika između pogreške i komplikacije, pravni aspekti medicinskih vještačenja
Ishodi učenja
Vježbe iz kolegija Sudska medicina izvode se u obdukcijskoj sali Zavoda, smještenoj u prostorima Zavoda za patologiju i patološku anatomiju. Tijekom vježbi nastavnik- obducent, uz pomoć pomoćnog osoblja, izvodi vanjski pregled tijela i sudsko-medicinsku obdukciju. Studenti tijekom vježbe moraju biti sposobni izvršiti pregled mrtvog tijela i opisati osnovne znakove smrti koje uočavaju na tijelu. Ukoliko tijekom tjedna predviđenog za održavanje vježbi ne bude obdukcija, studenti će se upoznati s radom histološkog i alkoholometrijskog laboratorija Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, smještenih u prostorijama Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, Također će se u tom slučaju upoznati s teoretskim principima obdukcije, osnovama mrtvozorničke službe i mogućim obdukcijskim nalazima putem prikaza slučajeva iz prakse. |
Ishodi učenja
Vježbe iz kolegija Sudska medicina izvode se u obdukcijskoj sali Zavoda, smještenoj u prostorima Zavoda za patologiju i patološku anatomiju. Tijekom vježbi nastavnik- obducent, uz pomoć pomoćnog osoblja, izvodi vanjski pregled tijela i sudsko-medicinsku obdukciju. Studenti tijekom vježbe moraju biti sposobni izvršiti pregled mrtvog tijela i opisati osnovne znakove smrti koje uočavaju na tijelu. Ukoliko tijekom tjedna predviđenog za održavanje vježbi ne bude obdukcija, studenti će se upoznati s radom histološkog i alkoholometrijskog laboratorija Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, smještenih u prostorijama Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, Također će se u tom slučaju upoznati s teoretskim principima obdukcije, osnovama mrtvozorničke službe i mogućim obdukcijskim nalazima putem prikaza slučajeva iz prakse. |
Ishodi učenja
Vježbe iz kolegija Sudska medicina izvode se u obdukcijskoj sali Zavoda, smještenoj u prostorima Zavoda za patologiju i patološku anatomiju. Tijekom vježbi nastavnik- obducent, uz pomoć pomoćnog osoblja, izvodi vanjski pregled tijela i sudsko-medicinsku obdukciju. Studenti tijekom vježbe moraju biti sposobni izvršiti pregled mrtvog tijela i opisati osnovne znakove smrti koje uočavaju na tijelu. Ukoliko tijekom tjedna predviđenog za održavanje vježbi ne bude obdukcija, studenti će se upoznati s radom histološkog i alkoholometrijskog laboratorija Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, smještenih u prostorijama Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, Također će se u tom slučaju upoznati s teoretskim principima obdukcije, osnovama mrtvozorničke službe i mogućim obdukcijskim nalazima putem prikaza slučajeva iz prakse. |
Ishodi učenja
Pristup Identifikaciji kao utvrđivanju istinitosti osoba, dijelova tijela, tragova i predmeta u cilju otkrivanja pojedinih obilježja koja omogućuju nesumnjivo i nesporno prepoznavanje Upoznati se s klasičnim metodama humane identifikacije - fotografiranje, daktiloskopiranje, status zubala, RTG. |
Ishodi učenja
Upoznati se sa zadaćom vještaka medicinske struke u kaznenom i parničnom postupku na sudu Upoznati se s kvalifikacijom tjelesnih ozljeda Praktična primjena zakonskih kriterija |
Ishodi učenja
Upoznati se s tipovima nesreća u vozača, putnika i motociklista Znati nabrojati i opisati rizične čimbenike prometnih nesreća Upoznati mehanizme nastanka i vrste ozljeda u putnika i pješaka tijekom prometnih nesreća Razlikovati različite tipove vozila i ozljede koje nastaju naletom na pješaka Interpretacija nalaza kod trzajne ozljede vratne kralježnice |
Ishodi učenja
Upoznati se s osnovama antropološke obrade koštanoga materijala Razlikovati postmortalne od perimortalnih ozljeda na kostima Određivanje spola i dobi na koštanom materijalu Analiza zubala u utvrđivanju identiteta Upoznati se s metodama molekularne forenzike Znati kada i kako se koja molekularna metoda koristi Znati opisati osnovne korake i metode u dobivanju DNA Upoznati se s načinom interpretacije nalaza DNA |
Ishodi učenja
Upoznati vrste kaznenih djela protiv spolne slobode i ćudoređa Znati ulogu medicinske struke u obradi žrtava spolnog nasilja Prikaz slučajeva spolnih delikata u sudskomedicinskoj praksi |
Ishodi učenja
Objasniti definiciju smrti i njezine pojavne oblike
Upoznati se s ranim i kasnim znakovima smrti te orijentacijskim određivanjem vremena smrti
Upoznati se s načinom vanjskog pregleda mrtvog tijela
Ishodi učenja
Upoznati se s vrstama mehaničkih ozljeda i dokumentiranjem mehaničkih ozljeda
Znati prepoznati i opisati različite oblike mehaničkih ozljeda
Znati razlikovati nespecifične mehaničke ozljede i način njihova nastanka
Znati sve oblike specifičnih mehaničkih ozljeda te način njihovog nastanka
Znati ocijeniti zaživotnost ozljeda, makroskopske i histološke promjene na ozljeđenom tkivu
Diferencijalna dijagnostika samoubojstva i ubojstva
Ishodi učenja
Upoznati se s tipovima asfiksija
Razlikovati znakove uočene kod različitih tipova asfiksije (davljenje, gušenje, vješanje)
Znati prepoznati znakove utapanja
Znati definirati i prepoznati znakove fizikalnih ozljeda
Upoznati se s efektima djelovanja visoke i niske temperature na ljudski organizam
Znati prepoznati ozljede uslijed udara električne struje i groma
Ishodi učenja
Upoznati klasifikacijski sustav koji se odnosi na kraniocerebralnie ozljede i cjelokupno funkcioniranje pojedinca a primjenjuje se u kliničkoj praksi
Znati opisati različite ozljede glave i jasno uočiti razliku između specifičnih i nespecifičnih ozljeda
Upoznati se s ozljedama glave koje svojom kliničkom slikom ne odgovaraju patofiziološkim mehanizmima
Razumijevanje odnosa mehaničkih ozljeda trupa i unutarnjih organa.
Upoznati način i mehanizme ozljeđivanja po anatomskim regijama tijela.
Ishodi učenja
Zaživotne (vitalne) reakcije
Ishodi učenja: Prepoznati reakcije koje nastaju tijekom života, kao odgovor organizma na oboljenje ili ozljedu.
Biti upoznat s metodama utvrđivanja vremena smrti temeljenim na inflamatornim i vitalnim reakcijama.
Biti upoznat s prirodnom evolucijom ozljeda.
Upoznati se s mogućnošću davanja odgovora na pitanje da li su neke ozljede nastale u istom ili različitom štetnom događaju, te sagledati sudskomedicinsku važnost takvog odgovora.
Jatrogene ozljede i ozljede pri reanimaciji
Ishodi učenja: Prepoznati sudskomedicinske aspekte medicinskih intervencija
Biti upoznat sa sudskomedicinskim spektrima anestezije i reanimacije
Ishodi učenja
Naučiti koje uzorke treba uzeti pri kliničkom pregledu, pri obdukciji i pri ekshumaciji.
Upoznati se sa specifičnostima različitih bioloških uzoraka, mjestu uzorkovanja i načinu čuvanja bioloških uzoraka do analize.
Upoznati se s djelovanjem alkohola na ljudski organizam i utjecajem alkohola na vozačke sposobnosti
Upoznati se sa simptomima i sudsko-medicinskim nalazom kod intoksikacije ugljikoviim monoksidom, drogama i psihotropnim lijekovima te lakohlapljivim otrovima
Znati kako se uzima uzorak za kemijsko-toksikološku analizu i upoznati najznačajnije metode kemijsko-toksikološke analize
Upoznati čimbenike otrovnosti pojedinih tvari te sudbinu otrova u organizmu
Ishodi učenja
Znati kada čimbenici vezani uz trudnoću postaju dijelom kaznenog djela
Znati definiciju čedomorstva
Znati na koja pitanja moramo odgovoriti u slučajevima čedomorstva
Upoznati se s metodama koje koristimo za odgovaranje na pitanja vezana za čedomorstvo
Znati vrste, načine i komplikacije prekida trudnoće
Ishodi učenja
Upoznati se sa zakonskim odredbama i vrstama kaznenih djela koja mogu počiniti liječnici i drugo zdravstveno osoblje u obavljanju prakse
Razlika između pogreške i komplikacije, pravni aspekti medicinskih vještačenja
Ishodi učenja
Vježbe iz kolegija Sudska medicina izvode se u obdukcijskoj sali Zavoda, smještenoj u prostorima Zavoda za patologiju i patološku anatomiju. Tijekom vježbi nastavnik- obducent, uz pomoć pomoćnog osoblja, izvodi vanjski pregled tijela i sudsko-medicinsku obdukciju. Studenti tijekom vježbe moraju biti sposobni izvršiti pregled mrtvog tijela i opisati osnovne znakove smrti koje uočavaju na tijelu. Ukoliko tijekom tjedna predviđenog za održavanje vježbi ne bude obdukcija, studenti će se upoznati s radom histološkog i alkoholometrijskog laboratorija Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, smještenih u prostorijama Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, Također će se u tom slučaju upoznati s teoretskim principima obdukcije, osnovama mrtvozorničke službe i mogućim obdukcijskim nalazima putem prikaza slučajeva iz prakse. |
Ishodi učenja
Vježbe iz kolegija Sudska medicina izvode se u obdukcijskoj sali Zavoda, smještenoj u prostorima Zavoda za patologiju i patološku anatomiju. Tijekom vježbi nastavnik- obducent, uz pomoć pomoćnog osoblja, izvodi vanjski pregled tijela i sudsko-medicinsku obdukciju. Studenti tijekom vježbe moraju biti sposobni izvršiti pregled mrtvog tijela i opisati osnovne znakove smrti koje uočavaju na tijelu. Ukoliko tijekom tjedna predviđenog za održavanje vježbi ne bude obdukcija, studenti će se upoznati s radom histološkog i alkoholometrijskog laboratorija Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, smještenih u prostorijama Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, Također će se u tom slučaju upoznati s teoretskim principima obdukcije, osnovama mrtvozorničke službe i mogućim obdukcijskim nalazima putem prikaza slučajeva iz prakse. |
Ishodi učenja
Vježbe iz kolegija Sudska medicina izvode se u obdukcijskoj sali Zavoda, smještenoj u prostorima Zavoda za patologiju i patološku anatomiju. Tijekom vježbi nastavnik- obducent, uz pomoć pomoćnog osoblja, izvodi vanjski pregled tijela i sudsko-medicinsku obdukciju. Studenti tijekom vježbe moraju biti sposobni izvršiti pregled mrtvog tijela i opisati osnovne znakove smrti koje uočavaju na tijelu. Ukoliko tijekom tjedna predviđenog za održavanje vježbi ne bude obdukcija, studenti će se upoznati s radom histološkog i alkoholometrijskog laboratorija Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, smještenih u prostorijama Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, Također će se u tom slučaju upoznati s teoretskim principima obdukcije, osnovama mrtvozorničke službe i mogućim obdukcijskim nalazima putem prikaza slučajeva iz prakse. |
Ishodi učenja
Pristup Identifikaciji kao utvrđivanju istinitosti osoba, dijelova tijela, tragova i predmeta u cilju otkrivanja pojedinih obilježja koja omogućuju nesumnjivo i nesporno prepoznavanje Upoznati se s klasičnim metodama humane identifikacije - fotografiranje, daktiloskopiranje, status zubala, RTG. |
Ishodi učenja
Upoznati se sa zadaćom vještaka medicinske struke u kaznenom i parničnom postupku na sudu Upoznati se s kvalifikacijom tjelesnih ozljeda Praktična primjena zakonskih kriterija |
Ishodi učenja
Upoznati se s tipovima nesreća u vozača, putnika i motociklista Znati nabrojati i opisati rizične čimbenike prometnih nesreća Upoznati mehanizme nastanka i vrste ozljeda u putnika i pješaka tijekom prometnih nesreća Razlikovati različite tipove vozila i ozljede koje nastaju naletom na pješaka Interpretacija nalaza kod trzajne ozljede vratne kralježnice |
Ishodi učenja
Upoznati se s osnovama antropološke obrade koštanoga materijala Razlikovati postmortalne od perimortalnih ozljeda na kostima Određivanje spola i dobi na koštanom materijalu Analiza zubala u utvrđivanju identiteta Upoznati se s metodama molekularne forenzike Znati kada i kako se koja molekularna metoda koristi Znati opisati osnovne korake i metode u dobivanju DNA Upoznati se s načinom interpretacije nalaza DNA |
Ishodi učenja
Upoznati vrste kaznenih djela protiv spolne slobode i ćudoređa Znati ulogu medicinske struke u obradi žrtava spolnog nasilja Prikaz slučajeva spolnih delikata u sudskomedicinskoj praksi |