Kolegij
Kolegij Ginekologija i opstetricija je obvezni kolegij šeste godine Integriranog preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija Medicina i sastoji se od 90 sati predavanja, 30 sati seminara i 80 sati vježbi, ukupno 200 sati nastave (12 ECTS). Predavanja se održavaju čitavoj generaciji studenata u predavaonici (po potrebi online), seminari se održavaju grupama studenata u četiri (4) turnusa, a vježbe se održavaju na različitim radilištima Klinike ( 11 punktova) s napomenom da se u jednoj grupi nalazi do četiri (4) studenta. Studenti će prvi tjedan vježbi u jutarnjoj smjeni, prema rasporedu, odraditi vježbe na 11 radilišta. Nakon prvog tjedna vježbi, svaki student će odraditi dva (2) dežurstva od 24 sata na Klinici za ginekologiju i porodništvo, Vjekoslava Dukića 7. Navedeni oblici nastave su obvezatni. Nastava se u potpunosti izvodi u prostorima Katedre za ginekologiju i opstetriciju odnosno Bolnice za ženu i dijete na Sušaku, Vjekoslava Dukića 7
1. Josip Đelmiš, Slavko Orešković i suradnici. FETALNA MEDICINA I OPSTETRICIJA. Medicinska naklada, Zagreb, 2015.
2. Deni Karelović i suradnici. INFEKCIJE U GINEKOLOGIJI I PERINATOLOGIJI. Medicinska naklada Zagreb, 2012.
3. Ivan Kuvačić, Asim Kurjak, Josip Đelmiš i suradnici. PORODNIŠTVO. Medicinska knjiga, Zagreb, 2009.
4. Josip Đelmiš i suradnici. HITNA STANJA U GINEKOLOGIJI, PORODNIŠTVU, ANESTEZIJI I NEONATOLOGIJI. Grafoplast, Zagreb, 2008.
5. Velimir Šimunić i suradnici. GINEKOLOGIJA. Medicinska biblioteka, Zagreb, 2001.
6. Dubravko Habek. Ginekologija i porodništvo, Medicinska zaklada, Zagreb, 2017.
Charles RB Beckmann i suradnici. Obstetric and Gynecology, Sedmo izdanje, Lippincott Williams & Wilkins, 2013. F. Gary Cunningham i suradnici. WILLIAMS OBSTETRICS. Twenty-third edition. McGraw-Hill Compaines, 2010. Jonathan S. Berek. GYNECOLOGY. Fourteenth edition. Lippincott Williams & Wilkins, 2007. Jonathan S. Berek & Neville F. Hacker. PRACTICAL GYNECOLOGY ONCOLOGY. Fifth edition. Lippincott Williams & Wilkins, 2010. Habek D i sur. FORENZIKA U GINEKOLOGIJI I PERINATOLOGIJI. Medicinska naklada, Zagreb, 2018. |
Studenti su obvezni redovito pohađati nastavu i aktivno sudjelovati u svim njezinim oblicima. Na vježbe moraju obavezno donesti čistu ispeglanu bijelu kutu, a za vježbe u kirurškim salama predviđeno je presvlačenje u službene čiste uniforme u svlačionicama kirurške sale. Za boravak u rađaonici obavezno je potrebno donesti bijelu kutu i hlače/suknju.
ECTS bodovni sustav ocjenjivanja: Ocjenjivanje studenata provodi se prema važećem Pravilniku o studijima Sveučilišta u Rijeci, te prema Pravilniku o ocjenjivanju studenata na Medicinskom fakultetu u Rijeci (usvojenog na Fakultetskom vijeću Medicinskog fakulteta u Rijeci). Rad studenata vrednovat će se i ocjenjivati tijekom izvođenja nastave, te na završnom ispitu. Od ukupno 100 bodova, tijekom nastave student može ostvariti 50 bodova, a na završnom ispitu 50 bodova. Ocjenjivanje studenata vrši se primjenom ECTS (A-F) i brojčanog sustava (1-5). Ocjenjivanje u ECTS sustavu izvodi se apsolutnom raspodjelom. Od maksimalnih 50 ocjenskih bodova koje je moguće ostvariti tijekom nastave, student mora sakupiti najmanje (minimalno) 25 ocjenskih bodova da bi pristupio završnom ispitu. Student koji ne sakupi 25 bodova na nastavi ne može pristupiti završnom ispitu i ponovno upisuje kolegij. Studenti koji nisu prikupili 25 bodova na nastavi i studenti koji nisu zadovoljni ocjenom na pismenom i usmenom kolokviju će imati mogućnost pristupiti ponovno određenom kolokviju u predviđenom vremenu prije trećeg ispitnog roka u srpnju 2025. Prisustvo na predavanjima, seminarima i vježbama je obavezno. Prisustvo u navedenim oblicima nastave se ne vrednuje ocjenskim bodovima. Ocjenske bodove student sakuplja polaganjem dva kolokvija.
I. Tijekom nastave vrednuje se maksimalno do 50 bodova:
a) Pohađanje nastave, seminara i vježbi – ne donosi bodove b) Obvezan pisani kolokvij teorijskog znanja donosi do 25 bodova. Predviđen je test do 100 pitanja. c) Obvezan usmeni kolokvij praktičnog znanja donosi do 25 bodova. Student se ocjenjuje ocjenom od 1-5.
a) Pohađanje teoretske nastave – predavanja, seminara i vježbi Prisustvo na predavanjima, seminarima i vježbama je obvezno, ali neće biti vrednovano bodovima. Prisustvo će se provjeravati i zapisivati u za to posebno pripremljene obrazce. Student može izostati najviše s 30% nastave isključivo zbog zdravstvenih razloga što opravdava liječničkom svjedodžbom (ispričnicom) ili nekim drugim dokumentom. Ukoliko student opravdano ili neopravdano izostane s više od 30% teorijske nastave – predavanja, ne može nastaviti praćenje kolegija, te gubi mogućnost izlaska na završni ispit. Time je prikupio 0 ECTS bodova i ocijenjen je ocjenom F.
b) Obvezan pisani kolokvij teorijskog znanja Nakon odslušanih predavanja (48) sudent je obavezan pristupiti pisanom teorijskom kolokviju, kojim stječe do 25. bodova. Kolokvij će se održati 22.01.2025. u prostorijama Katedre za ginekologiju i opstetriciju odnosno Bolnice za ženu i dijete, Vjekoslava Dukića 7 te ev. dodatnim prostorima obzirom na ukupni broj studenata koji pohađaju kolegij. Na osnovi testa od 60 pitanja slijedi raspodjela bodova: - točni odgovori: 31 -33 12,5 bodova 34 – 36 13 bodova 37 – 38 14 bodova 39 – 40 15 bodova 41 - 42 16 bodova 43 – 44 17 bodova 45 – 46 18 bodova 47 – 48 19 bodova 49 – 50 20 bodova 51 – 52 21 bod 53 – 54 22 boda 55 – 56 23 boda 57 – 58 24 boda 59 – 60 25 bodova
|
U slučaju dobivanja ocjene „nedovoljan“ ili u slučaju da student nije zadovoljan ocjenom koju ujedno mora odbiti i potpisati za to posebno pripremljeni obrazac – može ponovno pristupiti kolokviju tijekom svibnja ili lipnja 2025. kada će biti dogovoren i oglašen termin za ponavljanje pismenog kolokvija, a prije pristupanja završnom usmenom ispitu.
b) Obvezan usmeni kolokvij praktične nastave Nakon obavljenog turnusa praktične nastave (80 sati, ukupno 15 vježbi) i seminara ( 30 sati,) pri kraju vježbi održati će se usmeni kolokvij praktične nastave u prostorima Katedre za ginekologiju i opstetriciju (Klinike za ginekologiju i porodništvo). Student će biti ocjenjen ocjenom od 1- 5 kojoj će biti pridružen određeni broj bodova kako slijedi: dovoljan (2) 12,5 bodova dobar (3) 17 bodova vrlo dobar (4) 20 bodova izvrstan (5) 25 bodova U slučaju dobivanja ocjene „nedovoljan“ ili u slučaju da student nije zadovoljan ocjenom na usmenom kolokviju praktične nastave, koju ujedno mora odbiti i potpisati za to posebno pripremljeni obrazac – može ponovno pristupiti kolokviju tijekom svibnja ili lipnja 2025. kada će biti dogovoren termin za ponavljanje usmenog kolokvija. U slučaju da student nije položio jedan od dva kolokvija ni u drugom pokušaju kao i u slučaju da nije postigao minimalni prolaz tj. sakupio najmanje 25 bodova ni u drugom pokušaju, tada student nema pravo na potpis. Student može ponoviti kolokvije u dane kada su predviđeni ispitni rokovi ( srpanj i rujan 2025.) s napomenom da u tom roku ne može prijaviti ispit, već ga može prijaviti i narednom ispitnom roku.
II. Završni ispit (ukupno 50 ocjenskih bodova) Završni ispit je usmeni ispit. Završni ispit nosi maksimalno 50 bodova.
Završnom ispitu mogu pristupiti:
Tko ne može pristupiti završnom ispitu
Studenti koji su tijekom nastave ostvarili najmanje 25 bodova, a nisu uspješno položili usmeni završni ispit imaju pravo ponovno prijaviti završni ispit u narednom ispitnom roku.
Uspjeh na usmenom završnom ispitu pretvara se u ocjenske bodove na sljedeći način:
Za prolaz na završnom usmenom ispitu i stjecanje prava na konačno ocjenjivanje (uključujući pribrajanje prethodno ostvarenih ocjenskih bodova tijekom nastave (kolokvija) student mora biti pozitivno ocijenjen na usmenom ispitu (najmanje 20 bodova) s ukupnim bodovnim postignućem od 50%. Sukladno preporuci Sveučilišta student može odbiti pozitivnu ocjenu na usmenom završnom ispitu. U tom slučaju student će potpisati posebno pripremljeni obrazac kojim prihvaća nedovoljnu ocjenu uz iskorištenje jednog od tri moguća izlaska na ispit. Slijedeći mogući izlazak na ispitu je u narednom roku. |
Ocjenjivanje u ECTS sustavu vrši se apsolutnom raspodjelom odnosno na temelju konačnog rezultata, a bodove i ocjene prevode se u brojčani sustav sukladno Odluci o izmjenama i dopunama Pravilnika o studijima Sveučilišta u Rijeci (članak 29.):
Ocjenjivanje u ECTS sustavu | Bodovno postignuće (%) | Ocjene iz ECTS - prevedene u brojčani sustav |
A | 90,0 - 100,0% | izvrstan (5) |
B | 75,0 - 89,9% | vrlo dobar (4) |
C | 60,0 - 74,9% | dobar (3) |
D | 50,0 - 59,9% | dovoljan (2) |
F | 0 - 49,9% | nedovoljan (1) |
Nastavni sadržaji i sve obavijesti vezane uz kolegij kao i ispitni termini nalaze se na mrežnim stranicama Medicinskog fakulteta u Rijeci (http://www.medri.uniri.hr/)
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Pregled i praktična anatomija zdjelice, kosti zdjelice, peritoneum. Zdjelična i urogenitalna dijafragma. Krvne žile, živci i limfne žile zdjelice. Ženski spolni organi. Ravnine i prostori zdjelice. Razvojne faze u embriologiji.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Neuroendokrinologija, hipotalamus, hipofiza, reproduktivni hormoni,fiziologija menstruacijskog ciklusa, cikličke promjene endometrija i razvoj folikula
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Mehanizam uspostave mjesečnog ciklusa. Normalni razvoj u pubertetu. Najčešći poremećaji i smetnje u djetinjstvu i pubertetu. Simptomi, metode dijagnostike i način liječenja u dječjoj i adolescentnoj ginekologiji.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Osnove menstruacijskog ciklusa, fiziologija oplodnje i implantacija oplođene jajne stanice. Metode dijagnostike rane trudnoće.
Nastanak i razvitak posteljice, funkcije posteljice. Sastavi i izmjena plodove vode, određivanje zrelosti i ugroženosti fetusa, ultrazvučna procjena plodove vode
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Upoznati se s fiziološkim promijenama genitalnih i ekstragenitalnih organa i organskih sustava u trudnoći uključujući promjene normalnih vrijednosti laboratorijskih nalaza u urednoj trudnoći. Fiziologija trudnoće i metabolizam hranjivih tvari, endokrinologija trudnoće.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Upoznati se s osnovnim principima antenatalne skrbi, brojem pregleda i svim dijagnostičkim i ostalim postupcima koji se primjenjuju u praćenju uredne trudnoće. Upoznat će se i sa standardnim laboratorijskim pretragama koje se primjenjuju u urednoj trudnoći kao i interpretaciji nalaza istih. Upoznati se sa osnovnom organizacijom zdravstvene zaštite žena, trudnica (rodilja i babinjača) u Republici Hrvatskoj.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Definicija i dijagnostika poremećaja, specifičnosti fetalnog probira i nadzora, klinički značaj i prevencija..
Humani kariotip, brojčani kromosomski poremećaji, strukturni kromosomski poremećaji, monofaktorske bolesti koje se nasljeđuju prema Mendelovim zakonima, poligenske i multifaktorske boesti. Definicija, metode i ciljevi prenatalne dijagnostike fetalnih kromosomopatija i malformacija. Biokemisjki probir Downovog sindroma, biokemijski probir anomalija zatvaranja neuralne cijevi.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Vrste pobačaja, njihovi uzroci, prepoznavanje čimbenika rizika, klinička slika, dijagnostički i terapijski postupci, moguće komplikacije i posljedice.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Uzročnici, simptomatologija, liječenje. Probir, javno-zdravstveno značenje STD-a.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Upoznati kliničku sliku upale donjeg i gornjeg dijela spolnog sustava žene, puteve širenja i simptome bolesti. Znati modalitete postavljanja dijagnoze i opcije u terapijskom pristupu. Razumjeti pojam kronične zdjelične upalne bolesti.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Upoznati simptomatologiju akutnih ginekoloških stanja koja zahtjeva hitnu intervenciju i kirurško zbrinjavanje. Hitni kirurški zahvati u ginekologiji.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Probir za rak maternice, značaj, organizacija i provođenje. Pravilno uzimanje i postupanje s citološkim uzorcima. Definicija i klasifikacija Papa testa. Primjena Papa testa probiru, dijagnostici i praćenju lezija vrata maternice. Citologija u dijagnostici promjena endometrija. Citologija u dijagnostici, stadijaciji i praćenju ginekoloških malignoma.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Temeljne informacije o metodama za procjenu fetalne kondicije tijekom trudnoće i poroda.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Načela normalnog porođaja, čimbenici koji utječu na porođaj (porođajni kanal, kontrakcije maternice i fetus) i mehanizam fiziološkog porođaja. Različite faze porođaja. Interpretacija svih pokreta fetusa tijekom fiziološkog poroda u cefaličnoj prezentaciji. Klinička procjena trudova, utjecaj kontrakcija maternice na tijek poroda. Treće porodno doba, znakovi abrupcije posteljice, pregled posteljice, četvrto porodno doba, komplikacije trećeg i četvrtog porodnog doba-krvarenje, atonija maternice, inverzija maternice, peripartalna histerektomija, smrtnost rodilja.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Fiziološki procesi u postporođajnom razdoblju, postporođajno praćenje primalje te najznačajnije komplikacije i bolesti u tom razdoblju. Patološki procesi u postporođajnom razdoblju. Postporođajno krvarenje, puerperalne infekcije, mastitis, tromboza i tromboembolija, infekcije mokraćnog sustava, postporođajni psihijatrijski poremećaji – uzroci, dijagnoza i liječenje.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Epidemiologija i etiologija endometrioze, njezina patogeneza, patohistologija i simptomi. Kritički pristup dijagnostici i klasifikaciji bolesti. Važnost endometrioze u ljudskoj reprodukciji. Mogućnosti liječenja endometrioze.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Normalna menstruacija, abnormalna menstruacija, disfunkcionalno krvarenje iz maternice i juvenilna metroragija. Patofiziologija disfunkcionalnog krvarenja iz maternice. Dijagnoza i liječenje. Frakcijska kiretaža, ablacija endometrija, IUS i histerektomija
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Definicija, ciljevi i principi planiranja obitelji (FP). Individualno FP savjetovanje, grupni rad. Dobrobiti FP za majku i dijete. Javnozdravstveni značaj FP-a. Metode planiranja obitelji. Prirodne FP metode. Barijerne metode. Kemijska kontracepcija. Intrauterina kontracepcija. Hormonska kontracepcija. Hitna kontracepcija. Stalne metode kontracepcije. Zakoni i politike.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Kemijska kontracepcija. Intrauterina kontracepcija. Hormonska kontracepcija. Urgentna kontracepcija. Trajne metode kontracepcije.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Definicija, endokrinološke i kliničke značajke premenopauze i postmenopauze, utjecaj postmenopuaze na tijelo žene, urogenitalna atrofija. Mehanizam nastanka valova vrućine. Osteoporoza. Kardiovaskularne bolesti. Hormonsko nadomjesno liječenje, indikacije i kontraindikacije.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Upoznati se s osnovnim karakteristikama hipertenzivnih poremećaja u trudnoći uključujući definiciju, klasifikacije, epidemiologiju, etiologiju, patofiziologiju, kliničku sliku i liječenje istih.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Upoznati se s osnovnim patofiziološkim zbivanjima kod zastoja fetalnog rasta. Razlikovati različite tipove zastoja rasta fetusa. Upoznati dijagnostičke postupke u otkrivanju zastoja fetalnog rasta kao i postupke koji se primjenjuju u trudnica kod kojih je utvrđen intrauterini zastoj fetalnog rasta.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Definicija, rizični čimbenici, liječenje i komplikacije prijevremenih poroda. Definicija, klinički značaj i postupci kod prenošenosti.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Uzroci krvarenja u kasnoj trudnoći (placenta previja, abrupcija placente, ruptura marginalnog sinusa) i porodu (ruptura uterusa) i njihovo liječenje. Upoznati se sa poremećajima zgrušavanja krvi u trudnoći i puerperiju, osnovni mehanizmi i terapijske smjernice
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Indikacije za carski rez, kako se izvodi carski rez, elektivni i hitni carski rez
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Fiziološke promjene u sustavu zgrušavanja tijekom trudnoće, laboratorijske pretrage, prevencija komplikacija u trudnoći.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Upoznati se sa dobroćudnim tumorima uterusa. Patogeneza mioma, histološka građa, vrste mioma, dijagnoza i liječenje. Hiperplazija endometrija, mehanizam nastanka, klasifikacija , klinička slika, dijagnostika. Polip endometrija. Čimbenici rizika za zloćudnu bolest, etiopatogeneza i prirodni tijek bolesti, simptomi, dijagnoza, liječenje. Preživljenje, prognoza i praćenje bolesnica, kvaliteta života
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Vrste, simptomi, dijagnoza i liječenje benignih tumora jajnika. Epitelni benigni tumori jajnika, funkcionalne ciste jajnika, folikularne ciste, ciste žutog tijela. Benigni tumori maternice. Patogeneza mioma, histološka građa, vrste mioma, dijagnoza i liječenje. Hiperplazija endometrija, mehanizam bolesti, klasifikacija, klinička slika, dijagnoza. Polipi endometrija.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Čimbenici rizika za malignitet, etiopatogeneza i prirodna povijest bolesti, simptomi, dijagnoza, liječenje. Stopa preživljenja, prognoza i praćenje bolesnika, kvaliteta života.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Klasifikacija i incidencija gestacijske trofoblastične bolesti. Mehanizam potpune i djelomične molarne trudnoće, dijagnoza, liječenje. Praćenje pacijentica nakon molarne trudnoće. Dijagnostika, klasifikacija i liječenje gestacijske trofoblastične neoplazije. Trudnoća nakon gestacijske trofoblastične bolesti.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Pojam Rh-izoimunizacije te etiologija i patofiziologija fetalnog hidropsa. Praćenje izoimunizirane trudnice i fetusa. Liječenje.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Definicija, probir, dijagnostički kriteriji, komplikacije i liječenje ovog gestacijskog dijabetesa
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Abnormalni porođaj zbog abnormalnog položaja i prezentacije fetusa, rotacije i fleksije glave fetusa.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Uzroci distocije. Identifikacija nepravilnih kontrakcija, sužene zdjelice, cefalopelvične disproporcije. Fetalna distocija ramena.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Epidemiologija, podjela i specifičnosti višeplodne trudnoće i rođenja blizanaca.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Osnovni pojam i definicija intrahepatične kolestaze, masna jetra; etiologija, diferencijalna dijagnoza, liječenje i prognoza
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Najčešće infekcije u trudnoći i njihov utjecaj na tijek i ishod trudnoće. Definicija, dijagnoza, liječenje i prevencija TORCH i IAI.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Hiperandrogenizam, PCOS – teorije o uzrocima policističnih jajnika, genetski čimbenici, fetalno programiranje. Simptomi i znakovi PCOS-a. Dijagnostički kriteriji. Liječenje PCOS-a, rizici liječenja. Dugoročni zdravstveni rizici PCOS-a.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Definicija rezerve jajnika. Metode ispitivanja ovarijske rezerve. Prerano starenje jajnika. Definicija reproduktivnog starenja. Poremećaji povezani s reproduktivnim starenjem. Cushingov sindrom, kongenitalna adrenalna hiperplazija, tumori jajnika i nadbubrežne žlijezde koji izlučuju androgene. Stromalna hiperplazija i stromalna hipertekoza. Virilizacija tijekom trudnoće i virilizirajući tumori nadbubrežne žlijezde. Poremećaji lučenja prolaktina.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Temeljni kirurški principi i kirurški zahvati u ginekologiji. Osnove prijeoperacijske pripreme bolesnica za ginekološke operativne zahvate i postoperativno liječenje. Indikacije i tehnike histerektomije i druge kirurške tehnike u ginekologiji, komplikacije nakon operacije.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Definicija i klasifikacija amenoreje. Četiri razine poremećaja koji uzrokuju amenoreju. Dijagnostički algoritmi pojedinih razina: I – maternica i vagina, II – jajnik, III – hipofiza, IV – hipotalamus. Hormonske pretrage za dijagnostiku određenih poremećaja. Načela liječenja.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Procjena funkcije hipofize i hipotalamusa, poremećaji i liječenje
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Definicije reproduktivnog razdoblja, mjesečnog i godišnjeg plodnosti. Faze i procesi ljudske reprodukcije. Odnos između dobi i plodnosti. Čimbenici koji utječu na plodnost. Smanjena plodnost kod žena i muškaraca.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Definicija neplodnosti. Dijagnostički postupak i raspored pretraga. Analiza sjemena. Detekcija ovulacije. Procjena funkcije jajovoda. Testiranje rezerve jajnika. Postupci i metode dijagnostike neplodnosti. Ostali zahvaćeni organi koji uzrokuju neplodnost.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Načela indukcije ovulacije. Monofolikularni rast i kontrolirana hiperstimulacija jajnika. Mikrokirurški principi liječenja zahvaćenih jajovoda. Korektivna operacija maternice. Drugi kirurški zahvati koji utječu na plodnost. Postupci medicinske oplodnje. Zamrzavanje, pohranjivanje i konzerviranje bioloških uzoraka. Donacija gameta.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Mogućnosti namjernog prekida trudnoće. Prednosti i nedostaci pojedinih metoda prekida trudnoće. Zakoni i politike.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Završni sastanak teorijskog dijela tečaja. Dogovaranje izrade kolokvija.
Ishodi učenja
1. Ginekološki pregled. Ginekološki stol, rukavice, spekulum, osvjetljenje.
2. Položaj pacijentice za ginekološki pregled - postavljanje u ginekološki položaj.
3. Pregled u spekulima. Uvođenje spekuluma u rodnicu. Inspekcija rodnice i cerviksa. Opis normalnog nalaza.
4. Uzimanje razmaza za citološku analizu (cervikovaginalna citologija – Papa test).
5. Uzimanje cervikalnog obriska za bakteriološku pretragu.
6. Bimanualni pregled (palpacija unutarnjih spolnih organa). Opis normalnog nalaza.
7. Ginekološka ultrazvučna dijagnostika. Tipične ravnine pregleda. Pregled maternice. Pregled jajnika. Ehogenost, razlike ehogenosti ginekoloških organa.
Ishodi učenja
1. Priprema trudnice za pregled. Mjerenje krvnog tlaka. Određivanje albumena u mokraći. Vaganje . Prirast tjelesne mase.
2. Izgled trbuha (veličina, oblik). Mjerenje opsega trbuha. Mjerenje udaljenosti fundus-simfiza.
3. Procjena stanja fetusa. Auskultacija kucaja čedinjeg srca. Opstetrička slušalica.
4. Kardiotokografija. Oprema i tehnika snimanja. Uredni kardiotokogram – opis nalaza. 5. Unutarnji (bimanualni) pregled trudnice
5. Procjena trudova klinički. Procjena trudova kardiotokografski.
6. Dijagnostika hitnih stanja ( uvjetno, ovisi o dnevnim slučajevima ). Latentna faza poroda. Krvarenje u početnoj trudnoći. Krvarenje u visokoj trudnoći.
7. Ultrazvučni pregled u prvoj polovici trudnoće.
8. Ultrazvučni pregled pregled u trećem tromjesečju. Fetalna biometrija (BPD, AC, FL).
9 Fizikalne osnove Dopplerovog efekta, primjena perinatologiji. Opis sonograma. Tipična krvne žile za procjenu cirkulacije fetusa. Ultrazvučni indeksi.
Ishodi učenja
1. Algoritam dijagnostike neplodnosti. Kriteriji, osnovne pretrage. Specifičnosti anamneze žene i muškarca.
2. Praćenje, „monitoring“ ciklusa (folikulometrija). Dokumentiranje ultrazvučnog nalaza.
3. Hormonski eseji u procjeni funkcije jajnika.
4. Priprema para za liječenje postupcima MPO
Ishodi učenja
1. Upoznavanje s organizacijom rada ginekološkog citološkog laboratorija
2. Obrada papa testova i ostalih citoloških materijala standardnim metodama, citospinom i tekućinskom citologijom
3. HPV laboratorij, indikacije za HPV testiranje
4. Principi očitavanja papa testa, samostalno i istovremeno s HPV testom (kotestiranje)
5. Osnovne karakteristike normalnih, abnormalnih i malignih stanica u papa testu i drugim uzorcima u dnevnoj problematici, upotreba dodatnih metoda
6. Videomikroskopija – prikaz citoloških uzoraka u realnom vremenu pomoću kamere i digitalizacije slike uz kliničko-citopatološku korelaciju slučajeva iz ginekološke onkološke prakse
Ishodi učenja
1. PAP test – elementi citološkog nalaza.
2. Pregled u spekulima. Inspekcija vagine i cerviksa – makroskopski vidljive promjene (normalne i patološke).
3. Kolposkopija, cilj, princip, priprema polja, izvođenje. Schillerov test.
4. Biopsija vrata maternice i ekskohleacija endocerviksa.
5. Promjene položaja zdjeličnih organa. Poremetnje akta mokrenja. Pregled i testovi.
6. Urodinamske pretrage.
Ishodi učenja
1. Prijem pacijentica za mali zahvat, priprema medicinske dokumentacije (dnevni slučajevi).
2. Priprema osoblja za operacijski zahvat. Kirurško pranje ruku. Sterilno odjevanje i navlačenje rukavica.
3. Priprema pacijentice za kirurški zahvat. Položaj za kirurški zahvat, vaginalni pristup. Priprema operacijskog polja (vagina i perineum).
4. Kirurški instrumenti za male zahvate. Set. Omča za dijatermijsku inciziju, kuglica za elektrokauterizaciju.
5. Histeroskopija. Dijagnostička i operacijska.
Ishodi učenja
. Priprema osoblja za operacijski zahvat. Kirurško pranje ruku. Sterilno odjevanje i navlačenje rukavica.
2. Priprema pacijentice za kirurški zahvat. Priprema operacijskog polja (abdomen, vagina i perineum).
3. Kirurški instrumenti za abdominalne, vaginalne i laparoskopske zahvate.
4. Oprema za laparoskopsku kirurgiju.
5. Asistiranje na kirurškim zahvatima (uvjetno).
Ishodi učenja
1. Ginekološka povijest bolesti. Organizacija i sastavnice Zavoda.
2. Jutarnja vizita. Postoperacijski nadzor ginekoloških pacijentica. Preoperacijski nadzor i priprema pacijentica za operacijsku salu.
3. Prijem pacijentica na Zavod. Preoperacijski nalazi i dijagnostika. Probir i kategorizacija pacijenata predviđenih za operacijske zahvate (opća ginekologija, ginekološka urologija i ginekološka onkologija).
4. Ginekološka ultrazvučna dijagnostika. Tipične ravnine pregleda. Pregled uterusa. Pregled jajnika. Ehogenost, razlike ehogenosti ginekoloških organa. Uvjetno – patološke tvorbe zdjelišta.
5. Prekid neželjene trudnoće (medikamentozni i kirurški).
Ishodi učenja
1. Perinatološka povijest bolesti, specifičnosti anamneze. Uvjetno dnevni prikazi slučajeva.
2. Opći pregled trudnice.
3. Smještaj fetusa u uterusu i klinička procjena stanja fetusa (rast, znaci života).
4. Pregled zdjelice. Procjena zdjelice inspekcijom, anatomske točke na površini tijela, Michaelisov romb.
5. Pelvimetrija. Mjere zdjelice, vanjske i unutarnje. Pelvimetar.
6. Unutarnji pregled i procjena zdjelice.
7. Unutarnji (bimanualni) pregled trudnice.
8. Samokontrola fetalnih pokreta, dokumentacija nalaza.
9. Non stres test (NST) i Oksitocinski stres test, primjer normalnog zapisa.
10. Rana amniocenteza. Teoretske postavke, način izvođenja
Ishodi učenja
1. Rađaonska medicinska dokumentacija. Knjiga poroda. Partogram. Novorođenački list.
2. Prijem i priprema rodilje za porod. Kardiotokografija - prijemna, kardiotokografski nadzor u porodu. Tipična mjesta postavljanja kalota na trbuhu trudnice.
3. Procjena trudova. Klinička procjena trudova. Dokumentacija trudova.
4. Unutarnji pregled rodilje. Doba otvaranja. Opis nalaza u aktivnoj fazi poroda. Položaj rodilje u prvom porodnom dobu. Alternativni načini rađanja.
5. Izgon fetusa: uvjetno - porod glavicom, kretnje glavice u izgonu (porod zatkom, vakuum ekstrakcija fetusa, carski rez).
6. Epiziotomija. Tehnika izvođenja. Kirurško zbrinjavanje ureza međice. Set za šivanje. Njega međice nakon poroda.
7. Placentno doba. Spontani porod posteljice. Znaci odljuštenja posteljice. Pregled posteljice.
8. pH-metrija. Set za izvođenje postupka. Tehnika uzimanja krvi iz fetalnog skalpa.
9.. Novorođenče. APGAR ocjena. Presijecanje i podvezivanje pupkovine. Pregled i prva opskrba novorođenčeta.
10. Rani puerperij. Nadzor rodilje u rađaonici. Vitalni znaci. Visina uterusa. Postporodno krvarenje.
11. Puerperij. Medicinska dokumentacija u puerperiju. Opći status puerpere, nadzor puerpere. Uspostava fizioloških funkcija. Dojenje. Najčešće smetnje dojenja.
Ishodi učenja
1. Reprodukcijska anamneza. Izjava pacijentice/ta o zdravstvenom stanju.
2. Spermiogram. Demonstracija nekoliko različitih kategorija spermiograma.
3. Ispitivanje ovulacije. Demonstrakcija nekoliko hormonskih eseja za procjenu kvalitete ciklusa (ovulacijski/neovulacijski). Ultrazvučno dokazivanje ovulacije. Demonstracija liste za mjerenje bazalne tjelesne temperature. Demonstracija cervikalne sluzi – fenomen paprati.
4. Histerosonosalpingografija/Histerosalpingografija. Demonstracija postupka, film. Set instrumenata. RTG. Snimke normalnog nalaza (anomalija uterusa, oboljenje jajovoda)
5. Praćenje ciklusa - ultrazvučno, hormonski. Dokumentiranje nalaza.
6. Ultrazvuk u reprodukcijskoj medicini. Aspiracija jajnih stanica. Prijenos zametka. Filmovi.
7. Konzervativno liječenje neplodnosti. Indukcija ovulacije. Tempiranje odnosa. Stimulacija ovulacije. Prikazi slučajeva.
8. Postupci medicinski pomognute oplodnje. Homologna intrauterina inseminacija - film. In vitro fertilizacija i embriotransfer - film. Kontrolirana ovarijska hiperstimulacija – film. Uvjetno: intrauterina inseminacija, aspiracija jajnih stanica, prijenos zametaka. Prijenos zamrznutih zametaka.
9. Prezervacija fertiliteta. Zamrzavanje gameta i embrija.
10. Kirurško liječenje neplodnosti. Mikrooperacije. Dijagnostička laparoskopija. Dijagnostička histeroskopija. Transvaginalna hidrolaparoskopija. Filmovi.
Ishodi učenja
1. Spermiogram. Prikupljanje sjemena, priprema sjemena za analizu, izrada preparata. CASA analiza. Brojanje spermija u komorici na mikroskopu. Rezultati pretrage i njihova interpretacija. WHO kriteriji.
2. Priprema sjemena za postupke MPO. Posebni postupci u slučajevima teške muške neplodnosti.
3. Metode oplodnje jajnih stanica. In vitro fertilizacija (IVF). Intracitoplazmatska injekcija spermija. (ICSI)
4. Krioprezervacija gameta i embrija. Uvjeti skladištenja. Prostor za pohranu. Demonstracija postupka s jajnim stanicama. Demonstracija postupka sa spermijima.
5. Laboratorijski obrasci za praćenje razvoja embrija. Fotografije embrija u različitim stadijima razvoja.
6. Standardni operativni postupci, knjige, evidencije, protokoli.
Ishodi učenja
1. Demonstracija i vježbanje ginekološkog pregleda na modelu. Oblačenje rukavica. Držanje spekuluma. Uzimanje citološkog obriska sa tri tipična mjesta. Uzimanje mikrobiološkog obriska. Bimanualni i pregled i palpacija unutarnjih organa.
2. Demonstracija i vježbanje vanjskog pregleda trudnice. Model trudnice. Oblačenje rukavica. Položaj, namještaj, stav i prezentacija ploda. Oblik trbuha. Leopold-Pavlikovi (I-IV) i Zangermeisterov hvat. Angažiranost vodeće česti. Kefalopelvina disproporcija.
3. Demonstracija i vježbanje procjene zdjelice (zdjelišta). Vanjski pregled zdjelice. Pelvimetar. Skelet zdjelice, koštani obruč, orijentacijske točke na skeletu i abdomenu modela. Mjere normalne zdjelice – dijametri (DS,SC,DT,CE). Unutarnji pregled i procjena zdjelice. Unutarnje mjere zdjelice (CD,CV). Ravnine ulaza, sredine i izlaza zdjelice.
4. Demonstracija i vježbanje unutarnjeg (bimanualnog) pregleda trudnice. Opis urednog nalaza kroz tromjesečja trudnoće. Cerviks, ušće, cervikalni kanal, vodeća čest.
5. Demonstracija i vježbanje unutarnjeg (bimanualnog) pregleda rodilje. Utvrđivanje visine vodeće česti u porodnom kanalu. Demonstracija i vježbanje mehanizma normalnog poroda sa kretnjama fetusa. Demonstracija tipičnih struktura fetalne glavice i vježbanje prepoznavanja tipičnih točki.
6. Demonstracija smještaja fetusa u uterusu. Položaj, namještaj, stav, držanje.
Ishodi učenja
Prikazi ginekoloških slučajeva.
1. Veliki operacijski zahvati ( 5 slučajeva prema predviđenom operacijskom programu ). Studenti pod nadzorom asistenta analiziraju ginekološku dokumentaciju te samostalno iznose jedan prikaz.
2. Mali operacijski zahvati ( 5 slučajeva prema predviđenom operacijskom programu ). Studenti pod nadzorom asistenta analiziraju ginekološku dokumentaciju te samostalno iznose jedan prikaz.
3. Kirurški set za abdominalne operacije. Nazivi instrumenata. Pravilno držanje instrumenata. Svrha instrumenta.
4. Kirurški set za male zahvate. Nazivi instrumenata. Pravilno držanje instrumenata. Svrha instrumenta
Ishodi učenja
Kirurški zahvati u opstetriciji, ginekologiji i reprodukcijskoj medicini.
1. Demonstracija: Manualna ekstrakcija placente.Instrumentala eksploracija uterusa nakon poroda/ instrumentalna evakuacija posteljice. Set instrummenata.
2. Demonstracija: Vakuum ekstrakcija fetusa. Vakuum set.
3. Demonstracija operacijskih ginekoloških zahvata. Kiretaža. Set instrumenata.
4. Kirurški zahvati za dovršenje/prekid trudnoće. Vakuum aspiracija + kiretaža. Namjerni prekid trudnoće. Kirurško dovršenje zadržanog pobačaja. Medikamentozne metode prekida trudnoće.
4. Kirurški zahvati u dijagnostici infertiliteta. Laparoskopija i kromopertubacija. Histeroskopija. Transvaginalna hidrolaparoskopija. Filmovi. Model za histeroskopiju.
5. Kontracepcija. Demonstracija: kondom, dijafragma. Postavljanje intrauterine kontracepcije. Set instrumenata. Vrste intrauterine kontracepcije. Demonstracija blistera hormonske kontracepcije (kombinirana, režimi, mini pil).
Ishodi učenja
Patofiziologija i etiologija boli u zdjelici, dijagnostički postupci i liječenje boli u zdjelici, psihički problemi bolesnika s boli u zdjelici.
Ishodi učenja
Patofiziološki mehanizam PMS sindroma, dijagnostički kriteriji za postavljanje dijagnoze, vrste liječenja.
Ishodi učenja
Definicija i prevalencija nedostatka željeza u trudnoći, Uzroci i dijagnoza, Klinički učinci nedostatka željeza na majku i fetus, liječenje nedostatka željeza u trudnoći, optimizacija hemoglobina u antenatalnom razdoblju, opći principi transfuzije krvi.
Ishodi učenja
Što je niskorizična, a što visokorizična trudnoća, vođenje niskorizične trudnoće.
Ishodi učenja
Studenti će identificirati debljinu kao globalni, epidemiološki problem te će definirati kategorije uhranjenosti i preporučenog prirasta tjelesne mase tijekom trudnoće. Obrazložiti će utjecaj debljine na menstruacijski ciklus, smanjenje plodnosti, učestalost spontanih pobačaja te na makrosomiju, prematuritet i kongenitalne anomalije u trudnoći. Studenti će ukazati na povezanost debljine u trudnoći, preeklampsije i gestacijskog dijabetesa te predvidjeti ishode trudnoća.
Ishodi učenja
Identifikacija pretilosti kao globalnog, epidemiološkog problema. Kategorije prehrane i preporučeni dobitak težine tijekom trudnoće. Utjecaj pretilosti na menstrualni ciklus, smanjenu plodnost, učestalost pobačaja, makrosomiju, nedonoščad i kongenitalne anomalije u trudnoći. Povezanost pretilosti, preeklampsije i gestacijskog dijabetesa tijekom trudnoće i predviđanje ishoda trudnoće.
Ishodi učenja
Povijesni razvoj pristupa porođaju na zadak. Rezultati perinatalnog ishoda poroda na zadak u usporedbi s porodom s glavom prema dolje u našoj klinici. Informirani pristanak na probni vaginalni porod i pravo na drugo mišljenje sukladno Zakonu o zaštiti prava pacijenata, kao i pravo pacijentice na izbor načina obavljanja poroda sa stručnog, etičkog i forenzičkog aspekta.
Ishodi učenja
Najvažnije i najčešće korištene operativne metode za dovršetak poroda. Prednosti i nedostaci te moguće komplikacije pojedinih opstetričkih operacija. Primjena pojedinih operativnih metoda ovisno o indikaciji i specifičnoj kliničkoj situaciji.
Ishodi učenja
Izgled, definicija, klinička slika i terapijske mogućnosti kod poremećaja mišića dna zdjelice, spuštene i prolapsirane maternice. Osnove mikcijske funkcije. Mehanizam održavanja urinarne kontinencije. Inkontinencija – vrste, dijagnoza, liječenje. Mokraćne fistule
Ishodi učenja
Pravo na potomstvo ili reprodukciju, moralni status embrija, uključivanje treće strane u reproduktivni proces donacijom genetskog materijala, praksa surogat majčinstva, pokusi genetske manipulacije na pre-embrijima.
Ishodi učenja
Indikacije za očuvanje plodnosti, krioprezervacija embrija i jajnih stanica, krioprezervacija tkiva jajnika, medicinsko upravljanje zaštitom jajnika
Ishodi učenja
Nomenklatura, prevalencija, biološka determinacija rodnog identiteta, transrodno zdravlje i dobrobit, operacija promjene spola
Ishodi učenja
Varijante gena i rizici reproduktivnih abnormalnosti, dijagnosticiranje genetskih poremećaja, preimplatacijsko genetsko testiranje
Ishodi učenja
Pregled i praktična anatomija zdjelice, kosti zdjelice, peritoneum. Zdjelična i urogenitalna dijafragma. Krvne žile, živci i limfne žile zdjelice. Ženski spolni organi. Ravnine i prostori zdjelice. Razvojne faze u embriologiji.
Ishodi učenja
Neuroendokrinologija, hipotalamus, hipofiza, reproduktivni hormoni,fiziologija menstruacijskog ciklusa, cikličke promjene endometrija i razvoj folikula
Ishodi učenja
Mehanizam uspostave mjesečnog ciklusa. Normalni razvoj u pubertetu.Najčešći poremećaji i smetnje u djetinjstvu i pubertetu. Simptomi, metode dijagnostike i način liječenja u dječjoj i adolescentnoj ginekologiji.
Ishodi učenja
Osnove menstruacijskog ciklusa, fiziologija oplodnje i implantacija oplođene jajne stanice. Metode dijagnostike rane trudnoće.
Nastanak i razvitak posteljice, funkcije posteljice. Sastavi i izmjena plodove vode, određivanje zrelosti i ugroženosti fetusa, ultrazvučna procjena plodove vode
Ishodi učenja
Upoznati se s fiziološkim promijenama genitalnih i ekstragenitalnih organa i organskih sustava u trudnoći uključujući promjene normalnih vrijednosti laboratorijskih nalaza u urednoj trudnoći. Fiziologija trudnoće i metabolizam hranjivih tvari, endokrinologija trudnoće.
Ishodi učenja
Upoznati se s osnovnim principima antenatalne skrbi, brojem pregleda i svim dijagnostičkim i ostalim postupcima koji se primjenjuju u praćenju uredne trudnoće. Upoznat će se i sa standardnim laboratorijskim pretragama koje se primjenjuju u urednoj trudnoći kao i interpretaciji nalaza istih. Upoznati se sa osnovnom organizacijom zdravstvene zaštite žena, trudnica (rodilja i babinjača) u Republici Hrvatskoj.
Ishodi učenja
Definicija i dijagnostika poremećaja, specifičnosti fetalnog probira i nadzora, klinički značaj i prevencija..
Humani kariotip, brojčani kromosomski poremećaji, strukturni kromosomski poremećaji, monofaktorske bolesti koje se nasljeđuju prema Mendelovim zakonima, poligenske i multifaktorske boesti. Definicija, metode i ciljevi prenatalne dijagnostike fetalnih kromosomopatija i malformacija. Biokemisjki probir Downovog sindroma, biokemijski probir anomalija zatvaranja neuralne cijevi.
Ishodi učenja
Upoznati se s vrstama spontanih pobačaja, njihovim uzrocima, prepoznavanju rizičnih čimbenika , razvoju kliničke slike, dijagnostičkim i terapijskim postupcima, mogućim komplikacijama i posljedicama. Klasifikacija gestacijske trofoblastičke bolesti, njena učestalost. Mehanizam nastanka kompletne i djelomične mole, dijagnoza molarne trudnoće, liječenje. Praćenje bolesnica nakon molarne trudnoće. Dijagnoza i klasifikacija gestacijske trofoblastičke neoplazije, liječenje. Trudnoća nakon gestacijske trofoblastičke bolesti. Kliničke značajke ektopične trudnoće, etiološki čimbenici, simptomi, dijagnoza i liječenje.
Ishodi učenja
Uzročnici, simptomatologija, liječenje. Probir, javno-zdravstveno značenje STD-a.
Ishodi učenja
Upoznati kliničku sliku upale donjeg i gornjeg dijela spolnog sustava žene, puteve širenja i simptome bolesti. Znati modalitete postavljanja dijagnoze i opcije u terapijskom pristupu. Razumjeti pojam kronične zdjelične upalne bolesti.
Ishodi učenja
Upoznati simptomatologiju akutnih ginekoloških stanja koja zahtjeva hitnu intervenciju i kirurško zbrinjavanje. Hitni kirurški zahvati u ginekologiji.
Ishodi učenja
Probir za rak vrata maternice - značaj, organizacija i provođenje. Pravilno uzimanje i postupanje s citološkim uzorcima. Definicija i klasifikacija Papa testa. Primjena Papa testa probiru, dijagnostici i praćenju lezija vrata maternice. Citologija u dijagnostici promjena endometrija. Citologija u dijagnostici, stadijaciji i praćenju ginekoloških malignoma.
Ishodi učenja
Temeljne informacije o metodama za procjenu fetalne kondicije tijekom trudnoće i poroda.
Ishodi učenja
Upoznati se s principima normalnog poroda uključujući čimbenike poroda (porodni put, porodne snage i porodni objekt), kao i mehanizmom fiziološkog poroda. Razlikovati i upoznati pojedina porodna doba. Upoznati i moći interpretirati sve fetalne kretnje tijekom fiziološkog poroda u stavu glavicom. Klinička procjena trudova, učinak trudova na tijek poroda.
Ishodi učenja
Treće porodno doba, znakovi odljuštenja posteljice, pregled posteljice, četvrto porodno doba, komplikacije trećeg i četvrtog porodnog doba – krvarenja, atonija, inverzija maternice, peripartalna histerektomija, mortalitet majki.
Ishodi učenja
Upoznati se fiziološkim procesima koji karakteriziraju razdoblje babinja, nadzor babinjače, te najvažnije komplikacije i bolesti u tom razdoblju. Upoznati se sa patološkim procesima u babinju. Postpartalna krvarenja, puerperalne infekcije, mastitis, tromboza i tromboembolija, uroinfekcije, poslijeporođajne psihičke promjene i psihijatrijske bolesti - uzroci, dijagnostika i liječenje.
Ishodi učenja
Upoznati epidemiologiju i etiologiju endometrioze, patogeneza, patohistologiju i simptome bolesti. Naučiti kritički pristup postavljanju dijagnoze i klasifikaciju bolesti. Razumjeti značaj endometrioze u humanoj reprodukciji. Znati terapijske opcije u liječenju endometrioze
Ishodi učenja
Normalna menstruacija, nenormalna, disfunkcijska krvarenja iz maternice i juvenilna metroragija. Patofiziologija disfunkcijskih krvarenja iz maternice. Dijagnoza i liječenje. Frakcionirana kiretaža, ablacija endometrija, IUS i histerektomija.
Ishodi učenja
Definicija planranja obitelji (PO). Ciljevi PO. Principi PO. Savjetovanje pojedinca, rad u grupi. Dobrobiti PO za majku i za dijete. Javno zdravstveno značenje PO. Metode planiranja obitelji. Prirodne metode. Metode barijere. Kemijska kontracepcija. Intrauterina kontracepcija. Hormonska kontracepcija. Urgentna kontracepcija. Trajne metode kontracepcije. Zakonska regulativa
Ishodi učenja
Definicija, endokrinološke i kliničke značajke premenopauze i postmenopauze, utjecaj postmenopuaze na tijelo žene, urogenitalna atrofija. Mehanizam nastanka valova vrućine. Osteoporoza. Kardiovaskularne bolesti. Hormonsko nadomjesno liječenje, indikacije i kontraindikacije.
Ishodi učenja
Upoznati se s osnovnim karakteristikama hipertenzivnih poremećaja u trudnoći uključujući definiciju, klasifikacije, epidemiologiju, etiologiju, patofiziologiju, kliničku sliku i liječenje istih.
Ishodi učenja
Upoznati se s osnovnim patofiziološkim zbivanjima kod zastoja fetalnog rasta. Razlikovati različite tipove zastoja rasta fetusa. Upoznati dijagnostičke postupke u otkrivanju zastoja fetalnog rasta kao i postupke koji se primjenjuju u trudnica kod kojih je utvrđen intrauterini zastoj fetalnog rasta.
Ishodi učenja
Definicija, rizični čimbenici, liječenje i komplikacije prijevremenih poroda. Definicija, klinički značaj i postupci kod prenošenosti.
Ishodi učenja
Uzroci krvarenja u kasnoj trudnoći (placenta previja, abrupcija placente, ruptura marginalnog sinusa) i porodu (ruptura uterusa) i njihovo liječenje. Upoznati se sa poremećajima zgrušavanja krvi u trudnoći i puerperiju, osnovni mehanizmi i terapijske smjernice
Ishodi učenja
Upoznati se s definicijom, ciljevima, metodama i rizicima navedenih opstetričkih postupaka.
Ishodi učenja
Humani papiloma virus. Klasifikacija cervikalne intraepitelne neoplazije. Postupnici u dijagnostici i liječenju premalignih lezija vrata maternice.Čibenici rizika za zloćudnu bolest. Etiopatogeneza i prirodni tijek bolesti, simptomi, dijagnoza, liječenje. Preživljenje, prognoza i praćenje bolesnica, kvaliteta života. Upoznati modalitete liječenja bolesti, kirurško liječenje, radioterapijsko i primjena kemoiradijacije. Preživljenje, prognoza i praćenje bolesnica, kvaliteta života. Rak vrata maternice u trudnoći.
Ishodi učenja
Upoznatise sa vrstama dobroćudnih tumora jajnika, njihovim simptomima, dijagnozom i liječenjem. Epitelni dobroćudni tumori jajnika, funkcionalne ciste, folikularne ciste, luteinske ciste. Čimbenici rizika za zloćudne bolesti, etiopatogeneza i prirodni tijek bolesti, simptomi, dijagnoza, liječenje. Preživljenje, prognoza i praćenje bolesnica, kvaliteta života
Ishodi učenja
Upoznati se sa dobroćudnim tumorima uterusa. Patogeneza mioma, histološka građa, vrste mioma, dijagnoza i liječenje. Hiperplazija endometrija, mehanizam nastanka, klasifikacija , klinička slika, dijagnostika. Polip endometrija. Čimbenici rizika za zloćudnu bolest, etiopatogeneza i prirodni tijek bolesti, simptomi, dijagnoza, liječenje. Preživljenje, prognoza i praćenje bolesnica, kvaliteta života
Ishodi učenja
Upoznati se s pojmom Rh-izoimunizacije i etiologijom i patofiziologijom fetalnog hidropsa. Metode nadzora izoimunizirane trudnice i ploda. Liječenje.
Ishodi učenja
Definicija, probir, dijagnostički kriteriji, komplikacije i liječenje ovog gestacijskog poremećaja.
Ishodi učenja
Upoznati se s patološkim porodima zbog abnormalnosti položaja i stava ploda, rotacije i fleksije fetalne glavice.
Ishodi učenja
Uzroci distocije. Utvrđivanje nepravilnosti trudova, sužena zdjelica, kefalo-pelvina dispropocija. Distocija fetalnih ramena.
Ishodi učenja
Epidemiologija, podjela i specifičnosti višeplodnih trudnoća i poroda blizanaca. Upoznati se sa osnovnim pojmom i definicijom intrahepatične holestaze, etiologija, diferencijalna dijagnoza, liječenje i prognoza.
Ishodi učenja
Najčešće infekcije u trudnoći i njihov utjecaj na tijek i ishod trudnoće. Definicija, dijagnostika, liječenje i prevencija TORCH i SIAI.
Ishodi učenja
Hiperandrogenizam, PCO sindrom - teorije o uzrocima policisitičnih jajnika, nasljedni čimbenici, fetalno programiranje. Simptomi i znaci PCO. Dijagnostički kriteriji. Liječenje PCO, rizici liječenja. Dugoročni rizici PCO za zdravlje.
Ishodi učenja
Definicija ovarijske rezerve. Metode za procjenu ovarijske rezerve. Prijevremeno ovarijsko starenje. Definicija reproduktivnog starenja. Poremećaji udruženi s reproduktivnim starenjem.
Cushingov sindrom, kongenitalna adrenalna hiperplazija, tumori jajnika i nadbubrežne žlijezde koji izlučuju androgene. Stromalna hiperplazija i stromalna hipertekoza. Virillizacija tijekom trudnoće i virilizirajući adrenalni tumori. Poremećaji u izlučivanju prolaktina.
Ishodi učenja
Upoznati temeljne kirurške principe i operacijske zahvate u ginekologiji. Upoznati temeljne postavke u preoperacijskoj pripremi bolesnica za ginekološke operacijske zahvate i postoperacijsku skrb. Indikacije i tehnike histerektomije kao i druge operativne tehnike u ginekologiji.
Ishodi učenja
Simptomi, dijagnostika i liječenje najčešćih komplikacija vazanih uz kirurško liječenje. Perforacija maternice. Ozljeda abdominalnih organa. Abdominalno krvarenje. Infekcija rane. Sepsa.
Ishodi učenja
Definicija amenoreje. Klasifikacija. Četiri razine poremećaja koji uzrokuju amenoreju. Dijagnostički algoritmi pojedinih razina: I – uterus i vagina, II - ovarij, III - hipofiza, IV - hipotalamus. Hormonski testovi za dijagnostiku pojedinih poremećaja. Principi liječenja.
Ishodi učenja
Definicije fertilnog doba, mjesečnog i godišnjeg fekundabiliteta. Faze i procesi humane reprodukcije. Povezanost dobi i fertiliteta. Čimbenici koji ograničavaju razmnožavanje. Smanjenje plodnosti u žene i muškarca.
Ishodi učenja
Definicija neplodnosti. Dijagnostički postupnik i redosljed pretraga. Spermiogram. Utvrđivanje ovulacije. Ispitivanje funkcije jajovoda. Ispitivanje ovarijske rezerve. Postupci i metode u dijagnostici neplodnosti. Oboljenja drugih organa koji uzrokuju neplodnost.
Ishodi učenja
Principi indukcije ovulacije. Monofolikularni rasti i kontrolirana ovarijska hiperstimulacija. Mikrokirurški principi liječenja oboljelih jajovoda. Korektivne operacije na uterusu. Ostali operacijski zahvati koji utječu na fertilitet. Postupci medicinske oplodnje. Program zamrzavanja, pohranjivanja i čuvanja biološkog materijala. Program donacije gameta.
Ishodi učenja
Upoznati mogućnosti namjernog prekida trudnoće, prednosti i nedostatke pojedinih metoda prekida trudnoće. Zakonska regulativa.
Ishodi učenja
Problematika medikacije u trudnoći. Najčešće korišteni ljekovi u trudnoći. Lijekovi u indukciji i stimulaciji poroda. Progesteron u trudnoći, ginekološkim poremećajima i reprodukcijskoj medicini. Indukcija i stimulacije ovulacije.
Ishodi učenja
1. Ginekološki pregled. Ginekološki stol, rukavice, spekulum, osvjetljenje.
2. Položaj pacijentice za ginekološki pregled - postavljanje u ginekološki položaj.
3. Pregled u spekulima. Uvođenje spekuluma u rodnicu. Inspekcija rodnice i cerviksa. Opis normalnog nalaza.
4. Uzimanje razmaza za citološku analizu (cervikovaginalna citologija – Papa test).
5. Uzimanje cervikalnog obriska za bakteriološku pretragu.
6. Bimanualni pregled (palpacija unutarnjih spolnih organa). Opis normalnog nalaza.
7. Ginekološka ultrazvučna dijagnostika. Tipične ravnine pregleda. Pregled maternice. Pregled jajnika. Ehogenost, razlike ehogenosti ginekoloških organa.
Ishodi učenja
1. Priprema trudnice za pregled. Mjerenje krvnog tlaka. Određivanje albumena u mokraći. Vaganje . Prirast tjelesne mase.
2. Izgled trbuha (veličina, oblik). Mjerenje opsega trbuha. Mjerenje udaljenosti fundus-simfiza.
3. Procjena stanja fetusa. Auskultacija kucaja čedinjeg srca. Opstetrička slušalica.
4. Kardiotokografija. Oprema i tehnika snimanja. Uredni kardiotokogram – opis nalaza. 5. Unutarnji (bimanualni) pregled trudnice
5. Procjena trudova klinički. Procjena trudova kardiotokografski.
6. Dijagnostika hitnih stanja ( uvjetno, ovisi o dnevnim slučajevima ). Latentna faza poroda. Krvarenje u početnoj trudnoći. Krvarenje u visokoj trudnoći.
7. Ultrazvučni pregled u prvoj polovici trudnoće.
8. Ultrazvučni pregled pregled u trećem tromjesečju. Fetalna biometrija (BPD, AC, FL).
9 Fizikalne osnove Dopplerovog efekta, primjena perinatologiji. Opis sonograma. Tipična krvne žile za procjenu cirkulacije fetusa. Ultrazvučni indeksi.
Ishodi učenja
1. Algoritam dijagnostike neplodnosti. Kriteriji, osnovne pretrage. Specifičnosti anamneze žene i muškarca.
2. Praćenje, „monitoring“ ciklusa (folikulometrija). Dokumentiranje ultrazvučnog nalaza.
3. Hormonski eseji u procjeni funkcije jajnika.
4. Priprema para za liječenje postupcima MPO
Ishodi učenja
1. Upoznavanje s organizacijom rada ginekološkog citološkog laboratorija
2. Obrada papa testova i ostalih citoloških materijala standardnim metodama, citospinom i tekućinskom citologijom
3. HPV laboratorij, indikacije za HPV testiranje
4. Principi očitavanja papa testa, samostalno i istovremeno s HPV testom (kotestiranje)
5. Osnovne karakteristike normalnih, abnormalnih i malignih stanica u papa testu i drugim uzorcima u dnevnoj problematici, upotreba dodatnih metoda
6. Videomikroskopija – prikaz citoloških uzoraka u realnom vremenu pomoću kamere i digitalizacije slike uz kliničko-citopatološku korelaciju slučajeva iz ginekološke onkološke prakse
Ishodi učenja
1. PAP test – elementi citološkog nalaza.
2. Pregled u spekulima. Inspekcija vagine i cerviksa – makroskopski vidljive promjene (normalne i patološke).
3. Kolposkopija, cilj, princip, priprema polja, izvođenje. Schillerov test.
4. Biopsija vrata maternice i ekskohleacija endocerviksa.
5. Promjene položaja zdjeličnih organa. Poremetnje akta mokrenja. Pregled i testovi.
6. Urodinamske pretrage.
Ishodi učenja
1. Prijem pacijentica za mali zahvat, priprema medicinske dokumentacije (dnevni slučajevi).
2. Priprema osoblja za operacijski zahvat. Kirurško pranje ruku. Sterilno odjevanje i navlačenje rukavica.
3. Priprema pacijentice za kirurški zahvat. Položaj za kirurški zahvat, vaginalni pristup. Priprema operacijskog polja (vagina i perineum).
4. Kirurški instrumenti za male zahvate. Set. Omča za dijatermijsku inciziju, kuglica za elektrokauterizaciju.
5. Histeroskopija. Dijagnostička i operacijska.
Ishodi učenja
1. Priprema osoblja za operacijski zahvat. Kirurško pranje ruku. Sterilno odjevanje i navlačenje rukavica.
2. Priprema pacijentice za kirurški zahvat. Priprema operacijskog polja (abdomen, vagina i perineum).
3. Kirurški instrumenti za abdominalne, vaginalne i laparoskopske zahvate.
4. Oprema za laparoskopsku kirurgiju.
5. Asistiranje na kirurškim zahvatima (uvjetno).
Ishodi učenja
1. Ginekološka povijest bolesti. Organizacija i sastavnice Zavoda.
2. Jutarnja vizita. Postoperacijski nadzor ginekoloških pacijentica. Preoperacijski nadzor i priprema pacijentica za operacijsku salu.
3. Prijem pacijentica na Zavod. Preoperacijski nalazi i dijagnostika. Probir i kategorizacija pacijenata predviđenih za operacijske zahvate (opća ginekologija, ginekološka urologija i ginekološka onkologija).
4. Ginekološka ultrazvučna dijagnostika. Tipične ravnine pregleda. Pregled uterusa. Pregled jajnika. Ehogenost, razlike ehogenosti ginekoloških organa. Uvjetno – patološke tvorbe zdjelišta.
5. Prekid neželjene trudnoće (medikamentozni i kirurški).
Ishodi učenja
1. Perinatološka povijest bolesti, specifičnosti anamneze. Uvjetno dnevni prikazi slučajeva.
2. Opći pregled trudnice.
3. Smještaj fetusa u uterusu i klinička procjena stanja fetusa (rast, znaci života).
4. Pregled zdjelice. Procjena zdjelice inspekcijom, anatomske točke na površini tijela, Michaelisov romb.
5. Pelvimetrija. Mjere zdjelice, vanjske i unutarnje. Pelvimetar.
6. Unutarnji pregled i procjena zdjelice.
7. Unutarnji (bimanualni) pregled trudnice.
8. Samokontrola fetalnih pokreta, dokumentacija nalaza.
9. Non stres test (NST) i Oksitocinski stres test, primjer normalnog zapisa.
10. Rana amniocenteza. Teoretske postavke, način izvođenja
Ishodi učenja
1. Rađaonska medicinska dokumentacija. Knjiga poroda. Partogram. Novorođenački list.
2. Prijem i priprema rodilje za porod. Kardiotokografija - prijemna, kardiotokografski nadzor u porodu. Tipična mjesta postavljanja kalota na trbuhu trudnice.
3. Procjena trudova. Klinička procjena trudova. Dokumentacija trudova.
4. Unutarnji pregled rodilje. Doba otvaranja. Opis nalaza u aktivnoj fazi poroda. Položaj rodilje u prvom porodnom dobu. Alternativni načini rađanja.
5. Izgon fetusa: uvjetno - porod glavicom, kretnje glavice u izgonu (porod zatkom, vakuum ekstrakcija fetusa, carski rez).
6. Epiziotomija. Tehnika izvođenja. Kirurško zbrinjavanje ureza međice. Set za šivanje. Njega međice nakon poroda.
7. Placentno doba. Spontani porod posteljice. Znaci odljuštenja posteljice. Pregled posteljice.
8. pH-metrija. Set za izvođenje postupka. Tehnika uzimanja krvi iz fetalnog skalpa.
9.. Novorođenče. APGAR ocjena. Presijecanje i podvezivanje pupkovine. Pregled i prva opskrba novorođenčeta.
10. Rani puerperij. Nadzor rodilje u rađaonici. Vitalni znaci. Visina uterusa. Postporodno krvarenje.
11. Puerperij. Medicinska dokumentacija u puerperiju. Opći status puerpere, nadzor puerpere. Uspostava fizioloških funkcija. Dojenje. Najčešće smetnje dojenja.
Ishodi učenja
1. Reprodukcijska anamneza. Izjava pacijentice/ta o zdravstvenom stanju.
2. Spermiogram. Demonstracija nekoliko različitih kategorija spermiograma.
3. Ispitivanje ovulacije. Demonstrakcija nekoliko hormonskih eseja za procjenu kvalitete ciklusa (ovulacijski/neovulacijski). Ultrazvučno dokazivanje ovulacije. Demonstracija liste za mjerenje bazalne tjelesne
temperature. Demonstracija cervikalne sluzi – fenomen paprati.
4. Histerosonosalpingografija/Histerosalpingografija. Demonstracija postupka, film. Set instrumenata. RTG. Snimke normalnog nalaza (anomalija uterusa, oboljenje jajovoda)
5. Praćenje ciklusa - ultrazvučno, hormonski. Dokumentiranje nalaza.
6. Ultrazvuk u reprodukcijskoj medicini. Aspiracija jajnih stanica. Prijenos zametka. Filmovi.
7. Konzervativno liječenje neplodnosti. Indukcija ovulacije. Tempiranje odnosa. Stimulacija ovulacije. Prikazi slučajeva.
8. Postupci medicinski pomognute oplodnje. Homologna intrauterina inseminacija - film. In vitro fertilizacija i embriotransfer - film. Kontrolirana ovarijska hiperstimulacija – film. Uvjetno: intrauterina inseminacija, aspiracija
jajnih stanica, prijenos zametaka. Prijenos zamrznutih zametaka.
9. Prezervacija fertiliteta. Zamrzavanje gameta i embrija.
10. Kirurško liječenje neplodnosti. Mikrooperacije. Dijagnostička laparoskopija. Dijagnostička histeroskopija. Transvaginalna hidrolaparoskopija. Filmovi.
Ishodi učenja
1. Spermiogram. Prikupljanje sjemena, priprema sjemena za analizu, izrada preparata. CASA analiza. Brojanje spermija u komorici na mikroskopu. Rezultati pretrage i njihova interpretacija. WHO kriteriji.
2. Priprema sjemena za postupke MPO. Posebni postupci u slučajevima teške muške neplodnosti.
3. Metode oplodnje jajnih stanica. In vitro fertilizacija (IVF). Intracitoplazmatska injekcija spermija. (ICSI)
4. Krioprezervacija gameta i embrija. Uvjeti skladištenja. Prostor za pohranu. Demonstracija postupka s jajnim stanicama. Demonstracija postupka sa spermijima.
5. Laboratorijski obrasci za praćenje razvoja embrija. Fotografije embrija u različitim stadijima razvoja.
6. Standardni operativni postupci, knjige, evidencije, protokoli.
Ishodi učenja
1. Demonstracija i vježbanje ginekološkog pregleda na modelu. Oblačenje rukavica. Držanje spekuluma. Uzimanje citološkog obriska sa tri tipična mjesta. Uzimanje mikrobiološkog obriska. Bimanualni i pregled i palpacija unutarnjih organa.
2. Demonstracija i vježbanje vanjskog pregleda trudnice. Model trudnice. Oblačenje rukavica. Položaj, namještaj, stav i prezentacija ploda. Oblik trbuha. Leopold-Pavlikovi (I-IV) i Zangermeisterov hvat. Angažiranost vodeće česti. Kefalopelvina disproporcija.
3. Demonstracija i vježbanje procjene zdjelice (zdjelišta). Vanjski pregled zdjelice. Pelvimetar. Skelet zdjelice, koštani obruč, orijentacijske točke na skeletu i abdomenu modela. Mjere normalne zdjelice – dijametri (DS,SC,DT,CE). Unutarnji pregled i procjena zdjelice. Unutarnje mjere zdjelice (CD,CV). Ravnine ulaza, sredine i izlaza zdjelice.
4. Demonstracija i vježbanje unutarnjeg (bimanualnog) pregleda trudnice. Opis urednog nalaza kroz tromjesečja trudnoće. Cerviks, ušće, cervikalni kanal, vodeća čest.
5. Demonstracija i vježbanje unutarnjeg (bimanualnog) pregleda rodilje. Utvrđivanje visine vodeće česti u porodnom kanalu. Demonstracija i vježbanje mehanizma normalnog poroda sa kretnjama fetusa. Demonstracija tipičnih struktura fetalne glavice i vježbanje prepoznavanja tipičnih točki.
6. Demonstracija smještaja fetusa u uterusu. Položaj, namještaj, stav, držanje.
Ishodi učenja
Prikazi ginekoloških slučajeva.
1. Veliki operacijski zahvati ( 5 slučajeva prema predviđenom operacijskom programu ). Studenti pod nadzorom asistenta analiziraju ginekološku dokumentaciju te samostalno iznose jedan prikaz.
2. Mali operacijski zahvati ( 5 slučajeva prema predviđenom operacijskom programu ). Studenti pod nadzorom asistenta analiziraju ginekološku dokumentaciju te samostalno iznose jedan prikaz.
3. Kirurški set za abdominalne operacije. Nazivi instrumenata. Pravilno držanje instrumenata. Svrha instrumenta.
4. Kirurški set za male zahvate. Nazivi instrumenata. Pravilno držanje instrumenata. Svrha instrumenta
Ishodi učenja
Kirurški zahvati u opstetriciji, ginekologiji i reprodukcijskoj medicini.
1. Demonstracija: Manualna ekstrakcija placente.Instrumentala eksploracija uterusa nakon poroda/ instrumentalna evakuacija posteljice. Set instrummenata.
2. Demonstracija: Vakuum ekstrakcija fetusa. Vakuum set.
3. Demonstracija operacijskih ginekoloških zahvata. Kiretaža. Set instrumenata.
4. Kirurški zahvati za dovršenje/prekid trudnoće. Vakuum aspiracija + kiretaža. Namjerni prekid trudnoće. Kirurško dovršenje zadržanog pobačaja. Medikamentozne metode prekida trudnoće.
4. Kirurški zahvati u dijagnostici infertiliteta. Laparoskopija i kromopertubacija. Histeroskopija. Transvaginalna hidrolaparoskopija. Filmovi. Model za histeroskopiju.
5. Kontracepcija. Demonstracija: kondom, dijafragma. Postavljanje intrauterine kontracepcije. Set instrumenata. Vrste intrauterine kontracepcije. Demonstracija blistera hormonske kontracepcije (kombinirana, režimi, mini pil).
Ishodi učenja
Studenti će nakon ovog seminara prepoznati složenost i osjetljivost pristupa trudnici te će identificirati poteškoće i prepreke u komunikaciji sa pacijenticama i članovima njene obitelji. Upoznati će se sa posebnostima uzimanja opstetričke anamneze. Navesti će sadržaj fizikalnog pregleda te detaljno opisati pregled trudnice. Usvojiti će značaj informiranog pristanka u svakidašnjem radu perinatologa i porodničara.
Ishodi učenja
Student će ovladati tehnikom uzimanja ginekološke anamneze, te važnim pojedinostima i specifičnostima. Naučiti će vrste ginekološkog fizikalnog pregleda. Usvojiti će značenje informiranog pristanka u ginekologiji, posbno vezano uz kirurško liječenje.
Ishodi učenja
Definirati niskorizičnu trudnoću i pojam probirnih testova, usvojiti stručne preporuke za prekoncepcijsku skrb, izvedbu krucijalnih dijagnostičkih pretraga i analizu rezultata tijekom trudnoće sve do (termina) poroda.
Ishodi učenja
Student će biti sposoban interpretirati i analizirati najčešće simptome i znakove prisutne tijekom procesa rađanja kao i osmisliti i primijeniti metode za suzbijanje boli u porodu uključivši standardne farmakološke i nefarmakološke metode ali i ostale alternativne metode. Uz navedeno student će znati pravilno obrazložiti i evidentirati sve navedene postupke.
Ishodi učenja
Studenti će identificirati debljinu kao globalni, epidemiološki problem te će definirati kategorije uhranjenosti i preporučenog prirasta tjelesne mase tijekom trudnoće. Obrazložiti će utjecaj debljine na menstruacijski ciklus, smanjenje plodnosti, učestalost spontanih pobačaja te na makrosomiju, prematuritet i kongenitalne anomalije u trudnoći. Studenti će ukazati na povezanost debljine u trudnoći, preeklampsije i gestacijskog dijabetesa te predvidjeti ishode trudnoća. |
Ishodi učenja
Studenti će biti upoznati s povijesnim razvojem pristupa porodu u stavu zatkom do današnjih dana. Biti će prikazani rezultati perinatalnog ishoda u našoj klinici komparativno u odnosu na porod glavicom. Diskutirati se će informirani pristanak pacijentica na probni vaginalni porod, kao i pravo na drugo mišljenje u odnosu na Zakon o zaštiti prava pacijenata, kao i pravo pacijentice na izbor načina dovršetka poroda s stručnog, etičkog i sudsko-medicinskog aspekta.
Ishodi učenja
Student će usvojiti nova saznanja o infekciji CORONA virusom u trudnoći i porođaju. Prezentacija kliničkih slučajeva trudnica/rodilja s komplikacijama COVID-19.
Ishodi učenja
Student će biti sposoban opisati i interpretirati sve najvažnije i najčešće primjenjivane operativne metode za dovršenje poroda. Usvojiti će potrebna znanja o prednostima i nedostacima kao i mogućim komplikacijama pojedinih opstetričkih operacija. Osim navedenog student će moći osmisliti i obrazložiti primjenu određenih operativnih metoda zavisno o indikaciji i određenoj kliničkoj situaciji.
Ishodi učenja
Terminsko novorođenče: početna skrb, asfiksija, plućne bolesti (tranzitorna tahipneja, aspiracija mekonija, hijalinomembranska bolest, bronhopulmonalna displazija, pneumonija), apneja, hipoglikemija, novorođenče dijabetične majke, novorođenačka žutica, konatalne bakterijske infekcije. Nedonošče (patologija pluća, patologija središnjeg živčaog sustava, prehrana, ravnoteža tekućina i elektolita, hematološki problemi, infekcije. Organizacija novorođenačke skrbi i liječenja. Ishrana majčinim mlijekom, dojenje.
Ishodi učenja
Upoznati se sa klasifikacijom premalignih promjena vrata maternice . Znati i razumjeti važnost redovitih ginekoloških pregleda i otkrivanja premalignih promjena. Razumjeti ulogu kolposkopije i upoznati se načinom njena izvođenja. Upoznati se sa destruktivnim i ekscizijskim metodama liječenja premalignih lezija kao i indikacijama za primjenu pojedinih metoda. Razumjeti važnost redovitih kontriola pacijentica sa prethodnim premalignim lezijama. Upoznati se sa metodama prevencije premalignih lezija , znati argumentirano raspravljati o ulozi medija u prevenciji premalignih bolesti vrata maternici
Ishodi učenja
Student će savladati osnovne elemente diferencijalne dijagnoze ginekoloških krvarenja koja imaju istu/sličnu kliničku sliku.
Ishodi učenja
Student ce nauciti principe odabira kontracepcijskih metoda prema zivotnom razdoblju i potrebama pacijentice, te glavna ograničenja pojedinih kontracepcijskih metoda. Student ce upoznati metode savjetovanja i ponasanja koje pomazu paru da prihvati i uspjesno nastavi koristiti odabranu metodu kontracepcije 3. Student ce nauciti simptome i znakove koji su povezani s uzimanjem kontracepcije, s posebnim naglaskom na one koji zahtjevaju procjenu ginekologa specijaliste ili subspecijaliste radi sigurnosti primjene i budućeg zdravlja korisnica.
Ishodi učenja
Upoznatise pojavnošću, definicijom, kliničkom slikom i terapijskim mogućnostima defekata mišićnog dna zdjelice, spuštenom i ispalom (prolabiranom) maternicom. Upoznati osnove funkcije mikcije. Mehanizam održavanja kontinencije morkaće. Inkontinencija - vrste inkontinencije, dijagnoza, liječenje. Fistule mokraćnog sustava.
Ishodi učenja
Studenti će naučiti osnovne pristupe operacijskom polju i njegovu pripremu te osnovni instrumetarij potreban za izvođenje kirurških zahvata. Način i odabir kirurškog zahvata u slučaju hitnih ginekoloških operacija. Pregled dostupnih operacijskih tehnika s minimalnom invazijom u ginekologiji. Indikacijsko područje, oprema i specifičnosti rada. Dobrobiti primjene navedenih tehnika, ograničenja i komplikacije.
Ishodi učenja
Prikazati zdravstvene probleme ženske populacije u postmenopauzi kao i dosege preventivne medicine, te ulogu hormonskog nadomjesnog liječenja (HNL) u podizanju kvalitete života starije ženske populacije. Upoznati se sa oboljenjima i poremetnjama tjelesnih sustava koje HNL može ublažiti ili
spriječiti, odnosno poznavanje indikacija za uvođenje HNL u postmenopauzalnih žena. Upoznati se s vremenskom teorijom vezanom uz indikacije za HNL, te kontraindikacije za primjenu terapije. Priprema pacijentica za početak HNL i njihov nadzor. Pozitivni učinci HNL na ciljane tjelesne sustave (kardiovaskulrani, skeletni, urogenitalni, koža, metabolizam). Prestanak korištenja HNL-a.
Ishodi učenja
Pregled i praktična anatomija zdjelice, kosti zdjelice, peritoneum. Zdjelična i urogenitalna dijafragma. Krvne žile, živci i limfne žile zdjelice. Ženski spolni organi. Ravnine i prostori zdjelice. Razvojne faze u embriologiji.
Ishodi učenja
Neuroendokrinologija, hipotalamus, hipofiza, reproduktivni hormoni,fiziologija menstruacijskog ciklusa, cikličke promjene endometrija i razvoj folikula
Ishodi učenja
Mehanizam uspostave mjesečnog ciklusa. Normalni razvoj u pubertetu.Najčešći poremećaji i smetnje u djetinjstvu i pubertetu. Simptomi, metode dijagnostike i način liječenja u dječjoj i adolescentnoj ginekologiji.
Ishodi učenja
Osnove menstruacijskog ciklusa, fiziologija oplodnje i implantacija oplođene jajne stanice. Metode dijagnostike rane trudnoće.
Nastanak i razvitak posteljice, funkcije posteljice. Sastavi i izmjena plodove vode, određivanje zrelosti i ugroženosti fetusa, ultrazvučna procjena plodove vode
Ishodi učenja
Upoznati se s fiziološkim promijenama genitalnih i ekstragenitalnih organa i organskih sustava u trudnoći uključujući promjene normalnih vrijednosti laboratorijskih nalaza u urednoj trudnoći. Fiziologija trudnoće i metabolizam hranjivih tvari, endokrinologija trudnoće.
Ishodi učenja
Upoznati se s osnovnim principima antenatalne skrbi, brojem pregleda i svim dijagnostičkim i ostalim postupcima koji se primjenjuju u praćenju uredne trudnoće. Upoznat će se i sa standardnim laboratorijskim pretragama koje se primjenjuju u urednoj trudnoći kao i interpretaciji nalaza istih. Upoznati se sa osnovnom organizacijom zdravstvene zaštite žena, trudnica (rodilja i babinjača) u Republici Hrvatskoj.
Ishodi učenja
Definicija i dijagnostika poremećaja, specifičnosti fetalnog probira i nadzora, klinički značaj i prevencija..
Humani kariotip, brojčani kromosomski poremećaji, strukturni kromosomski poremećaji, monofaktorske bolesti koje se nasljeđuju prema Mendelovim zakonima, poligenske i multifaktorske boesti. Definicija, metode i ciljevi prenatalne dijagnostike fetalnih kromosomopatija i malformacija. Biokemisjki probir Downovog sindroma, biokemijski probir anomalija zatvaranja neuralne cijevi.
Ishodi učenja
Upoznati se s vrstama spontanih pobačaja, njihovim uzrocima, prepoznavanju rizičnih čimbenika , razvoju kliničke slike, dijagnostičkim i terapijskim postupcima, mogućim komplikacijama i posljedicama. Klasifikacija gestacijske trofoblastičke bolesti, njena učestalost. Mehanizam nastanka kompletne i djelomične mole, dijagnoza molarne trudnoće, liječenje. Praćenje bolesnica nakon molarne trudnoće. Dijagnoza i klasifikacija gestacijske trofoblastičke neoplazije, liječenje. Trudnoća nakon gestacijske trofoblastičke bolesti. Kliničke značajke ektopične trudnoće, etiološki čimbenici, simptomi, dijagnoza i liječenje.
Ishodi učenja
Uzročnici, simptomatologija, liječenje. Probir, javno-zdravstveno značenje STD-a.
Ishodi učenja
Upoznati kliničku sliku upale donjeg i gornjeg dijela spolnog sustava žene, puteve širenja i simptome bolesti. Znati modalitete postavljanja dijagnoze i opcije u terapijskom pristupu. Razumjeti pojam kronične zdjelične upalne bolesti.
Ishodi učenja
Upoznati simptomatologiju akutnih ginekoloških stanja koja zahtjeva hitnu intervenciju i kirurško zbrinjavanje. Hitni kirurški zahvati u ginekologiji.
Ishodi učenja
Probir za rak vrata maternice - značaj, organizacija i provođenje. Pravilno uzimanje i postupanje s citološkim uzorcima. Definicija i klasifikacija Papa testa. Primjena Papa testa probiru, dijagnostici i praćenju lezija vrata maternice. Citologija u dijagnostici promjena endometrija. Citologija u dijagnostici, stadijaciji i praćenju ginekoloških malignoma.
Ishodi učenja
Temeljne informacije o metodama za procjenu fetalne kondicije tijekom trudnoće i poroda.
Ishodi učenja
Upoznati se s principima normalnog poroda uključujući čimbenike poroda (porodni put, porodne snage i porodni objekt), kao i mehanizmom fiziološkog poroda. Razlikovati i upoznati pojedina porodna doba. Upoznati i moći interpretirati sve fetalne kretnje tijekom fiziološkog poroda u stavu glavicom. Klinička procjena trudova, učinak trudova na tijek poroda.
Ishodi učenja
Treće porodno doba, znakovi odljuštenja posteljice, pregled posteljice, četvrto porodno doba, komplikacije trećeg i četvrtog porodnog doba – krvarenja, atonija, inverzija maternice, peripartalna histerektomija, mortalitet majki.
Ishodi učenja
Upoznati se fiziološkim procesima koji karakteriziraju razdoblje babinja, nadzor babinjače, te najvažnije komplikacije i bolesti u tom razdoblju. Upoznati se sa patološkim procesima u babinju. Postpartalna krvarenja, puerperalne infekcije, mastitis, tromboza i tromboembolija, uroinfekcije, poslijeporođajne psihičke promjene i psihijatrijske bolesti - uzroci, dijagnostika i liječenje.
Ishodi učenja
Upoznati epidemiologiju i etiologiju endometrioze, patogeneza, patohistologiju i simptome bolesti. Naučiti kritički pristup postavljanju dijagnoze i klasifikaciju bolesti. Razumjeti značaj endometrioze u humanoj reprodukciji. Znati terapijske opcije u liječenju endometrioze
Ishodi učenja
Normalna menstruacija, nenormalna, disfunkcijska krvarenja iz maternice i juvenilna metroragija. Patofiziologija disfunkcijskih krvarenja iz maternice. Dijagnoza i liječenje. Frakcionirana kiretaža, ablacija endometrija, IUS i histerektomija.
Ishodi učenja
Definicija planranja obitelji (PO). Ciljevi PO. Principi PO. Savjetovanje pojedinca, rad u grupi. Dobrobiti PO za majku i za dijete. Javno zdravstveno značenje PO. Metode planiranja obitelji. Prirodne metode. Metode barijere. Kemijska kontracepcija. Intrauterina kontracepcija. Hormonska kontracepcija. Urgentna kontracepcija. Trajne metode kontracepcije. Zakonska regulativa
Ishodi učenja
Definicija, endokrinološke i kliničke značajke premenopauze i postmenopauze, utjecaj postmenopuaze na tijelo žene, urogenitalna atrofija. Mehanizam nastanka valova vrućine. Osteoporoza. Kardiovaskularne bolesti. Hormonsko nadomjesno liječenje, indikacije i kontraindikacije.
Ishodi učenja
Upoznati se s osnovnim karakteristikama hipertenzivnih poremećaja u trudnoći uključujući definiciju, klasifikacije, epidemiologiju, etiologiju, patofiziologiju, kliničku sliku i liječenje istih.
Ishodi učenja
Upoznati se s osnovnim patofiziološkim zbivanjima kod zastoja fetalnog rasta. Razlikovati različite tipove zastoja rasta fetusa. Upoznati dijagnostičke postupke u otkrivanju zastoja fetalnog rasta kao i postupke koji se primjenjuju u trudnica kod kojih je utvrđen intrauterini zastoj fetalnog rasta. |
Ishodi učenja
Definicija, rizični čimbenici, liječenje i komplikacije prijevremenih poroda. Definicija, klinički značaj i postupci kod prenošenosti.
Ishodi učenja
Uzroci krvarenja u kasnoj trudnoći (placenta previja, abrupcija placente, ruptura marginalnog sinusa) i porodu (ruptura uterusa) i njihovo liječenje. Upoznati se sa poremećajima zgrušavanja krvi u trudnoći i puerperiju, osnovni mehanizmi i terapijske smjernice
Ishodi učenja
Upoznati se s definicijom, ciljevima, metodama i rizicima navedenih opstetričkih postupaka.
Ishodi učenja
Humani papiloma virus. Klasifikacija cervikalne intraepitelne neoplazije. Postupnici u dijagnostici i liječenju premalignih lezija vrata maternice.Čibenici rizika za zloćudnu bolest. Etiopatogeneza i prirodni tijek bolesti, simptomi, dijagnoza, liječenje. Preživljenje, prognoza i praćenje bolesnica, kvaliteta života. Upoznati modalitete liječenja bolesti, kirurško liječenje, radioterapijsko i primjena kemoiradijacije. Preživljenje, prognoza i praćenje bolesnica, kvaliteta života. Rak vrata maternice u trudnoći.
Ishodi učenja
Upoznatise sa vrstama dobroćudnih tumora jajnika, njihovim simptomima, dijagnozom i liječenjem. Epitelni dobroćudni tumori jajnika, funkcionalne ciste, folikularne ciste, luteinske ciste. Čimbenici rizika za zloćudne bolesti, etiopatogeneza i prirodni tijek bolesti, simptomi, dijagnoza, liječenje. Preživljenje, prognoza i praćenje bolesnica, kvaliteta života
Ishodi učenja
Upoznati se sa dobroćudnim tumorima uterusa. Patogeneza mioma, histološka građa, vrste mioma, dijagnoza i liječenje. Hiperplazija endometrija, mehanizam nastanka, klasifikacija , klinička slika, dijagnostika. Polip endometrija. Čimbenici rizika za zloćudnu bolest, etiopatogeneza i prirodni tijek bolesti, simptomi, dijagnoza, liječenje. Preživljenje, prognoza i praćenje bolesnica, kvaliteta života
Ishodi učenja
Upoznati se s pojmom Rh-izoimunizacije i etiologijom i patofiziologijom fetalnog hidropsa. Metode nadzora izoimunizirane trudnice i ploda. Liječenje.
Ishodi učenja
Definicija, probir, dijagnostički kriteriji, komplikacije i liječenje ovog gestacijskog poremećaja.
Ishodi učenja
Upoznati se s patološkim porodima zbog abnormalnosti položaja i stava ploda, rotacije i fleksije fetalne glavice.
Ishodi učenja
Uzroci distocije. Utvrđivanje nepravilnosti trudova, sužena zdjelica, kefalo-pelvina dispropocija. Distocija fetalnih ramena.
Ishodi učenja
Epidemiologija, podjela i specifičnosti višeplodnih trudnoća i poroda blizanaca. Upoznati se sa osnovnim pojmom i definicijom intrahepatične holestaze, etiologija, diferencijalna dijagnoza, liječenje i prognoza.
Ishodi učenja
Najčešće infekcije u trudnoći i njihov utjecaj na tijek i ishod trudnoće. Definicija, dijagnostika, liječenje i prevencija TORCH i SIAI.
Ishodi učenja
Hiperandrogenizam, PCO sindrom - teorije o uzrocima policisitičnih jajnika, nasljedni čimbenici, fetalno programiranje. Simptomi i znaci PCO. Dijagnostički kriteriji. Liječenje PCO, rizici liječenja. Dugoročni rizici PCO za zdravlje.
Ishodi učenja
Definicija ovarijske rezerve. Metode za procjenu ovarijske rezerve. Prijevremeno ovarijsko starenje. Definicija reproduktivnog starenja. Poremećaji udruženi s reproduktivnim starenjem. Cushingov sindrom, kongenitalna adrenalna hiperplazija, tumori jajnika i nadbubrežne žlijezde koji izlučuju androgene. Stromalna hiperplazija i stromalna hipertekoza. Virillizacija tijekom trudnoće i virilizirajući adrenalni tumori. Poremećaji u izlučivanju prolaktina. |
Ishodi učenja
Upoznati temeljne kirurške principe i operacijske zahvate u ginekologiji. Upoznati temeljne postavke u preoperacijskoj pripremi bolesnica za ginekološke operacijske zahvate i postoperacijsku skrb. Indikacije i tehnike histerektomije kao i druge operativne tehnike u ginekologiji.
Ishodi učenja
Simptomi, dijagnostika i liječenje najčešćih komplikacija vazanih uz kirurško liječenje. Perforacija maternice. Ozljeda abdominalnih organa. Abdominalno krvarenje. Infekcija rane. Sepsa.
Ishodi učenja
Definicija amenoreje. Klasifikacija. Četiri razine poremećaja koji uzrokuju amenoreju. Dijagnostički algoritmi pojedinih razina: I – uterus i vagina, II - ovarij, III - hipofiza, IV - hipotalamus. Hormonski testovi za dijagnostiku pojedinih poremećaja. Principi liječenja.
Ishodi učenja
Definicije fertilnog doba, mjesečnog i godišnjeg fekundabiliteta. Faze i procesi humane reprodukcije. Povezanost dobi i fertiliteta. Čimbenici koji ograničavaju razmnožavanje. Smanjenje plodnosti u žene i muškarca. |
Ishodi učenja
Definicija neplodnosti. Dijagnostički postupnik i redosljed pretraga. Spermiogram. Utvrđivanje ovulacije. Ispitivanje funkcije jajovoda. Ispitivanje ovarijske rezerve. Postupci i metode u dijagnostici neplodnosti. Oboljenja drugih organa koji uzrokuju neplodnost.
Ishodi učenja
Principi indukcije ovulacije. Monofolikularni rasti i kontrolirana ovarijska hiperstimulacija. Mikrokirurški principi liječenja oboljelih jajovoda. Korektivne operacije na uterusu. Ostali operacijski zahvati koji utječu na fertilitet. Postupci medicinske oplodnje. Program zamrzavanja, pohranjivanja i čuvanja biološkog materijala. Program donacije gameta.
Ishodi učenja
Upoznati mogućnosti namjernog prekida trudnoće, prednosti i nedostatke pojedinih metoda prekida trudnoće. Zakonska regulativa.
Ishodi učenja
Problematika medikacije u trudnoći. Najčešće korišteni ljekovi u trudnoći. Lijekovi u indukciji i stimulaciji poroda. Progesteron u trudnoći, ginekološkim poremećajima i reprodukcijskoj medicini. Indukcija i stimulacije ovulacije.
Ishodi učenja
1. Ginekološki pregled. Ginekološki stol, rukavice, spekulum, osvjetljenje.
2. Položaj pacijentice za ginekološki pregled - postavljanje u ginekološki položaj.
3. Pregled u spekulima. Uvođenje spekuluma u rodnicu. Inspekcija rodnice i cerviksa. Opis normalnog nalaza.
4. Uzimanje razmaza za citološku analizu (cervikovaginalna citologija – Papa test).
5. Uzimanje cervikalnog obriska za bakteriološku pretragu.
6. Bimanualni pregled (palpacija unutarnjih spolnih organa). Opis normalnog nalaza.
7. Ginekološka ultrazvučna dijagnostika. Tipične ravnine pregleda. Pregled maternice. Pregled jajnika. Ehogenost, razlike ehogenosti ginekoloških organa.
Ishodi učenja
1. Priprema trudnice za pregled. Mjerenje krvnog tlaka. Određivanje albumena u mokraći. Vaganje . Prirast tjelesne mase.
2. Izgled trbuha (veličina, oblik). Mjerenje opsega trbuha. Mjerenje udaljenosti fundus-simfiza.
3. Procjena stanja fetusa. Auskultacija kucaja čedinjeg srca. Opstetrička slušalica.
4. Kardiotokografija. Oprema i tehnika snimanja. Uredni kardiotokogram – opis nalaza. 5. Unutarnji (bimanualni) pregled trudnice
5. Procjena trudova klinički. Procjena trudova kardiotokografski.
6. Dijagnostika hitnih stanja ( uvjetno, ovisi o dnevnim slučajevima ). Latentna faza poroda. Krvarenje u početnoj trudnoći. Krvarenje u visokoj trudnoći.
7. Ultrazvučni pregled u prvoj polovici trudnoće.
8. Ultrazvučni pregled pregled u trećem tromjesečju. Fetalna biometrija (BPD, AC, FL).
9 Fizikalne osnove Dopplerovog efekta, primjena perinatologiji. Opis sonograma. Tipična krvne žile za procjenu cirkulacije fetusa. Ultrazvučni indeksi.
Ishodi učenja
1. Algoritam dijagnostike neplodnosti. Kriteriji, osnovne pretrage. Specifičnosti anamneze žene i muškarca.
2. Praćenje, „monitoring“ ciklusa (folikulometrija). Dokumentiranje ultrazvučnog nalaza.
3. Hormonski eseji u procjeni funkcije jajnika.
4. Priprema para za liječenje postupcima MPO
Ishodi učenja
1. Upoznavanje s organizacijom rada ginekološkog citološkog laboratorija
2. Obrada papa testova i ostalih citoloških materijala standardnim metodama, citospinom i tekućinskom citologijom
3. HPV laboratorij, indikacije za HPV testiranje
4. Principi očitavanja papa testa, samostalno i istovremeno s HPV testom (kotestiranje)
5. Osnovne karakteristike normalnih, abnormalnih i malignih stanica u papa testu i drugim uzorcima u dnevnoj problematici, upotreba dodatnih metoda
6. Videomikroskopija – prikaz citoloških uzoraka u realnom vremenu pomoću kamere i digitalizacije slike uz kliničko-citopatološku korelaciju slučajeva iz ginekološke onkološke prakse
Ishodi učenja
1. PAP test – elementi citološkog nalaza.
2. Pregled u spekulima. Inspekcija vagine i cerviksa – makroskopski vidljive promjene (normalne i patološke).
3. Kolposkopija, cilj, princip, priprema polja, izvođenje. Schillerov test.
4. Biopsija vrata maternice i ekskohleacija endocerviksa.
5. Promjene položaja zdjeličnih organa. Poremetnje akta mokrenja. Pregled i testovi.
6. Urodinamske pretrage.
Ishodi učenja
1. Prijem pacijentica za mali zahvat, priprema medicinske dokumentacije (dnevni slučajevi).
2. Priprema osoblja za operacijski zahvat. Kirurško pranje ruku. Sterilno odjevanje i navlačenje rukavica.
3. Priprema pacijentice za kirurški zahvat. Položaj za kirurški zahvat, vaginalni pristup. Priprema operacijskog polja (vagina i perineum).
4. Kirurški instrumenti za male zahvate. Set. Omča za dijatermijsku inciziju, kuglica za elektrokauterizaciju.
5. Histeroskopija. Dijagnostička i operacijska.
Ishodi učenja
1. Priprema osoblja za operacijski zahvat. Kirurško pranje ruku. Sterilno odjevanje i navlačenje rukavica.
2. Priprema pacijentice za kirurški zahvat. Priprema operacijskog polja (abdomen, vagina i perineum).
3. Kirurški instrumenti za abdominalne, vaginalne i laparoskopske zahvate.
4. Oprema za laparoskopsku kirurgiju.
5. Asistiranje na kirurškim zahvatima (uvjetno).
Ishodi učenja
1. Ginekološka povijest bolesti. Organizacija i sastavnice Zavoda.
2. Jutarnja vizita. Postoperacijski nadzor ginekoloških pacijentica. Preoperacijski nadzor i priprema pacijentica za operacijsku salu.
3. Prijem pacijentica na Zavod. Preoperacijski nalazi i dijagnostika. Probir i kategorizacija pacijenata predviđenih za operacijske zahvate (opća ginekologija, ginekološka urologija i ginekološka onkologija).
4. Ginekološka ultrazvučna dijagnostika. Tipične ravnine pregleda. Pregled uterusa. Pregled jajnika. Ehogenost, razlike ehogenosti ginekoloških organa. Uvjetno – patološke tvorbe zdjelišta.
5. Prekid neželjene trudnoće (medikamentozni i kirurški).
Ishodi učenja
1. Perinatološka povijest bolesti, specifičnosti anamneze. Uvjetno dnevni prikazi slučajeva.
2. Opći pregled trudnice.
3. Smještaj fetusa u uterusu i klinička procjena stanja fetusa (rast, znaci života).
4. Pregled zdjelice. Procjena zdjelice inspekcijom, anatomske točke na površini tijela, Michaelisov romb.
5. Pelvimetrija. Mjere zdjelice, vanjske i unutarnje. Pelvimetar.
6. Unutarnji pregled i procjena zdjelice.
7. Unutarnji (bimanualni) pregled trudnice.
8. Samokontrola fetalnih pokreta, dokumentacija nalaza.
9. Non stres test (NST) i Oksitocinski stres test, primjer normalnog zapisa.
10. Rana amniocenteza. Teoretske postavke, način izvođenja
Ishodi učenja
R1. Rađaonska medicinska dokumentacija. Knjiga poroda. Partogram. Novorođenački list.
2. Prijem i priprema rodilje za porod. Kardiotokografija - prijemna, kardiotokografski nadzor u porodu. Tipična mjesta postavljanja kalota na trbuhu trudnice.
3. Procjena trudova. Klinička procjena trudova. Dokumentacija trudova.
4. Unutarnji pregled rodilje. Doba otvaranja. Opis nalaza u aktivnoj fazi poroda. Položaj rodilje u prvom porodnom dobu. Alternativni načini rađanja.
5. Izgon fetusa: uvjetno - porod glavicom, kretnje glavice u izgonu (porod zatkom, vakuum ekstrakcija fetusa, carski rez).
6. Epiziotomija. Tehnika izvođenja. Kirurško zbrinjavanje ureza međice. Set za šivanje. Njega međice nakon poroda.
7. Placentno doba. Spontani porod posteljice. Znaci odljuštenja posteljice. Pregled posteljice.
8. pH-metrija. Set za izvođenje postupka. Tehnika uzimanja krvi iz fetalnog skalpa.
9.. Novorođenče. APGAR ocjena. Presijecanje i podvezivanje pupkovine. Pregled i prva opskrba novorođenčeta.
10. Rani puerperij. Nadzor rodilje u rađaonici. Vitalni znaci. Visina uterusa. Postporodno krvarenje.
11. Puerperij. Medicinska dokumentacija u puerperiju. Opći status puerpere, nadzor puerpere. Uspostava fizioloških funkcija. Dojenje. Najčešće smetnje dojenja.
Ishodi učenja
1. Reprodukcijska anamneza. Izjava pacijentice/ta o zdravstvenom stanju.
2. Spermiogram. Demonstracija nekoliko različitih kategorija spermiograma.
3. Ispitivanje ovulacije. Demonstrakcija nekoliko hormonskih eseja za procjenu kvalitete ciklusa (ovulacijski/neovulacijski). Ultrazvučno dokazivanje ovulacije. Demonstracija liste za mjerenje bazalne tjelesne
temperature. Demonstracija cervikalne sluzi – fenomen paprati.
4. Histerosonosalpingografija/Histerosalpingografija. Demonstracija postupka, film. Set instrumenata. RTG. Snimke normalnog nalaza (anomalija uterusa, oboljenje jajovoda)
5. Praćenje ciklusa - ultrazvučno, hormonski. Dokumentiranje nalaza.
6. Ultrazvuk u reprodukcijskoj medicini. Aspiracija jajnih stanica. Prijenos zametka. Filmovi.
7. Konzervativno liječenje neplodnosti. Indukcija ovulacije. Tempiranje odnosa. Stimulacija ovulacije. Prikazi slučajeva.
8. Postupci medicinski pomognute oplodnje. Homologna intrauterina inseminacija - film. In vitro fertilizacija i embriotransfer - film. Kontrolirana ovarijska hiperstimulacija – film. Uvjetno: intrauterina inseminacija, aspiracija
jajnih stanica, prijenos zametaka. Prijenos zamrznutih zametaka.
9. Prezervacija fertiliteta. Zamrzavanje gameta i embrija.
10. Kirurško liječenje neplodnosti. Mikrooperacije. Dijagnostička laparoskopija. Dijagnostička histeroskopija. Transvaginalna hidrolaparoskopija. Filmovi.
Ishodi učenja
1. Spermiogram. Prikupljanje sjemena, priprema sjemena za analizu, izrada preparata. CASA analiza. Brojanje spermija u komorici na mikroskopu. Rezultati pretrage i njihova interpretacija. WHO kriteriji.
2. Priprema sjemena za postupke MPO. Posebni postupci u slučajevima teške muške neplodnosti.
3. Metode oplodnje jajnih stanica. In vitro fertilizacija (IVF). Intracitoplazmatska injekcija spermija. (ICSI)
4. Krioprezervacija gameta i embrija. Uvjeti skladištenja. Prostor za pohranu. Demonstracija postupka s jajnim stanicama. Demonstracija postupka sa spermijima.
5. Laboratorijski obrasci za praćenje razvoja embrija. Fotografije embrija u različitim stadijima razvoja.
6. Standardni operativni postupci, knjige, evidencije, protokoli.
Ishodi učenja
1. Demonstracija i vježbanje ginekološkog pregleda na modelu. Oblačenje rukavica. Držanje spekuluma. Uzimanje citološkog obriska sa tri tipična mjesta. Uzimanje mikrobiološkog obriska. Bimanualni i pregled i palpacija unutarnjih organa.
2. Demonstracija i vježbanje vanjskog pregleda trudnice. Model trudnice. Oblačenje rukavica. Položaj, namještaj, stav i prezentacija ploda. Oblik trbuha. Leopold-Pavlikovi (I-IV) i Zangermeisterov hvat. Angažiranost vodeće česti. Kefalopelvina disproporcija.
3. Demonstracija i vježbanje procjene zdjelice (zdjelišta). Vanjski pregled zdjelice. Pelvimetar. Skelet zdjelice, koštani obruč, orijentacijske točke na skeletu i abdomenu modela. Mjere normalne zdjelice – dijametri (DS,SC,DT,CE). Unutarnji pregled i procjena zdjelice. Unutarnje mjere zdjelice (CD,CV). Ravnine ulaza, sredine i izlaza zdjelice.
4. Demonstracija i vježbanje unutarnjeg (bimanualnog) pregleda trudnice. Opis urednog nalaza kroz tromjesečja trudnoće. Cerviks, ušće, cervikalni kanal, vodeća čest.
5. Demonstracija i vježbanje unutarnjeg (bimanualnog) pregleda rodilje. Utvrđivanje visine vodeće česti u porodnom kanalu. Demonstracija i vježbanje mehanizma normalnog poroda sa kretnjama fetusa. Demonstracija tipičnih struktura fetalne glavice i vježbanje prepoznavanja tipičnih točki.
6. Demonstracija smještaja fetusa u uterusu. Položaj, namještaj, stav, držanje.
Ishodi učenja
Prikazi ginekoloških slučajeva.
1. Veliki operacijski zahvati ( 5 slučajeva prema predviđenom operacijskom programu ). Studenti pod nadzorom asistenta analiziraju ginekološku dokumentaciju te samostalno iznose jedan prikaz.
2. Mali operacijski zahvati ( 5 slučajeva prema predviđenom operacijskom programu ). Studenti pod nadzorom asistenta analiziraju ginekološku dokumentaciju te samostalno iznose jedan prikaz.
3. Kirurški set za abdominalne operacije. Nazivi instrumenata. Pravilno držanje instrumenata. Svrha instrumenta.
4. Kirurški set za male zahvate. Nazivi instrumenata. Pravilno držanje instrumenata. Svrha instrumenta
Ishodi učenja
Kirurški zahvati u opstetriciji, ginekologiji i reprodukcijskoj medicini.
1. Demonstracija: Manualna ekstrakcija placente.Instrumentala eksploracija uterusa nakon poroda/ instrumentalna evakuacija posteljice. Set instrummenata.
2. Demonstracija: Vakuum ekstrakcija fetusa. Vakuum set.
3. Demonstracija operacijskih ginekoloških zahvata. Kiretaža. Set instrumenata.
4. Kirurški zahvati za dovršenje/prekid trudnoće. Vakuum aspiracija + kiretaža. Namjerni prekid trudnoće. Kirurško dovršenje zadržanog pobačaja. Medikamentozne metode prekida trudnoće.
4. Kirurški zahvati u dijagnostici infertiliteta. Laparoskopija i kromopertubacija. Histeroskopija. Transvaginalna hidrolaparoskopija. Filmovi. Model za histeroskopiju.
5. Kontracepcija. Demonstracija: kondom, dijafragma. Postavljanje intrauterine kontracepcije. Set instrumenata. Vrste intrauterine kontracepcije. Demonstracija blistera hormonske kontracepcije (kombinirana, režimi, mini pil).
Ishodi učenja
Studenti će nakon ovog seminara prepoznati složenost i osjetljivost pristupa trudnici te će identificirati poteškoće i prepreke u komunikaciji sa pacijenticama i članovima njene obitelji. Upoznati će se sa posebnostima uzimanja opstetričke anamneze. Navesti će sadržaj fizikalnog pregleda te detaljno opisati pregled trudnice. Usvojiti će značaj informiranog pristanka u svakidašnjem radu perinatologa i porodničara.
Ishodi učenja
Student će ovladati tehnikom uzimanja ginekološke anamneze, te važnim pojedinostima i specifičnostima. Naučiti će vrste ginekološkog fizikalnog pregleda. Usvojiti će značenje informiranog pristanka u ginekologiji, posbno vezano uz kirurško liječenje.
Ishodi učenja
Definirati niskorizičnu trudnoću i pojam probirnih testova, usvojiti stručne preporuke za prekoncepcijsku skrb, izvedbu krucijalnih dijagnostičkih pretraga i analizu rezultata tijekom trudnoće sve do (termina) poroda.
Ishodi učenja
Student će biti sposoban interpretirati i analizirati najčešće simptome i znakove prisutne tijekom procesa rađanja kao i osmisliti i primijeniti metode za suzbijanje boli u porodu uključivši standardne farmakološke i nefarmakološke metode ali i ostale alternativne metode. Uz navedeno student će znati pravilno obrazložiti i evidentirati sve navedene postupke.
Ishodi učenja
Studenti će identificirati debljinu kao globalni, epidemiološki problem te će definirati kategorije uhranjenosti i preporučenog prirasta tjelesne mase tijekom trudnoće. Obrazložiti će utjecaj debljine na menstruacijski ciklus, smanjenje plodnosti, učestalost spontanih pobačaja te na makrosomiju, prematuritet i kongenitalne anomalije u trudnoći. Studenti će ukazati na povezanost debljine u trudnoći, preeklampsije i gestacijskog dijabetesa te predvidjeti ishode trudnoća. |
Ishodi učenja
Studenti će biti upoznati s povijesnim razvojem pristupa porodu u stavu zatkom do današnjih dana. Biti će prikazani rezultati perinatalnog ishoda u našoj klinici komparativno u odnosu na porod glavicom. Diskutirati se će informirani pristanak pacijentica na probni vaginalni porod, kao i pravo na drugo mišljenje u odnosu na Zakon o zaštiti prava pacijenata, kao i pravo pacijentice na izbor načina dovršetka poroda s stručnog, etičkog i sudsko-medicinskog aspekta.
Ishodi učenja
Student će usvojiti nova saznanja o infekciji CORONA virusom u trudnoći i porođaju. Prezentacija kliničkih slučajeva trudnica/rodilja s komplikacijama COVID-19.
Ishodi učenja
Student će biti sposoban opisati i interpretirati sve najvažnije i najčešće primjenjivane operativne metode za dovršenje poroda. Usvojiti će potrebna znanja o prednostima i nedostacima kao i mogućim komplikacijama pojedinih opstetričkih operacija. Osim navedenog student će moći osmisliti i obrazložiti primjenu određenih operativnih metoda zavisno o indikaciji i određenoj kliničkoj situaciji.
Ishodi učenja
Terminsko novorođenče: početna skrb, asfiksija, plućne bolesti (tranzitorna tahipneja, aspiracija mekonija, hijalinomembranska bolest, bronhopulmonalna displazija, pneumonija), apneja, hipoglikemija, novorođenče dijabetične majke, novorođenačka žutica, konatalne bakterijske infekcije. Nedonošče (patologija pluća, patologija središnjeg živčaog sustava, prehrana, ravnoteža tekućina i elektolita, hematološki problemi, infekcije. Organizacija novorođenačke skrbi i liječenja. Ishrana majčinim mlijekom, dojenje.
Ishodi učenja
Upoznati se sa klasifikacijom premalignih promjena vrata maternice . Znati i razumjeti važnost redovitih ginekoloških pregleda i otkrivanja premalignih promjena. Razumjeti ulogu kolposkopije i upoznati se načinom njena izvođenja. Upoznati se sa destruktivnim i ekscizijskim metodama liječenja premalignih lezija kao i indikacijama za primjenu pojedinih metoda. Razumjeti važnost redovitih kontriola pacijentica sa prethodnim premalignim lezijama. Upoznati se sa metodama prevencije premalignih lezija , znati argumentirano raspravljati o ulozi medija u prevenciji premalignih bolesti vrata maternici
Ishodi učenja
Student će savladati osnovne elemente diferencijalne dijagnoze ginekoloških krvarenja koja imaju istu/sličnu kliničku sliku.
Ishodi učenja
Student ce nauciti principe odabira kontracepcijskih metoda prema zivotnom razdoblju i potrebama pacijentice, te glavna ograničenja pojedinih kontracepcijskih metoda. Student ce upoznati metode savjetovanja i ponasanja koje pomazu paru da prihvati i uspjesno nastavi koristiti odabranu metodu kontracepcije 3. Student ce nauciti simptome i znakove koji su povezani s uzimanjem kontracepcije, s posebnim naglaskom na one koji zahtjevaju procjenu ginekologa specijaliste ili subspecijaliste radi sigurnosti primjene i budućeg zdravlja korisnica.
Ishodi učenja
Upoznatise pojavnošću, definicijom, kliničkom slikom i terapijskim mogućnostima defekata mišićnog dna zdjelice, spuštenom i ispalom (prolabiranom) maternicom. Upoznati osnove funkcije mikcije. Mehanizam održavanja kontinencije morkaće. Inkontinencija - vrste inkontinencije, dijagnoza, liječenje. Fistule mokraćnog sustava.
Ishodi učenja
Studenti će naučiti osnovne pristupe operacijskom polju i njegovu pripremu te osnovni instrumetarij potreban za izvođenje kirurških zahvata. Način i odabir kirurškog zahvata u slučaju hitnih ginekoloških operacija. Pregled dostupnih operacijskih tehnika s minimalnom invazijom u ginekologiji. Indikacijsko područje, oprema i specifičnosti rada. Dobrobiti primjene navedenih tehnika, ograničenja i komplikacije.
Ishodi učenja
Prikazati zdravstvene probleme ženske populacije u postmenopauzi kao i dosege preventivne medicine, te ulogu hormonskog nadomjesnog liječenja (HNL) u podizanju kvalitete života starije ženske populacije. Upoznati se sa oboljenjima i poremetnjama tjelesnih sustava koje HNL može ublažiti ili
spriječiti, odnosno poznavanje indikacija za uvođenje HNL u postmenopauzalnih žena. Upoznati se s vremenskom teorijom vezanom uz indikacije za HNL, te kontraindikacije za primjenu terapije. Priprema pacijentica za početak HNL i njihov nadzor. Pozitivni učinci HNL na ciljane tjelesne sustave (kardiovaskulrani, skeletni, urogenitalni, koža, metabolizam). Prestanak korištenja HNL-a.
Ishodi učenja
Pregled i praktična anatomija zdjelice, kosti zdjelice, peritoneum. Zdjelična i urogenitalna dijafragma. Krvne žile, živci i limfne žile zdjelice. Ženski spolni organi. Ravnine i prostori zdjelice. Razvojne faze u embriologiji.
Ishodi učenja
Neuroendokrinologija, hipotalamus, hipofiza, reproduktivni hormoni,fiziologija menstruacijskog ciklusa, cikličke promjene endometrija i razvoj folikula
Ishodi učenja
Mehanizam uspostave mjesečnog ciklusa. Normalni razvoj u pubertetu.Najčešći poremećaji i smetnje u djetinjstvu i pubertetu. Simptomi, metode dijagnostike i način liječenja u dječjoj i adolescentnoj ginekologiji.
Ishodi učenja
Osnove menstruacijskog ciklusa, fiziologija oplodnje i implantacija oplođene jajne stanice. Metode dijagnostike rane trudnoće.
Nastanak i razvitak posteljice, funkcije posteljice. Sastavi i izmjena plodove vode, određivanje zrelosti i ugroženosti fetusa, ultrazvučna procjena plodove vode
Ishodi učenja
Upoznati se s fiziološkim promijenama genitalnih i ekstragenitalnih organa i organskih sustava u trudnoći uključujući promjene normalnih vrijednosti laboratorijskih nalaza u urednoj trudnoći. Fiziologija trudnoće i metabolizam hranjivih tvari, endokrinologija trudnoće.
Ishodi učenja
Upoznati se s osnovnim principima antenatalne skrbi, brojem pregleda i svim dijagnostičkim i ostalim postupcima koji se primjenjuju u praćenju uredne trudnoće. Upoznat će se i sa standardnim laboratorijskim pretragama koje se primjenjuju u urednoj trudnoći kao i interpretaciji nalaza istih. Upoznati se sa osnovnom organizacijom zdravstvene zaštite žena, trudnica (rodilja i babinjača) u Republici Hrvatskoj.
Ishodi učenja
Definicija i dijagnostika poremećaja, specifičnosti fetalnog probira i nadzora, klinički značaj i prevencija..
Humani kariotip, brojčani kromosomski poremećaji, strukturni kromosomski poremećaji, monofaktorske bolesti koje se nasljeđuju prema Mendelovim zakonima, poligenske i multifaktorske boesti. Definicija, metode i ciljevi prenatalne dijagnostike fetalnih kromosomopatija i malformacija. Biokemisjki probir Downovog sindroma, biokemijski probir anomalija zatvaranja neuralne cijevi.
Ishodi učenja
Upoznati se s vrstama spontanih pobačaja, njihovim uzrocima, prepoznavanju rizičnih čimbenika , razvoju kliničke slike, dijagnostičkim i terapijskim postupcima, mogućim komplikacijama i posljedicama. Klasifikacija gestacijske trofoblastičke bolesti, njena učestalost. Mehanizam nastanka kompletne i djelomične mole, dijagnoza molarne trudnoće, liječenje. Praćenje bolesnica nakon molarne trudnoće. Dijagnoza i klasifikacija gestacijske trofoblastičke neoplazije, liječenje. Trudnoća nakon gestacijske trofoblastičke bolesti. Kliničke značajke ektopične trudnoće, etiološki čimbenici, simptomi, dijagnoza i liječenje.
Ishodi učenja
Uzročnici, simptomatologija, liječenje. Probir, javno-zdravstveno značenje STD-a.
Ishodi učenja
Upoznati kliničku sliku upale donjeg i gornjeg dijela spolnog sustava žene, puteve širenja i simptome bolesti. Znati modalitete postavljanja dijagnoze i opcije u terapijskom pristupu. Razumjeti pojam kronične zdjelične upalne bolesti.
Ishodi učenja
Upoznati simptomatologiju akutnih ginekoloških stanja koja zahtjeva hitnu intervenciju i kirurško zbrinjavanje. Hitni kirurški zahvati u ginekologiji.
Ishodi učenja
Probir za rak vrata maternice - značaj, organizacija i provođenje. Pravilno uzimanje i postupanje s citološkim uzorcima. Definicija i klasifikacija Papa testa. Primjena Papa testa probiru, dijagnostici i praćenju lezija vrata maternice. Citologija u dijagnostici promjena endometrija. Citologija u dijagnostici, stadijaciji i praćenju ginekoloških malignoma.
Ishodi učenja
Temeljne informacije o metodama za procjenu fetalne kondicije tijekom trudnoće i poroda.
Ishodi učenja
Upoznati se s principima normalnog poroda uključujući čimbenike poroda (porodni put, porodne snage i porodni objekt), kao i mehanizmom fiziološkog poroda. Razlikovati i upoznati pojedina porodna doba. Upoznati i moći interpretirati sve fetalne kretnje tijekom fiziološkog poroda u stavu glavicom. Klinička procjena trudova, učinak trudova na tijek poroda.
Ishodi učenja
Treće porodno doba, znakovi odljuštenja posteljice, pregled posteljice, četvrto porodno doba, komplikacije trećeg i četvrtog porodnog doba – krvarenja, atonija, inverzija maternice, peripartalna histerektomija, mortalitet majki.
Ishodi učenja
Upoznati se fiziološkim procesima koji karakteriziraju razdoblje babinja, nadzor babinjače, te najvažnije komplikacije i bolesti u tom razdoblju. Upoznati se sa patološkim procesima u babinju. Postpartalna krvarenja, puerperalne infekcije, mastitis, tromboza i tromboembolija, uroinfekcije, poslijeporođajne psihičke promjene i psihijatrijske bolesti - uzroci, dijagnostika i liječenje.
Ishodi učenja
Upoznati epidemiologiju i etiologiju endometrioze, patogeneza, patohistologiju i simptome bolesti. Naučiti kritički pristup postavljanju dijagnoze i klasifikaciju bolesti. Razumjeti značaj endometrioze u humanoj reprodukciji. Znati terapijske opcije u liječenju endometrioze
Ishodi učenja
Normalna menstruacija, nenormalna, disfunkcijska krvarenja iz maternice i juvenilna metroragija. Patofiziologija disfunkcijskih krvarenja iz maternice. Dijagnoza i liječenje. Frakcionirana kiretaža, ablacija endometrija, IUS i histerektomija.
Ishodi učenja
Definicija planranja obitelji (PO). Ciljevi PO. Principi PO. Savjetovanje pojedinca, rad u grupi. Dobrobiti PO za majku i za dijete. Javno zdravstveno značenje PO. Metode planiranja obitelji. Prirodne metode. Metode barijere. Kemijska kontracepcija. Intrauterina kontracepcija. Hormonska kontracepcija. Urgentna kontracepcija. Trajne metode kontracepcije. Zakonska regulativa
Ishodi učenja
Definicija, endokrinološke i kliničke značajke premenopauze i postmenopauze, utjecaj postmenopuaze na tijelo žene, urogenitalna atrofija. Mehanizam nastanka valova vrućine. Osteoporoza. Kardiovaskularne bolesti. Hormonsko nadomjesno liječenje, indikacije i kontraindikacije.
Ishodi učenja
Upoznati se s osnovnim karakteristikama hipertenzivnih poremećaja u trudnoći uključujući definiciju, klasifikacije, epidemiologiju, etiologiju, patofiziologiju, kliničku sliku i liječenje istih.
Ishodi učenja
Upoznati se s osnovnim patofiziološkim zbivanjima kod zastoja fetalnog rasta. Razlikovati različite tipove zastoja rasta fetusa. Upoznati dijagnostičke postupke u otkrivanju zastoja fetalnog rasta kao i postupke koji se primjenjuju u trudnica kod kojih je utvrđen intrauterini zastoj fetalnog rasta. |
Ishodi učenja
Definicija, rizični čimbenici, liječenje i komplikacije prijevremenih poroda. Definicija, klinički značaj i postupci kod prenošenosti.
Ishodi učenja
Uzroci krvarenja u kasnoj trudnoći (placenta previja, abrupcija placente, ruptura marginalnog sinusa) i porodu (ruptura uterusa) i njihovo liječenje. Upoznati se sa poremećajima zgrušavanja krvi u trudnoći i puerperiju, osnovni mehanizmi i terapijske smjernice
Ishodi učenja
Upoznati se s definicijom, ciljevima, metodama i rizicima navedenih opstetričkih postupaka.
Ishodi učenja
Humani papiloma virus. Klasifikacija cervikalne intraepitelne neoplazije. Postupnici u dijagnostici i liječenju premalignih lezija vrata maternice.Čibenici rizika za zloćudnu bolest. Etiopatogeneza i prirodni tijek bolesti, simptomi, dijagnoza, liječenje. Preživljenje, prognoza i praćenje bolesnica, kvaliteta života. Upoznati modalitete liječenja bolesti, kirurško liječenje, radioterapijsko i primjena kemoiradijacije. Preživljenje, prognoza i praćenje bolesnica, kvaliteta života. Rak vrata maternice u trudnoći.
Ishodi učenja
Upoznatise sa vrstama dobroćudnih tumora jajnika, njihovim simptomima, dijagnozom i liječenjem. Epitelni dobroćudni tumori jajnika, funkcionalne ciste, folikularne ciste, luteinske ciste. Čimbenici rizika za zloćudne bolesti, etiopatogeneza i prirodni tijek bolesti, simptomi, dijagnoza, liječenje. Preživljenje, prognoza i praćenje bolesnica, kvaliteta života
Ishodi učenja
Upoznati se sa dobroćudnim tumorima uterusa. Patogeneza mioma, histološka građa, vrste mioma, dijagnoza i liječenje. Hiperplazija endometrija, mehanizam nastanka, klasifikacija , klinička slika, dijagnostika. Polip endometrija. Čimbenici rizika za zloćudnu bolest, etiopatogeneza i prirodni tijek bolesti, simptomi, dijagnoza, liječenje. Preživljenje, prognoza i praćenje bolesnica, kvaliteta života
Ishodi učenja
Upoznati se s pojmom Rh-izoimunizacije i etiologijom i patofiziologijom fetalnog hidropsa. Metode nadzora izoimunizirane trudnice i ploda. Liječenje.
Ishodi učenja
Definicija, probir, dijagnostički kriteriji, komplikacije i liječenje ovog gestacijskog poremećaja.
Ishodi učenja
Upoznati se s patološkim porodima zbog abnormalnosti položaja i stava ploda, rotacije i fleksije fetalne glavice.
Ishodi učenja
Uzroci distocije. Utvrđivanje nepravilnosti trudova, sužena zdjelica, kefalo-pelvina dispropocija. Distocija fetalnih ramena.
Ishodi učenja
Epidemiologija, podjela i specifičnosti višeplodnih trudnoća i poroda blizanaca. Upoznati se sa osnovnim pojmom i definicijom intrahepatične holestaze, etiologija, diferencijalna dijagnoza, liječenje i prognoza.
Ishodi učenja
Najčešće infekcije u trudnoći i njihov utjecaj na tijek i ishod trudnoće. Definicija, dijagnostika, liječenje i prevencija TORCH i SIAI.
Ishodi učenja
Hiperandrogenizam, PCO sindrom - teorije o uzrocima policisitičnih jajnika, nasljedni čimbenici, fetalno programiranje. Simptomi i znaci PCO. Dijagnostički kriteriji. Liječenje PCO, rizici liječenja. Dugoročni rizici PCO za zdravlje.
Ishodi učenja
Definicija ovarijske rezerve. Metode za procjenu ovarijske rezerve. Prijevremeno ovarijsko starenje. Definicija reproduktivnog starenja. Poremećaji udruženi s reproduktivnim starenjem. Cushingov sindrom, kongenitalna adrenalna hiperplazija, tumori jajnika i nadbubrežne žlijezde koji izlučuju androgene. Stromalna hiperplazija i stromalna hipertekoza. Virillizacija tijekom trudnoće i virilizirajući adrenalni tumori. Poremećaji u izlučivanju prolaktina. |
Ishodi učenja
Upoznati temeljne kirurške principe i operacijske zahvate u ginekologiji. Upoznati temeljne postavke u preoperacijskoj pripremi bolesnica za ginekološke operacijske zahvate i postoperacijsku skrb. Indikacije i tehnike histerektomije kao i druge operativne tehnike u ginekologiji.
Ishodi učenja
Simptomi, dijagnostika i liječenje najčešćih komplikacija vazanih uz kirurško liječenje. Perforacija maternice. Ozljeda abdominalnih organa. Abdominalno krvarenje. Infekcija rane. Sepsa.
Ishodi učenja
Definicija amenoreje. Klasifikacija. Četiri razine poremećaja koji uzrokuju amenoreju. Dijagnostički algoritmi pojedinih razina: I – uterus i vagina, II - ovarij, III - hipofiza, IV - hipotalamus. Hormonski testovi za dijagnostiku pojedinih poremećaja. Principi liječenja.
Ishodi učenja
Definicije fertilnog doba, mjesečnog i godišnjeg fekundabiliteta. Faze i procesi humane reprodukcije. Povezanost dobi i fertiliteta. Čimbenici koji ograničavaju razmnožavanje. Smanjenje plodnosti u žene i muškarca. |
Ishodi učenja
Definicija neplodnosti. Dijagnostički postupnik i redosljed pretraga. Spermiogram. Utvrđivanje ovulacije. Ispitivanje funkcije jajovoda. Ispitivanje ovarijske rezerve. Postupci i metode u dijagnostici neplodnosti. Oboljenja drugih organa koji uzrokuju neplodnost.
Ishodi učenja
Principi indukcije ovulacije. Monofolikularni rasti i kontrolirana ovarijska hiperstimulacija. Mikrokirurški principi liječenja oboljelih jajovoda. Korektivne operacije na uterusu. Ostali operacijski zahvati koji utječu na fertilitet. Postupci medicinske oplodnje. Program zamrzavanja, pohranjivanja i čuvanja biološkog materijala. Program donacije gameta.
Ishodi učenja
Upoznati mogućnosti namjernog prekida trudnoće, prednosti i nedostatke pojedinih metoda prekida trudnoće. Zakonska regulativa.
Ishodi učenja
Problematika medikacije u trudnoći. Najčešće korišteni ljekovi u trudnoći. Lijekovi u indukciji i stimulaciji poroda. Progesteron u trudnoći, ginekološkim poremećajima i reprodukcijskoj medicini. Indukcija i stimulacije ovulacije.
Ishodi učenja
1. Ginekološki pregled. Ginekološki stol, rukavice, spekulum, osvjetljenje.
2. Položaj pacijentice za ginekološki pregled - postavljanje u ginekološki položaj.
3. Pregled u spekulima. Uvođenje spekuluma u rodnicu. Inspekcija rodnice i cerviksa. Opis normalnog nalaza.
4. Uzimanje razmaza za citološku analizu (cervikovaginalna citologija – Papa test).
5. Uzimanje cervikalnog obriska za bakteriološku pretragu.
6. Bimanualni pregled (palpacija unutarnjih spolnih organa). Opis normalnog nalaza.
7. Ginekološka ultrazvučna dijagnostika. Tipične ravnine pregleda. Pregled maternice. Pregled jajnika. Ehogenost, razlike ehogenosti ginekoloških organa.
Ishodi učenja
1. Priprema trudnice za pregled. Mjerenje krvnog tlaka. Određivanje albumena u mokraći. Vaganje . Prirast tjelesne mase.
2. Izgled trbuha (veličina, oblik). Mjerenje opsega trbuha. Mjerenje udaljenosti fundus-simfiza.
3. Procjena stanja fetusa. Auskultacija kucaja čedinjeg srca. Opstetrička slušalica.
4. Kardiotokografija. Oprema i tehnika snimanja. Uredni kardiotokogram – opis nalaza. 5. Unutarnji (bimanualni) pregled trudnice
5. Procjena trudova klinički. Procjena trudova kardiotokografski.
6. Dijagnostika hitnih stanja ( uvjetno, ovisi o dnevnim slučajevima ). Latentna faza poroda. Krvarenje u početnoj trudnoći. Krvarenje u visokoj trudnoći.
7. Ultrazvučni pregled u prvoj polovici trudnoće.
8. Ultrazvučni pregled pregled u trećem tromjesečju. Fetalna biometrija (BPD, AC, FL).
9 Fizikalne osnove Dopplerovog efekta, primjena perinatologiji. Opis sonograma. Tipična krvne žile za procjenu cirkulacije fetusa. Ultrazvučni indeksi.
Ishodi učenja
1. Algoritam dijagnostike neplodnosti. Kriteriji, osnovne pretrage. Specifičnosti anamneze žene i muškarca.
2. Praćenje, „monitoring“ ciklusa (folikulometrija). Dokumentiranje ultrazvučnog nalaza.
3. Hormonski eseji u procjeni funkcije jajnika.
4. Priprema para za liječenje postupcima MPO
Ishodi učenja
1. Upoznavanje s organizacijom rada ginekološkog citološkog laboratorija
2. Obrada papa testova i ostalih citoloških materijala standardnim metodama, citospinom i tekućinskom citologijom
3. HPV laboratorij, indikacije za HPV testiranje
4. Principi očitavanja papa testa, samostalno i istovremeno s HPV testom (kotestiranje)
5. Osnovne karakteristike normalnih, abnormalnih i malignih stanica u papa testu i drugim uzorcima u dnevnoj problematici, upotreba dodatnih metoda
6. Videomikroskopija – prikaz citoloških uzoraka u realnom vremenu pomoću kamere i digitalizacije slike uz kliničko-citopatološku korelaciju slučajeva iz ginekološke onkološke prakse
Ishodi učenja
1. PAP test – elementi citološkog nalaza.
2. Pregled u spekulima. Inspekcija vagine i cerviksa – makroskopski vidljive promjene (normalne i patološke).
3. Kolposkopija, cilj, princip, priprema polja, izvođenje. Schillerov test.
4. Biopsija vrata maternice i ekskohleacija endocerviksa.
5. Promjene položaja zdjeličnih organa. Poremetnje akta mokrenja. Pregled i testovi.
6. Urodinamske pretrage.
Ishodi učenja
1. Prijem pacijentica za mali zahvat, priprema medicinske dokumentacije (dnevni slučajevi).
2. Priprema osoblja za operacijski zahvat. Kirurško pranje ruku. Sterilno odjevanje i navlačenje rukavica.
3. Priprema pacijentice za kirurški zahvat. Položaj za kirurški zahvat, vaginalni pristup. Priprema operacijskog polja (vagina i perineum).
4. Kirurški instrumenti za male zahvate. Set. Omča za dijatermijsku inciziju, kuglica za elektrokauterizaciju.
5. Histeroskopija. Dijagnostička i operacijska.
Ishodi učenja
1. Priprema osoblja za operacijski zahvat. Kirurško pranje ruku. Sterilno odjevanje i navlačenje rukavica.
2. Priprema pacijentice za kirurški zahvat. Priprema operacijskog polja (abdomen, vagina i perineum).
3. Kirurški instrumenti za abdominalne, vaginalne i laparoskopske zahvate.
4. Oprema za laparoskopsku kirurgiju.
5. Asistiranje na kirurškim zahvatima (uvjetno).
Ishodi učenja
1. Ginekološka povijest bolesti. Organizacija i sastavnice Zavoda.
2. Jutarnja vizita. Postoperacijski nadzor ginekoloških pacijentica. Preoperacijski nadzor i priprema pacijentica za operacijsku salu.
3. Prijem pacijentica na Zavod. Preoperacijski nalazi i dijagnostika. Probir i kategorizacija pacijenata predviđenih za operacijske zahvate (opća ginekologija, ginekološka urologija i ginekološka onkologija).
4. Ginekološka ultrazvučna dijagnostika. Tipične ravnine pregleda. Pregled uterusa. Pregled jajnika. Ehogenost, razlike ehogenosti ginekoloških organa. Uvjetno – patološke tvorbe zdjelišta.
5. Prekid neželjene trudnoće (medikamentozni i kirurški).
Ishodi učenja
1. Perinatološka povijest bolesti, specifičnosti anamneze. Uvjetno dnevni prikazi slučajeva.
2. Opći pregled trudnice.
3. Smještaj fetusa u uterusu i klinička procjena stanja fetusa (rast, znaci života).
4. Pregled zdjelice. Procjena zdjelice inspekcijom, anatomske točke na površini tijela, Michaelisov romb.
5. Pelvimetrija. Mjere zdjelice, vanjske i unutarnje. Pelvimetar.
6. Unutarnji pregled i procjena zdjelice.
7. Unutarnji (bimanualni) pregled trudnice.
8. Samokontrola fetalnih pokreta, dokumentacija nalaza.
9. Non stres test (NST) i Oksitocinski stres test, primjer normalnog zapisa.
10. Rana amniocenteza. Teoretske postavke, način izvođenja
Ishodi učenja
R1. Rađaonska medicinska dokumentacija. Knjiga poroda. Partogram. Novorođenački list.
2. Prijem i priprema rodilje za porod. Kardiotokografija - prijemna, kardiotokografski nadzor u porodu. Tipična mjesta postavljanja kalota na trbuhu trudnice.
3. Procjena trudova. Klinička procjena trudova. Dokumentacija trudova.
4. Unutarnji pregled rodilje. Doba otvaranja. Opis nalaza u aktivnoj fazi poroda. Položaj rodilje u prvom porodnom dobu. Alternativni načini rađanja.
5. Izgon fetusa: uvjetno - porod glavicom, kretnje glavice u izgonu (porod zatkom, vakuum ekstrakcija fetusa, carski rez).
6. Epiziotomija. Tehnika izvođenja. Kirurško zbrinjavanje ureza međice. Set za šivanje. Njega međice nakon poroda.
7. Placentno doba. Spontani porod posteljice. Znaci odljuštenja posteljice. Pregled posteljice.
8. pH-metrija. Set za izvođenje postupka. Tehnika uzimanja krvi iz fetalnog skalpa.
9.. Novorođenče. APGAR ocjena. Presijecanje i podvezivanje pupkovine. Pregled i prva opskrba novorođenčeta.
10. Rani puerperij. Nadzor rodilje u rađaonici. Vitalni znaci. Visina uterusa. Postporodno krvarenje.
11. Puerperij. Medicinska dokumentacija u puerperiju. Opći status puerpere, nadzor puerpere. Uspostava fizioloških funkcija. Dojenje. Najčešće smetnje dojenja.
Ishodi učenja
1. Reprodukcijska anamneza. Izjava pacijentice/ta o zdravstvenom stanju.
2. Spermiogram. Demonstracija nekoliko različitih kategorija spermiograma.
3. Ispitivanje ovulacije. Demonstrakcija nekoliko hormonskih eseja za procjenu kvalitete ciklusa (ovulacijski/neovulacijski). Ultrazvučno dokazivanje ovulacije. Demonstracija liste za mjerenje bazalne tjelesne
temperature. Demonstracija cervikalne sluzi – fenomen paprati.
4. Histerosonosalpingografija/Histerosalpingografija. Demonstracija postupka, film. Set instrumenata. RTG. Snimke normalnog nalaza (anomalija uterusa, oboljenje jajovoda)
5. Praćenje ciklusa - ultrazvučno, hormonski. Dokumentiranje nalaza.
6. Ultrazvuk u reprodukcijskoj medicini. Aspiracija jajnih stanica. Prijenos zametka. Filmovi.
7. Konzervativno liječenje neplodnosti. Indukcija ovulacije. Tempiranje odnosa. Stimulacija ovulacije. Prikazi slučajeva.
8. Postupci medicinski pomognute oplodnje. Homologna intrauterina inseminacija - film. In vitro fertilizacija i embriotransfer - film. Kontrolirana ovarijska hiperstimulacija – film. Uvjetno: intrauterina inseminacija, aspiracija
jajnih stanica, prijenos zametaka. Prijenos zamrznutih zametaka.
9. Prezervacija fertiliteta. Zamrzavanje gameta i embrija.
10. Kirurško liječenje neplodnosti. Mikrooperacije. Dijagnostička laparoskopija. Dijagnostička histeroskopija. Transvaginalna hidrolaparoskopija. Filmovi.
Ishodi učenja
1. Spermiogram. Prikupljanje sjemena, priprema sjemena za analizu, izrada preparata. CASA analiza. Brojanje spermija u komorici na mikroskopu. Rezultati pretrage i njihova interpretacija. WHO kriteriji.
2. Priprema sjemena za postupke MPO. Posebni postupci u slučajevima teške muške neplodnosti.
3. Metode oplodnje jajnih stanica. In vitro fertilizacija (IVF). Intracitoplazmatska injekcija spermija. (ICSI)
4. Krioprezervacija gameta i embrija. Uvjeti skladištenja. Prostor za pohranu. Demonstracija postupka s jajnim stanicama. Demonstracija postupka sa spermijima.
5. Laboratorijski obrasci za praćenje razvoja embrija. Fotografije embrija u različitim stadijima razvoja.
6. Standardni operativni postupci, knjige, evidencije, protokoli.
Ishodi učenja
1. Demonstracija i vježbanje ginekološkog pregleda na modelu. Oblačenje rukavica. Držanje spekuluma. Uzimanje citološkog obriska sa tri tipična mjesta. Uzimanje mikrobiološkog obriska. Bimanualni i pregled i palpacija unutarnjih organa.
2. Demonstracija i vježbanje vanjskog pregleda trudnice. Model trudnice. Oblačenje rukavica. Položaj, namještaj, stav i prezentacija ploda. Oblik trbuha. Leopold-Pavlikovi (I-IV) i Zangermeisterov hvat. Angažiranost vodeće česti. Kefalopelvina disproporcija.
3. Demonstracija i vježbanje procjene zdjelice (zdjelišta). Vanjski pregled zdjelice. Pelvimetar. Skelet zdjelice, koštani obruč, orijentacijske točke na skeletu i abdomenu modela. Mjere normalne zdjelice – dijametri (DS,SC,DT,CE). Unutarnji pregled i procjena zdjelice. Unutarnje mjere zdjelice (CD,CV). Ravnine ulaza, sredine i izlaza zdjelice.
4. Demonstracija i vježbanje unutarnjeg (bimanualnog) pregleda trudnice. Opis urednog nalaza kroz tromjesečja trudnoće. Cerviks, ušće, cervikalni kanal, vodeća čest.
5. Demonstracija i vježbanje unutarnjeg (bimanualnog) pregleda rodilje. Utvrđivanje visine vodeće česti u porodnom kanalu. Demonstracija i vježbanje mehanizma normalnog poroda sa kretnjama fetusa. Demonstracija tipičnih struktura fetalne glavice i vježbanje prepoznavanja tipičnih točki.
6. Demonstracija smještaja fetusa u uterusu. Položaj, namještaj, stav, držanje.
Ishodi učenja
Prikazi ginekoloških slučajeva.
1. Veliki operacijski zahvati ( 5 slučajeva prema predviđenom operacijskom programu ). Studenti pod nadzorom asistenta analiziraju ginekološku dokumentaciju te samostalno iznose jedan prikaz.
2. Mali operacijski zahvati ( 5 slučajeva prema predviđenom operacijskom programu ). Studenti pod nadzorom asistenta analiziraju ginekološku dokumentaciju te samostalno iznose jedan prikaz.
3. Kirurški set za abdominalne operacije. Nazivi instrumenata. Pravilno držanje instrumenata. Svrha instrumenta.
4. Kirurški set za male zahvate. Nazivi instrumenata. Pravilno držanje instrumenata. Svrha instrumenta
Ishodi učenja
Kirurški zahvati u opstetriciji, ginekologiji i reprodukcijskoj medicini.
1. Demonstracija: Manualna ekstrakcija placente.Instrumentala eksploracija uterusa nakon poroda/ instrumentalna evakuacija posteljice. Set instrummenata.
2. Demonstracija: Vakuum ekstrakcija fetusa. Vakuum set.
3. Demonstracija operacijskih ginekoloških zahvata. Kiretaža. Set instrumenata.
4. Kirurški zahvati za dovršenje/prekid trudnoće. Vakuum aspiracija + kiretaža. Namjerni prekid trudnoće. Kirurško dovršenje zadržanog pobačaja. Medikamentozne metode prekida trudnoće.
4. Kirurški zahvati u dijagnostici infertiliteta. Laparoskopija i kromopertubacija. Histeroskopija. Transvaginalna hidrolaparoskopija. Filmovi. Model za histeroskopiju.
5. Kontracepcija. Demonstracija: kondom, dijafragma. Postavljanje intrauterine kontracepcije. Set instrumenata. Vrste intrauterine kontracepcije. Demonstracija blistera hormonske kontracepcije (kombinirana, režimi, mini pil).
Ishodi učenja
Studenti će nakon ovog seminara prepoznati složenost i osjetljivost pristupa trudnici te će identificirati poteškoće i prepreke u komunikaciji sa pacijenticama i članovima njene obitelji. Upoznati će se sa posebnostima uzimanja opstetričke anamneze. Navesti će sadržaj fizikalnog pregleda te detaljno opisati pregled trudnice. Usvojiti će značaj informiranog pristanka u svakidašnjem radu perinatologa i porodničara.
Ishodi učenja
Student će ovladati tehnikom uzimanja ginekološke anamneze, te važnim pojedinostima i specifičnostima. Naučiti će vrste ginekološkog fizikalnog pregleda. Usvojiti će značenje informiranog pristanka u ginekologiji, posbno vezano uz kirurško liječenje.
Ishodi učenja
Definirati niskorizičnu trudnoću i pojam probirnih testova, usvojiti stručne preporuke za prekoncepcijsku skrb, izvedbu krucijalnih dijagnostičkih pretraga i analizu rezultata tijekom trudnoće sve do (termina) poroda.
Ishodi učenja
Student će biti sposoban interpretirati i analizirati najčešće simptome i znakove prisutne tijekom procesa rađanja kao i osmisliti i primijeniti metode za suzbijanje boli u porodu uključivši standardne farmakološke i nefarmakološke metode ali i ostale alternativne metode. Uz navedeno student će znati pravilno obrazložiti i evidentirati sve navedene postupke.
Ishodi učenja
Studenti će identificirati debljinu kao globalni, epidemiološki problem te će definirati kategorije uhranjenosti i preporučenog prirasta tjelesne mase tijekom trudnoće. Obrazložiti će utjecaj debljine na menstruacijski ciklus, smanjenje plodnosti, učestalost spontanih pobačaja te na makrosomiju, prematuritet i kongenitalne anomalije u trudnoći. Studenti će ukazati na povezanost debljine u trudnoći, preeklampsije i gestacijskog dijabetesa te predvidjeti ishode trudnoća. |
Ishodi učenja
Studenti će biti upoznati s povijesnim razvojem pristupa porodu u stavu zatkom do današnjih dana. Biti će prikazani rezultati perinatalnog ishoda u našoj klinici komparativno u odnosu na porod glavicom. Diskutirati se će informirani pristanak pacijentica na probni vaginalni porod, kao i pravo na drugo mišljenje u odnosu na Zakon o zaštiti prava pacijenata, kao i pravo pacijentice na izbor načina dovršetka poroda s stručnog, etičkog i sudsko-medicinskog aspekta.
Ishodi učenja
Student će usvojiti nova saznanja o infekciji CORONA virusom u trudnoći i porođaju. Prezentacija kliničkih slučajeva trudnica/rodilja s komplikacijama COVID-19.
Ishodi učenja
Student će biti sposoban opisati i interpretirati sve najvažnije i najčešće primjenjivane operativne metode za dovršenje poroda. Usvojiti će potrebna znanja o prednostima i nedostacima kao i mogućim komplikacijama pojedinih opstetričkih operacija. Osim navedenog student će moći osmisliti i obrazložiti primjenu određenih operativnih metoda zavisno o indikaciji i određenoj kliničkoj situaciji.
Ishodi učenja
Terminsko novorođenče: početna skrb, asfiksija, plućne bolesti (tranzitorna tahipneja, aspiracija mekonija, hijalinomembranska bolest, bronhopulmonalna displazija, pneumonija), apneja, hipoglikemija, novorođenče dijabetične majke, novorođenačka žutica, konatalne bakterijske infekcije. Nedonošče (patologija pluća, patologija središnjeg živčaog sustava, prehrana, ravnoteža tekućina i elektolita, hematološki problemi, infekcije. Organizacija novorođenačke skrbi i liječenja. Ishrana majčinim mlijekom, dojenje.
Ishodi učenja
Upoznati se sa klasifikacijom premalignih promjena vrata maternice . Znati i razumjeti važnost redovitih ginekoloških pregleda i otkrivanja premalignih promjena. Razumjeti ulogu kolposkopije i upoznati se načinom njena izvođenja. Upoznati se sa destruktivnim i ekscizijskim metodama liječenja premalignih lezija kao i indikacijama za primjenu pojedinih metoda. Razumjeti važnost redovitih kontriola pacijentica sa prethodnim premalignim lezijama. Upoznati se sa metodama prevencije premalignih lezija , znati argumentirano raspravljati o ulozi medija u prevenciji premalignih bolesti vrata maternici
Ishodi učenja
Student će savladati osnovne elemente diferencijalne dijagnoze ginekoloških krvarenja koja imaju istu/sličnu kliničku sliku.
Ishodi učenja
Student ce nauciti principe odabira kontracepcijskih metoda prema zivotnom razdoblju i potrebama pacijentice, te glavna ograničenja pojedinih kontracepcijskih metoda. Student ce upoznati metode savjetovanja i ponasanja koje pomazu paru da prihvati i uspjesno nastavi koristiti odabranu metodu kontracepcije 3. Student ce nauciti simptome i znakove koji su povezani s uzimanjem kontracepcije, s posebnim naglaskom na one koji zahtjevaju procjenu ginekologa specijaliste ili subspecijaliste radi sigurnosti primjene i budućeg zdravlja korisnica.
Ishodi učenja
Upoznatise pojavnošću, definicijom, kliničkom slikom i terapijskim mogućnostima defekata mišićnog dna zdjelice, spuštenom i ispalom (prolabiranom) maternicom. Upoznati osnove funkcije mikcije. Mehanizam održavanja kontinencije morkaće. Inkontinencija - vrste inkontinencije, dijagnoza, liječenje. Fistule mokraćnog sustava.
Ishodi učenja
Studenti će naučiti osnovne pristupe operacijskom polju i njegovu pripremu te osnovni instrumetarij potreban za izvođenje kirurških zahvata. Način i odabir kirurškog zahvata u slučaju hitnih ginekoloških operacija. Pregled dostupnih operacijskih tehnika s minimalnom invazijom u ginekologiji. Indikacijsko područje, oprema i specifičnosti rada. Dobrobiti primjene navedenih tehnika, ograničenja i komplikacije.
Ishodi učenja
Prikazati zdravstvene probleme ženske populacije u postmenopauzi kao i dosege preventivne medicine, te ulogu hormonskog nadomjesnog liječenja (HNL) u podizanju kvalitete života starije ženske populacije. Upoznati se sa oboljenjima i poremetnjama tjelesnih sustava koje HNL može ublažiti ili
spriječiti, odnosno poznavanje indikacija za uvođenje HNL u postmenopauzalnih žena. Upoznati se s vremenskom teorijom vezanom uz indikacije za HNL, te kontraindikacije za primjenu terapije. Priprema pacijentica za početak HNL i njihov nadzor. Pozitivni učinci HNL na ciljane tjelesne sustave (kardiovaskulrani, skeletni, urogenitalni, koža, metabolizam). Prestanak korištenja HNL-a.