Kolegij
Kratak opis kolegija
Pedijatrija je obvezni kolegij na 5. godini Integriranog preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija Medicina. Sastoji se od 40 sati predavanja, 70 sati seminara i 107 sata vježbi (ukupno 217 sati). Izvršavanjem svih predviđenih nastavnih obveza i uspješno položenim završnim ispitom student stječe 11 ECTS bodova.
Ciljevi kolegija su stjecanje osnovnih znanja i vještina iz područja pedijatrije. Pedijatrija je grana medicine definirana objektom svog interesa - djetetom, od rođenja do kraja adolescencije. Interes pedijatrije usmjeren je na dijete kao pojedinca i na dječju populaciju kao cjelinu. Zadaci pedijatrije su višestruki: proučavanje i nadzor tjelesnog i mentalnog razvoja djece, zaštita i unapređenje dječjeg zdravlja, sprječavanje bolesti, liječenje djece te osposobljavanje djece ometene bolešću. Pedijatrija se zasniva na unitarističkom pristupu, objedinjujući tri glavna elementa zdravstvene zaštite djece - prevenciju, liječenje i rehabilitaciju. Poseban značaj pedijatrije je što preuzimanjem brige za zdravlje u najranijoj i najosjetljivijoj životnoj dobi u velikoj mjeri određuje zdravlje budućih generacija odraslih.
Kolegij pruža studentima medicine usmjerena znanja i vještine koji ih, kao buduće liječnike opće medicine, osposobljavaju za osnovni dijagnostičko-terapijski pristup bolesnom djetetu, inicijalno zbrinjavanje najčešćih bolesti djece, zbrinjavanje hitnih stanja u pedijatriji te prevenciju bolesti i štetnih utjecaja okoliša.
Očekivani ishodi učenja
I. Kognitivna domena - znanje
1. Definirati zadatke i unitaristički pristup pedijatrije
2. Opisati osnovne vitalno statističke pojmove i organizaciju zdravstvene zaštite majki i djece
3. Prepoznati važnost prevencije u zdravlju djece
4. Povezati vodeće simptome i znakove najčešćih dječjih bolesti u specifične kliničke slike i sindrome
5. Odabrati dijagnostičke postupke u najčešćim patološkim stanjima i bolestima u pedijatriji
6. Predložiti optimalnu terapiju
7. Analizirati tijek i učinke liječenja
II. Psihomotorička domena – vještine
1. Vježbati uzimanje pedijatrijske anamneze
2. Primijeniti metode kliničkog pregleda djeteta
3. Prepoznati normalan tjelesni rast i razvoj djeteta te odstupanja u rastu i razvoju
4. Izvršiti uz nadzor osnovne praktične dijagnostičke i terapijske postupke (uzimanje bioloških uzoraka, mjerenje krvnog tlaka, mjerenje tjelesne temperature i postupci s febrilnim djetetom, primjena lijekova u djece)
5. Ovladati temeljnim postupcima oživljavanja djece i zbrinjavanja najčešćih hitnih stanja u pedijatriji
6. Sastaviti uz vodstvo optimalne terapijske postupke za najčešće bolesti u djece
7. Pratiti multidisciplinarni pristup pedijatrijskom bolesniku
Sadržaj kolegija je didaktički podijeljen u tri dijela:
1. Pedijatrijska propedeutika,
2. Opća, socijalna i preventivna pedijatrija
3. Specijalna pedijatrija.
1. Pedijatrijska propedeutika usmjerena je na specifičnosti rane životne dobi, pedijatrijske anamneze i kliničkog pregleda djeteta od novorođenačke dobi do završetka rasta i razvoja, te savladavanje vještina komunikacije s djecom i roditeljima/starateljima. Glavni sadržaji su: Definicija pedijatrije. Razvoj i budućnost pedijatrije u Hrvatskoj i svijetu. Anamneza u pedijatriji. Klinički pregled djeteta. Emocionalni razvoj djeteta. Medicinska psihologija bolesnog djeteta. Najčešći psihološki poremećaji djece i adolescenata. Zlostavljanje i zanemarivanje djece.
2. Opća pedijatrija obuhvaća teoretske i praktične aspekte fiziologije i patologije rasta i razvoja, prehrane i nutritivnih poremećaja, procjene i poremećaja uhranjenosti, poremećaja prometa vode, elektrolita i acidobazne ravnoteže. Socijalna pedijatrija proučava sveukupnu interakciju djeteta i okoline te okolišne čimbenike koji utječu na zdravlje djeteta na individualnoj i populacijskoj razini. Preventivna pedijatrija objedinjuje znanja o mogućnostima preventivnog djelovanja i unapređenja zdravlja djece. Glavni sadržaji su: Osnove rasta i razvoja djeteta. Rast i razvoj u pojedinim razdobljima djetinjstva. Zaostao rast. Visok rast. Prehrana dojenčeta, predškolskog i školskog djeteta. Prehrana adolescenata i njezini poremećaji. Procjena uhranjenosti. Pothranjenost. Debljina. Bolesti vezane uz unos i metabolizam vitamina. Prehrana bolesnog djeteta. Poremećaji prometa vode, elektrolita, minerala i poremećaje acidobazne ravnoteže. Podaci vitalne statistike. Zdravstvena zaštita majki i djece. Nesreće u djece. Aktivna imunizacija. Novorođenački probir. Simptomatsko liječenje djece.
3. Specijalna pedijatrija je najveća nastavna cjelina koja obuhvaća patološka stanja vezana uz određene dobne segmente (dojenačka dob, predškolska dob, školska dob, pubertet i adolescencija) i patološka stanja vezana uz pojedine organske sustave s posebnim osvrtom na ona stanja koja se kod djece manifestiraju različito u odnosu na odrasle. Pažnja će se posvetiti prepoznavanju i zbrinjavanju hitnih stanja u pedijatriji, kronično bolesnom djetetu i tranziciji zdravstvene skrbi. Glavni sadržaji su: Nasljedne i prenatalno stečene bolesti. Metaboličke bolesti. Zdravo novorođenče. Bolesti novorođenčadi. Bolesti dišnih organa. Alergija i alergijske bolesti. Imunost i imunodeficijencije. Bolesti srca i krvnih žila. Reumatske bolesti. Bolesti krvi. Maligne bolesti. Bolesti mokraćnih organa. Bolesti endokrinog sustava. Bolesti probavnih organa. Bolesti jetre. Bolesti živčanog sustava i mišića. Akutno ugroženo dijete. Kronično bolesno dijete. Tranzicija zdravstvene skrbi.
Organizacija nastave
Nastava se održava u IX i X. semestru studija. Teorijski turnus (predavanja) je u kontinuitetu tijekom dva tjedna. Predavanja će se održati u predavaoni P-12 KBC Sušak Moguće je online održavanje predavanja. Predavanja su zajednička za sve studente. Na predavanjima studenti dobivaju teorijski pregled glavnih sadržaja kolegija. Seminari se održavaju u Bolnici za majku i dijete, Vjekoslava Dukića 7, u predavaoni P-5-112, 5.kat. Moguće je održavanje online. Vježbe se održavaju na Klinici za pedijatriju – lokalitet Sušak, Vjekoslava Dukića 7. Svaka seminarska grupa odgovara rotacijskoj grupi (1 – 4), a sastoji se od 25 - 35 studenata. Seminari su koncipirani problemski (s prikazom pacijenata). Studenti trebaju redovito pohađati seminarsku nastavu, a prema priloženom rasporedu i popisu tema prethodno se teoretski pripremiti za seminare i aktivno sudjelovati (interaktivna nastava). Na kraju praktične nastave student izrađuje seminarski rad o prikazu slučaja iz kliničke prakse u dogovoru s nastavnikom. Vježbe se održavaju kroz 20 dana. Studenti su raspoređeni u grupe od 3-4 studenta po voditelju. Na vježbama studenti neposredno uče vještine i praktična znanja te se upoznaju s aktualnom patologijom. Prva 4 dana su vježbe iz pedijatrijske propedeutike, a zatim slijedi rotacija po pedijatrijskim djelatnostima i voditeljima čime studenti dobivaju mogućnost upoznavanja široke kazuistike iz pedijatrije.
Mardešić D. i sur. Pedijatrija. VIII. prerađeno i dopunjeno izdanje. Školska knjiga, Zagreb, 2016. - Posudi u Knjižnici
- Kliegman RM, St Geme JW III. Nelson Texbook of Pediatrics. 21st edition. Elsevier, Philadelphia, USA, 2019. - Online udžbenik
- Marinović B. Anamneza i klinički pregled djeteta. Školska knjiga, Zagreb, 2003 - Posudi u Knjižnici
- Meštrović J. i sur. Hitna stanja u pedijatriji. Medicinska naklada, Zagreb, 2022. - Posudi u Knjižnici
- Bralić I. i sur. Prevencija bolesti u dječjoj dobi. Medicinska naklada, Zagreb, 2014.
- Grgurić J, Jovančević M. i sur. Preventivna i socijalna pedijatrija, Zagreb, 2017.
- Kolaček S, Hojsak I, Niseteo T.: Prehrana u općoj i kliničkoj pedijatriji. Medicinska naklada, Zagreb, 2018
1. Studenti su obvezni redovito pohađati nastavu (predavanja, seminare, vježbe). Nazočnost na svim oblicima nastave se provjerava.
2. Student ima pravo izostati do najviše 30% nastave, isključivo iz zdravstvenih razloga. Izostanak s nastave se opravdava valjanom dokumentacijom (liječnička potvrda).
3. Korištenje zaštitne opreme i instrumenata: Studenti su na vježbe dužni dolaziti u čistim bijelim zaštitnim („liječničkim“) kutama i donijeti stetoskop.
4. Ukoliko student ima prijelaznu bolest (obična prehlada, akutni enteralni infekt i slično) i dođe na vježbe, dužan je o svom zdravstvenom stanju izvijestiti voditelja vježbi koji će procijeniti rizik kontakta studenta s ambulantnim i hospitaliziranim bolesnicima.
5. Zabranjeno je snimanje i fotografiranje bolesnika i osoblja.
6. Studenti su se dužni pridržavati dobre prakse akademskog ponašanja u ophođenju s kolegama, nastavnicima i ostalim osobljem Klinike za pedijatriju.
EECTS sustav ocjenjivanja provodi se važećim Pravilnikom o studiju Sveučilišta u Rijeci i Pravilnikom o studentima Medicinskog fakulteta u Rijeci (donijelo ga je Fakultetsko vijeće Medicinskog fakulteta u Rijeci). ECTS ljestvica ocjenjivanja definirana je u okviru Europskog sustava prijenosa i akumulacije bodova (ECTS) Europske komisije.
Aktivnost i znanje studenata vrednuju se i ocjenjuju tijekom nastave i završnog ispita. Od 100 bodova student može ostvariti najviše 10 bodova tijekom nastave (na vježbama), 10 bodova na studentskim seminarima, 20 bodova na pismenom ispitu, 10 bodova na praktičnom ispitu i do 50 bodova na završnom ispitu. Ocjenjivanje napretka studenata koristi ECTS (D-A i F) i numerički sustav (2-5 i 1). Bodovi se dodjeljuju samo kada je tečaj završen i svi potrebni ispiti uspješno položeni.
Tijekom nastave student stječe bodove ocjenjivanjem znanja i aktivnosti na vježbama, pismenom ispitu te uspjehom na studentskim seminarima. Nastavnici ocjenjuju uspjeh i kativnost na vježbama, a studentu se dodjeljuje najviše 10 bodova. Ocjenjivanje se temelji na pohađanju nastave, aktivnostima, znanjima i vještinama koje je student stekao i pokazao tijekom vježbi te prisutnosti na vježbama.
Uspjeh na praktičnim ispitima tijekom nastave ocjenjuje se prema sljedećoj tablici:
Ocjena | Bodovi |
odličan (5) | 10 |
vrlo dobar (4) | 8 |
dobar (3) | 7 |
dovoljan (2) | 5 |
nedovoljan (1) | 0 |
Studentski seminari: Studenti biraju pedijatrijskog bolesnika kojeg su vidjeli tijekom vježbi. Na seminaru će biti prikazan slučaj (anamneza, klinička slika i laboratorijski nalazi te tijek bolesti i liječenje). Studenti jedne grupe će navedeni prikaz slučaja prezentirati u PowerPoint prezentaciji ostalim studentima. Seminar i prezentaciju trebaju poslati e-poštom svom asistentu najmanje tri dana prije dana prezentacije. Ocjenjuje se pismeni seminar, PowerPoint prezentacija, način izlaganja, znanje i timski rad. Svi studenti unutar grupe trebaju jednako sudjelovati u priprebanju seminara i prezentiranju slučaja.
Uspjeh studenata na seminarima vrednuje se prema sljedećoj tablici:
Rating | Points |
odličan (5) | 10 |
vrlo dobar (4) | 8 |
dobar (3) | 7 |
dovoljan (2) | 5 |
nedovoljan (1) | 0 |
Nakon predavanja polaže se pismeni ispit (do 20 bodova). Pismeni test ima 60 pitanja s višestrukim izborom, i jednim točnim odgovorom. Vrijeme za pismeni dio ispita je jedan sat. Student je položio pismeni ispit ako je točno odgovorio na najmanje 50% pitanja.
Rezultati pisanog ispita vrednuju se prema sljedećoj tablici:
Točni odgovori | Ocjena | Bodovi |
54 - 60 | odličan (5) | 20 |
45 - 53 | vrlo dobar (4) | 17 |
36 - 44 | dobar (3) | 14 |
30 - 35 | dovoljan (2) | 10 |
≤ 29 | nedovoljan (1) | 0 |
Student koji tijekom vježbi ostvari pet ili više bodova, položi pismeni ispit i bude pozitivno ocjenjen na studentskom seminaru može pristupiti završnom ispitu. Konačna ocjena odražava bodove stečene tijekom nastave i na završnom ispitu. Ako je završni ispit ocijenjen nedovoljnim, smatra se da student nije položio, bez obzira na bodove ostvarene tijekom nastave.
Student koji tijekom nastave ostvari manje od 5 bodova nema pravo pristupa završnom ispitu i mora ponovno upisati predmet. Student koji nije pohađao studentske seminare ili ima manje od 29 odgovora na pisanom ispitu ne može pristupiti završnom ispitu.
Završni ispit sastoji se od praktičnog i teorijskog dijela. Praktični dio ispita je praktična provjera znanja koja uključuje fizikalni pregled djeteta i laboratorijske analize/analizu radiograma. Na završnom praktičnom ispitu student može ostvariti najviše 10 bodova. Uspješno položen praktični dio završnog ispita uvjet je za pristup teoretskom dijelu završnog ispita. Ako student nije položio usmeni ispit, mora ga ponoviti na sljedećem završnom ispitu. Teorijski dio završnog ispita obuhvaća gradivo kolegija.
Student koji je položio završni praktični dio ispita, a nije položio teorijski dio, na sljedećem završnom ispitu ne treba ponavljati praktični dio završnog ispita.
Završni praktični ispit (do 10 bodova) ocjenjuje se prema sljedećoj tablici:
Ocjena | Bodovi |
odličan (5) | 10 |
vrlo dobar (4) | 8 |
dobar(3) | 7 |
dovoljan (2) | 5 |
nedovoljan (1) | 0 |
Završni usmeni ispit (do 50 bodova) ocjenjuje se prema sljedećoj tablici:
Ocjena | Bodovi |
odličan (5) | 50 |
vrlo dobar (4) | 40 |
dobar (3) | 30 |
dovoljan (2) | 25 |
nedovoljan (1) | 0 |
Konačna ocjena je zbroj ECTS ocjena postignutih tijekom nastave i na završnom ispitu. Izražava se odgovarajućim postotkom, slovom abecede i brojčanom ocjenom prema sljedećoj tablici:
Konačna ocjena | |
A (90-100%) | odličan (5) |
B (75-89,9%) | vrlo dobar (4) |
C (60-74,9%) | dobar (3) |
D (50-59,9%) | dovoljan (2) |
Nastavni sadržaji postavljeni su na platformi Merlin.
Sve obavijesti vezane uz kolegij Pedijatrija oglašavaju se u INP aplikaciji, na platformi Merlin i na oglasnoj ploči Katedre za pedijatriju - lokalitet Sušak, Vjekoslava Dukića 7
Tajnica:
Tatjana Mužik, mag. oec.
e-mail: tatjana.muzik@medri.uniri.hr
tel: +385 (0)51 640 267
- Studenti se primaju:
ponedjeljak – petak: 08:00-16:00
Ishodi učenja
Definirati pedijatriju kao granu medicine. Nabrojiti zadatke pedijatrije. Klasificirati razvojnu dob. Definirati i objasniti važnost dojenačkog mortaliteta. Nabrojiti najčešće uzroke mortaliteta u djece. Objasniti organizaciju pedijatrijske zdravstvene skrbi. Objasniti promjene u morbiditetu i trendove moderne medicine.
Ishodi učenja
Razumjeti važnost biopsihosocijalnih čimbenika koji utječu na zdravlje i razvoj djeteta, posebice povezanost djeteta i zdravlja majke.
Ishodi učenja
Definirati zadaću socijalne pedijatrije. Objasniti Konvenciju o pravima djeteta. Objasniti vitalnu statistiku vezanu uz pedijatriju.
Ishodi učenja
Analizirati standardne grafikone rasta. Izračunavati površinu tijela. Poznavati pravilne obrasce rasta kod djece, neuspjeh u napredovanju i razumjeti nizak rast. Opisati obrazac smanjenog rasta. Navesti i opisati neonatalne reflekse. Definirati razvojne prekretnice.
Ishodi učenja
Definirati osnovne značajke normalnog psihomotornog razvoja. Objasniti psihomotorni, kognitivni i emocionalni razvoj. Prepoznati promjene u psihomotornom razvoju
Ishodi učenja
Objasniti prehranu dojenčadi i važnost dojenja. Razumjeti optimalnu prehranu djece predškolske i školske dobi. Navesti i opisati poremećaje prehrane kod djece. Definirati pothranjenost i pretilost.
Ishodi učenja
Objasniti normalnu fiziologiju potreba za tekućinom i ravnotežu elektrolita. Izračunati standardne dnevne potrebe za tekućinom. Izračunati normalne dnevne potrebe za natrijem i kalijem. Analizirati acidobazne poremećaje. Opisati znakove dehidracije i početne mogućnosti liječenja.
Ishodi učenja
- definirati pojam dojenčeta i klasifikaciju težine rođenja
- razumjeti rast fetusa
- objasniti prijelaz iz intrauterinog u izvanmaternični život
- ilustrirati postupke u normalnom porodu
- prepoznati fiziološke karakteristike novorođenčeta
- navesti najčešće porođajne ozljede
- objasniti APGAR indeks.
Ishodi učenja
Definirati nedonoščad i uzroke nedonoščadi. Objasniti karakteristike nedonoščadi. Utvrditi čimbenike rizika i komplikacije nedonoščadi.
Ishodi učenja
Navesti najčešće hitne slučajeve u rađaonici. Opisati algoritam reanimacije novorođenčeta. Objasniti kliničke znakove i hitno liječenje najčešćih hitnih stanja novorođenčadi.
Ishodi učenja
Navesti glavne laboratorijske pretrage. Definirati krvnu sliku. Objasniti normalne vrijednosti crvenih i bijelih krvnih stanica. Razgovarati o prednostima diferencijalne krvne slike. Definirati anemiju, neutropeniju, limfopeniju i trombocitopeniju. Prepoznati poremećaj krvne slike kod najčešćih bolesti.
Ishodi učenja
Navesti najčešće nasljedne bolesti. Razumjeti stanja uzrokovanih kromosomskim abnormalnostima, kao što su autosomne i gonosomske anomalije. Objasniti analizu DNA u medicinskoj genetici.
Ishodi učenja
Definirati nasljedne metaboličke bolesti. Objasniti neonatalni probir u Hrvatskoj. Opisati znakove metaboličkih bolesti u djece. Objasniti liječenje metaboličkih bolesti.
Ishodi učenja
Definirati razliku između aktivne i pasivne imunizacije. Opisati dobrobit cijepljenja u kontroli zaraznih bolesti u svijetu i Hrvatskoj. Analizirati uzroke koji utječu na obuhvat cijepljenja. Razvrstati vrste cjepiva i navedite obvezna cjepiva u Hrvatskoj. Opisati neželjene reakcije nakon cijepljenja. Razlikovati kontraindikacije za cijepljenje od situacija kada se cijepljenje može provesti uz mjere opreza. Navesti primjere indikacija za pasivnu imunizaciju u dječjoj dobi.
Ishodi učenja
Opisati najvažnije značajke morfologije i funkcije pluća i dišnih putova specifične za razvojnu dob. Izdvojiti specifičnosti propedeutike u bolestima dišnog sustava djece. Navesti i opisati najvažnije prirođene anomalije dišnog sustava. Klasificirati i opisati upalu gornjih dišnih putova. Izdvojiti specifičnosti dijagnostičkog i terapijskog pristupa upalama gornjih dišnih putova u djece u odnosu na odrasle. Klasificirati upalu pluća u djece. Opisati i istaknuti specifičnosti dijagnostike i liječenja izvanbolničke upale pluća u djece. Navesti vodeće uzroke teške akutne opstrukcije dišnih putova u djece. Opisati i objasniti kliničke značajke akutnih upalnih opstrukcija – krupa i bronhiolitisa – u dojenačkoj i dječjoj dobi. Definirati i opisati kliničke značajke dječje astme. Razlikovati liječenje kronične upale astme od liječenja akutne egzacerbacije astme. Prepoznati sumnju na aspiraciju stranog tijela i opisati dijagnostički i terapijski pristup.
Ishodi učenja
Navesti i opisati specifičnosti anamneze i fizikalnog pregleda u djece s bolestima srca i krvnih žila. Navesti glavne dijagnostičke pretrage za bolesti srca i krvnih žila. Objasniti specifičnosti RTG snimanja prsnog koša kod bolesti srca i krvnih žila. Opisati i prepoznati pojedinosti EKG nalaza ovisno o dobi djeteta. Navesti indikacije i opisati dijagnostičke mogućnosti ehokardiografije u djece. Navesti i klasificirati najčešće prirođene srčane greške te opisati njihove epidemiološke i etiološke aspekte. Definirati karakteristike i objasniti hemodinamiku te dijagnostički i terapijski pristup u najčešćim prirođenim srčanim greškama. Nabrojati, opisati i prepoznati poremećaje rada srca i ritma. Prepoznati i opisati terapijski proces paroksizmalne supraventrikularne aritmije i ventrikularne aritmije. Klasificirati i opisati najčešće upalne bolesti srca. Klasificirati i opisati karakteristike najčešćih kardiomiopatija.
Ishodi učenja
Objasniti fiziologiju crvenih krvnih stanica. Definirati anemije. Opisati klasifikaciju anemije prema etiologiji i MCV. Navesti i objasniti etiologiju hemolitičkih anemija. Opisati mogućnosti liječenja anemije.
Ishodi učenja
Objasniti imunološku reaktivnost ovisno o dobi djeteta. Izdvojiti i objasniti problem slabije imunološke reaktivnosti na T-neovisne antigene inkapsuliranih bakterija u dojenačkoj i dječjoj dobi. Navesti kliničke karakteristike koje upućuju na postojanje imunoloških poremećaja. Navesti i objasniti čimbenike rizika za ponovne respiratorne infekcije. Definirati i klasificirati primarne i sekundarne imunodeficijencije. Navesti i objasniti najčešće uzroke sekundarne imunodeficijencije. Navesti kliničke elemente koji pobuđuju sumnju na primarnu imunodeficijenciju djeteta. Opisati kliničke značajke primarnih poremećaja funkcije stanične i humoralne imunosti te primarnih poremećaja uloge fagocita i komplementa. Objasniti principe dijagnostičkih i terapijskih pristupa djeci s primarnom ili sekundarnom imunodeficijencijom.
Ishodi učenja
Definirati osnovne pojmove iz alergologije (alergija, atopija, alergijska senzibilizacija). Klasificirati alergijske i atopijske bolesti. Objasniti epidemiološke aspekte alergijskih bolesti i povezati ih s njihovom etiopatogenezom. Navesti i klasificirati najčešće alergene u dječjoj dobi. Objasniti "alergijski marš". Klasificirati vrste i navedite uzroke urtikarije. Navesti terapijski pristup urtikariji i Quinckeovom edemu. Definirati alergiju na lijekove i opisati njezine najčešće kožne manifestacije. Objasniti pseudoalergijske reakcije. Definirati anafilaksiju i navesti njezine najčešće uzroke. Objasniti liječenje anafilaksije. Objasniti etiopatogenezu atopijskog dermatitisa te opisati njegovu kliniku i liječenje. Objasniti alergen-specifičnu imunoterapiju alergijskih bolesti i imunološke mehanizme za postizanje imunotolerancije. Navesti razine prevencije alergijskih bolesti i objasniti njihova načela.
Ishodi učenja
Definirati i klasificirati reumatske bolesti dječje dobi. Objasniti dijagnostičke principe i terapijski pristup reumatskim bolestima. Razvrstati juvenilni idiopatski artritis u podtipove i objasniti karakteristike njihove kliničke slike. Definirati i objasniti razliku između reaktivnog i postinfektivnog artritisa. Definirati i opisati kliničku sliku sistemskog lupusa eritematozusa. Klasificirati i nabrojiti najčešće vaskulitise dječje dobi. Opisati kliničku sliku Henoch-Shonleinove purpure i Kawasakijeve bolesti te objasniti liječenje ovih bolesti.
Ishodi učenja
Navesti najčešće bolesti probavnog sustava u djece. Opisati simptome bolesti probavnog sustava. Opisati znakove bolesti jetre. Objasniti dijagnostički pristup bolestima probavnog sustava.
Ishodi učenja
Navesti najčešće bolesti endokrinog sustava. Opisati simptome i znakove endokrinih bolesti.
Ishodi učenja
Definirati infekciju mokraćnog sustava. Objasniti hematuriju i proteinuriju. Opisati patofiziologiju akutne ozljede bubrega i kroničnog zatajenja bubrega.
Ishodi učenja
Navesti najčešće maligne bolesti u djece. Opisati etiologiju malignih bolesti. Objasniti klasifikaciju raka dječje dobi. Opisati znakove maligne bolesti i liječenje.
Ishodi učenja
Objasniti neurološke znakove i simptome u fizikalnom pregledu. Opisati dijagnostičke pretrage u pedijatrijskoj neurologiji. Navesti najčešće neurološke bolesti.
Ishodi učenja
Opisati znakove zatajenja disanja i cirkulacije. Objasniti početne mogućnosti liječenja zatajenja disanja i cirkulacije u djece. Opisati stabilizaciju teško bolesnog djeteta i opisati specifičnosti transporta.
Ishodi učenja
- Provesti komunikaciju s roditeljima i/ili bolesnim djetetom
- Izvesti uzimanje anamneze: identificirati davaoca podataka, prepoznati glavnu tegobu, sadašnju bolest
- Voditi anamnezu razvoja, cijepljenja, dosadašnjih bolesti, obiteljske anamneze
Ishodi učenja
Procjeniti opće stanja, vitalne funkcije, svijest, disanje, cirkulaciju, tjelesnu temperaturui Izmjeriti krvni tlak, palpirati puls, pregledati kožu i potkožno masno tkivo.
Ishodi učenja
Sudjelovati u uzimanju brisa nosa i ždrijela, postavljanju perifernog venskog puta, aplikaciji Intramuskularne i potkožne injekcije,
interpretirati krvne slike i biokemijske nalaze, mokraće
Interpretirati elektrokardiogram u djece
očitati radiogram grudnih organa, paranazalnih sinusa, nativne snimke abdomena
sudjelovati u ultrazvučnom pregledu mozga, srca, pluća, abdomena (promatranje i manipulacija sondom)
sudjelovati u postupku s febrilnim djetetom (fizikalne metode, antipiretici), djetetu s konvulzijama, asmatskog napada, otrovanja, djetetu s hipoglikemijom, DKA, anafilaksijom; objasniti primjenu antibiotika u djece
Ishodi učenja
Procjeniti tjelesni rast i razvoj (mjerenje tjelesne mase, tjelesne duljine i tjelesne visine, procjena tjelesnih proporcija, mjerenje opsega glave, klinička procjena razvijenosti i rasporeda potkožnog masnog tkiva, mjerenje debljine kožnog nabora pomoću kalipera, procjena primarne i sekundarne denticije, procjena stadija spolnog sazrijevanja prema Tanner kriterijima, procjena koštane zrelosti)
Usporediti izmjerene vrijednosti sa standardima zdrave djece iste dobi i spola (upotrebiti percentilnih krivulja i tablica tjelesnih visina i tjelesnih masa, izračunati indeksa tjelesne mase i usporediti sa standardima za djecu odgovarajuće dobi i spola, predviđanje krajnje dosegnute tjelesne visine)
Objasniti postupke dijagnostike i terapije kod djece s poremećajima rasta i razvoja: nizak rast, visok rast, preuranjeni pubertet, zakasnjeli pubertet, pothranjenost, debljina, dlakavost
Ishodi učenja
Objasniti razloge ooremećaja prometa vode, elektrolita i acidobazne ravnoteže.
Izračunati dnevne potrebe vode i elektrolita, patološke gubitke tekućine, kliničke znakove dehidracije. Objasniti liječenje dehidracije – oralnu i intravensku rehidraciju. Analizirati na primjerima poremećaj koncentracije natrija u plazmi, oremećaj prometa kalija, plinske analize krvi; objasniti etaboličku acidozu – patogenezu i korekciju poremećaja
Ishodi učenja
objasniti klinički pristup djeci s urođenim poremećajem metabolizma ; objasniti osobitosti anamneze nasljednih metaboličkih bolesti, osobitosti statusa nasljednih metaboličkih bolesti. Analizirati laboratorijske nalaze koji upućuju na nasljedne metaboličke bolesti . Nabrojiti specifične pretrage – selektivni skrining u metaboličkim bolestima. Objasniti novorođenački skrining i principe liječenja metaboličkih bolesti
Ishodi učenja
Objasniti rodoslovlje, specifičnosti anamneze i statusa u genetici; raspraviti značaj rane dijagnoze genetskih anomalija; nabrojiti indikacije za prenatalnu dijagnozu
objasniti osnove citogenetičke analize i molekularne citogenetike; nabrijiti najčešće kliničke sindrome kromosomskih anomalija i gonosomskih anomalija
objasniti važnost genetičkog savjetovanja
Ishodi učenja
Pregledati novorođenče , procjeniti indeksa vitalnosti («Apgar»), procjeniti stupanj donešenosti; procjeniti respiracijske poremećaje;
Pregledati neurološki novorođenče: normalan i patološki položaj, spontana motorika, aktivni i pasivni tonus, izvođenje primitivnih refleksa
Objasniti najčešća patološka stanja u neonatologiji (tahipneja, dispneja, žutice,
infekcije, porođajna asfiksija, prirođene srčane greške, porodne ozljede)
Ishodi učenja
objasniti njega kože i pupka novorođenčeta; objasniti održavanje normalne tjelesne temperature novorođenčeta; objasniti prehranu novorođenčeta (dojenje, prehrana adaptiranim formulama).
Objasniti dijagnostičke i terapijske postupke u neonatologiji
Ishodi učenja
Pregledati nos, usnu šupljinu, ždrijelo, tonzile i vanjski zvukovod djeteta, auskultirati i perkutirati pluća djeteta, odrediti normalnu respiratornu frekvenciju prema dobi, objasniti simptome respiratorne insuficijencije
odrediti indikacije za radiološku dijagnostiku; odrediti indikacije za primjenu kisika
prepoznati najčešća patološka stanja i bolesti u pedijatrijskoj pulmologiji (akutne
upalne opstrukcije dišnih putova, pneumonija, astma, cistična fibroza, strano
tijelo u dišnim putovima)
Ishodi učenja
palpirati, auskultirati srce u djece, palpirati centralne i periferne pulseve u djece, odrediti normalnu srčanu fekvenciju za dob, izmjeriti krvni tlak u djece
Uočiti vanjske znakova srčane bolesti - cijanoze, venske pulsacije, srčana grba; Tumačiti radiograma grudnih organa
Objasniti osnovni EKG u djece
prepoznati najčešća patološka stanja i bolesti u pedijatrijskoj kardiologiji (hemodinamika prirođenih srčanih grešaka, osnovne odlike grešaka s desno-lijevim pretokom, osnovne odlike grešaka s lijevo-desnim pretokom, cijanotične krize i terapija)
Nabrojiti najčešće poremećaje srčane frekvencije i srčanog ritma
Prepoznati znakove srčane insuficijencije: znaci, simptomi, dijagnoza i terapija
Ishodi učenja
Objasniti kliničke osobitosti djeteta s imunodeficijencijom; nabrojiti osnove laboratorijske dijagnostike i načela liječenja
Nabrojiti sekundarne imunodeficijencije
Nabrojiti najčešće infekcije u bolesnika s poremećajem imunosti
Ishodi učenja
Objasitimetode alergološke dijagnostike u alergologiji i načela liječenja alergijskih bolesti. objasniti prevenciju alergijskih bolesti u djece. objasniti najčešća patološka stanja i bolesti u pedijatrijskoj alergologiji (atopijski dermatitis, alergijski rinitis, urtikarija, angioedem, nutritivna alergija, alergija na lijekove)
Ishodi učenja
Objasniti zajednička klinička obilježja reumatskih bolesti u djece; analizirati aboratorijski pristup i načela liječenja reumatskih bolesti u djece
Prepoznati najčešća patološka stanja i bolesti u pedijatrijskoj reumatologiji (reumatska vrućica, juvenilni idiopatski artritis, sistemski eritemski lupus, vaskulitisi)
Ishodi učenja
obaviti Inspekciju i topografske zone abdomena ; izvršiti površnu i duboku palpacija abdomena u djece
Perkutirati abdomen: jetra, slezena, lumbalna perkusija; Palpirati jetre i slezene; Auskultirati peristaltiku crijeva i vaskularnih šumova
prepoznati tumefakcije, hernije, meteorizam, ascites,
Objasniti dijagnostičke postupke: Uzorkovanje stolice; Priprema djeteta za endoskopske preglede
Objasniti postupke: Rektalni pregled, Stavljanje klizme
Prepoznati ajčešća patološka stanja i bolesti probavnih organa (gastroezofagealni refluks, gastritis i peptički ulkus, progutana strana tijela, celijakija, upalne
bolesti crijeva)
Ishodi učenja
objasniti osnovne dijagnostičke i terapijske postupke kod djece s poremećajima rasta i razvoja: nizak rast, visok rast, preuranjeni pubertet, zakasnjeli pubertet, ginekomastija, pothranjenost, debljina, dlakavost
Prepoznati Dijabetes melitus u djece - anamneza, pregled (posebice procjena vitalnih funkcija i stanja hidracije), mjerenje glikemije pomoću test traka i pomoću aparata glukometra, mjerenje koncentracije glukoze i ketona u urinu pomoću test traka, analiza acidobaznog i
elektrolitnog stanja.
Objasniti osnovne principe terapije i praćenja bolesnika: kontrola glikemije, prehrana i tjelesna aktivnost djeteta s dijabetesom, principi inzulinske terapije, osnovna obilježja preparata humanih inzulina i inzulinskih analoga, osnovni principi primjene inzulinske pumpe,
Nabrojiti terapiju akutnih komplikacija (hipoglikemija, dijabetična ketoacidoza)
Objasniti principieliječenja bolesti štitne žlijezde
Nabrojiti testove za procjenu funkcije kore nadbubrežne žlijezde
Prepoznati najčešća patološka stanja (hipotireoza, hipertireoza, adrenokortikalna insuficijencija, kongenitalna adrenalna hiperplazija, Cushingov sindrom
Ishodi učenja
palpirati bubrege i mokraćni mjehur, pregledati vanjske genitalije
Objasniti pravilno prikupljanje uzorka urina za rutinski i mikrobiološki pregled
Objasniti metode procjene funkcije bubrega
Prepoznati simptome i znakove bolesti bubrega i urinarnog trakta: edem, hipertenzija, oligurija, poliurija, hematurija, proteinurija
Prepoznati najčešća patološka stanja i bolesti mokraćnih organa (urinarna infekcija, anomalije mokraćnog sustava, vezikoureteralni refluks, akutni glomerulonefritis,
nefrotski sindrom, urolitijaza, akutna bubrežna ozljeda)
Ishodi učenja
objasniti važnost anamnestičkih podataka za anemiju zbog nedostatka željeza, hemolitičku anemiju, reaktivno povećanje limfnih čvorova i sklonost krvarenju
Prepoznati klinička obilježja krvnih bolesti (bljedoća kože i sluznica, žutica, hepatomegalija, splenomegalija, limfadenopatija)
Analizirati laboratorijska obilježja krvnih bolesti (patološke vrijednosti krvne slike, morfološke promjene eritrocita, fetalni hemoglobin, serumskog željezo, feritin, bilirubin i haptoglobin)
Palpirati i opisati limfne čvorove, jetru i slezenu u djece
Objasniti indikacije za primjenu eritrocitnih i trombocitnih koncentrata
Prepoznati najčešće bolesti krvi, krvotvornih organa i solidni tumori u djece(sideropenična anemija, hemolitičke anemije, prirođeni poremećaji hemostaze,
trombocitopenije, stečene neutropenije, leukemije, limfomi, solidni maligni tumori)
Objasniti principe antitumorske terapije
Ishodi učenja
objasniti sobitosti neurološke anamneze
Procjeniti psihomotorni razvoj (od 2 mjeseca do 2 godine)
- opservirati spontanu motoriku, ponašanje)
- procjeniti grube i fine motorike, posturalne reakcije i mišićni tonus, primitivni refleksi, tetivni refleksi, senzorne funkcije, socijalni kontakt
Pregledati neurološki dijete predškolskog i školskog uzrasta
analizirati neurofiziološke pretrage (EEG, evocirani potencijali, elektromiografija) i neuroradiološke pretrage (neurosonografija, CT, MR)
objasniti Lumbalnu punkciju- indikacije , tehnika izvođenja
interpretirati nalaz cerebrospinalnog likvora
Prepoznati najčešća patološka stanja i bolesti živčanoga sustava i mišića (glavobolje, cerebralna paraliza, epilepsije i epileptički sindromi, neurokutani
sindromi, neuromuskularne bolesti, oštećenje ličnog živca)
Ishodi učenja
Prepoznati znakove životne ugroženosti
primijeniti Temeljne postupke oživljavanja i Napredni postupci oživljavanja
objasniti metodu intubacije i Intraosalna primjena lijeka
Objasniti Postupke nakon uspješnog oživljavanja
Ishodi učenja
voditi klinički slučaj kao vođa tima na modelima u kabinetu kliničkih vještina
postaviti intraosealnu iglu na modelima
izvesti reanimaciju na modelima
Ishodi učenja
Objasniti osnovne principe komunikacije s roditeljima i bolesnim djetetom. analizirati moguće komunikacijske teškoće. Objasniti protokol za anamnezu. Simulirati uloge liječnik – roditelj (heteroanamneza) i liječnik – starije školsko dijete i adolescent (izravni anamnestički podaci)
Ishodi učenja
Opisati redoslijed i postupak kliničkog pregleda pedijatrijskih bolesnika. Razumjeti specifičnosti fizikalnog pregleda dojenčadi i malog djeteta
Ishodi učenja
Opisati algoritam postupaka temeljnog održavanja života u djece. Prikazati manevre otvaranja dišnih putova i točke kompresije srca na lutkama.
Ishodi učenja
Navesti i objasniti uzroke niskog i visokog rasta. Objasniti mogućnosti liječenja niskog rasta.
Ishodi učenja
Definirati visoku temperaturu kod djece. Navesti uzroke i patofiziologiju vrućice. Opisati liječenje visoke temperature.
Ishodi učenja
Definirati kašalj. Klasificirati vrste kašlja. Navesti najčešće uzroke akutnog i kroničnog kašlja ovisno o dobi djeteta. Primijeniti ciljana anamnestička pitanja za otkrivanje uzroka kašlja. Navesti početne dijagnostičke pretrage kod djeteta koje kašlje. Navesti ciljane testove za otkrivanje uzroka kašlja. Prepoznati kliničke značajke kašlja uzrokovanog ozbiljnom kroničnom bolešću pluća. Razmotriti principe liječenja kašlja.
Ishodi učenja
Opisati simptome respiratornog distresa. Analizirati mogućnosti liječenja novorođenčadi s respiratornim poremećajima.
Ishodi učenja
Definirati uzroke perinatalnog oštećenja mozga. Navesti mogućnosti liječenja perinatalnog oštećenja mozga.
Ishodi učenja
Navesti uzroke neonatalne žutice. Opisati razliku između fiziološke i patološke žutice u novorođenčadi. Objasniti liječenje neonatalne žutice.
Ishodi učenja
Opisati kliničke znakove infekcija u novorođenčadi. Definirati ranu i kasnu neonatalnu sepsu. Objasniti uzroke neonatalne sepse. Objasniti mogućnosti liječenja neonatalne sepse.
Ishodi učenja
Definirati nedonoščad prema gestacijskoj dobi. Opisati njegu nedonoščadi u rađaonici. Nabrojiti komplikacije u nedonoščadi.
Ishodi učenja
Prepoznati i razlikovati kliničke značajke virusne, bakterijske i atipične izvanbolničke pneumonije u djece. Odabrati laboratorijske i slikovne pretrage za dijagnosticiranje upale pluća. Objasniti principe empirijske antimikrobne terapije upale pluća. Prepoznati indikacije za bolničko liječenje upale pluća. Prepoznati i usporediti kliničke značajke uspješnog i neuspješnog liječenja upale pluća.
Ishodi učenja
Prepoznati kliničku sliku plućne tuberkuloze u djece. Opisati spektar kliničke slike plućne tuberkuloze u djece. Analizirati i evaluirati rezultate laboratorijskih i slikovnih pretraga kod tuberkuloze pluća. Objasniti mikrobiološku dijagnostiku plućne tuberkuloze. Definirati latentnu tuberculosis. Razlikovati antimikrobno liječenje aktivne i latentne tuberkuloze u djece.
Ishodi učenja
Prepoznati simptome i znakove ozbiljne opstrukcije dišnih putova kod djece. Razlikovati kliničku sliku između ekstratorakalne i intratorakalne opstrukcije dišnih putova. Prepoznati upalne opstrukcije dišnih putova tipične za dojenčad i malu djecu. Razlikovati kliničku sliku subglotične i supraglotične opstrukcije dišnih putova. Usporediti farmakoterapijski pristup između virusnog krupa i bronhiolitisa
Ishodi učenja
Prepoznati kliničku sliku dječje astme. Odabrati dijagnostičke testove kod djeteta sa sumnjom na astmu. Analizirati rezultate spirometrijskog mjerenja plućne funkcije. Odabrati protuupalnu terapiju za kroničnu astmatičnu upalu. Nabrojati lijekove i odrediti doze te odabrati način njihove primjene u liječenju akutne egzacerbacije astme. Prepoznati indikacije za bolničko liječenje akutnog astmatičnog napadaja.
Ishodi učenja
Prepoznati sumnju na aspiraciju stranog tijela kod djeteta. Navesti i objasniti faze kliničke slike kod akutne aspiracije stranog tijela. Prepoznati patološke znakove na RTG snimkama organa prsnog koša u slučaju aspiracije stranog tijela. Procijeniti indikaciju za bronhoskopiju u djeteta sa sumnjom na aspiraciju stranog tijela. Navesti najčešća strana tijela koja djeca aspiriraju. Odrediti mjere za sprječavanje aspiracije stranog tijela.
Ishodi učenja
Prepoznati kliničku sliku cistične fibroze u dojenčadi i male djece. Razlikovati kliničku sliku cistične fibroze od drugih kroničnih plućnih i probavnih bolesti. Primijeniti dijagnostičke kriterije u dijagnostici cistične fibroze. Odrediti korelaciju genotipa i fenotipa u bolesnika s cističnom fibrozom. Objasniti osnovne principe liječenja cistične fibroze. Odabrati mogući CFTR modulator prema pacijentovom CFTR genotipu.
Ishodi učenja
Definirati centralnu i perifernu cijanozu. Navesti uzroke cijanoze. Objasniti dijagnostički pristup u djeteta s cijanozom.
Ishodi učenja
Navesti uzroke bolova u prsima kod djece. Objasniti stanja opasna po život povezana s bolovima u prsima. Opisati dijagnostički pristup bolovima u prsima u djece
Ishodi učenja
Definirati najčešće prirođene srčane mane. Definirati cijanotičnu i necijanotičnu srčanu manu. Razumjeti hemodinamiku urođene srčane mane. Objasniti duktalne srčane mane i nabrojiti mogućnosti liječenja.
Ishodi učenja
Definirati zatajivanje srca i objasniti etiologiju i patofiziologiju. Prepoznati kliničke znakove zatajenja srca u djece. Objasniti terapijski pristup zatajenju srca.
Ishodi učenja
Odrediti normalan broj otkucaja srca kod djece prema dobi. Objasniti etiologiju, kliničke znakove i liječenje supraventrikularne paroksizmalne tahikardije. Objasniti etiologiju i liječenje bradikardije u djece.
Ishodi učenja
Opisati komponente hemostaze. Objasniti patofiziologiju najčešćih poremećaja koagulacije. Objasniti uzroke, dijagnozu i liječenje imunološke trombocitopenije.
Ishodi učenja
Definirati limfadenopatiju i dijagnostički pristup u djece s povećanim limfnim čvorom. Opisati etiologiju, dijagnostički pristup i liječenje lokalizirane i generalizirane limfadenopatije
Ishodi učenja
Navesti najčešće maligne bolesti u djece. Opisati kliničke znakove, dijagnostiku i liječenje akutne leukemije. Opisati kliničke znakove, dijagnostiku i liječenje tumora mozga, limfoma, neuroblastoma i nefroblastoma
Ishodi učenja
Navesti najčešća hitna stanja u pedijatrijskoj onkologiji. Definirati patofiziologiju i liječenje sindroma lize tumora. Definirati i liječiti hiperleukocitozu. Definirati i liječiti sindrom gornje šuplje vene.
Ishodi učenja
Prepoznati kliničku sliku urtikarije i Quinckeovog edema u djeteta. Opisati morfologiju kožnih eflorescencija kod urtikarije. Prepoznati najčešće uzroke akutne i kronične spontane urtikarije. Odabrati dijagnostičke pretrage u procesu otkrivanja uzroka urtikarije. Odabrati i dati lijekove u djece s akutnom spontanom urtikarijom. Razlikovati i prepoznati kliničku sliku Quinckeovog edema i nasljednog angioedema
Ishodi učenja
Razlikovati očekivane nuspojave lijekova od preosjetljivosti na lijekove. Klasificirati vrste preosjetljivosti na lijekove. Razlikovati kožne promjene kod preosjetljivosti na lijekove posredovane kasnim tipom preosjetljivosti. Objasniti dijagnostički postupak kod sumnje na alergiju na lijekove i naznačiti indikacije za provođenje provokacijskog testa. Prepoznati kliničku sliku anafilaksije u djeteta. Objasniti principe liječenja anafilaksije. Dati adrenalin djetetu s anafilaksijom.
Ishodi učenja
Prepoznati kliničku sliku sistemskog oblika juvenilnog idiopatskog artritisa u djeteta. Razlikovati i usporediti kliničke značajke pojedinih podtipova juvenilnog idiopatskog artritisa. Prepoznati kliničku sliku Henoch-Schonleinove purpure. Prepoznati kliničku sliku Kawasakijeve bolesti. Analizirati diferencijalnu dijagnozu Kawasakijeve bolesti
Ishodi učenja
Razumjeti dojenje i njegove prednosti. Definirati i upoznati značaj prehrane dojenčadi i male djece.
Ishodi učenja
Navesti najčešće uzroke akutnog proljeva u djece. Opisati dijete s dehidracijom. Objasniti mogućnosti liječenja djece s proljevom.
Ishodi učenja
Definirati gastroezofagealni refluks u djece. Objasniti kliničke znakove, dijagnostiku i liječenje patološkog refluksa. Opisati kliničke znakove, dijagnostički pristup i liječenje nuspojava na hranu i enterokolitisa uzrokovanih bjelančevinama iz hrane.
Ishodi učenja
Definirati celijakiju. Opisati kliničke znakove, dijagnostički pristup, liječenje i prognozu celijakije.
Ishodi učenja
Definirati Crohnovu bolest i ulcerozni kolitis. Opisati etiopatogenezu, kliničke znakove, dijagnostički pristup, liječenje, komplikacije i prognozu Crohnove bolesti i ulceroznog kolitisa.
Ishodi učenja
Navesti najčešće bolesti jetre u djece. Opisati kliničke manifestacije jetrene bolesti se. Objasniti dijagnostičku pretragu kod sumnje na bolest jetre. Opisati mogućnosti liječenja najčešćih bolesti jetre.
Ishodi učenja
Opisati kliničke znakove, dijagnozu i liječenje ingestije lužina i kiselina te progutanih stranih tijela. Opisati hitno liječenje kod krvarenja iz gornjeg i donjeg probavnog trakta. Za dijagnosticiranje i liječenje dehidracije u djece. Opisati znakove i liječenje akutnog abdomena.
Ishodi učenja
Definirati pretilost kod djece. Opisati kliničku sliku i procjenu pretilosti. Objasniti liječenje i prevenciju pretilosti.
Ishodi učenja
Definirati DM tip 1. Objasniti genetiku, etiologiju i patofiziologiju DM tipa 1. Opisati kliničke znakove i laboratorijske nalaze DM. Opisati akutne komplikacije, liječenje i prognozu DM tipa 1. Definirati DM tip 2 i MODY u djece te objasniti mogućnosti liječenja.
Ishodi učenja
Objasniti važnost probira novorođenčadi na kongenitalnu hipotireozu. Navesti najčešće uzroke kongenitalne hipotireoze. Opisati kliničku sliku, dijagnozu i liječenje kongenitalne hipotireoze. Navesti najčešće uzroke, kliničke znakove i liječenje stečene hipotireoze. Objasniti kako hipotireoza utječe na mentalni razvoj djece, rast i pubertetsko razdoblje. Usporediti liječenje prirođene i stečene hipotireoze. Navesti najčešće uzroke, kliničke znakove i liječenje hipertireoze.
Ishodi učenja
Opisati razliku između normalnog i preranog puberteta. Objasniti klasifikaciju spolne preuranjenosti.
Ishodi učenja
Objasniti osnovne principe normalne spolne diferencijacije. Klasificirati poremećaje spolne diferencijacije. DefiniraTI CAH i opišite mehanizam nastanka CAH. Objasniti patofiziologiju dvosmislenih genitalija u djevojčica s CAH. Opisati kliničku sliku, dijagnozu i liječenje CAH. Opisati najčešće kliničke značajke djece s Turnerovim i Klinefelterovim sindromom.
Ishodi učenja
Objasniti patofiziologiju DKA. Opisati kliničke znakove i liječenje DKA. Opisati kliničke znakove i liječenje akutne insuficijencije suprarenalne žlijezde. Objasniti znakove i liječenje tireotoksikoze.
Ishodi učenja
Definirati hipoglikemiju u novorođenčadi i starije djece. Navesti uzroke hipoglikemije. Opisati kliničke znakove i liječenje hipoglikemije.
Ishodi učenja
Opisati epidemiologiju, etiologiju i patogenezu infekcija mokraćnog sustava u djece. Opisati kliničke znakove u dojenčadi i starije djece s urinarnim infekcijama. Objasniti dijagnostički pristup urinarnim infekcijama. Objasniti liječenje i komplikacije urinarnih infekcija.
Ishodi učenja
Definirati hematuriju. Objasniti etiologiju i dijagnostički pristup hematuriji. Opisati nasljedne i stečene bolesti glomerula u djece. Definirati proteinurije. Objasniti etiologiju i dijagnostički pristup proteinuriji. Opisati kliničke znakove i liječenje nefrotskog sindroma
Ishodi učenja
Opisati etiologiju i patogenezu akutne ozljede bubrega. Objasniti kliničke znakove i laboratorijske nalaze akutnog zatajenja bubrega. Definirati HUS. Objasniti etiologiju, kliničku sliku, laboratorijske nalaze i liječenje HUS-a
Ishodi učenja
Definirati hipertenziju prema dobi. Navesti uzroke hipertenzije. Definirati primarnu i sekundarnu hipertenziju. Objasniti liječenje hipertenzije i hipertenzivne krize.
Ishodi učenja
Navesti uzroke glavobolje kod djece. Objasniti klasifikaciju i dijagnostički pristup glavoboljama. Opisati simptome migrene i varijante migrene. Objasniti liječenje glavobolja
Ishodi učenja
Opisati neurokutane sindrome. Navesti i opisati kraniosinostozu, mikrocefaliju i makrokranij. Opisati poremećaje razvoja kore mozga i razvoja neuralne cijevi. Definirati i opisati znakove hidrocefalusa u djece. Opisati kliničke znakove neurofibromatoze tipa 1 i 2. Definirati i objasniti kliničke znakove tuberozne skleroze i Sturge Weberovog sindroma.
Ishodi učenja
Definirati cerebralnu paralizu. Opisati čimbenike rizika, epidemiologiju, kliničku sliku i etiologiju cerebralne paralize. Definirati i objasniti patofiziologiju neurorazvojnog poremećaja.
Ishodi učenja
Klasificirati epileptičke napadaja. Objasniti razliku između gheneralizirani napadaja i žarišnih napadaja. Opisati dijagnostičku obradu epileptičkih napadaja. Nabrojiti vrste epilepsija i epileptičkih sindroma. Definirati epileptički status. Objasniti liječenje epilepsija.
Ishodi učenja
Definirati neepileptične cerebralne napadaje u novorođenčeta. Objasniti pojam afektivnog respiratornog napadaja. Definirati psihogene napadaje. Definirati sinkopu i febrilne konvulzije.
Ishodi učenja
Objasniti specifičnosti anamneze i neurološkog statusa djeteta s neuromišićnom bolesti. Nabrojiti mišićne distrofije , kongenitalne miopatije. Objasniti malignu hipertermiju, periodičnu paralizu. Definirati upalne bolesti mišića. Objasniti bolesti motoneurona, bolesti neuromuskularna spojnice i neuropatije u djece.
Ishodi učenja
Definirati budnost i svjesnost. Nabrojiti najčešće uzroke poremećaja svijesti u djece. ObjasnitiGlazgovsko stupnjevanje kome u mlađe i starije djece. Objasniti pristup djetetu s poremećenom svijesti. Definirati povišen intrakranijalni tlak.
Ishodi učenja
Prepoznati simptome i znakove koji odgovaraju demijelinizaciji u djetinjstvu. Navesti najčešće monofazne i polifazne demijelinizirajuće bolesti u dječjoj dobi. Opisati kliničke znakove, simptome i liječenje multiple skleroze u dječjoj dobi i akutnog diseminiranog encefalomijelitisa.
Ishodi učenja
Nabrojiti hitna stanja u pedijatrijskoj neurologiji. Prepoznati kliničke znakove i simptome moždanog udara u djece. Opisati kliničke znakove i simptome te liječenje intrakranijalnog krvarenja u djece. Opisati kliničke znakove, simptome te vježbanje i klinički pristup akutne ataksije u djece.
Ishodi učenja
Nabrojiti uzročnike infekcije CNS-a u djece. Objasniti patogenezu i klinička slika djeteta s infekcijom CNS-a. Objasniti akutni aseptički meningitis, virusni encefalitis. Definirati akutni mijelitis, akutni bakterijski meningitis, apsces mozga. Analizirati dijagnostički postupak i liječenje infekcija CNS-a.
Ishodi učenja
Definirati šok u djece; nabrojiti vrste šoka i djece u odnosu na trajanje i uzrok; objasniti patofiziologiju nastanka šoka; nabrojiti načine liječenja šoka
Ishodi učenja
Definirati sepsu i septički šok u dijece; objasniti dijagnostičke postupke u sepsi; analizirati postupke liječenja djece u sepsi i septičkom šoku. Nabrojiti kliničke simptome sepse u djece
Ishodi učenja
Nabrojiti načine stabilizacije djeteta koje treba transport; objasniti važnost i razloge transporta u drugu zdravstvenu ustanovu; objasniti važnost trijaže u djece
Ishodi učenja
- definirati epileptički status
- opisati kliničke znakove epileptičkog status
- nabrojiti uzroke epileptičkog statusa
- objasniti algoritam liječenja epileptičkog statusa
Ishodi učenja
Nabrojiti najčešće nesreće u djece; opisati patofiziologiju utapanja; opisati liječenje trovanja u djece
Ishodi učenja
definirati zlostavljanje i zanemarivanje djece; objasniti načine prepoznavanja zlostavljanog djeteta; nabrojiti načine djelovanja u svrhu pomoći zlostavljanom djetetu
Ishodi učenja
Pisanje seminarskog rada prema rasporedu vježbovnih podgrupa. Svaka podgrupa predlaže i
odabire s nastavnikom prikaz slučaja iz kliničke prakse. Seminarski radovi se šalju koristeći
službene adrese elektroničke pošte nastavniku voditelju, bar tri dana prije prezentiranja seminara.
Seminarski rad treba imati sljedeće dijelove:
- naslovni list: naziv fakulteta, akademska godina (na vrhu naslovnice); naslov rada, imena i
prezimena studenata (u sredini naslovnog lista); mjesto i godina rada (na dnu naslovnog lista)
- tekst rada: uvod, glavna tema (po potrebi u više zasebnih poglavlja), zaključak, literatura
- prilozi (ako postoje)
- popis korištene literature
Izgled seminarskog rada: Rad treba biti napisan jednom (istom) vrstom slova veličine 12 točaka.
Prored treba biti 1,5 redak. Naziv pojedinih poglavlje rada mora biti ispisan veličinom slova od 14
točaka. Stranice trebaju biti paginirane.
Prezentaciju seminara priprema se u PowerPoint prezentaciji. Svi studenti u grupi prezentiraju svoj zajednički rad i predaju ostalim studentima svoj rad. Opterećenost studenata u grupi pri izradi seminara treba biti pravedno raspoređena.
Ishodi učenja
Definicija pedijatrije. Zadaci pedijatrije. Povijesni razvoj pedijatrije. Razvoj i perspektive pedijatrije u
svijetu. Pedijatrija u Hrvatskoj danas i sutra.
Ishodi učenja
Značaj posebne skrbi za zdravlje majki i djece. Deklaracija o pravima djeteta. Osnovne mjere društvene brige za majku i dijete. Pravo na slobodno odlučivanje o rađanju djece. Zdravstvena zaštita djece. Faktori koji utječu na zdravlje majki i djece.
Ishodi učenja
Definicija i zadaci socijalne pedijatrije. Konvencija o pravima djeteta. Vitalnostatistički pojmovi
vezani uz pedijatriju. Osnovni principi zdravstvene zaštite majki i djece u zajednici.
Prijekoncepcijska zaštita. Prenatalna zaštita - preventivne mjere u trudnoći. Zaštita dojenčadi i
predškolske djece.
Ishodi učenja
Faktori rasta. Rast u visinu i prirast tjelesne mase – opće krivulje rasta. Razlike u rastu pojedinih organa I tkiva. Procjena zrelosti – koštana dob. Razvoj zubi. Predviđanje krajnje dosegnute visine. Izračunavanje tjelesne površine. Podjela razvojne dobi. Rast i razvoj u pojedinim razdobljima djetinjstva. Zaostao rast. Visok rast.
Ishodi učenja
Osnovne značajke urednog psihomotoričkog razvoja. Procjena psihomotoričkog razvoja. Područja razvoja - Gruba motorička kontrola. Fina motorička kontrola i vid. Govor i sluh. Mentalni i psihosocijalni razvoj. Odstupanja u psihomotoričkom razvoju.
Ishodi učenja
Hrana i hranjive tvari. Prehrana dojenčadi. Prirodna prehrana (dojenje). Umjetna prehrana.
Prednosti dojenja. Prehrana predškolskog i školskog djeteta. Prehrana adolescenata. Poremećaji
prehrane – Malnutricija. Pretilost.
Ishodi učenja
Dnevne potrebe vode i elektrolita. Protok tekućine kroz organizam – bilanca vode i elektrolita.
Poremećaji koncentracije natrija u plazmi. Poremećaji prometa kalija. Poremećaji acidobazne
ravnoteže
Ishodi učenja
Podioba novorođenčadi prema gestacijskoj dobi i rodnoj masi. Poremećaji fetalnog rasta. Prilagodba novorođenčeta izvanmaterničnim uvjetima života. Prihvat i opskrba novorođenčeta neposredno nakon rođenja. Fiziološke osobitosti novorođenčeta. Porodne ozljede novorođenčeta. Novorođenačke žutice.
Ishodi učenja
Definicija i klasifikacija nedonošenosti. Uzroci nedonošenosti. Biološke osobitosti nedonoščeta. Njega nedonoščeta. Prehrana nedonoščeta. Kratkoročne i dugoročne komplikacije prematuriteta.
Ishodi učenja
Uredne vrijednosti krvne slike u pojedinim razdobljima djetinjstva. Definicija anemije. Poremećaji
leukocita. Evaluacija djeteta s leukocitozom. Neutropenija. Poremećaji trombocita.
Ishodi učenja
Nabrojiti hitna stanja u novorođenčeta; objasniti kliničke znakove koji su pokazatelji kritično bolesnog novorođenčeta; odrediti osnovne terapijske opcije u opskrbi tško bolesnog novorođenčeta
Ishodi učenja
Što su nasljedne metaboličke bolesti? Sustavno traganje za nasljednim metaboličkim bolestima -
novorođenački skrining. Kada posumnjati na metaboličku bolest u djeteta? – Osobitosti anamneze
i statusa. Principi liječenja nasljednih metaboličkih bolesti. Rijetke bolesti i prevencija.
Ishodi učenja
Imunosne osnove aktivne i pasivne imunizacije. Vrste cjepiva. Načela provedbe cijepljenja kao
preventivnog programa i kalendar obaveznog cijepljenja u Hrvatskoj. Kontraindikacije za
provođenje cijepljenja. Nepoželjne (postvakcinalne) reakcije. Najčešće indikacije za primjenu
pasivne imunizacije.
Ishodi učenja
Fetalni razvoj pluća. Osobitosti dišnih organa u djeteta. Pregled djeteta s otežanim disanjem.
Tipovi dispneje. Prirođene anomalije dišnih organa. Specifičnosti infekcija gornjih i donjih dišnih
putova u djece. Akutne upalne opstrukcije dišnih putova: krup, bronhiolitis, astma. Izvanbolnička
upala pluća i tuberkuloza pluća. Strano tijelo u dišnom sustavu.
Ishodi učenja
Dijagnoza srčanih bolesti u djece. Prirođene srčane greške (PSG): PSG s lijevo-desnim pretokom. PSG s desno lijevim pretokom (cijanotične srčane greške). PSG bez pretoka. Upalne bolesti srca. Kardiomiopatije. Poremećaji srčane frekvencije i srčanog ritma.
Ishodi učenja
Građa i funkcija hematopoetskog sustava. Prenatalna hematopoeza. Pristup djetetu s krvnom
bolesti. Pretrage u dječjoj hematologiji.
Ishodi učenja
Fiziologija eritrocita. Definicija anemije. Podjela anemija prema etiologiji i srednjem volumenu eritrocita. Anemije zbog nedovoljnog stvaranje eritrocita. Anemije zbog ubrzanog razaranja eritrocita. Anemije zbog gubitka eritrocita.
Ishodi učenja
Prirođena i stečena imunost. Specifičnosti imunološkog odgovora u djece. Kada posumnjati na
poremećaj imunosti u djeteta? Učestale infekcije dišnih putova u djece. Primarne i sekundarne
imunodeficijencije. Dijagnostički i terapijski pristup imunodeficijencijama.
Ishodi učenja
Terminologija. Epidemiologija i etiopatogeneza. Dijagnostički pristup. Pseudoalergijske reakcije.
Urtikarija i angioedem. Alergija na lijekove i hranu. Anafilaksija. Atopijski dermatitis. Specifična
imunoterapija alergijskih bolesti. Prevencija alergijskih bolesti.
Ishodi učenja
Epidemiologija reumatskih bolesti. Pristup djetetu sa sumnjom na reumatsku bolest. Principi dijagnoze i liječenja. Juvenilni idiopatski artritis. Vaskulitisi. Sistemske bolesti vezivnog tkiva. Autoinflamatorne bolesti.
Ishodi učenja
Građa i funkcija probavnog sustava. Najčešći simptomi i znakovi bolesti probavnog sustava.
Dojenačke kolike. Helicobacter pylori infekcija u djece. Upalne bolesti crijeva. Simptomi i znakovi
jetrenih bolesti. Dijagnostički pristup djetetu sa sumnjom na bolest jetre.
Ishodi učenja
Simptomi i znakovi bolesti endokrinog ustava. Najčešće bolesti endokrinog sustava: Bolesti hipofize. Šećerna bolest. Bolesti štitne žijezde. Bolesti nadbubrežne žlijezde. Poremećaji spolnog razvoja. Poremećaji rasta i razvoja.
Ishodi učenja
Najčešći simptomi i znakovi bolesti mokraćnih organa. Dijagnostičke pretrage u bolestima
mokraćnog sustava. Urinarna infekcija. Hematurija. Bolesti glomerula. Akutna ozljeda bubrega.
Kronično zatajenje bubrega. Arterijska hipertenzija.
Ishodi učenja
Epidemiologija malignih bolesti. Etiologija malignih bolesti. Međunarodna klasifikacija pedijatrijskih neoplazmi. Distribucija pedijatrijskih neoplazmi. Najčešća obilježja malignih bolesti u djece. Osnovni principi liječenja.
Ishodi učenja
Anamneza i pregled u pedijatrijskoj neurologiji. Dijagnostičke pretrage: Lumbalna punkcija, Elektroencefalografija, Elektromioneurografija, Kompjutorizirana tomografija i magnetska rezonancija mozga, Ultrazvuk i doplerski ulzrazvuj, Evocirani potencijali. Neurološki simptomi i znakovi.
Ishodi učenja
Prepoznavanje teško bolesnog djeteta. Zastoj srca i oživljavanje. Temeljni postupci oživljavanja. Napredni postupci oživljavanja. Zatajenje disanja. Zatajenje cirkulacije – Šok.
Ishod učenja: prepoznati kliničke znakove respiratorne i cirkulatorne ugroženosti u djece te nabrojati metode liječenja
Ishodi učenja
Emocionalni razvoj djeteta. Značenje i doživljaj bolesti u djetinjstvu. Bolesno dijete i obitelj. Dijete u bolnici. Najčešći psihološki poremećaji dječje i adolescentne dobi.
Ishodi učenja
Navesti najčešće nasljedne i prenatalno stečene bolesti; objasniti način nasljeđivanja navedenih bolesti; nabrojiti indikacije za genetičko testiranje; povezati kliničku sliku s najčešćim nasljednim bolestima u djece
Ishodi učenja
- Provesti komunikaciju s roditeljima i/ili bolesnim djetetom
- Izvesti uzimanje anamneze: identificirati davaoca podataka, prepoznati glavnu tegobu, sadašnju bolest
- Voditi anamnezu razvoja, cijepljenja, dosadašnjih bolesti, obiteljske anamneze
Ishodi učenja
Procjena općeg stanja, Vitalne funkcije, Svijest, Disanje, Cirkulacija, Tjelesna temperatura, Mjerenje krvnog tlaka, Palpacija pulsa, Pregled kože i potkožnog masnog tkiva, Određivanje koštane dobi
Ishodi učenja
Uzimanje brisa nosa i ždrijela
Postavljanje perifernog venskog puta
Intramuskularna i potkožna injekcija
Osnovna interpretacija krvne slike i biokemijskih nalaza
Osnovna interpretacija mokraće
Osnovna interpretacija elektrokardiograma
Očitavanje radiograma grudnih organa, paranazalnih sinusa, nativne snimke abdomena
Ultrazvučni pregled mozga, srca, pluća, abdomena (promatranje i manipulacija sondom)
Postupak s febrilnim djetetom (fizikalne metode, antipiretici)
Postupak kod konvulzija
Postupak kod astmatskog napada
Postupak kod otrovanja
Postupak s djetetom s hipoglikemijom
Postupak kod dijabetične ketoacidoze
Postupak kod anafilaktičkog šoka
Racionalna primjena antibiotika u dječjoj dobi
Ishodi učenja
Procjena tjelesnog rasta i razvoja
a. Mjerenje tjelesne mase, tjelesne duljine i tjelesne visine, procjena tjelesnih
proporcija, mjerenje opsega glave, klinička procjena razvijenosti i rasporeda
potkožnog masnog tkiva, mjerenje debljine kožnog nabora pomoću kalipera,
procjena primarne i sekundarne denticije, procjena stadija spolnog
sazrijevanja prema Tanner kriterijima, procjena koštane zrelosti.
b. Uspoređivanje izmjerenih vrijednosti sa standardima zdrave djece iste dobi i
spola - upotreba percentilnih krivulja i tablica tjelesnih visina i tjelesnih masa,
izračunavanje indeksa tjelesne mase i usporedba sa standardima za djecu
odgovarajuće dobi i spola, predviđanje krajnje dosegnute tjelesne visine
Osnovni postupci dijagnostike i terapije kod djece s poremećajima rasta i
razvoja: nizak rast, visok rast, preuranjeni pubertet, zakasnjeli pubertet,
pothranjenost, debljina, dlakavost
Ishodi učenja
Poremećaji prometa vode, elektrolita i acidobazne ravnoteže.
Dnevne potrebe vode i elektrolita Patološki gubici tekućine Klinički znakovi dehidracije Liječenje dehidracije – oralna i intravenska rehidracija Poremećaji koncentracije natrija u plazmi Poremećaji prometa kalija Plinske analize krvi i tumačenje Metabolička acidoza – patogeneza i korekcija
Ishodi učenja
Klinički pristup djeci s urođenim poremećajem metabolizma Osobitosti anamneze nasljednih metaboličkih bolesti Osobitosti statusa nasljednih metaboličkih bolesti Laboratorijski nalazi koji upućuju na nasljedne metaboličke bolesti Specifične pretrage – selektivni skrining Novorođenački skrining Principi liječenja Psihosocijalni aspekt
Ishodi učenja
Istraživanje rodoslovlja, anamneza i statusa u genetici
Značaj rane dijagnoze genetskih anomalija
Indikacije za prenatalnu dijagnozu
Citogenetička analiza i molekularna citogenetika
Najčešći klinički sindromi kromosomskih anomalija i gonosomskih anomalija
Genetičko savjetovanje
Ishodi učenja
a. Pregled novorođenčeta
Postupak s novorođenčetom
Primarna reanimacija po porodu
Procjena indeksa vitalnosti («Apgar»)
Procjena stupnja donešenosti
Procjena respiracijskog poremećaja
Tjelesna obilježja novorođenčeta: oblik glave, palpacija fontanela, mjerenje
tjelesne mase, tjelesne duljine i opsega glave
Opći dojam, karakteristike plača, boja kože i eflorescencije, patološki znaci:
žutica, cijanoza, krvarenje, infekcije kože i pupka, mastitis
Pregled usne šupljine
Grudni koš: Normalan i patološki auskultatorni nalaz na plućima
Auskultacija srca, mjerenje pulsa i krvnog tlaka.
Palpacija abdomena, veličina jetre i slezene, auskultacija peristaltike, meteorizam
Vanjske genitalije ženskog i muškog novorođenčeta, terminskog i prijevremeno
rođenog novorođenčeta
Pregled kukova
Neurološki pregled novorođenčeta: normalan i patološki položaj, spontana
motorika, aktivni i pasivni tonus, izvođenje primitivnih refleksa
b. Njega novorođenčeta
Njega kože i pupka
Održavanje normalne tjelesne temperature
Dojenje
Prehrana adaptiranim formulama
Normalna i patološka stolica
c. Dijagnostički i terapijski postupci
Uzorkovanje krvi i urina
Indikacije i principi provođenja fototerapije i eksangvinotransfuzije
Postavljanje centralnog venskog katetera (umbilikalni kateter, PICC kateter)
Intubacija novorođenčeta
Osnovni principi oksigenoterapije
Neinvazivna respiratorna potpora
Mehanička ventilacija u novorođenčadi
CFM monitoring
Terapijska hipotermija
Novorođenački probir (metaboličke bolesti, probir sluha, probir na kritične
prirođene srčane greške)
d. Najčešća patološka stanja u neonatologiji (tahipneja, dispneja, žutice,
infekcije, porođajna asfiksija, prirođene srčane greške, porodne ozljede)
Ishodi učenja
a. Pregled novorođenčeta
Postupak s novorođenčetom
Primarna reanimacija po porodu
Procjena indeksa vitalnosti («Apgar»)
Procjena stupnja donešenosti
Procjena respiracijskog poremećaja
Tjelesna obilježja novorođenčeta: oblik glave, palpacija fontanela, mjerenje
tjelesne mase, tjelesne duljine i opsega glave
Opći dojam, karakteristike plača, boja kože i eflorescencije, patološki znaci:
žutica, cijanoza, krvarenje, infekcije kože i pupka, mastitis
Pregled usne šupljine
Grudni koš: Normalan i patološki auskultatorni nalaz na plućima
Auskultacija srca, mjerenje pulsa i krvnog tlaka.
Palpacija abdomena, veličina jetre i slezene, auskultacija peristaltike, meteorizam
Vanjske genitalije ženskog i muškog novorođenčeta, terminskog i prijevremeno
rođenog novorođenčeta
Pregled kukova
Neurološki pregled novorođenčeta: normalan i patološki položaj, spontana
motorika, aktivni i pasivni tonus, izvođenje primitivnih refleksa
b. Njega novorođenčeta
Njega kože i pupka
Održavanje normalne tjelesne temperature
Dojenje
Prehrana adaptiranim formulama
Normalna i patološka stolica
c. Dijagnostički i terapijski postupci
Uzorkovanje krvi i urina
Indikacije i principi provođenja fototerapije i eksangvinotransfuzije
Postavljanje centralnog venskog katetera (umbilikalni kateter, PICC kateter)
Intubacija novorođenčeta
Osnovni principi oksigenoterapije
Neinvazivna respiratorna potpora
Mehanička ventilacija u novorođenčadi
CFM monitoring
Terapijska hipotermija
Novorođenački probir (metaboličke bolesti, probir sluha, probir na kritične
prirođene srčane greške)
d. Najčešća patološka stanja u neonatologiji (tahipneja, dispneja, žutice,
infekcije, porođajna asfiksija, prirođene srčane greške, porodne ozljede)
Ishodi učenja
a. Propedeutika
Pregled nosa, usne šupljine, ždrijela, tonzila i vanjskog zvukovoda
Prohodnost dišnih putova
Auskultacija i perkusija pluća
Normalna respiratorna frekvencija prema dobi
Simptomi respiratorne insuficijencije
b. Dijagnostički i terapijski postupci
Indikacije za radiološku dijagnostiku
Funkcionalna dijagnostika pluća
Plinske analize krvi
Indikacije za primjenu kisika
Izvođenje i tumačenje PPD testa
c. Najčešća patološka stanja i bolesti u pedijatrijskoj pulmologiji (akutne
upalne opstrukcije dišnih putova, pneumonija, astma, cistična fibroza, strano
tijelo u dišnim putovima)
Ishodi učenja
a. Propedeutika
Specifični znaci i simptomi
Inspekcija, palpacija, auskultacija; palpacija perifernih pulseva
Normalna srčana frekvencija prema dobi
Mjerenje krvnog tlaka
Uočavanje vanjskih znakova: cijanoza, venske pulsacije, srčana grba
Tumačenje radiograma grudnih organa
Specifičnosti elektrokardiograma u djece
b. Najčešća patološka stanja i bolesti u pedijatrijskoj kardiologiji
Hemodinamika prirođenih srčanih grešaka
Osnovne odlike grešaka s desno-lijevim pretokom
Osnovne odlike grešaka s lijevo-desnim pretokom
Cijanotične krize i terapija
Najčešći poremećaji srčane frekvencije i srčanog ritma
Srčana insuficijencija: znaci, simptomi, dijagnoza i terapija
Ishodi učenja
Kliničke osobitosti djeteta s imunodeficijencijom
Osnove laboratorijske dijagnostike
Načela liječenja
Sekundarne imunodeficijencije
Infekcije u bolesnika s poremećajem imunosti
Ishodi učenja
Metode alergološke dijagnostike Načela liječenja alergijskih bolesti Prevencija alergijskih bolesti Najčešća patološka stanja i bolesti u pedijatrijskoj alergologiji (atopijski dermatitis, alergijski rinitis, urtikarija, angioedem, nutritivna alergija, alergija na lijekove)
Ishodi učenja
Zajednička klinička obilježja reumatskih bolesti u djece
Laboratorijski pristup
Načela liječenja
Najčešća patološka stanja i bolesti u pedijatrijskoj reumatologiji (reumatska vrućica,
juvenilni idiopatski artritis, sistemski eritemski lupus, vaskulitisi)
Ishodi učenja
a. Propedeutika
Inspekcija i topografske zone abdomena
Površna, srednja i duboka palpacija abdomena
Perkusija abdomena: jetra, slezena, lumbalna perkusija
Palpacija jetre i slezene
Auskultacija peristaltike crijeva i vaskularnih šumova
Tumefakcije, hernije, meteorizam, ascites,
b. Dijagnostički postupci
Uzorkovanje stolice
Priprema djeteta za endoskopske preglede
Rektalni pregled
Stavljanje klizme
c. Najčešća patološka stanja i bolesti probavnih organa (gastroezofagealni
refluks, gastritis i peptički ulkus, progutana strana tijela, celijakija, upalne
bolesti crijeva)
Ishodi učenja
a. Osnovni dijagnostički i terapijski postupci kod djece s poremećajima rasta i
razvoja: nizak rast, visok rast, preuranjeni pubertet, zakasnjeli pubertet, ginekomastija,
pothranjenost, debljina, dlakavost
b. Dijabetes melitus
Dijagnoza: anamneza, pregled (posebice procjena vitalnih funkcija i stanja hidracije),
mjerenje glikemije pomoću test traka i pomoću aparata glukometra, mjerenje
koncentracije glukoze i ketona u urinu pomoću test traka, analiza acidobaznog i
elektrolitnog stanja.
Osnovni principi terapije i praćenja bolesnika: kontrola glikemije, prehrana i tjelesna
aktivnost djeteta s dijabetesom, principi inzulinske terapije, osnovna obilježja preparata
humanih inzulina i inzulinskih analoga, osnovni principi primjene inzulinske pumpe,
terapija akutnih komplikacija (hipoglikemija, dijabetična ketoacidoza)
c. Poremećaji štitne žlijezde i nadbubrežnih žlijezda
Dijagnoza i principi liječenja bolesti štitne žlijezde
Testovi za procjenu funkcije kore nadbubrežne žlijezde
Najčešći patološka stanja (hipotireoza, hipertireoza, adrenokortikalna insuficijencija,
kongenitalna adrenalna hiperplazija, Cushingov sindrom
Ishodi učenja
a. Propedeutika
Palpacija bubrega i mokraćnog mjehura, pregled vanjskih genitalija.
Pravilno prikupljanje uzorka urina za rutinski i mikrobiološki pregled
Pregled mokraće
Metode procjene funkcije bubrega
Simptomi i znaci bolesti bubrega i urinarnog trakta: edem, hipertenzija, oligurija,
poliurija, hematurija, proteinurija
b. Najčešća patološka stanja i bolesti mokraćnih organa (urinarna infekcija,
anomalije mokraćnog sustava, vezikoureteralni refluks, akutni glomerulonefritis,
nefrotski sindrom, urolitijaza, akutna bubrežna ozljeda)
Ishodi učenja
a. Propedeutika
Važni anamnestički podaci za anemiju zbog nedostatka željeza, hemolitičku anemiju,
reaktivno povećanje limfnih čvorova i sklonost krvarenju
Klinička obilježja krvnih bolesti (bljedoća kože i sluznica, žutica, hepatomegalija,
splenomegalija, limfadenopatija)
Laboratorijska obilježja krvnih bolesti (patološke vrijednosti krvne slike, morfološke
promjene eritrocita, fetalni hemoglobin, serumskog željezo, feritin, bilirubin i haptoglobin)
Diferencijalna dijagnoza anemija
Palpacija i opis limfnih čvorova, jetre i slezene
Diferencijalna dijagnoza povećanog limfnog čvora
Vrste krvarenja i udruženost s poremećajima hemostaze
b. Dijagnostički postupci
Uzimanje razmaza periferne krvi
Osnovno tumačenje krvne slike u različitim razdobljima djetinjstva
Osnovno tumačenje laboratorijskih testova hemostaze
Punkcija limfnog čvora, lumbalna punkcija, punkcija koštane srži (promatranje)
c. Transfuzijsko liječenje u pedijatriji
Indikacije za primjenu eritrocitnih i trombocitnih koncentrata
Principi primjene derivata krvi
Rizici povezani s transfuzijskim liječenjem
d. Najčešće bolesti krvi, krvotvornih organa i solidni tumori u djece
(sideropenična anemija, hemolitičke anemije, prirođeni poremećaji hemostaze,
trombocitopenije, stečene neutropenije, leukemije, limfomi, solidni maligni tumori)
Principi antitumorske terapije
Potporna terapija
Psihološki pristup djetetu s malignom bolesti i obitelji
Ishodi učenja
a. Propedeutika
Osobitosti neurološke anamneze
Procjena psihomotornog razvoja (od 2 mjeseca do 2 godine)
- opservacija (spontana motorika, ponašanje)
- procjena grube i fine motorike
- posturalne reakcije i mišićni tonus
- primitivni refleksi
- tetivni refleksi
- senzorne funkcije
- socijalni kontakt
Pregled djece predškolskog i školskog uzrasta
- inspekcija
- procjena stanja svijesti
- kranijalni živci
- motorni sistem
- koordinacija
- senzorne funkcije
- tetivni refleksi
- hod
- meningealni znaci
- kognitivne funkcije
- pregled glave i lica (obim glave, fontanele, suture / diskranije,
dismorfije)
- pregled kralježnice (deformacije, anomalije)
b. Dijagnostički postupci
Neurofiziološke pretrage (EEG, evocirani potencijali, elektromiografija)
Neuroradiološke pretrage (neurosonografija, CT, MR)
Lumbalna punkcija
- indikacije
- tehnika izvođenja
- interpretacija nalaza cerebrospinalnog likvora
c. Najčešća patološka stanja i bolesti živčanoga sustava i mišića
(glavobolje, cerebralna paraliza, epilepsije i epileptički sindromi, neurokutani
sindromi, neuromuskularne bolesti, oštećenje ličnog živca)
Ishodi učenja
Prepoznavanje životne ugroženosti
Temeljni postupci oživljavanja
Napredni postupci oživljavanja
Intubacija
Intraosalna primjena lijeka
Postupak nakon uspješnog oživljavanja
Ishodi učenja
a. Prehrana dojenčeta, predškolskog i školskog djeteta
Prirodna prehrana (osobine majčinog mlijeka, prednosti dojenja, teškoće pri
dojenju)
Umjetna prehrana
Dohrana dojenčadi
Infantilne kolike
Stjecanje prehrambenih navika
Uravnotežen jelovnik predškolskog i školskog djeteta
Prevencija nedostatka vitamina D i željeza
b. Prehrana adolescenata i poremećaji
Anoreksija nervoza
Bulimija
c. Poremećaji uhranjenosti
Pothranjenost
Debljina
d. Poremećaji vitamina i minerala
Rahitis
Tetanija
Ishodi učenja
Osnovni principi komunikacije s roditeljima i bolesnim djetetom. Moguće komunikacijske teškoće. Protokol za anamnezu. Simulacija uloge liječnik – roditelj (heteroanamneza) i liječnik – starije školsko dijete i adolescent (izravni anamnestički podaci)
Ishodi učenja
Opći principi fizikalnog pregleda. Praktična pravila za uspješan pregled djeteta. Protokol za status
prezens djeteta. Procjena općeg stanja. Video prikazi.
Ishodi učenja
Prepoznavanje znakova zastoja životnih funkcija: disanja i zastoja cirkulacije. Upoznavanje s najnovijim algoritmima i postupcima oživljavanja u djece. Prikaz postupaka na modelima dojenčeta i djeteta starijeg od 12 mjeseci. Upoznavanje sa zastrojnim ritmovima u djece. Sigurna defibrilacija u djece.
Ishod učenja: poznavanje algoritma bazičnog održavanja života u djece (priprema za praktične vježbe)
Ishodi učenja
Zaostao rast – Diferencijalna dijagnoza: Porodično zaostao rast. Konstitucionalno usporen rast sa zakašnjelim pubertetom. Primordijalno zaostao rast. Zaostao rast zbog pothranjenosti. Endokrinološki uzroci zaostalog rasta. Kromosomske anomalije. Mendelski nasljedne metaboličke bolesti. Prirođene sistemske bolesti skeleta. Zaostao rast zbog bolesti pojedinih organskih sustava. Visok rast.
Ishodi učenja
Definicija vrućice. Mjerenje tjelesne temperature. Uzroci vrućice. „Korisni” i nepoželjni učinci
vrućice. Simptomatsko liječenje vrućice.
Ishodi učenja
Kašalj – simptom ili bolest? Vrste kašlja. Najčešći uzroci akutnog i kroničnog kašlja u ovisnosti o
dobi djeteta. Ciljana anamnestička pitanja za razlikovanje vrste i uzroka kašlja. Da li i kako kašalj
treba liječiti?
Ishodi učenja
Novorođenačka plućna surfaktoza: Patogeneza. Klinička slika. Liječenje. Prevencija. Prolazna novorođenačka tahipneja.
Ishodi učenja
Perinatalna asfiksija. Hipoksično-ishemična encefalopatija. Postupak s asfiktičnim novorođenčetom – reanimacija i ostale mjere liječenja
Ishodi učenja
Metabolizam bilirubina u novorođenčeta. Fiziološka novorođenačka žutica. Patološke žutice.
Toksičnost bilirubina i bilirubinska encefalopatija
Ishodi učenja
Simptomi infekcije u novorođenčeta. Rana i kasna novorođenačka sepsa: Etiologija. Klinička slika. Liječenje. Pneumonije novorođenčeta. Konatalne infekcije
Ishodi učenja
Najčešća patološka stanja nedonoščadi. Bronhopulmonalna displazija. Nekrotizirajući enterokolitis.
Osteopenija. Retinopatija nedonoščadi.
Ishodi učenja
Etiologija. Klinički pristup i procjena djeteta s izvanbolničkom upalom pluća. Principi racionalne dijagnostike i liječenja. Laboratorijske i slikovne pretrage. Empirijska antimikrobna terapija.
Ishodi učenja
Specifičnosti epidemiologije tuberkuloze u dječjoj dobi. Rizik infekcije i rizik razvoja bolesti. Latentna tuberkuloza. Klinička obilježja tuberkuloze pluća u djece - primarna plućna tuberkuloza i reaktivacijska tuberkuloza. Terapijski pristup.
Ishodi učenja
Najčešći uzroci ozbiljne akutne opstrukcije dišnog puta u djece. Razlika između ekstratorakalne i intratorakalne opstrukcije dišnog puta. Upalne opstrukcije dišnog puta specifične za dječju dob. Farmakoterapijski pristup virusnom krupu i bronhiolitisu.
Ishodi učenja
Definicija. Epidemiologija. Patogeneza astme. Klinička slika. Stupnjevanje težine astme. Postavljanje dijagnoze. Diferencijalna dijagnoza. Terapijski pristup: akutni astmatski napadaj i liječenje kronične astmatske upale.
Ishodi učenja
Klinička prezentacija - manifestne i latentne faze - aspiracije stranog tijela. Dijagnostički postupak. Postavljanje indikacije za bronhoskopski pregled. Terapijska bronhoskopija. Prva pomoć dojenčetu i starijem djetetu u času I. manifestne faze aspiracije stranog tijela. Prevencija aspiracije stranog tijela.
Ishodi učenja
Cistična fibroza kao rijetka sistemska bolest. Uzrok i način nasljeđivanja. Klinička slika probavne i plućne komponente bolesti i najčešće komplikacije. Kriteriji za postavljanje dijagnoze cistične 9 fibroze. Kada u djeteta indicirati izvođenje znojnog testa? Terapijski pristup bolesniku s cističnom fibrozom.
Ishodi učenja
Centralna cijanoza. Periferna cijanoza. Uzroci cijanoze. Dijagnostički pristup.
Ishodi učenja
Treba li se bojati grudne boli u djece? Etiologija. Nekardiološki uzroci grudne boli. Potencijalno životno ugrožavajuća stanja. Dijagnostički pristup.
Ishodi učenja
Hemodinamska podioba prirođenih srčanih grešaka. Atrijalni septalni defekti. Ventrikularni septalni defekt
Ishodi učenja
Zatajenje srca u djece – etiologija i patofiziologija. Klinička slika ovisno o uzroku i dobi djeteta. Terapijski pristup.
Ishodi učenja
Normofrekvencijske aritmije (Sinusna aritmija. Lutajući centar vodič). Bradikardne aritmije. Tahikardne aritmije. Klasifikacija antiaritmijskih lijekova.
Ishodi učenja
Glavne komponente hemostaze.Prekid vaskularnog integriteta. Poremećaji trombocita. Imuna
trombocitopenija. Pseudotrombocitopenija. Prirođeni poremećaji koagulacije
Ishodi učenja
Definicija. Evaluacija djeteta s povećanim limfnim čvorom. Lokalizirana i generalizirana
limfadenopatija. Etiologija. Dijagnostički i terapijski pristup.
Ishodi učenja
Najčešće maligne bolesti u djece: Akutna limfoblastična leukemija – Klinička slika. Dijagoza. Liječenje. Tumori mozga. Limfomi (Hodgkinov limfom. Ne-Hodgkinov limfom.) Neuroblastom. Nefroblastom. - – Klinička slika. Dijagnostički postupak. Liječenje
Ishodi učenja
Najčešća hitna stanja u pedijatrijskoj onkologiji: Mehanička hitna stanja. Metabolički poremećaji. Hematološki poremećaji. Sindrom lize tumora. Hiperleukocitoza. Sindrom gornjeg medijastinuma i sindrom gornje šuplje vene.
Ishodi učenja
Definicija. Akutna urtikarija. Kronična urtikarija. Dijagnostički pristup. Liječenje urtikarije. Hereditarni angioedem.
Ishodi učenja
Etiološki čimbenici. Mehanizam nastanka anafilaksije. Dijagnostički kriteriji. Klinički kriteriji za
dijagnozu anafilaksije.
Preosjetlivost na lijekove - Definicija. Epidemiologija. Klasifikacija. Dijagnostički postupnik:
Anamneza. In vivo testovi. In vitro testovi. Provokacijski test lijekom.
Ishodi učenja
Reumatska vrućica. Juvenilni idiopatski artritis. Sistemske bolesti vezivnog tkiva – Sistemski eritemski lupus. Neonatalni lupusni sindrom. Juvenilni dermatomiozitis. Sklerodermija. Sindrom preklapanja. Vaskulitisi. Autoinflamatorni sindromi.
Ishodi učenja
Prirodna prehrana – dojenje: Osobine majčina mlijeka. Fiziologija laktacije. Prednosti dojenja.
Umjetna prehrana: Prehrana kravljim mlijekom. Tvornički pripravci mlijeka za dojenčad. Dvovrsna
mliječna prehrana. Dohrana dojenčadi. Teškoće prehrane dojenčadi.
Ishodi učenja
Uzroci akutnog proljeva u djece. Pristup djetetu s akutnim proljevom. Liječenje proljeva bez dehidracije. Liječenje proljeva s dehidracijom.
Ishodi učenja
Gastroezofagealni refluks – fiziološka pojava. Patološki refluks (GERB). Klinička slika. Dijagnostički postupak. Liječenje. Reakcije na hranu. Enterokolitični sindrom uzrokovan proteinima hrane. Epidemiologija i patofiziologija. Klinička slika. Dijagnoza. Liječenja.
Ishodi učenja
Pristup bolesniku sa sumnjom na celijakiju. Dijagnoza. Klinička slika. Češće bolesti u diferencijalnoj
dijagnozi glutenske enteropatije. Liječenje. Prognoza
Ishodi učenja
Chronova bolest i ulcerozni kolitis. Etiopatogeneza. Klinička slika. Komplikacije. Dijagnostički postupak. Liječenje.
Ishodi učenja
Građa i funkcije jetre.Kliničke manifestacije bolesti. Testovi za ispitivanje ekskretorne, sintetske i metaboličke funkcije jetre. Slikovne pretrage. Biopsija jetre.
Ishodi učenja
Ingestija lužine i kiseline. Progutana strana tijela. Krvarenja iz gornjeg i donjeg dijela probavnog sustava. Dehidracija. Akutni abdomen.
Ishodi učenja
Dijagnoza debljine. Klinička slika. Procjena stupnja debljine. Etiološka klasifikacija debljine. Učinci debljine na zdravlje. Liječenje. Prevencija debljine.
Ishodi učenja
Genetika i etiologija. Patofiziologija. Stadiji dijabetesa. Klinička slika. Laboratorijski nalazi. Akutne komplikacije. Liječenje. Prognoza. Dijabetes melitus tipa II. Dijabetes zrele dobi u mladih (MODY).
Ishodi učenja
Građa i funkcija štitne žlijezde. Dijagnoza bolesti štitne žlijezde. Hipotireoza. Patogeneza i klinička slika konatalne i stečene hipotireoze. Hipertireoza. Endemska gušavost. Limfocitni autoimunosni tiroiditis. Akutni gnojni tiroiditis.
Ishodi učenja
Dijagnostika preuranjenog puberteta. Pravi preuranjeni pubertet. Lažni preuranjeni pubertet:
izoseksualni razvoj. Heteroseksualni razvoj. Nepotpuni preuranjeni spolni razvoj.
Ishodi učenja
Spolna diferencijacija ljudskog fetusa. Razvoj unutarnjih i vanjskih genitala. Kada posumnjati na poremećaj diferencijacije spola? Klasifikacija poremećaja diferencijacije spola. Dijagnostički pristup. Principi liječenja. Klinefelterov sindrom. Turnerov sindrom. Kongenitalna adrenalna hiperplazija
Ishodi učenja
Hipovitaminoze: Vitamin A. Vitamin D. Prevencija hipovitaminskog rahitisa. Folna kiselina. Nasljedne vitaminske ovisnosti. Hipervitaminoze.
Ishodi učenja
Definicija. Simptomi hipoglikemije. Uzroci hipoglikemije u djece. Hipoglikemije specifične za novorođenačku dob. Laboratorijske pretrage. Liječenje.
Ishodi učenja
Definicija i terminologija. Epidemiologija. Etiologija i patogeneza. Klinička slika. Dijagnostički postupnik. Ponavljane urinarne infekcije. Liječenje.
Ishodi učenja
Definicija hematurije. Dijagnoza. Etiologija prema ishdištu. Evaluacija hematurije. Nasljedne bolesti glomerula. Stečene bolesti glomerula. Definicija proteinurije. Patogeneza. Klasifikacija. Nefrotski sindrom.
Ishodi učenja
Etiologija i patogeneza akutne ozljede bubrega. Klinička slika. Laboratorijski nalazi. Dijagnoza i diferencijalna dijagnoza. Liječenje. Etiopatogeneza hemolitičko-uremijskog sindroma. Klinička slika. Laboratorijski nalazi. Liječenje.
Ishodi učenja
Definicija. Uzroci arterijske hipertenzije u djece. Dijagnoza. Esencijalna hipertenzija. Hipertenzivna
kriza. Liječenje. Antihipertenzivni lijekovi za djecu.
Ishodi učenja
Glavobolja – najčešći neurološki poremećaj u djece. Klinička podjela glavobolja i mogući uzroci. 12 Dijagnostička obrada. Migrena i migrenozne varijante. Tenzijska glavobolja. Timski pristup u liječenj.-
Ishodi učenja
Poremećaji razvoja lubanje: Kraniosinostoza. Mikrocefalija. Makrokranija. Megalencefalija.
Poremećaji razvoja i organizacije kore. Poremećaji razvoja neuralne cijevi. Hidrocefalus.
Neurofibromatoza tipa 1 i tipa 2. Tuberozna skleroza. Sturge-Weberov sindrom.
Ishodi učenja
Terminologija. Čimbenici rizika za neurorazvojne poremećaje. Klinički pristup. Plastičnost mozga.
Sustavno praćenje.
Cerebralna paraliza: Definicija. Epidemiologija i etiologija. Klasifikacija. Klinička slika. Dijagnostički
i terapijski pristup.
Ishodi učenja
Klasifikacija epileptičkih napadaja. Generalizirani napadaji. Žarišni napadaji. Dijagnostička obrada. Epilepsije i epileptički sindromi. Epileptički status. Liječenje epilepsija.
Ishodi učenja
Neepileptični cerebralni napadaji u novorođenčeta. Afektivni respiratorni napadaji. Psihogeni napadaji. Sinkope. Febrilne konvulzije.
Ishodi učenja
Anamneza i neurološki status djeteta s neuromišićnom bolesti. Mišićne distrofije. Kongenitalne miopatije. Maligna hipertermija. Periodične paralize. Upalne bolesti mišića. Bolesti motoneurona. Bolesti neuromuskularna spojnice. Neuropatije.
Ishodi učenja
Budnost i svjesnost. Najčešći uzroci poremećaja svijesti u djece. Glazgovsko stupnjevanje kome u mlađe i starije djece. Pristup djetetu s poremećenom svijesti. Povišen intrakranijalni tlak.
Ishodi učenja
Patofiziologija šoka. Kompenzirani šok. Nekompenzirani šok. Ireverzbilni šok. Diferencijalna dijagnoza šoka. Hipovolemijski šok. Septički šok. Anafilaktički šok. Klinička procjena. Liječenje.
Ishod učenja: Objasniti šatofiziologiju šoka, nabrojiti vrste šoka, opisati kloiničke simptome šoka i objasniti liječenje šoka
Ishodi učenja
Bakteriemija i sepsa. Pobol i smrtnost od sepse. Klinička slika. Dijagnoza. Liječenje sepse i septičkog šoka. Sindrom sustavnog upalnog odgovora.
Ishod učenja: Definirati sepsu i septički šok, prepoznati kliničke simtome sepse u djece, nabrojiti najčešće uzročnike sepse i objasniti terapijske opcije
Ishodi učenja
Uzročnici. Patogeneza. Klinička slika. Akutni aseptički meningitis. Virusni encefalitis. Akutni
mijelitis. Akutni bakterijski meningitis. Apsces mozga. Dijagnostički postupak. Liječenje.
Ishodi učenja
Stanje u svijetu i u Hrvatskoj. Prevencija nesreća (primarna, sekundarna, tercijarna). Ozljede u djece. Tipične nesreće u određenoj dobi djeteta. Promet. Otrovanja. Utapanje. Ugušenje. Opekline.Oružje i eksplozivne naprave. Sportske ozljede.
Ishodi učenja
Kronična bolest. Utjecaj kronične bolesti na dijete, obitelj i širu zajednicu. Reakcije djeteta na
kroničnu bolest. Faze doživljavanja kronične bolesti. Pogrešni stavovi roditelja prema kroničnoj
bolesti djeteta. Psihosocijalna prilagodba na bolest.
Ishodi učenja
Definicija. Klasifikacija. Rizični čimbenici. Fizičko zlostavljanje. Zanemarivanje.Seksualno
zlostavljanje. Emocionalno zlostavljanje. Münchhausenov sindrom „po zastupniku”. Vršnjačko
zlostavljanje.
Ishodi učenja
Pisanje seminarskog rada prema rasporedu vježbovnih podgrupa. Svaka podgrupa predlaže i
odabire s nastavnikom prikaz slučaja iz kliničke prakse. Seminarski radovi se šalju koristeći
službene adrese elektroničke pošte putem sustava za e-učenje Merlin.
Seminarski rad treba imati sljedeće dijelove:
- naslovni list: naziv fakulteta, akademska godina (na vrhu naslovnice); naslov rada, imena i
prezimena studenata (u sredini naslovnog lista); mjesto i godina rada (na dnu naslovnog lista)
- tekst rada: uvod, glavna tema (po potrebi u više zasebnih poglavlja), zaključak, literatura
- prilozi (ako postoje)
- popis korištene literature (abecednim redoslijedom)
Izgled seminarskog rada: Rad treba biti napisan jednom (istom) vrstom slova veličine 12 točaka.
Prored treba biti 1,5 redak. Naziv pojedinih poglavlje rada mora biti ispisan veličinom slova od 14
točaka.Stranice trebaju biti paginirane.
Ishodi učenja
Pisanje seminarskog rada prema rasporedu vježbovnih podgrupa. Svaka podgrupa predlaže i
odabire s nastavnikom prikaz slučaja iz kliničke prakse. Seminarski radovi se šalju koristeći
službene adrese elektroničke pošte putem sustava za e-učenje Merlin.
Seminarski rad treba imati sljedeće dijelove:
- naslovni list: naziv fakulteta, akademska godina (na vrhu naslovnice); naslov rada, imena i
prezimena studenata (u sredini naslovnog lista); mjesto i godina rada (na dnu naslovnog lista)
- tekst rada: uvod, glavna tema (po potrebi u više zasebnih poglavlja), zaključak, literatura
- prilozi (ako postoje)
- popis korištene literature (abecednim redoslijedom)
Izgled seminarskog rada: Rad treba biti napisan jednom (istom) vrstom slova veličine 12 točaka.
Prored treba biti 1,5 redak. Naziv pojedinih poglavlje rada mora biti ispisan veličinom slova od 14
točaka.Stranice trebaju biti paginirane.
Ishodi učenja
Definirati vrste upala pluća. Prepoznati upale pluća prema uzročniku. Nabrojati glavne uzročnike upale pluća. Izabrati laboratorijske testove za dijagnozu i diferencijaciju upale pluća. Opisati slikovne pretrage u dijagnostici upale pluća. Odrediti empirijsku antimikrobnu terapiju upale pluća.
Ishodi učenja
Definicija pedijatrije. Zadaci pedijatrije. Povijesni razvoj pedijatrije. Razvoj i perspektive pedijatrije u
svijetu. Pedijatrija u Hrvatskoj danas i sutra.
Ishodi učenja
Značaj posebne skrbi za zdravlje majki i djece. Deklaracija o pravima djeteta. Osnovne mjere društvene brige za majku i dijete. Pravo na slobodno odlučivanje o rađanju djece. Zdravstvena zaštita djece. Faktori koji utječu na zdravlje majki i djece.
Ishodi učenja
Definicija i zadaci socijalne pedijatrije. Konvencija o pravima djeteta. Vitalnostatistički pojmovi
vezani uz pedijatriju. Osnovni principi zdravstvene zaštite majki i djece u zajednici.
Prijekoncepcijska zaštita. Prenatalna zaštita - preventivne mjere u trudnoći. Zaštita dojenčadi i
predškolske djece.
Ishodi učenja
Faktori rasta. Rast u visinu i prirast tjelesne mase – opće krivulje rasta. Razlike u rastu pojedinih organa I tkiva. Procjena zrelosti – koštana dob. Razvoj zubi. Predviđanje krajnje dosegnute visine. Izračunavanje tjelesne površine. Podjela razvojne dobi. Rast i razvoj u pojedinim razdobljima djetinjstva. Zaostao rast. Visok rast.
Ishodi učenja
Osnovne značajke urednog psihomotoričkog razvoja. Procjena psihomotoričkog razvoja. Područja razvoja - Gruba motorička kontrola. Fina motorička kontrola i vid. Govor i sluh. Mentalni i psihosocijalni razvoj. Odstupanja u psihomotoričkom razvoju.
Ishodi učenja
Hrana i hranjive tvari. Prehrana dojenčadi. Prirodna prehrana (dojenje). Umjetna prehrana.
Prednosti dojenja. Prehrana predškolskog i školskog djeteta. Prehrana adolescenata. Poremećaji
prehrane – Malnutricija. Pretilost.
Ishodi učenja
Dnevne potrebe vode i elektrolita. Protok tekućine kroz organizam – bilanca vode i elektrolita.
Poremećaji koncentracije natrija u plazmi. Poremećaji prometa kalija. Poremećaji acidobazne
ravnoteže
Ishodi učenja
Podioba novorođenčadi prema gestacijskoj dobi i rodnoj masi. Poremećaji fetalnog rasta. Prilagodba novorođenčeta izvanmaterničnim uvjetima života. Prihvat i opskrba novorođenčeta neposredno nakon rođenja. Fiziološke osobitosti novorođenčeta. Porodne ozljede novorođenčeta. Novorođenačke žutice.
Ishodi učenja
Definicija i klasifikacija nedonošenosti. Uzroci nedonošenosti. Biološke osobitosti nedonoščeta. Njega nedonoščeta. Prehrana nedonoščeta. Kratkoročne i dugoročne komplikacije prematuriteta.
Ishodi učenja
Uredne vrijednosti krvne slike u pojedinim razdobljima djetinjstva. Definicija anemije. Poremećaji
leukocita. Evaluacija djeteta s leukocitozom. Neutropenija. Poremećaji trombocita.
Ishodi učenja
Krvna slika u slijedećim patološkim stanjima: srčane bolesti, gastrointestinalne bolesti, bolesti jetre,
bolesti bubrega, endokrine bolesti, plućne bolesti, sistemske bolesti vezivnog tkiva. Anemija
kronične bolesti.
Ishodi učenja
Što su nasljedne metaboličke bolesti? Sustavno traganje za nasljednim metaboličkim bolestima -
novorođenački skrining. Kada posumnjati na metaboličku bolest u djeteta? – Osobitosti anamneze
i statusa. Principi liječenja nasljednih metaboličkih bolesti. Rijetke bolesti i prevencija.
Ishodi učenja
Imunosne osnove aktivne i pasivne imunizacije. Vrste cjepiva. Načela provedbe cijepljenja kao
preventivnog programa i kalendar obaveznog cijepljenja u Hrvatskoj. Kontraindikacije za
provođenje cijepljenja. Nepoželjne (postvakcinalne) reakcije. Najčešće indikacije za primjenu
pasivne imunizacije.
Ishodi učenja
Fetalni razvoj pluća. Osobitosti dišnih organa u djeteta. Pregled djeteta s otežanim disanjem.
Tipovi dispneje. Prirođene anomalije dišnih organa. Specifičnosti infekcija gornjih i donjih dišnih
putova u djece. Akutne upalne opstrukcije dišnih putova: krup, bronhiolitis, astma. Izvanbolnička
upala pluća i tuberkuloza pluća. Strano tijelo u dišnom sustavu.
Ishodi učenja
Dijagnoza srčanih bolesti u djece. Prirođene srčane greške (PSG): PSG s lijevo-desnim pretokom. PSG s desno lijevim pretokom (cijanotične srčane greške). PSG bez pretoka. Upalne bolesti srca. Kardiomiopatije. Poremećaji srčane frekvencije i srčanog ritma.
Ishodi učenja
Građa i funkcija hematopoetskog sustava. Prenatalna hematopoeza. Pristup djetetu s krvnom
bolesti. Pretrage u dječjoj hematologiji.
Ishodi učenja
Fiziologija eritrocita. Definicija anemije. Podjela anemija prema etiologiji i srednjem volumenu
6
eritrocita. Anemije zbog nedovoljnog stvaranje eritrocita. Anemije zbog ubrzanog razaranja
eritrocita. Anemije zbog gubitka eritrocita.
Ishodi učenja
Prirođena i stečena imunost. Specifičnosti imunološkog odgovora u djece. Kada posumnjati na
poremećaj imunosti u djeteta? Učestale infekcije dišnih putova u djece. Primarne i sekundarne
imunodeficijencije. Dijagnostički i terapijski pristup imunodeficijencijama.
Ishodi učenja
Terminologija. Epidemiologija i etiopatogeneza. Dijagnostički pristup. Pseudoalergijske reakcije.
Urtikarija i angioedem. Alergija na lijekove i hranu. Anafilaksija. Atopijski dermatitis. Specifična
imunoterapija alergijskih bolesti. Prevencija alergijskih bolesti.
Ishodi učenja
Epidemiologija reumatskih bolesti. Pristup djetetu sa sumnjom na reumatsku bolest. Principi dijagnoze i liječenja. Juvenilni idiopatski artritis. Vaskulitisi. Sistemske bolesti vezivnog tkiva. Autoinflamatorne bolesti.
Ishodi učenja
Građa i funkcija probavnog sustava. Najčešći simptomi i znakovi bolesti probavnog sustava.
Dojenačke kolike. Helicobacter pylori infekcija u djece. Upalne bolesti crijeva. Simptomi i znakovi
jetrenih bolesti. Dijagnostički pristup djetetu sa sumnjom na bolest jetre.
Ishodi učenja
Simptomi i znakovi bolesti endokrinog ustava. Najčešće bolesti endokrinog sustava: Bolesti hipofize. Šećerna bolest. Bolesti štitne žijezde. Bolesti nadbubrežne žlijezde. Poremećaji spolnog razvoja. Poremećaji rasta i razvoja.
Ishodi učenja
Najčešći simptomi i znakovi bolesti mokraćnih organa. Dijagnostičke pretrage u bolestima
mokraćnog sustava. Urinarna infekcija. Hematurija. Bolesti glomerula. Akutna ozljeda bubrega.
Kronično zatajenje bubrega. Arterijska hipertenzija.
Ishodi učenja
Epidemiologija malignih bolesti. Etiologija malignih bolesti. Međunarodna klasifikacija pedijatrijskih neoplazmi. Distribucija pedijatrijskih neoplazmi. Najčešća obilježja malignih bolesti u djece. Osnovni principi liječenja.
Ishodi učenja
Anamneza i pregled u pedijatrijskoj neurologiji. Dijagnostičke pretrage: Lumbalna punkcija, Elektroencefalografija, Elektromioneurografija, Kompjutorizirana tomografija i magnetska rezonancija mozga, Ultrazvuk i doplerski ulzrazvuj, Evocirani potencijali. Neurološki simptomi i znakovi.
Ishodi učenja
Prepoznavanje teško bolesnog djeteta. Zastoj srca i oživljavanje. Temeljni postupci oživljavanja. Napredni postupci oživljavanja. Zatajenje disanja. Zatajenje cirkulacije – Šok.
Ishod učenja: prepoznati kliničke znakove respiratorne i cirkulatorne ugroženosti u djece te nabrojati metode liječenja
Ishodi učenja
Emocionalni razvoj djeteta. Značenje i doživljaj bolesti u djetinjstvu. Bolesno dijete i obitelj. Dijete u bolnici. Najčešći psihološki poremećaji dječje i adolescentne dobi.
Ishodi učenja
Prijelaz iz adolescencije u odraslu dob. Društvena obilježja prijelaza u odraslu dob. Pravni okviri. Riskiranje i nepromišljeno ponašanje u ranoj odrasloj dobi. Sazrijevanje mozga. Kognitivni razvoj. Ispunjavanje uloge odrasle osobe.
Ishodi učenja
Osnovni principi komunikacije s roditeljima i/ili bolesnim djetetom
Uzimanje anamneze
Identifikacija davaoca podataka
Glavna tegoba.
Sadašnja bolest.
Anamneza razvoja.
Cijepljenje.
Dosadašnje bolesti.
Obiteljska anamneza.
Sažetak anamneze
Ishodi učenja
Procjena općeg stanja
Vitalne funkcije
Svijest
Disanje
Cirkulacija
Tjelesna temperatura
Mjerenje krvnog tlaka
Palpacija pulsa
Pregled kože i potkožnog masnog tkiva
Određivanje koštane dobi
Ishodi učenja
Uzimanje brisa nosa i ždrijela
Postavljanje perifernog venskog puta
Intramuskularna i potkožna injekcija
Osnovna interpretacija krvne slike i biokemijskih nalaza
Osnovna interpretacija mokraće
Osnovna interpretacija elektrokardiograma
Očitavanje radiograma grudnih organa, paranazalnih sinusa, nativne snimke abdomena
Ultrazvučni pregled mozga, srca, pluća, abdomena (promatranje i manipulacija sondom)
Postupak s febrilnim djetetom (fizikalne metode, antipiretici)
Postupak kod konvulzija
Postupak kod astmatskog napada
Postupak kod otrovanja
Postupak s djetetom s hipoglikemijom
Postupak kod dijabetične ketoacidoze
Postupak kod anafilaktičkog šoka
Racionalna primjena antibiotika u dječjoj dobi
Ishodi učenja
Procjena tjelesnog rasta i razvoja
a. Mjerenje tjelesne mase, tjelesne duljine i tjelesne visine, procjena tjelesnih
proporcija, mjerenje opsega glave, klinička procjena razvijenosti i rasporeda
potkožnog masnog tkiva, mjerenje debljine kožnog nabora pomoću kalipera,
procjena primarne i sekundarne denticije, procjena stadija spolnog
sazrijevanja prema Tanner kriterijima, procjena koštane zrelosti.
b. Uspoređivanje izmjerenih vrijednosti sa standardima zdrave djece iste dobi i
spola - upotreba percentilnih krivulja i tablica tjelesnih visina i tjelesnih masa,
izračunavanje indeksa tjelesne mase i usporedba sa standardima za djecu
odgovarajuće dobi i spola, predviđanje krajnje dosegnute tjelesne visine
Osnovni postupci dijagnostike i terapije kod djece s poremećajima rasta i
razvoja: nizak rast, visok rast, preuranjeni pubertet, zakasnjeli pubertet,
pothranjenost, debljina, dlakavost
Ishodi učenja
Poremećaji prometa vode, elektrolita i acidobazne ravnoteže.
Dnevne potrebe vode i elektrolita Patološki gubici tekućine Klinički znakovi dehidracije Liječenje dehidracije – oralna i intravenska rehidracija Poremećaji koncentracije natrija u plazmi Poremećaji prometa kalija Plinske analize krvi i tumačenje Metabolička acidoza – patogeneza i korekcija
Ishodi učenja
Klinički pristup djeci s urođenim poremećajem metabolizma Osobitosti anamneze nasljednih metaboličkih bolesti Osobitosti statusa nasljednih metaboličkih bolesti Laboratorijski nalazi koji upućuju na nasljedne metaboličke bolesti Specifične pretrage – selektivni skrining Novorođenački skrining Principi liječenja Psihosocijalni aspekt
Ishodi učenja
Istraživanje rodoslovlja, anamneza i statusa u genetici
Značaj rane dijagnoze genetskih anomalija
Indikacije za prenatalnu dijagnozu
Citogenetička analiza i molekularna citogenetika
Najčešći klinički sindromi kromosomskih anomalija i gonosomskih anomalija
Genetičko savjetovanje
Ishodi učenja
a. Pregled novorođenčeta
Postupak s novorođenčetom
Primarna reanimacija po porodu
Procjena indeksa vitalnosti («Apgar»)
Procjena stupnja donešenosti
Procjena respiracijskog poremećaja
Tjelesna obilježja novorođenčeta: oblik glave, palpacija fontanela, mjerenje
tjelesne mase, tjelesne duljine i opsega glave
Opći dojam, karakteristike plača, boja kože i eflorescencije, patološki znaci:
žutica, cijanoza, krvarenje, infekcije kože i pupka, mastitis
Pregled usne šupljine
Grudni koš: Normalan i patološki auskultatorni nalaz na plućima
Auskultacija srca, mjerenje pulsa i krvnog tlaka.
Palpacija abdomena, veličina jetre i slezene, auskultacija peristaltike, meteorizam
Vanjske genitalije ženskog i muškog novorođenčeta, terminskog i prijevremeno
rođenog novorođenčeta
Pregled kukova
Neurološki pregled novorođenčeta: normalan i patološki položaj, spontana
motorika, aktivni i pasivni tonus, izvođenje primitivnih refleksa
b. Njega novorođenčeta
Njega kože i pupka
Održavanje normalne tjelesne temperature
Dojenje
Prehrana adaptiranim formulama
Normalna i patološka stolica
Ishodi učenja
a. Pregled novorođenčeta
Postupak s novorođenčetom
Primarna reanimacija po porodu
Procjena indeksa vitalnosti («Apgar»)
Procjena stupnja donešenosti
Procjena respiracijskog poremećaja
Tjelesna obilježja novorođenčeta: oblik glave, palpacija fontanela, mjerenje
tjelesne mase, tjelesne duljine i opsega glave
Opći dojam, karakteristike plača, boja kože i eflorescencije, patološki znaci:
žutica, cijanoza, krvarenje, infekcije kože i pupka, mastitis
Pregled usne šupljine
Grudni koš: Normalan i patološki auskultatorni nalaz na plućima
Auskultacija srca, mjerenje pulsa i krvnog tlaka.
Palpacija abdomena, veličina jetre i slezene, auskultacija peristaltike, meteorizam
Vanjske genitalije ženskog i muškog novorođenčeta, terminskog i prijevremeno
rođenog novorođenčeta
Pregled kukova
Neurološki pregled novorođenčeta: normalan i patološki položaj, spontana
motorika, aktivni i pasivni tonus, izvođenje primitivnih refleksa
b. Njega novorođenčeta
Njega kože i pupka
Održavanje normalne tjelesne temperature
Dojenje
Prehrana adaptiranim formulama
Normalna i patološka stolica
c. Dijagnostički i terapijski postupci
Uzorkovanje krvi i urina
Indikacije i principi provođenja fototerapije i eksangvinotransfuzije
Postavljanje centralnog venskog katetera (umbilikalni kateter, PICC kateter)
Intubacija novorođenčeta
Osnovni principi oksigenoterapije
Neinvazivna respiratorna potpora
Mehanička ventilacija u novorođenčadi
CFM monitoring
Terapijska hipotermija
Novorođenački probir (metaboličke bolesti, probir sluha, probir na kritične
prirođene srčane greške)
d. Najčešća patološka stanja u neonatologiji (tahipneja, dispneja, žutice,
infekcije, porođajna asfiksija, prirođene srčane greške, porodne ozljede)
Ishodi učenja
a. Propedeutika
Pregled nosa, usne šupljine, ždrijela, tonzila i vanjskog zvukovoda
Prohodnost dišnih putova
Auskultacija i perkusija pluća
Normalna respiratorna frekvencija prema dobi
Simptomi respiratorne insuficijencije
b. Dijagnostički i terapijski postupci
Indikacije za radiološku dijagnostiku
Funkcionalna dijagnostika pluća
Plinske analize krvi
Indikacije za primjenu kisika
Izvođenje i tumačenje PPD testa
c. Najčešća patološka stanja i bolesti u pedijatrijskoj pulmologiji (akutne
upalne opstrukcije dišnih putova, pneumonija, astma, cistična fibroza, strano
tijelo u dišnim putovima)
Ishodi učenja
a. Propedeutika
Specifični znaci i simptomi
Inspekcija, palpacija, auskultacija; palpacija perifernih pulseva
Normalna srčana frekvencija prema dobi
Mjerenje krvnog tlaka
Uočavanje vanjskih znakova: cijanoza, venske pulsacije, srčana grba
Tumačenje radiograma grudnih organa
Specifičnosti elektrokardiograma u djece
b. Najčešća patološka stanja i bolesti u pedijatrijskoj kardiologiji
Hemodinamika prirođenih srčanih grešaka
Osnovne odlike grešaka s desno-lijevim pretokom
Osnovne odlike grešaka s lijevo-desnim pretokom
Cijanotične krize i terapija
Najčešći poremećaji srčane frekvencije i srčanog ritma
Srčana insuficijencija: znaci, simptomi, dijagnoza i terapija
Ishodi učenja
Kliničke osobitosti djeteta s imunodeficijencijom
Osnove laboratorijske dijagnostike
Načela liječenja
Sekundarne imunodeficijencije
Infekcije u bolesnika s poremećajem imunosti
Ishodi učenja
Metode alergološke dijagnostike Načela liječenja alergijskih bolesti Prevencija alergijskih bolesti Najčešća patološka stanja i bolesti u pedijatrijskoj alergologiji (atopijski dermatitis, alergijski rinitis, urtikarija, angioedem, nutritivna alergija, alergija na lijekove)
Ishodi učenja
Zajednička klinička obilježja reumatskih bolesti u djece
Laboratorijski pristup
Načela liječenja
Najčešća patološka stanja i bolesti u pedijatrijskoj reumatologiji (reumatska vrućica,
juvenilni idiopatski artritis, sistemski eritemski lupus, vaskulitisi)
Ishodi učenja
a. Propedeutika
Inspekcija i topografske zone abdomena
Površna, srednja i duboka palpacija abdomena
Perkusija abdomena: jetra, slezena, lumbalna perkusija
Palpacija jetre i slezene
Auskultacija peristaltike crijeva i vaskularnih šumova
Tumefakcije, hernije, meteorizam, ascites,
b. Dijagnostički postupci
Uzorkovanje stolice
Priprema djeteta za endoskopske preglede
Rektalni pregled
Stavljanje klizme
c. Najčešća patološka stanja i bolesti probavnih organa (gastroezofagealni
refluks, gastritis i peptički ulkus, progutana strana tijela, celijakija, upalne
bolesti crijeva)
Ishodi učenja
a. Osnovni dijagnostički i terapijski postupci kod djece s poremećajima rasta i
razvoja: nizak rast, visok rast, preuranjeni pubertet, zakasnjeli pubertet, ginekomastija,
pothranjenost, debljina, dlakavost
b. Dijabetes melitus
Dijagnoza: anamneza, pregled (posebice procjena vitalnih funkcija i stanja hidracije),
mjerenje glikemije pomoću test traka i pomoću aparata glukometra, mjerenje
koncentracije glukoze i ketona u urinu pomoću test traka, analiza acidobaznog i
elektrolitnog stanja.
Osnovni principi terapije i praćenja bolesnika: kontrola glikemije, prehrana i tjelesna
aktivnost djeteta s dijabetesom, principi inzulinske terapije, osnovna obilježja preparata
humanih inzulina i inzulinskih analoga, osnovni principi primjene inzulinske pumpe,
terapija akutnih komplikacija (hipoglikemija, dijabetična ketoacidoza)
c. Poremećaji štitne žlijezde i nadbubrežnih žlijezda
Dijagnoza i principi liječenja bolesti štitne žlijezde
Testovi za procjenu funkcije kore nadbubrežne žlijezde
Najčešći patološka stanja (hipotireoza, hipertireoza, adrenokortikalna insuficijencija,
kongenitalna adrenalna hiperplazija, Cushingov sindrom
Ishodi učenja
a. Propedeutika
Palpacija bubrega i mokraćnog mjehura, pregled vanjskih genitalija.
Pravilno prikupljanje uzorka urina za rutinski i mikrobiološki pregled
Pregled mokraće
Metode procjene funkcije bubrega
Simptomi i znaci bolesti bubrega i urinarnog trakta: edem, hipertenzija, oligurija,
poliurija, hematurija, proteinurija
b. Najčešća patološka stanja i bolesti mokraćnih organa (urinarna infekcija,
anomalije mokraćnog sustava, vezikoureteralni refluks, akutni glomerulonefritis,
nefrotski sindrom, urolitijaza, akutna bubrežna ozljeda)
Ishodi učenja
a. Propedeutika
Važni anamnestički podaci za anemiju zbog nedostatka željeza, hemolitičku anemiju,
reaktivno povećanje limfnih čvorova i sklonost krvarenju
Klinička obilježja krvnih bolesti (bljedoća kože i sluznica, žutica, hepatomegalija,
splenomegalija, limfadenopatija)
Laboratorijska obilježja krvnih bolesti (patološke vrijednosti krvne slike, morfološke
promjene eritrocita, fetalni hemoglobin, serumskog željezo, feritin, bilirubin i haptoglobin)
Diferencijalna dijagnoza anemija
Palpacija i opis limfnih čvorova, jetre i slezene
Diferencijalna dijagnoza povećanog limfnog čvora
Vrste krvarenja i udruženost s poremećajima hemostaze
b. Dijagnostički postupci
Uzimanje razmaza periferne krvi
Osnovno tumačenje krvne slike u različitim razdobljima djetinjstva
Osnovno tumačenje laboratorijskih testova hemostaze
Punkcija limfnog čvora, lumbalna punkcija, punkcija koštane srži (promatranje)
c. Transfuzijsko liječenje u pedijatriji
Indikacije za primjenu eritrocitnih i trombocitnih koncentrata
Principi primjene derivata krvi
Rizici povezani s transfuzijskim liječenjem
d. Najčešće bolesti krvi, krvotvornih organa i solidni tumori u djece
(sideropenična anemija, hemolitičke anemije, prirođeni poremećaji hemostaze,
trombocitopenije, stečene neutropenije, leukemije, limfomi, solidni maligni tumori)
Principi antitumorske terapije
Potporna terapija
Psihološki pristup djetetu s malignom bolesti i obitelji
Ishodi učenja
a. Propedeutika
Osobitosti neurološke anamneze
Procjena psihomotornog razvoja (od 2 mjeseca do 2 godine)
- opservacija (spontana motorika, ponašanje)
- procjena grube i fine motorike
- posturalne reakcije i mišićni tonus
- primitivni refleksi
- tetivni refleksi
- senzorne funkcije
- socijalni kontakt
Pregled djece predškolskog i školskog uzrasta
- inspekcija
- procjena stanja svijesti
- kranijalni živci
- motorni sistem
- koordinacija
- senzorne funkcije
- tetivni refleksi
- hod
- meningealni znaci
- kognitivne funkcije
- pregled glave i lica (obim glave, fontanele, suture / diskranije,
dismorfije)
- pregled kralježnice (deformacije, anomalije)
b. Dijagnostički postupci
Neurofiziološke pretrage (EEG, evocirani potencijali, elektromiografija)
Neuroradiološke pretrage (neurosonografija, CT, MR)
Lumbalna punkcija
- indikacije
- tehnika izvođenja
- interpretacija nalaza cerebrospinalnog likvora
c. Najčešća patološka stanja i bolesti živčanoga sustava i mišića
(glavobolje, cerebralna paraliza, epilepsije i epileptički sindromi, neurokutani
sindromi, neuromuskularne bolesti, oštećenje ličnog živca)
Ishodi učenja
Prepoznavanje životne ugroženosti
Temeljni postupci oživljavanja
Napredni postupci oživljavanja
Intubacija
Intraosalna primjena lijeka
Postupak nakon uspješnog oživljavanja
Ishodi učenja
a. Prehrana dojenčeta, predškolskog i školskog djeteta
Prirodna prehrana (osobine majčinog mlijeka, prednosti dojenja, teškoće pri
dojenju)
Umjetna prehrana
Dohrana dojenčadi
Infantilne kolike
Stjecanje prehrambenih navika
Uravnotežen jelovnik predškolskog i školskog djeteta
Prevencija nedostatka vitamina D i željeza
b. Prehrana adolescenata i poremećaji
Anoreksija nervoza
Bulimija
c. Poremećaji uhranjenosti
Pothranjenost
Debljina
d. Poremećaji vitamina i minerala
Rahitis
Tetanija
Ishodi učenja
Osnovni principi komunikacije s roditeljima i bolesnim djetetom. Moguće komunikacijske teškoće. Protokol za anamnezu. Simulacija uloge liječnik – roditelj (heteroanamneza) i liječnik – starije školsko dijete i adolescent (izravni anamnestički podaci)
Ishodi učenja
Opći principi fizikalnog pregleda. Praktična pravila za uspješan pregled djeteta. Protokol za status
prezens djeteta. Procjena općeg stanja. Video prikazi.
Ishodi učenja
Prepoznavanje znakova zastoja životnih funkcija: disanja i zastoja cirkulacije. Upoznavanje s najnovijim algoritmima i postupcima oživljavanja u djece. Prikaz postupaka na modelima dojenčeta i djeteta starijeg od 12 mjeseci. Upoznavanje sa zastrojnim ritmovima u djece. Sigurna defibrilacija u djece.
Ishod učenja: poznavanje algoritma bazičnog održavanja života u djece (priprema za praktične vježbe)
Ishodi učenja
Zaostao rast – Diferencijalna dijagnoza: Porodično zaostao rast. Konstitucionalno usporen rast sa zakašnjelim pubertetom. Primordijalno zaostao rast. Zaostao rast zbog pothranjenosti. Endokrinološki uzroci zaostalog rasta. Kromosomske anomalije. Mendelski nasljedne metaboličke bolesti. Prirođene sistemske bolesti skeleta. Zaostao rast zbog bolesti pojedinih organskih sustava. Visok rast.
Ishodi učenja
Definicija vrućice. Mjerenje tjelesne temperature. Uzroci vrućice. „Korisni” i nepoželjni učinci
vrućice. Simptomatsko liječenje vrućice.
Ishodi učenja
Kašalj – simptom ili bolest? Vrste kašlja. Najčešći uzroci akutnog i kroničnog kašlja u ovisnosti o
dobi djeteta. Ciljana anamnestička pitanja za razlikovanje vrste i uzroka kašlja. Da li i kako kašalj
treba liječiti?
Ishodi učenja
Novorođenačka plućna surfaktoza: Patogeneza. Klinička slika. Liječenje. Prevencija. Prolazna novorođenačka tahipneja.
Ishodi učenja
Perinatalna asfiksija. Hipoksično-ishemična encefalopatija. Postupak s asfiktičnim novorođenčetom – reanimacija i ostale mjere liječenja
Ishodi učenja
Metabolizam bilirubina u novorođenčeta. Fiziološka novorođenačka žutica. Patološke žutice.
Toksičnost bilirubina i bilirubinska encefalopatija
Ishodi učenja
Simptomi infekcije u novorođenčeta. Rana i kasna novorođenačka sepsa: Etiologija. Klinička slika. Liječenje. Pneumonije novorođenčeta. Konatalne infekcije
Ishodi učenja
Najčešća patološka stanja nedonoščadi. Bronhopulmonalna displazija. Nekrotizirajući enterokolitis.
Osteopenija. Retinopatija nedonoščadi.
Ishodi učenja
Etiologija. Klinički pristup i procjena djeteta s izvanbolničkom upalom pluća. Principi racionalne dijagnostike i liječenja. Laboratorijske i slikovne pretrage. Empirijska antimikrobna terapija.
Ishodi učenja
Specifičnosti epidemiologije tuberkuloze u dječjoj dobi. Rizik infekcije i rizik razvoja bolesti. Latentna tuberkuloza. Klinička obilježja tuberkuloze pluća u djece - primarna plućna tuberkuloza i reaktivacijska tuberkuloza. Terapijski pristup.
Ishodi učenja
Najčešći uzroci ozbiljne akutne opstrukcije dišnog puta u djece. Razlika između ekstratorakalne i intratorakalne opstrukcije dišnog puta. Upalne opstrukcije dišnog puta specifične za dječju dob. Farmakoterapijski pristup virusnom krupu i bronhiolitisu.
Ishodi učenja
Definicija. Epidemiologija. Patogeneza astme. Klinička slika. Stupnjevanje težine astme. Postavljanje dijagnoze. Diferencijalna dijagnoza. Terapijski pristup: akutni astmatski napadaj i liječenje kronične astmatske upale.
Ishodi učenja
Klinička prezentacija - manifestne i latentne faze - aspiracije stranog tijela. Dijagnostički postupak. Postavljanje indikacije za bronhoskopski pregled. Terapijska bronhoskopija. Prva pomoć dojenčetu i starijem djetetu u času I. manifestne faze aspiracije stranog tijela. Prevencija aspiracije stranog tijela.
Ishodi učenja
Cistična fibroza kao rijetka sistemska bolest. Uzrok i način nasljeđivanja. Klinička slika probavne i plućne komponente bolesti i najčešće komplikacije. Kriteriji za postavljanje dijagnoze cistične 9 fibroze. Kada u djeteta indicirati izvođenje znojnog testa? Terapijski pristup bolesniku s cističnom fibrozom.
Ishodi učenja
Centralna cijanoza. Periferna cijanoza. Uzroci cijanoze. Dijagnostički pristup.
Ishodi učenja
Treba li se bojati grudne boli u djece? Etiologija. Nekardiološki uzroci grudne boli. Potencijalno životno ugrožavajuća stanja. Dijagnostički pristup.
Ishodi učenja
Hemodinamska podioba prirođenih srčanih grešaka. Atrijalni septalni defekti. Ventrikularni septalni defekt
Ishodi učenja
Zatajenje srca u djece – etiologija i patofiziologija. Klinička slika ovisno o uzroku i dobi djeteta. Terapijski pristup.
Ishodi učenja
Normofrekvencijske aritmije (Sinusna aritmija. Lutajući centar vodič). Bradikardne aritmije. Tahikardne aritmije. Klasifikacija antiaritmijskih lijekova.
Ishodi učenja
Glavne komponente hemostaze.Prekid vaskularnog integriteta. Poremećaji trombocita. Imuna
trombocitopenija. Pseudotrombocitopenija. Prirođeni poremećaji koagulacije
Ishodi učenja
Definicija. Evaluacija djeteta s povećanim limfnim čvorom. Lokalizirana i generalizirana
limfadenopatija. Etiologija. Dijagnostički i terapijski pristup.
Ishodi učenja
Najčešće maligne bolesti u djece: Akutna limfoblastična leukemija – Klinička slika. Dijagoza. Liječenje. Tumori mozga. Limfomi (Hodgkinov limfom. Ne-Hodgkinov limfom.) Neuroblastom. Nefroblastom. - – Klinička slika. Dijagnostički postupak. Liječenje
Ishodi učenja
Najčešća hitna stanja u pedijatrijskoj onkologiji: Mehanička hitna stanja. Metabolički poremećaji. Hematološki poremećaji. Sindrom lize tumora. Hiperleukocitoza. Sindrom gornjeg medijastinuma i sindrom gornje šuplje vene.
Ishodi učenja
Definicija. Akutna urtikarija. Kronična urtikarija. Dijagnostički pristup. Liječenje urtikarije. Hereditarni angioedem.
Ishodi učenja
Etiološki čimbenici. Mehanizam nastanka anafilaksije. Dijagnostički kriteriji. Klinički kriteriji za
dijagnozu anafilaksije.
Preosjetlivost na lijekove - Definicija. Epidemiologija. Klasifikacija. Dijagnostički postupnik:
Anamneza. In vivo testovi. In vitro testovi. Provokacijski test lijekom.
Ishodi učenja
Reumatska vrućica. Juvenilni idiopatski artritis. Sistemske bolesti vezivnog tkiva – Sistemski eritemski lupus. Neonatalni lupusni sindrom. Juvenilni dermatomiozitis. Sklerodermija. Sindrom preklapanja. Vaskulitisi. Autoinflamatorni sindromi.
Ishodi učenja
Prirodna prehrana – dojenje: Osobine majčina mlijeka. Fiziologija laktacije. Prednosti dojenja.
Umjetna prehrana: Prehrana kravljim mlijekom. Tvornički pripravci mlijeka za dojenčad. Dvovrsna
mliječna prehrana. Dohrana dojenčadi. Teškoće prehrane dojenčadi.
Ishodi učenja
Uzroci akutnog proljeva u djece. Pristup djetetu s akutnim proljevom. Liječenje proljeva bez dehidracije. Liječenje proljeva s dehidracijom.
Ishodi učenja
Gastroezofagealni refluks – fiziološka pojava. Patološki refluks (GERB). Klinička slika. Dijagnostički postupak. Liječenje. Reakcije na hranu. Enterokolitični sindrom uzrokovan proteinima hrane. Epidemiologija i patofiziologija. Klinička slika. Dijagnoza. Liječenja.
Ishodi učenja
Pristup bolesniku sa sumnjom na celijakiju. Dijagnoza. Klinička slika. Češće bolesti u diferencijalnoj
dijagnozi glutenske enteropatije. Liječenje. Prognoza
Ishodi učenja
Chronova bolest i ulcerozni kolitis. Etiopatogeneza. Klinička slika. Komplikacije. Dijagnostički postupak. Liječenje.
Ishodi učenja
Građa i funkcije jetre.Kliničke manifestacije bolesti. Testovi za ispitivanje ekskretorne, sintetske i metaboličke funkcije jetre. Slikovne pretrage. Biopsija jetre.
Ishodi učenja
Ingestija lužine i kiseline. Progutana strana tijela. Krvarenja iz gornjeg i donjeg dijela probavnog sustava. Dehidracija. Akutni abdomen.
Ishodi učenja
Dijagnoza debljine. Klinička slika. Procjena stupnja debljine. Etiološka klasifikacija debljine. Učinci debljine na zdravlje. Liječenje. Prevencija debljine.
Ishodi učenja
Genetika i etiologija. Patofiziologija. Stadiji dijabetesa. Klinička slika. Laboratorijski nalazi. Akutne komplikacije. Liječenje. Prognoza. Dijabetes melitus tipa II. Dijabetes zrele dobi u mladih (MODY).
Ishodi učenja
Građa i funkcija štitne žlijezde. Dijagnoza bolesti štitne žlijezde. Hipotireoza. Patogeneza i klinička slika konatalne i stečene hipotireoze. Hipertireoza. Endemska gušavost. Limfocitni autoimunosni tiroiditis. Akutni gnojni tiroiditis.
Ishodi učenja
Dijagnostika preuranjenog puberteta. Pravi preuranjeni pubertet. Lažni preuranjeni pubertet:
izoseksualni razvoj. Heteroseksualni razvoj. Nepotpuni preuranjeni spolni razvoj.
Ishodi učenja
Spolna diferencijacija ljudskog fetusa. Razvoj unutarnjih i vanjskih genitala. Kada posumnjati na poremećaj diferencijacije spola? Klasifikacija poremećaja diferencijacije spola. Dijagnostički pristup. Principi liječenja. Klinefelterov sindrom. Turnerov sindrom. Kongenitalna adrenalna hiperplazija
Ishodi učenja
Hipovitaminoze: Vitamin A. Vitamin D. Prevencija hipovitaminskog rahitisa. Folna kiselina. Nasljedne vitaminske ovisnosti. Hipervitaminoze.
Ishodi učenja
Definicija. Simptomi hipoglikemije. Uzroci hipoglikemije u djece. Hipoglikemije specifične za novorođenačku dob. Laboratorijske pretrage. Liječenje.
Ishodi učenja
Definicija i terminologija. Epidemiologija. Etiologija i patogeneza. Klinička slika. Dijagnostički postupnik. Ponavljane urinarne infekcije. Liječenje.
Ishodi učenja
Definicija hematurije. Dijagnoza. Etiologija prema ishdištu. Evaluacija hematurije. Nasljedne bolesti glomerula. Stečene bolesti glomerula. Definicija proteinurije. Patogeneza. Klasifikacija. Nefrotski sindrom.
Ishodi učenja
Etiologija i patogeneza akutne ozljede bubrega. Klinička slika. Laboratorijski nalazi. Dijagnoza i diferencijalna dijagnoza. Liječenje. Etiopatogeneza hemolitičko-uremijskog sindroma. Klinička slika. Laboratorijski nalazi. Liječenje.
Ishodi učenja
Definicija. Uzroci arterijske hipertenzije u djece. Dijagnoza. Esencijalna hipertenzija. Hipertenzivna
kriza. Liječenje. Antihipertenzivni lijekovi za djecu.
Ishodi učenja
Glavobolja – najčešći neurološki poremećaj u djece. Klinička podjela glavobolja i mogući uzroci. 12 Dijagnostička obrada. Migrena i migrenozne varijante. Tenzijska glavobolja. Timski pristup u liječenj.-
Ishodi učenja
Poremećaji razvoja lubanje: Kraniosinostoza. Mikrocefalija. Makrokranija. Megalencefalija.
Poremećaji razvoja i organizacije kore. Poremećaji razvoja neuralne cijevi. Hidrocefalus.
Neurofibromatoza tipa 1 i tipa 2. Tuberozna skleroza. Sturge-Weberov sindrom.
Ishodi učenja
Terminologija. Čimbenici rizika za neurorazvojne poremećaje. Klinički pristup. Plastičnost mozga.
Sustavno praćenje.
Cerebralna paraliza: Definicija. Epidemiologija i etiologija. Klasifikacija. Klinička slika. Dijagnostički
i terapijski pristup.
Ishodi učenja
Klasifikacija epileptičkih napadaja. Generalizirani napadaji. Žarišni napadaji. Dijagnostička obrada. Epilepsije i epileptički sindromi. Epileptički status. Liječenje epilepsija.
Ishodi učenja
Neepileptični cerebralni napadaji u novorođenčeta. Afektivni respiratorni napadaji. Psihogeni napadaji. Sinkope. Febrilne konvulzije.
Ishodi učenja
Anamneza i neurološki status djeteta s neuromišićnom bolesti. Mišićne distrofije. Kongenitalne miopatije. Maligna hipertermija. Periodične paralize. Upalne bolesti mišića. Bolesti motoneurona. Bolesti neuromuskularna spojnice. Neuropatije.
Ishodi učenja
Budnost i svjesnost. Najčešći uzroci poremećaja svijesti u djece. Glazgovsko stupnjevanje kome u mlađe i starije djece. Pristup djetetu s poremećenom svijesti. Povišen intrakranijalni tlak.
Ishodi učenja
Patofiziologija šoka. Kompenzirani šok. Nekompenzirani šok. Ireverzbilni šok. Diferencijalna dijagnoza šoka. Hipovolemijski šok. Septički šok. Anafilaktički šok. Klinička procjena. Liječenje.
Ishod učenja: Objasniti šatofiziologiju šoka, nabrojiti vrste šoka, opisati kloiničke simptome šoka i objasniti liječenje šoka
Ishodi učenja
Bakteriemija i sepsa. Pobol i smrtnost od sepse. Klinička slika. Dijagnoza. Liječenje sepse i septičkog šoka. Sindrom sustavnog upalnog odgovora.
Ishod učenja: Definirati sepsu i septički šok, prepoznati kliničke simtome sepse u djece, nabrojiti najčešće uzročnike sepse i objasniti terapijske opcije
Ishodi učenja
Uzročnici. Patogeneza. Klinička slika. Akutni aseptički meningitis. Virusni encefalitis. Akutni
mijelitis. Akutni bakterijski meningitis. Apsces mozga. Dijagnostički postupak. Liječenje.
Ishodi učenja
Stanje u svijetu i u Hrvatskoj. Prevencija nesreća (primarna, sekundarna, tercijarna). Ozljede u djece. Tipične nesreće u određenoj dobi djeteta. Promet. Otrovanja. Utapanje. Ugušenje. Opekline.Oružje i eksplozivne naprave. Sportske ozljede.
Ishodi učenja
Kronična bolest. Utjecaj kronične bolesti na dijete, obitelj i širu zajednicu. Reakcije djeteta na
kroničnu bolest. Faze doživljavanja kronične bolesti. Pogrešni stavovi roditelja prema kroničnoj
bolesti djeteta. Psihosocijalna prilagodba na bolest.
Ishodi učenja
Definicija. Klasifikacija. Rizični čimbenici. Fizičko zlostavljanje. Zanemarivanje.Seksualno
zlostavljanje. Emocionalno zlostavljanje. Münchhausenov sindrom „po zastupniku”. Vršnjačko
zlostavljanje.
Ishodi učenja
Pisanje seminarskog rada prema rasporedu vježbovnih podgrupa. Svaka podgrupa predlaže i
odabire s nastavnikom prikaz slučaja iz kliničke prakse. Seminarski radovi se šalju koristeći
službene adrese elektroničke pošte putem sustava za e-učenje Merlin.
Seminarski rad treba imati sljedeće dijelove:
- naslovni list: naziv fakulteta, akademska godina (na vrhu naslovnice); naslov rada, imena i
prezimena studenata (u sredini naslovnog lista); mjesto i godina rada (na dnu naslovnog lista)
- tekst rada: uvod, glavna tema (po potrebi u više zasebnih poglavlja), zaključak, literatura
- prilozi (ako postoje)
- popis korištene literature (abecednim redoslijedom)
Izgled seminarskog rada: Rad treba biti napisan jednom (istom) vrstom slova veličine 12 točaka.
Prored treba biti 1,5 redak. Naziv pojedinih poglavlje rada mora biti ispisan veličinom slova od 14
točaka.Stranice trebaju biti paginirane.
Ishodi učenja
Definicija pedijatrije. Zadaci pedijatrije. Povijesni razvoj pedijatrije. Razvoj i perspektive pedijatrije u
svijetu. Pedijatrija u Hrvatskoj danas i sutra.
Ishodi učenja
Značaj posebne skrbi za zdravlje majki i djece. Deklaracija o pravima djeteta. Osnovne mjere društvene brige za majku i dijete. Pravo na slobodno odlučivanje o rađanju djece. Zdravstvena zaštita djece. Faktori koji utječu na zdravlje majki i djece.
Ishodi učenja
Definicija i zadaci socijalne pedijatrije. Konvencija o pravima djeteta. Vitalnostatistički pojmovi
vezani uz pedijatriju. Osnovni principi zdravstvene zaštite majki i djece u zajednici.
Prijekoncepcijska zaštita. Prenatalna zaštita - preventivne mjere u trudnoći. Zaštita dojenčadi i
predškolske djece.
Ishodi učenja
Faktori rasta. Rast u visinu i prirast tjelesne mase – opće krivulje rasta. Razlike u rastu pojedinih organa I tkiva. Procjena zrelosti – koštana dob. Razvoj zubi. Predviđanje krajnje dosegnute visine. Izračunavanje tjelesne površine. Podjela razvojne dobi. Rast i razvoj u pojedinim razdobljima djetinjstva. Zaostao rast. Visok rast.
Ishodi učenja
Osnovne značajke urednog psihomotoričkog razvoja. Procjena psihomotoričkog razvoja. Područja razvoja - Gruba motorička kontrola. Fina motorička kontrola i vid. Govor i sluh. Mentalni i psihosocijalni razvoj. Odstupanja u psihomotoričkom razvoju.
Ishodi učenja
Hrana i hranjive tvari. Prehrana dojenčadi. Prirodna prehrana (dojenje). Umjetna prehrana.
Prednosti dojenja. Prehrana predškolskog i školskog djeteta. Prehrana adolescenata. Poremećaji
prehrane – Malnutricija. Pretilost.
Ishodi učenja
Dnevne potrebe vode i elektrolita. Protok tekućine kroz organizam – bilanca vode i elektrolita.
Poremećaji koncentracije natrija u plazmi. Poremećaji prometa kalija. Poremećaji acidobazne
ravnoteže
Ishodi učenja
Podioba novorođenčadi prema gestacijskoj dobi i rodnoj masi. Poremećaji fetalnog rasta. Prilagodba novorođenčeta izvanmaterničnim uvjetima života. Prihvat i opskrba novorođenčeta neposredno nakon rođenja. Fiziološke osobitosti novorođenčeta. Porodne ozljede novorođenčeta. Novorođenačke žutice.
Ishodi učenja
Definicija i klasifikacija nedonošenosti. Uzroci nedonošenosti. Biološke osobitosti nedonoščeta. Njega nedonoščeta. Prehrana nedonoščeta. Kratkoročne i dugoročne komplikacije prematuriteta.
Ishodi učenja
Uredne vrijednosti krvne slike u pojedinim razdobljima djetinjstva. Definicija anemije. Poremećaji
leukocita. Evaluacija djeteta s leukocitozom. Neutropenija. Poremećaji trombocita.
Ishodi učenja
Krvna slika u slijedećim patološkim stanjima: srčane bolesti, gastrointestinalne bolesti, bolesti jetre,
bolesti bubrega, endokrine bolesti, plućne bolesti, sistemske bolesti vezivnog tkiva. Anemija
kronične bolesti.
Ishodi učenja
Što su nasljedne metaboličke bolesti? Sustavno traganje za nasljednim metaboličkim bolestima -
novorođenački skrining. Kada posumnjati na metaboličku bolest u djeteta? – Osobitosti anamneze
i statusa. Principi liječenja nasljednih metaboličkih bolesti. Rijetke bolesti i prevencija.
Ishodi učenja
Imunosne osnove aktivne i pasivne imunizacije. Vrste cjepiva. Načela provedbe cijepljenja kao
preventivnog programa i kalendar obaveznog cijepljenja u Hrvatskoj. Kontraindikacije za
provođenje cijepljenja. Nepoželjne (postvakcinalne) reakcije. Najčešće indikacije za primjenu
pasivne imunizacije.
Ishodi učenja
Fetalni razvoj pluća. Osobitosti dišnih organa u djeteta. Pregled djeteta s otežanim disanjem.
Tipovi dispneje. Prirođene anomalije dišnih organa. Specifičnosti infekcija gornjih i donjih dišnih
putova u djece. Akutne upalne opstrukcije dišnih putova: krup, bronhiolitis, astma. Izvanbolnička
upala pluća i tuberkuloza pluća. Strano tijelo u dišnom sustavu.
Ishodi učenja
Dijagnoza srčanih bolesti u djece. Prirođene srčane greške (PSG): PSG s lijevo-desnim pretokom. PSG s desno lijevim pretokom (cijanotične srčane greške). PSG bez pretoka. Upalne bolesti srca. Kardiomiopatije. Poremećaji srčane frekvencije i srčanog ritma.
Ishodi učenja
Građa i funkcija hematopoetskog sustava. Prenatalna hematopoeza. Pristup djetetu s krvnom
bolesti. Pretrage u dječjoj hematologiji.
Ishodi učenja
Fiziologija eritrocita. Definicija anemije. Podjela anemija prema etiologiji i srednjem volumenu
6
eritrocita. Anemije zbog nedovoljnog stvaranje eritrocita. Anemije zbog ubrzanog razaranja
eritrocita. Anemije zbog gubitka eritrocita.
Ishodi učenja
Prirođena i stečena imunost. Specifičnosti imunološkog odgovora u djece. Kada posumnjati na
poremećaj imunosti u djeteta? Učestale infekcije dišnih putova u djece. Primarne i sekundarne
imunodeficijencije. Dijagnostički i terapijski pristup imunodeficijencijama.
Ishodi učenja
Terminologija. Epidemiologija i etiopatogeneza. Dijagnostički pristup. Pseudoalergijske reakcije.
Urtikarija i angioedem. Alergija na lijekove i hranu. Anafilaksija. Atopijski dermatitis. Specifična
imunoterapija alergijskih bolesti. Prevencija alergijskih bolesti.
Ishodi učenja
Epidemiologija reumatskih bolesti. Pristup djetetu sa sumnjom na reumatsku bolest. Principi dijagnoze i liječenja. Juvenilni idiopatski artritis. Vaskulitisi. Sistemske bolesti vezivnog tkiva. Autoinflamatorne bolesti.
Ishodi učenja
Građa i funkcija probavnog sustava. Najčešći simptomi i znakovi bolesti probavnog sustava.
Dojenačke kolike. Helicobacter pylori infekcija u djece. Upalne bolesti crijeva. Simptomi i znakovi
jetrenih bolesti. Dijagnostički pristup djetetu sa sumnjom na bolest jetre.
Ishodi učenja
Simptomi i znakovi bolesti endokrinog ustava. Najčešće bolesti endokrinog sustava: Bolesti hipofize. Šećerna bolest. Bolesti štitne žijezde. Bolesti nadbubrežne žlijezde. Poremećaji spolnog razvoja. Poremećaji rasta i razvoja.
Ishodi učenja
Najčešći simptomi i znakovi bolesti mokraćnih organa. Dijagnostičke pretrage u bolestima
mokraćnog sustava. Urinarna infekcija. Hematurija. Bolesti glomerula. Akutna ozljeda bubrega.
Kronično zatajenje bubrega. Arterijska hipertenzija.
Ishodi učenja
Epidemiologija malignih bolesti. Etiologija malignih bolesti. Međunarodna klasifikacija pedijatrijskih neoplazmi. Distribucija pedijatrijskih neoplazmi. Najčešća obilježja malignih bolesti u djece. Osnovni principi liječenja.
Ishodi učenja
Anamneza i pregled u pedijatrijskoj neurologiji. Dijagnostičke pretrage: Lumbalna punkcija, Elektroencefalografija, Elektromioneurografija, Kompjutorizirana tomografija i magnetska rezonancija mozga, Ultrazvuk i doplerski ulzrazvuj, Evocirani potencijali. Neurološki simptomi i znakovi.
Ishodi učenja
Prepoznavanje teško bolesnog djeteta. Zastoj srca i oživljavanje. Temeljni postupci oživljavanja. Napredni postupci oživljavanja. Zatajenje disanja. Zatajenje cirkulacije – Šok.
Ishod učenja: prepoznati kliničke znakove respiratorne i cirkulatorne ugroženosti u djece te nabrojati metode liječenja
Ishodi učenja
Emocionalni razvoj djeteta. Značenje i doživljaj bolesti u djetinjstvu. Bolesno dijete i obitelj. Dijete u bolnici. Najčešći psihološki poremećaji dječje i adolescentne dobi.
Ishodi učenja
Prijelaz iz adolescencije u odraslu dob. Društvena obilježja prijelaza u odraslu dob. Pravni okviri. Riskiranje i nepromišljeno ponašanje u ranoj odrasloj dobi. Sazrijevanje mozga. Kognitivni razvoj. Ispunjavanje uloge odrasle osobe.
Ishodi učenja
Osnovni principi komunikacije s roditeljima i/ili bolesnim djetetom
Uzimanje anamneze
Identifikacija davaoca podataka
Glavna tegoba.
Sadašnja bolest.
Anamneza razvoja.
Cijepljenje.
Dosadašnje bolesti.
Obiteljska anamneza.
Sažetak anamneze
Ishodi učenja
Procjena općeg stanja
Vitalne funkcije
Svijest
Disanje
Cirkulacija
Tjelesna temperatura
Mjerenje krvnog tlaka
Palpacija pulsa
Pregled kože i potkožnog masnog tkiva
Određivanje koštane dobi
Ishodi učenja
Uzimanje brisa nosa i ždrijela
Postavljanje perifernog venskog puta
Intramuskularna i potkožna injekcija
Osnovna interpretacija krvne slike i biokemijskih nalaza
Osnovna interpretacija mokraće
Osnovna interpretacija elektrokardiograma
Očitavanje radiograma grudnih organa, paranazalnih sinusa, nativne snimke abdomena
Ultrazvučni pregled mozga, srca, pluća, abdomena (promatranje i manipulacija sondom)
Postupak s febrilnim djetetom (fizikalne metode, antipiretici)
Postupak kod konvulzija
Postupak kod astmatskog napada
Postupak kod otrovanja
Postupak s djetetom s hipoglikemijom
Postupak kod dijabetične ketoacidoze
Postupak kod anafilaktičkog šoka
Racionalna primjena antibiotika u dječjoj dobi
Ishodi učenja
Procjena tjelesnog rasta i razvoja
a. Mjerenje tjelesne mase, tjelesne duljine i tjelesne visine, procjena tjelesnih
proporcija, mjerenje opsega glave, klinička procjena razvijenosti i rasporeda
potkožnog masnog tkiva, mjerenje debljine kožnog nabora pomoću kalipera,
procjena primarne i sekundarne denticije, procjena stadija spolnog
sazrijevanja prema Tanner kriterijima, procjena koštane zrelosti.
b. Uspoređivanje izmjerenih vrijednosti sa standardima zdrave djece iste dobi i
spola - upotreba percentilnih krivulja i tablica tjelesnih visina i tjelesnih masa,
izračunavanje indeksa tjelesne mase i usporedba sa standardima za djecu
odgovarajuće dobi i spola, predviđanje krajnje dosegnute tjelesne visine
Osnovni postupci dijagnostike i terapije kod djece s poremećajima rasta i
razvoja: nizak rast, visok rast, preuranjeni pubertet, zakasnjeli pubertet,
pothranjenost, debljina, dlakavost
Ishodi učenja
Poremećaji prometa vode, elektrolita i acidobazne ravnoteže.
Dnevne potrebe vode i elektrolita Patološki gubici tekućine Klinički znakovi dehidracije Liječenje dehidracije – oralna i intravenska rehidracija Poremećaji koncentracije natrija u plazmi Poremećaji prometa kalija Plinske analize krvi i tumačenje Metabolička acidoza – patogeneza i korekcija
Ishodi učenja
Klinički pristup djeci s urođenim poremećajem metabolizma Osobitosti anamneze nasljednih metaboličkih bolesti Osobitosti statusa nasljednih metaboličkih bolesti Laboratorijski nalazi koji upućuju na nasljedne metaboličke bolesti Specifične pretrage – selektivni skrining Novorođenački skrining Principi liječenja Psihosocijalni aspekt
Ishodi učenja
Istraživanje rodoslovlja, anamneza i statusa u genetici
Značaj rane dijagnoze genetskih anomalija
Indikacije za prenatalnu dijagnozu
Citogenetička analiza i molekularna citogenetika
Najčešći klinički sindromi kromosomskih anomalija i gonosomskih anomalija
Genetičko savjetovanje
Ishodi učenja
a. Pregled novorođenčeta
Postupak s novorođenčetom
Primarna reanimacija po porodu
Procjena indeksa vitalnosti («Apgar»)
Procjena stupnja donešenosti
Procjena respiracijskog poremećaja
Tjelesna obilježja novorođenčeta: oblik glave, palpacija fontanela, mjerenje
tjelesne mase, tjelesne duljine i opsega glave
Opći dojam, karakteristike plača, boja kože i eflorescencije, patološki znaci:
žutica, cijanoza, krvarenje, infekcije kože i pupka, mastitis
Pregled usne šupljine
Grudni koš: Normalan i patološki auskultatorni nalaz na plućima
Auskultacija srca, mjerenje pulsa i krvnog tlaka.
Palpacija abdomena, veličina jetre i slezene, auskultacija peristaltike, meteorizam
Vanjske genitalije ženskog i muškog novorođenčeta, terminskog i prijevremeno
rođenog novorođenčeta
Pregled kukova
Neurološki pregled novorođenčeta: normalan i patološki položaj, spontana
motorika, aktivni i pasivni tonus, izvođenje primitivnih refleksa
b. Njega novorođenčeta
Njega kože i pupka
Održavanje normalne tjelesne temperature
Dojenje
Prehrana adaptiranim formulama
Normalna i patološka stolica
Ishodi učenja
a. Pregled novorođenčeta
Postupak s novorođenčetom
Primarna reanimacija po porodu
Procjena indeksa vitalnosti («Apgar»)
Procjena stupnja donešenosti
Procjena respiracijskog poremećaja
Tjelesna obilježja novorođenčeta: oblik glave, palpacija fontanela, mjerenje
tjelesne mase, tjelesne duljine i opsega glave
Opći dojam, karakteristike plača, boja kože i eflorescencije, patološki znaci:
žutica, cijanoza, krvarenje, infekcije kože i pupka, mastitis
Pregled usne šupljine
Grudni koš: Normalan i patološki auskultatorni nalaz na plućima
Auskultacija srca, mjerenje pulsa i krvnog tlaka.
Palpacija abdomena, veličina jetre i slezene, auskultacija peristaltike, meteorizam
Vanjske genitalije ženskog i muškog novorođenčeta, terminskog i prijevremeno
rođenog novorođenčeta
Pregled kukova
Neurološki pregled novorođenčeta: normalan i patološki položaj, spontana
motorika, aktivni i pasivni tonus, izvođenje primitivnih refleksa
b. Njega novorođenčeta
Njega kože i pupka
Održavanje normalne tjelesne temperature
Dojenje
Prehrana adaptiranim formulama
Normalna i patološka stolica
c. Dijagnostički i terapijski postupci
Uzorkovanje krvi i urina
Indikacije i principi provođenja fototerapije i eksangvinotransfuzije
Postavljanje centralnog venskog katetera (umbilikalni kateter, PICC kateter)
Intubacija novorođenčeta
Osnovni principi oksigenoterapije
Neinvazivna respiratorna potpora
Mehanička ventilacija u novorođenčadi
CFM monitoring
Terapijska hipotermija
Novorođenački probir (metaboličke bolesti, probir sluha, probir na kritične
prirođene srčane greške)
d. Najčešća patološka stanja u neonatologiji (tahipneja, dispneja, žutice,
infekcije, porođajna asfiksija, prirođene srčane greške, porodne ozljede)
Ishodi učenja
a. Propedeutika
Pregled nosa, usne šupljine, ždrijela, tonzila i vanjskog zvukovoda
Prohodnost dišnih putova
Auskultacija i perkusija pluća
Normalna respiratorna frekvencija prema dobi
Simptomi respiratorne insuficijencije
b. Dijagnostički i terapijski postupci
Indikacije za radiološku dijagnostiku
Funkcionalna dijagnostika pluća
Plinske analize krvi
Indikacije za primjenu kisika
Izvođenje i tumačenje PPD testa
c. Najčešća patološka stanja i bolesti u pedijatrijskoj pulmologiji (akutne
upalne opstrukcije dišnih putova, pneumonija, astma, cistična fibroza, strano
tijelo u dišnim putovima)
Ishodi učenja
a. Propedeutika
Specifični znaci i simptomi
Inspekcija, palpacija, auskultacija; palpacija perifernih pulseva
Normalna srčana frekvencija prema dobi
Mjerenje krvnog tlaka
Uočavanje vanjskih znakova: cijanoza, venske pulsacije, srčana grba
Tumačenje radiograma grudnih organa
Specifičnosti elektrokardiograma u djece
b. Najčešća patološka stanja i bolesti u pedijatrijskoj kardiologiji
Hemodinamika prirođenih srčanih grešaka
Osnovne odlike grešaka s desno-lijevim pretokom
Osnovne odlike grešaka s lijevo-desnim pretokom
Cijanotične krize i terapija
Najčešći poremećaji srčane frekvencije i srčanog ritma
Srčana insuficijencija: znaci, simptomi, dijagnoza i terapija
Ishodi učenja
Kliničke osobitosti djeteta s imunodeficijencijom
Osnove laboratorijske dijagnostike
Načela liječenja
Sekundarne imunodeficijencije
Infekcije u bolesnika s poremećajem imunosti
Ishodi učenja
Metode alergološke dijagnostike Načela liječenja alergijskih bolesti Prevencija alergijskih bolesti Najčešća patološka stanja i bolesti u pedijatrijskoj alergologiji (atopijski dermatitis, alergijski rinitis, urtikarija, angioedem, nutritivna alergija, alergija na lijekove)
Ishodi učenja
Zajednička klinička obilježja reumatskih bolesti u djece
Laboratorijski pristup
Načela liječenja
Najčešća patološka stanja i bolesti u pedijatrijskoj reumatologiji (reumatska vrućica,
juvenilni idiopatski artritis, sistemski eritemski lupus, vaskulitisi)
Ishodi učenja
a. Propedeutika
Inspekcija i topografske zone abdomena
Površna, srednja i duboka palpacija abdomena
Perkusija abdomena: jetra, slezena, lumbalna perkusija
Palpacija jetre i slezene
Auskultacija peristaltike crijeva i vaskularnih šumova
Tumefakcije, hernije, meteorizam, ascites,
b. Dijagnostički postupci
Uzorkovanje stolice
Priprema djeteta za endoskopske preglede
Rektalni pregled
Stavljanje klizme
c. Najčešća patološka stanja i bolesti probavnih organa (gastroezofagealni
refluks, gastritis i peptički ulkus, progutana strana tijela, celijakija, upalne
bolesti crijeva)
Ishodi učenja
a. Osnovni dijagnostički i terapijski postupci kod djece s poremećajima rasta i
razvoja: nizak rast, visok rast, preuranjeni pubertet, zakasnjeli pubertet, ginekomastija,
pothranjenost, debljina, dlakavost
b. Dijabetes melitus
Dijagnoza: anamneza, pregled (posebice procjena vitalnih funkcija i stanja hidracije),
mjerenje glikemije pomoću test traka i pomoću aparata glukometra, mjerenje
koncentracije glukoze i ketona u urinu pomoću test traka, analiza acidobaznog i
elektrolitnog stanja.
Osnovni principi terapije i praćenja bolesnika: kontrola glikemije, prehrana i tjelesna
aktivnost djeteta s dijabetesom, principi inzulinske terapije, osnovna obilježja preparata
humanih inzulina i inzulinskih analoga, osnovni principi primjene inzulinske pumpe,
terapija akutnih komplikacija (hipoglikemija, dijabetična ketoacidoza)
c. Poremećaji štitne žlijezde i nadbubrežnih žlijezda
Dijagnoza i principi liječenja bolesti štitne žlijezde
Testovi za procjenu funkcije kore nadbubrežne žlijezde
Najčešći patološka stanja (hipotireoza, hipertireoza, adrenokortikalna insuficijencija,
kongenitalna adrenalna hiperplazija, Cushingov sindrom
Ishodi učenja
a. Propedeutika
Palpacija bubrega i mokraćnog mjehura, pregled vanjskih genitalija.
Pravilno prikupljanje uzorka urina za rutinski i mikrobiološki pregled
Pregled mokraće
Metode procjene funkcije bubrega
Simptomi i znaci bolesti bubrega i urinarnog trakta: edem, hipertenzija, oligurija,
poliurija, hematurija, proteinurija
b. Najčešća patološka stanja i bolesti mokraćnih organa (urinarna infekcija,
anomalije mokraćnog sustava, vezikoureteralni refluks, akutni glomerulonefritis,
nefrotski sindrom, urolitijaza, akutna bubrežna ozljeda)
Ishodi učenja
a. Propedeutika
Važni anamnestički podaci za anemiju zbog nedostatka željeza, hemolitičku anemiju,
reaktivno povećanje limfnih čvorova i sklonost krvarenju
Klinička obilježja krvnih bolesti (bljedoća kože i sluznica, žutica, hepatomegalija,
splenomegalija, limfadenopatija)
Laboratorijska obilježja krvnih bolesti (patološke vrijednosti krvne slike, morfološke
promjene eritrocita, fetalni hemoglobin, serumskog željezo, feritin, bilirubin i haptoglobin)
Diferencijalna dijagnoza anemija
Palpacija i opis limfnih čvorova, jetre i slezene
Diferencijalna dijagnoza povećanog limfnog čvora
Vrste krvarenja i udruženost s poremećajima hemostaze
b. Dijagnostički postupci
Uzimanje razmaza periferne krvi
Osnovno tumačenje krvne slike u različitim razdobljima djetinjstva
Osnovno tumačenje laboratorijskih testova hemostaze
Punkcija limfnog čvora, lumbalna punkcija, punkcija koštane srži (promatranje)
c. Transfuzijsko liječenje u pedijatriji
Indikacije za primjenu eritrocitnih i trombocitnih koncentrata
Principi primjene derivata krvi
Rizici povezani s transfuzijskim liječenjem
d. Najčešće bolesti krvi, krvotvornih organa i solidni tumori u djece
(sideropenična anemija, hemolitičke anemije, prirođeni poremećaji hemostaze,
trombocitopenije, stečene neutropenije, leukemije, limfomi, solidni maligni tumori)
Principi antitumorske terapije
Potporna terapija
Psihološki pristup djetetu s malignom bolesti i obitelji
Ishodi učenja
a. Propedeutika
Osobitosti neurološke anamneze
Procjena psihomotornog razvoja (od 2 mjeseca do 2 godine)
- opservacija (spontana motorika, ponašanje)
- procjena grube i fine motorike
- posturalne reakcije i mišićni tonus
- primitivni refleksi
- tetivni refleksi
- senzorne funkcije
- socijalni kontakt
Pregled djece predškolskog i školskog uzrasta
- inspekcija
- procjena stanja svijesti
- kranijalni živci
- motorni sistem
- koordinacija
- senzorne funkcije
- tetivni refleksi
- hod
- meningealni znaci
- kognitivne funkcije
- pregled glave i lica (obim glave, fontanele, suture / diskranije,
dismorfije)
- pregled kralježnice (deformacije, anomalije)
b. Dijagnostički postupci
Neurofiziološke pretrage (EEG, evocirani potencijali, elektromiografija)
Neuroradiološke pretrage (neurosonografija, CT, MR)
Lumbalna punkcija
- indikacije
- tehnika izvođenja
- interpretacija nalaza cerebrospinalnog likvora
c. Najčešća patološka stanja i bolesti živčanoga sustava i mišića
(glavobolje, cerebralna paraliza, epilepsije i epileptički sindromi, neurokutani
sindromi, neuromuskularne bolesti, oštećenje ličnog živca)
Ishodi učenja
Prepoznavanje životne ugroženosti
Temeljni postupci oživljavanja
Napredni postupci oživljavanja
Intubacija
Intraosalna primjena lijeka
Postupak nakon uspješnog oživljavanja
Ishodi učenja
a. Prehrana dojenčeta, predškolskog i školskog djeteta
Prirodna prehrana (osobine majčinog mlijeka, prednosti dojenja, teškoće pri
dojenju)
Umjetna prehrana
Dohrana dojenčadi
Infantilne kolike
Stjecanje prehrambenih navika
Uravnotežen jelovnik predškolskog i školskog djeteta
Prevencija nedostatka vitamina D i željeza
b. Prehrana adolescenata i poremećaji
Anoreksija nervoza
Bulimija
c. Poremećaji uhranjenosti
Pothranjenost
Debljina
d. Poremećaji vitamina i minerala
Rahitis
Tetanija
Ishodi učenja
Osnovni principi komunikacije s roditeljima i bolesnim djetetom. Moguće komunikacijske teškoće. Protokol za anamnezu. Simulacija uloge liječnik – roditelj (heteroanamneza) i liječnik – starije školsko dijete i adolescent (izravni anamnestički podaci)
Ishodi učenja
Opći principi fizikalnog pregleda. Praktična pravila za uspješan pregled djeteta. Protokol za status
prezens djeteta. Procjena općeg stanja. Video prikazi.
Ishodi učenja
Prepoznavanje znakova zastoja životnih funkcija: disanja i zastoja cirkulacije. Upoznavanje s najnovijim algoritmima i postupcima oživljavanja u djece. Prikaz postupaka na modelima dojenčeta i djeteta starijeg od 12 mjeseci. Upoznavanje sa zastrojnim ritmovima u djece. Sigurna defibrilacija u djece.
Ishod učenja: poznavanje algoritma bazičnog održavanja života u djece (priprema za praktične vježbe)
Ishodi učenja
Zaostao rast – Diferencijalna dijagnoza: Porodično zaostao rast. Konstitucionalno usporen rast sa zakašnjelim pubertetom. Primordijalno zaostao rast. Zaostao rast zbog pothranjenosti. Endokrinološki uzroci zaostalog rasta. Kromosomske anomalije. Mendelski nasljedne metaboličke bolesti. Prirođene sistemske bolesti skeleta. Zaostao rast zbog bolesti pojedinih organskih sustava. Visok rast.
Ishodi učenja
Definicija vrućice. Mjerenje tjelesne temperature. Uzroci vrućice. „Korisni” i nepoželjni učinci
vrućice. Simptomatsko liječenje vrućice.
Ishodi učenja
Kašalj – simptom ili bolest? Vrste kašlja. Najčešći uzroci akutnog i kroničnog kašlja u ovisnosti o
dobi djeteta. Ciljana anamnestička pitanja za razlikovanje vrste i uzroka kašlja. Da li i kako kašalj
treba liječiti?
Ishodi učenja
Novorođenačka plućna surfaktoza: Patogeneza. Klinička slika. Liječenje. Prevencija. Prolazna novorođenačka tahipneja.
Ishodi učenja
Perinatalna asfiksija. Hipoksično-ishemična encefalopatija. Postupak s asfiktičnim novorođenčetom – reanimacija i ostale mjere liječenja
Ishodi učenja
Metabolizam bilirubina u novorođenčeta. Fiziološka novorođenačka žutica. Patološke žutice.
Toksičnost bilirubina i bilirubinska encefalopatija
Ishodi učenja
Simptomi infekcije u novorođenčeta. Rana i kasna novorođenačka sepsa: Etiologija. Klinička slika. Liječenje. Pneumonije novorođenčeta. Konatalne infekcije
Ishodi učenja
Najčešća patološka stanja nedonoščadi. Bronhopulmonalna displazija. Nekrotizirajući enterokolitis.
Osteopenija. Retinopatija nedonoščadi.
Ishodi učenja
Etiologija. Klinički pristup i procjena djeteta s izvanbolničkom upalom pluća. Principi racionalne dijagnostike i liječenja. Laboratorijske i slikovne pretrage. Empirijska antimikrobna terapija.
Ishodi učenja
Specifičnosti epidemiologije tuberkuloze u dječjoj dobi. Rizik infekcije i rizik razvoja bolesti. Latentna tuberkuloza. Klinička obilježja tuberkuloze pluća u djece - primarna plućna tuberkuloza i reaktivacijska tuberkuloza. Terapijski pristup.
Ishodi učenja
Najčešći uzroci ozbiljne akutne opstrukcije dišnog puta u djece. Razlika između ekstratorakalne i intratorakalne opstrukcije dišnog puta. Upalne opstrukcije dišnog puta specifične za dječju dob. Farmakoterapijski pristup virusnom krupu i bronhiolitisu.
Ishodi učenja
Definicija. Epidemiologija. Patogeneza astme. Klinička slika. Stupnjevanje težine astme. Postavljanje dijagnoze. Diferencijalna dijagnoza. Terapijski pristup: akutni astmatski napadaj i liječenje kronične astmatske upale.
Ishodi učenja
Klinička prezentacija - manifestne i latentne faze - aspiracije stranog tijela. Dijagnostički postupak. Postavljanje indikacije za bronhoskopski pregled. Terapijska bronhoskopija. Prva pomoć dojenčetu i starijem djetetu u času I. manifestne faze aspiracije stranog tijela. Prevencija aspiracije stranog tijela.
Ishodi učenja
Cistična fibroza kao rijetka sistemska bolest. Uzrok i način nasljeđivanja. Klinička slika probavne i plućne komponente bolesti i najčešće komplikacije. Kriteriji za postavljanje dijagnoze cistične 9 fibroze. Kada u djeteta indicirati izvođenje znojnog testa? Terapijski pristup bolesniku s cističnom fibrozom.
Ishodi učenja
Centralna cijanoza. Periferna cijanoza. Uzroci cijanoze. Dijagnostički pristup.
Ishodi učenja
Treba li se bojati grudne boli u djece? Etiologija. Nekardiološki uzroci grudne boli. Potencijalno životno ugrožavajuća stanja. Dijagnostički pristup.
Ishodi učenja
Hemodinamska podioba prirođenih srčanih grešaka. Atrijalni septalni defekti. Ventrikularni septalni defekt
Ishodi učenja
Zatajenje srca u djece – etiologija i patofiziologija. Klinička slika ovisno o uzroku i dobi djeteta. Terapijski pristup.
Ishodi učenja
Normofrekvencijske aritmije (Sinusna aritmija. Lutajući centar vodič). Bradikardne aritmije. Tahikardne aritmije. Klasifikacija antiaritmijskih lijekova.
Ishodi učenja
Glavne komponente hemostaze.Prekid vaskularnog integriteta. Poremećaji trombocita. Imuna
trombocitopenija. Pseudotrombocitopenija. Prirođeni poremećaji koagulacije
Ishodi učenja
Definicija. Evaluacija djeteta s povećanim limfnim čvorom. Lokalizirana i generalizirana
limfadenopatija. Etiologija. Dijagnostički i terapijski pristup.
Ishodi učenja
Najčešće maligne bolesti u djece: Akutna limfoblastična leukemija – Klinička slika. Dijagoza. Liječenje. Tumori mozga. Limfomi (Hodgkinov limfom. Ne-Hodgkinov limfom.) Neuroblastom. Nefroblastom. - – Klinička slika. Dijagnostički postupak. Liječenje
Ishodi učenja
Najčešća hitna stanja u pedijatrijskoj onkologiji: Mehanička hitna stanja. Metabolički poremećaji. Hematološki poremećaji. Sindrom lize tumora. Hiperleukocitoza. Sindrom gornjeg medijastinuma i sindrom gornje šuplje vene.
Ishodi učenja
Definicija. Akutna urtikarija. Kronična urtikarija. Dijagnostički pristup. Liječenje urtikarije. Hereditarni angioedem.
Ishodi učenja
Etiološki čimbenici. Mehanizam nastanka anafilaksije. Dijagnostički kriteriji. Klinički kriteriji za
dijagnozu anafilaksije.
Preosjetlivost na lijekove - Definicija. Epidemiologija. Klasifikacija. Dijagnostički postupnik:
Anamneza. In vivo testovi. In vitro testovi. Provokacijski test lijekom.
Ishodi učenja
Reumatska vrućica. Juvenilni idiopatski artritis. Sistemske bolesti vezivnog tkiva – Sistemski eritemski lupus. Neonatalni lupusni sindrom. Juvenilni dermatomiozitis. Sklerodermija. Sindrom preklapanja. Vaskulitisi. Autoinflamatorni sindromi.
Ishodi učenja
Prirodna prehrana – dojenje: Osobine majčina mlijeka. Fiziologija laktacije. Prednosti dojenja.
Umjetna prehrana: Prehrana kravljim mlijekom. Tvornički pripravci mlijeka za dojenčad. Dvovrsna
mliječna prehrana. Dohrana dojenčadi. Teškoće prehrane dojenčadi.
Ishodi učenja
Uzroci akutnog proljeva u djece. Pristup djetetu s akutnim proljevom. Liječenje proljeva bez dehidracije. Liječenje proljeva s dehidracijom.
Ishodi učenja
Gastroezofagealni refluks – fiziološka pojava. Patološki refluks (GERB). Klinička slika. Dijagnostički postupak. Liječenje. Reakcije na hranu. Enterokolitični sindrom uzrokovan proteinima hrane. Epidemiologija i patofiziologija. Klinička slika. Dijagnoza. Liječenja.
Ishodi učenja
Pristup bolesniku sa sumnjom na celijakiju. Dijagnoza. Klinička slika. Češće bolesti u diferencijalnoj
dijagnozi glutenske enteropatije. Liječenje. Prognoza
Ishodi učenja
Chronova bolest i ulcerozni kolitis. Etiopatogeneza. Klinička slika. Komplikacije. Dijagnostički postupak. Liječenje.
Ishodi učenja
Građa i funkcije jetre.Kliničke manifestacije bolesti. Testovi za ispitivanje ekskretorne, sintetske i metaboličke funkcije jetre. Slikovne pretrage. Biopsija jetre.
Ishodi učenja
Ingestija lužine i kiseline. Progutana strana tijela. Krvarenja iz gornjeg i donjeg dijela probavnog sustava. Dehidracija. Akutni abdomen.
Ishodi učenja
Dijagnoza debljine. Klinička slika. Procjena stupnja debljine. Etiološka klasifikacija debljine. Učinci debljine na zdravlje. Liječenje. Prevencija debljine.
Ishodi učenja
Genetika i etiologija. Patofiziologija. Stadiji dijabetesa. Klinička slika. Laboratorijski nalazi. Akutne komplikacije. Liječenje. Prognoza. Dijabetes melitus tipa II. Dijabetes zrele dobi u mladih (MODY).
Ishodi učenja
Građa i funkcija štitne žlijezde. Dijagnoza bolesti štitne žlijezde. Hipotireoza. Patogeneza i klinička slika konatalne i stečene hipotireoze. Hipertireoza. Endemska gušavost. Limfocitni autoimunosni tiroiditis. Akutni gnojni tiroiditis.
Ishodi učenja
Dijagnostika preuranjenog puberteta. Pravi preuranjeni pubertet. Lažni preuranjeni pubertet:
izoseksualni razvoj. Heteroseksualni razvoj. Nepotpuni preuranjeni spolni razvoj.
Ishodi učenja
Spolna diferencijacija ljudskog fetusa. Razvoj unutarnjih i vanjskih genitala. Kada posumnjati na poremećaj diferencijacije spola? Klasifikacija poremećaja diferencijacije spola. Dijagnostički pristup. Principi liječenja. Klinefelterov sindrom. Turnerov sindrom. Kongenitalna adrenalna hiperplazija
Ishodi učenja
Hipovitaminoze: Vitamin A. Vitamin D. Prevencija hipovitaminskog rahitisa. Folna kiselina. Nasljedne vitaminske ovisnosti. Hipervitaminoze.
Ishodi učenja
Definicija. Simptomi hipoglikemije. Uzroci hipoglikemije u djece. Hipoglikemije specifične za novorođenačku dob. Laboratorijske pretrage. Liječenje.
Ishodi učenja
Definicija i terminologija. Epidemiologija. Etiologija i patogeneza. Klinička slika. Dijagnostički postupnik. Ponavljane urinarne infekcije. Liječenje.
Ishodi učenja
Definicija hematurije. Dijagnoza. Etiologija prema ishdištu. Evaluacija hematurije. Nasljedne bolesti glomerula. Stečene bolesti glomerula. Definicija proteinurije. Patogeneza. Klasifikacija. Nefrotski sindrom.
Ishodi učenja
Etiologija i patogeneza akutne ozljede bubrega. Klinička slika. Laboratorijski nalazi. Dijagnoza i diferencijalna dijagnoza. Liječenje. Etiopatogeneza hemolitičko-uremijskog sindroma. Klinička slika. Laboratorijski nalazi. Liječenje.
Ishodi učenja
Definicija. Uzroci arterijske hipertenzije u djece. Dijagnoza. Esencijalna hipertenzija. Hipertenzivna
kriza. Liječenje. Antihipertenzivni lijekovi za djecu.
Ishodi učenja
Glavobolja – najčešći neurološki poremećaj u djece. Klinička podjela glavobolja i mogući uzroci. 12 Dijagnostička obrada. Migrena i migrenozne varijante. Tenzijska glavobolja. Timski pristup u liječenj.-
Ishodi učenja
Poremećaji razvoja lubanje: Kraniosinostoza. Mikrocefalija. Makrokranija. Megalencefalija.
Poremećaji razvoja i organizacije kore. Poremećaji razvoja neuralne cijevi. Hidrocefalus.
Neurofibromatoza tipa 1 i tipa 2. Tuberozna skleroza. Sturge-Weberov sindrom.
Ishodi učenja
Terminologija. Čimbenici rizika za neurorazvojne poremećaje. Klinički pristup. Plastičnost mozga.
Sustavno praćenje.
Cerebralna paraliza: Definicija. Epidemiologija i etiologija. Klasifikacija. Klinička slika. Dijagnostički
i terapijski pristup.
Ishodi učenja
Klasifikacija epileptičkih napadaja. Generalizirani napadaji. Žarišni napadaji. Dijagnostička obrada. Epilepsije i epileptički sindromi. Epileptički status. Liječenje epilepsija.
Ishodi učenja
Neepileptični cerebralni napadaji u novorođenčeta. Afektivni respiratorni napadaji. Psihogeni napadaji. Sinkope. Febrilne konvulzije.
Ishodi učenja
Anamneza i neurološki status djeteta s neuromišićnom bolesti. Mišićne distrofije. Kongenitalne miopatije. Maligna hipertermija. Periodične paralize. Upalne bolesti mišića. Bolesti motoneurona. Bolesti neuromuskularna spojnice. Neuropatije.
Ishodi učenja
Budnost i svjesnost. Najčešći uzroci poremećaja svijesti u djece. Glazgovsko stupnjevanje kome u mlađe i starije djece. Pristup djetetu s poremećenom svijesti. Povišen intrakranijalni tlak.
Ishodi učenja
Patofiziologija šoka. Kompenzirani šok. Nekompenzirani šok. Ireverzbilni šok. Diferencijalna dijagnoza šoka. Hipovolemijski šok. Septički šok. Anafilaktički šok. Klinička procjena. Liječenje.
Ishod učenja: Objasniti šatofiziologiju šoka, nabrojiti vrste šoka, opisati kloiničke simptome šoka i objasniti liječenje šoka
Ishodi učenja
Bakteriemija i sepsa. Pobol i smrtnost od sepse. Klinička slika. Dijagnoza. Liječenje sepse i septičkog šoka. Sindrom sustavnog upalnog odgovora.
Ishod učenja: Definirati sepsu i septički šok, prepoznati kliničke simtome sepse u djece, nabrojiti najčešće uzročnike sepse i objasniti terapijske opcije
Ishodi učenja
Uzročnici. Patogeneza. Klinička slika. Akutni aseptički meningitis. Virusni encefalitis. Akutni
mijelitis. Akutni bakterijski meningitis. Apsces mozga. Dijagnostički postupak. Liječenje.
Ishodi učenja
Stanje u svijetu i u Hrvatskoj. Prevencija nesreća (primarna, sekundarna, tercijarna). Ozljede u djece. Tipične nesreće u određenoj dobi djeteta. Promet. Otrovanja. Utapanje. Ugušenje. Opekline.Oružje i eksplozivne naprave. Sportske ozljede.
Ishodi učenja
Kronična bolest. Utjecaj kronične bolesti na dijete, obitelj i širu zajednicu. Reakcije djeteta na
kroničnu bolest. Faze doživljavanja kronične bolesti. Pogrešni stavovi roditelja prema kroničnoj
bolesti djeteta. Psihosocijalna prilagodba na bolest.
Ishodi učenja
Definicija. Klasifikacija. Rizični čimbenici. Fizičko zlostavljanje. Zanemarivanje.Seksualno
zlostavljanje. Emocionalno zlostavljanje. Münchhausenov sindrom „po zastupniku”. Vršnjačko
zlostavljanje.
Ishodi učenja
Pisanje seminarskog rada prema rasporedu vježbovnih podgrupa. Svaka podgrupa predlaže i
odabire s nastavnikom prikaz slučaja iz kliničke prakse. Seminarski radovi se šalju koristeći
službene adrese elektroničke pošte putem sustava za e-učenje Merlin.
Seminarski rad treba imati sljedeće dijelove:
- naslovni list: naziv fakulteta, akademska godina (na vrhu naslovnice); naslov rada, imena i
prezimena studenata (u sredini naslovnog lista); mjesto i godina rada (na dnu naslovnog lista)
- tekst rada: uvod, glavna tema (po potrebi u više zasebnih poglavlja), zaključak, literatura
- prilozi (ako postoje)
- popis korištene literature (abecednim redoslijedom)
Izgled seminarskog rada: Rad treba biti napisan jednom (istom) vrstom slova veličine 12 točaka.
Prored treba biti 1,5 redak. Naziv pojedinih poglavlje rada mora biti ispisan veličinom slova od 14
točaka.Stranice trebaju biti paginirane.