Kolegij
Kolegij Klinička onkologija je obavezni kolegij na četvrtoj godini studija Medicina koji se sastoji od 15 sati predavanja i 15 sati vježbi, ukupno 30 sati (2.0 ECTS). Predavanja se odvijaju u predavaonici Klinike KBC-a u Rijeci, a vježbe na Klinici za radioterapiju i onkologiju Kliničkog bolničkog centra u Rijeci.
Cilj kolegija je upoznavanje studenata medicine s osnovama nastanka malignih bolesti, glavnim čimbenicima rizika za pojavu istih, njihovim liječenjem kao i terapijom nuspojava samog liječenja. Također, cilj predmeta je usvajanje znanja o skrbi za teminalnog bolesnika i osnovama palijativne medicine. Upoznavanje studenata sa mjerama preventivnog liječenja.
Sadržaj kolegija:
Studente upoznajemo sa biologijom tumorskog rasta i čimbenicima rizika koji mogu dovesti do pojave malignih bolesti. Diskutirati će se najčešće vrste tumora te o svakom od njih navesti osnove njihovog liječenja. Pri tom ćemo se osvrnuti na liječenje citostatskom terapijom, radioterapijom (radikalnom i palijativnom), biološkom terapijom i hormonskom terapijom. Osvrnuti ćemo se i na liječenje nuspojava onkološke terapije, kako kemoterapije tako i radioterapije. Upoznati ćemo studente sa palijativnom skrbi i postupcima koji se poduzimaju u tu svrhu. Također diskutirati će se programi prevencije u RHrvatskoj.
Izvođenje nastave:
Nastava se izvodi u obliku predavanja i vježbi. Predviđeno trajanje nastave je 4 tjedna. Završnim ispitom student stječe 2.0 ECTS bodova.
Ishodi učenja:
- objasniti molekulsko-genetičke osnove raka
- objasniti način na koji imunološki sustav prepoznaje i bori se protiv malignih stanica
- objasniti spoznaje o metastaziranju i angiogenezi
- navesti incidenciju i mortalitet od raka u zemlji i svijetu
- navesti osnovne čimbenike ruzika za nastanak karcinoma
- objasniti načine prevencije oboljevanja
- navesti i objasniti osnovne terapijske metode u onkologiji: radioterapiju, kemoterapiju, biološku terapiju, imunoterapiju, hormonsku terapiju i manje primjenjivani oblici liječenja
- navesti incidenciju obolijevanja i čimbenike rizika, terapijske mogućnosti, prognostičke parametre, metode prevencije tumora prema sijelima
Vrdoljak E. i sur.: Klinička onkologija, Medicinska naklada Zagreb, 2018. - Posudi u Knjižnici
DeVita H. et al.: Principles and Practice of Oncology, 10th Edition, Lippincott, Williams & Wilkins, 2015.
Studenti su obavezni redovito pohađati vježbe i aktivno sudjelovati u svim oblicima nastave te tijekom svih oblika nastave moraju biti spremni odgovarati na postavljena pitanja. Da bi se nastava mogla odvijati na taj način, studenti moraju unaprijed pročitati što se od njih očekuje i pripremiti se za pojedini oblik nastave.Tijekom nastave studenti su dužni pristupiti provjeri znanja (2 međuispita i završni ispit).
Student može izostati s 30% nastave isključivo zbog zdravstvenih razloga što opravdava liječničkom ispričnicom. Nazočnost na svim oblicima nastave je obvezna. Nadoknada vježbi je moguća uz prethodni dogovor s voditeljem. Ukoliko student opravdano ili neopravdano izostane s više od 30% nastave ne može nastaviti praćenje kolegija te gubi mogućnost izlaska na završni ispit. Time je prikupio 0 ECTS bodova i ocijenjen je ocjenom F.
Ocjenjivanje studenata provodi se prema važećem Pravilniku o studijima Sveučilišta u Rijeci, te prema Pravilniku o ocjenjivanju studenata na Medicinskom fakultetu u Rijeci (usvojenom na Fakultetskom vijeću Medicinskog fakulteta u Rijeci).
Konačna ocjena - pismeni ispit (maks. 50 % konačne ocjene) + završni usmeni ispit (maks. 50% konačne ocjene)
Pismeni ispit u obliku testa sastavljenog od 50 pitanja nosi maksimalno 50 % konačne ocjene i rezultatom ostvarenim na pismenom ispitu student se kvalificira za pristup završnom usmenom ispitu.
Studenti koji na pismenom ispitu ostvare ≥ 25% (25 ili više ispravno odgovorenih pitanja) ostvarili su pravo pristupa završnom usmenom ispitu.
Završni ispit je usmeni i student može ostvariti maksimalno 50% konačne ocjene, a ukoliko je zadovoljio
na završnom ispitu ostvaruje 25 ili više posto ovisno o zasluženoj ocjeni (tablica).
Max. 50% | Brojčana ocjena |
45-50% | Izvrstan (5) |
35-44 % | vrlo dobar (4) |
30-34% | dobar (3) |
25-29% | dovoljan (2) |
Konačna ocjena: pismeni ispit + završni usmeni ispit
90-100% | 5 | A | Izvrstan |
75-89,9% | 4 | B | Vrlo dobar |
60-74,9% | 3 | C | Dobar |
50-59,9% | 2 | D | Dovoljan |
0-49,9% | 1 | F | Nedovoljan |
Nastavni sadržaji i sve obavijesti vezane uz kolegij kao i ispitni termini nalaze se na mrežnim stanicama Katedre za onkologiju i radioterapiju.
Ishodi učenja
Upoznavanje osnova djelokruga onkološke multidisiplinarne znanosti kao i načinima prepoznavanja i evaluacije onkološkog bolesnika i osnovama liječenja u onkologiji. Osnovni pojmovi u dijagnostici, liječenju i epidemiologiji
Ishodi učenja
Osnove biologije tumora, karcinogeneza, angiogeneza i metastaziranje. Upoznavanje s molekularno-genetičkom osnovom raka i koje sve spoznaje koristimo za ciljano liječenje malignih tumora. Bazična znanja iz stanične diobe i staničnog metabolizma koje koristimo u sadašnjem i budućim načinima liječenja malignih bolesti.
Mehanizmi imunološkog prepoznavanja maligne stanice, mikrokoliša tumora i odnosa sa domaćinom, način evolucije, heterogenosti, metastaziranja, angiogeneze i drugih mehanizama u tumorskom liječenju i borbi protiv tumora. Kroz sve ove mehanizme provlače se moderne tehnologije koje se dijelom već primjenjuju i slijede u daljnjem razvoju dijagnostike i liječenja malignih bolesti.
Ishodi učenja
Načela citostatske terapije, hormonska terapija, bioterapija i druge vrste terapija)
Upoznavanje studenata sa multimodalnim načinima liječenja tumora, kirurgija, citostatici, hormonska terapija i drugi načini.
Ishodi učenja
Upoznavanje sa progresivnim terapijama koje se naglo razvijaju u svijetu. Načini kako djeluju, koji su daljnji smjerovi unaprijeđenja uspješnosti liječenja.
Ishodi učenja
Upoznavanje sa fizikalnim osnovama zračenja. Upoznavanje sa osnovnim radioterapijskim uređajima.
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak karcinoma dojke. Histološke i fenotipske razlike u ponašanju i liječenju raka dojke, multimodalni principi liječenja i praćenja. Prevencija primarna i sekundarna.
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora ženskih spolnih organa. Histološke i fenotipske razlike u ponašanju i liječenju raka ženskih spolnih organa, multimodalni principi liječenja i praćenja. Prevencija primarna i sekundarna.
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak tumora dišnog sustava i medijastinuma. Histološke i fenotipske razlike u ponašanju i liječenju raka pluća, multimodalni principi liječenja i praćenja. Prevencija primarna i sekundarna.
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora probavnog sustava. Najčešći patohistološki tipovi. Načini širenja navedenih tumora. Liječenje malignih tumora: operativno, citostaticima, radioterapijom i biološkom terapijom. Mjere prevencije.
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora mokraćnog sutava i muških spolnih organa. Histološke i fenotipske razlike u ponašanju i liječenju, multimodalni principi liječenja i praćenja. Prevencija primarna i sekundarna.
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora glave i vrata. Najčešći patohistološki tipovi. Načini širenja navedenih tumora. Liječenje malignih tumora: operativno, citostaticima, radioterapijom i biološkom terapijom. Mjere prevencije.
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora tumora kosti i mekih tkiva. Najčešći patohistološki tipovi. Načini širenja navedenih tumora. Liječenje malignih tumora: operativno, citostaticima, radioterapijom i biološkom terapijom. Mjere prevencije.
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora krvotvornog, limfatičkog i endokrinog sustava. Najčešći patohistološki tipovi. Načini širenja navedenih tumora. Liječenje malignih tumora: operativno, citostaticima, radioterapijom i biološkom terapijom. Mjere prevencije
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora kože i središnjeg živčanog sustava. Najčešći patohistološki tipovi. Načini širenja navedenih tumora. Liječenje malignih tumora: operativno, citostaticima, radioterapijom i biološkom terapijom. Mjere prevencije.
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata s bolesnicima i važnošću rješavanja simptoma koje bolesnik osjeća, upoznavanje sa multimodalnim pristupom liječenja u palijativne svrhe. Funkcioniranje ambulanti za bol, hospicija i kućnog liječenja.
Ishodi učenja
Savladavanje načina pristupa onkološkom bolesniku, uzimanje anamneze i statusa kod takvih bolesnika.
Ishodi učenja
Upoznavanje sa uređajima za zračenje i načinima njihovog djelovanja na tkivo. Nuspojave zračenja i njihova sanacija.Upoznavanje sa citostatskom terapijom na odjelima i Dnevnoj bolnici. Načini aplikacije citostatika, nuspojave i sanacija istih. Zbrinjavanje febrilne neutropenije.Upoznavanje sa biološkom terapijom, načinu njenog apliciranja, nuspojavama i sanacijom istih.
Ishodi učenja
Prikaz bolesnica sa poštednim i radikalnim operativnim zahvatom. Anamneza i status. Prikazi planiranja bolesnika radioterapijom. Nuspojave zračenja i njihova sanacija. Aplikacija citostatika. Premedikacija. Nuspojave citostatske terapije i njihova sanacija. Ostvarivanja prava na vlasulju, grudne proteze. Limfna drenaža. Udruge.
Ishodi učenja
Prikazi bolesnica sa tumorima rodnice, maternice, stidnice i jajnika. Anamneza i status. Brahiterapija-simulacija aplikacije radioaktivnog cezija. Nuspojave zračenja i njihova sanacija.
Ishodi učenja
Prikaz bolesnika sa tumorima prostate, bolesnik sa lokalnom bolesti i sa metastazama. Amamneza i status. Planiranje konformalne radioterapije. Hormonska terapija. Aplikacija LHRH agonista. Zračenje koštanih metastaza. Citostatska terapija kod liječenja karcinoma prostate
Ishodi učenja
Prikaz bolesnika sa intratorakalnim tumorima: tumori pluća i mezoteliomi. Anamneza i status. Planiranje radikalne radioterapije.Citostatska i biološka terapija. Priprema bolesnika za aplikaciju citostatika.Sindrom vene kave i Pancoast sindrom kao hitnoće u onkologiji
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa tumorima jednjaka, želuca, gušterače i kolorektuma. Anamneza i status. Planiranje zračenja karcinoma jednjaka i rektuma. Nuspojave zračenja i njihova sanacija.Citostatska terapija za navedene tumore. Nuspojave citostatika i njihova sanacija. Primjena biološke terapije. Anus praeter.
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa karcinomima mokraćnog mjehura i zloćudnim tumorima bubrega. Anamneza i status.Planiranje radioterapije kod karcinoma mokraćnog mjehura, imunoterapija. Biološka terapija i njezine nuspojave. Sanacija istih. Urostoma, nefrostoma.
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa tumorima usne šupljine, ždrijela i larinksa. Anamneza i status.Planiranje konkomitantne kemoradioterapije za navedene tumore. Nuspojave i sanacija nuspojava zračenja i citostatske terapije
Ishodi učenja
Prikaz bolesnika sa malignim tumorima središnjeg živčanog sustava i paranazalnih sinusa. Anamneza i status. Planiranje radioterapije glioblastoma i karcinoma maksile. Terapija edema mozga. Citostatska terapija.Kompresija leđne moždine. Metode zbrinjavanja.
Ishodi učenja
Prikaz bolesnika sa tumorom testisa seminomskog i neseminomskog tipa. Anamneza i status.Radioterapija i citostatska terapija kod navedenih bolesnika. Nuspojave i njihova sanacija. Krioprezervacija sperme
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa bazocelularnim i planocelularnim karcinomima kože. Anamneza i status. Radioterapija istih. Liječenje radiodermatitisa. Maligni melanomi. Liječenje istih uz posebni osvrt na biološku terapiju.
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa tumorima kosti i mekih tkiva. Anamneza i status. Liječenje sarkoma.
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa hematološkim malignim bolestima. Anamneza i status. Zračenje hematoloških malignih bolesti.
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika kod kojih se provodi palijativno liječenje. Prehrana palijativnog bolesnika. Gastrostoma, PEG. Analgetska terapija. Ambulanta za bol. Evakuacija ascitesa i pleuralnog izljeva. Palijativna radioterapija i kemoterapija. Timovi za palijativnu skrb i hospicij.
Ishodi učenja
Upoznavanje osnova djelokruga onkološke multidisiplinarne znanosti kao i načinima prepoznavanja i evaluacije onkološkog bolesnika i osnovama liječenja u onkologiji.
Ishodi učenja
Upoznavanje s molekularno-genetičkom osnovom raka i koje sve spoznaje koristimo za ciljano liječenje malignih tumora. Bazična znanja iz stanične diobe i staničnog metabolizma koje koristimo u sadašnjem i budućim načinima liječenja malignih bolesti.
Ishodi učenja
Ponavljanje mehanizama imunološkog prepoznavanja maligne stanice, mikrokoliša tumora i odnosa sa domaćinom. način evolucije, heterogenosti, metastaziranja, angiogeneze i drugih mehanizama u tumorskom liječenju i borbi protiv tumora. Kroz sve ove mehanizme provlače se moderne tehnologije koje se dijelom već primjenjuju i slijede u daljnjem razvoju dijagnostike i liječenja malignih bolesti.
Ishodi učenja
Analiza statusa malignih bolesti u epidemiologiji i ishodima tijeka pojavnosti liječenja, prognostičkim faktorima u Hrvatskoj i usporedno s Europskom unijom i svijetom.
Čimbenici rizika i načini ranog prepoznavanja. Uloga raznih dijagnostičkih metoda u malignim bolestima.
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa multimodalnim načinima liječenja tumora, kirurgija, citostatici, hormonska terapija i drugi načini.
Ishodi učenja
Upoznavanje sa fizikalnim osnovama zračenja. Upoznavanje sa osnovnim radioterapijskim uređajima.
Ishodi učenja
Upoznavanje sa progresivnim terapijama koje se naglo razvijaju u svijetu. Načini kako djeluju, koji su daljnji smjerovi unaprijeđenja uspješnosti liječenja.
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak karcinoma dojke. Histološke i fenotipske razlike u ponašanju i liječenju raka dojke, multimodalni principi liječenja i praćenja. Prevencija primarna i sekundarna.
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora ženskih i muških spolnih organa. Histološk i fenotipske razlike u ponašanju i liječenju raka dojke, multimodalni principi liječenja i praćenja. Prevencija primarna i sekundarna.
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak tumora dišnog sustava i medijastinuma. Histološke i fenotipske razlike u ponašanju i liječenju raka dojke, multimodalni principi liječenja i praćenja. Prevencija primarna i sekundarna.
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora probavnog i mokraćnog sustava. Najčešći patohistološki tipovi. Načini širenja navedenih tumora. Liječenje malignih tumora: operativno, citostaticima, radioterapijom i biološkom terapijom. Mjere prevencije.
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora glave i vrata; tumora kosti i mekih tkiva. Najčešći patohistološki tipovi. Načini širenja navedenih tumora. Liječenje malignih tumora: operativno, citostaticima, radioterapijom i biološkom terapijom. Mjere prevencije.
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora krvotvornog, limfatičkog i endokrinog sustava. Najčešći patohistološki tipovi. Načini širenja navedenih tumora. Liječenje malignih tumora: operativno, citostaticima, radioterapijom i biološkom terapijom. Mjere prevencije.
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora kože i središnjeg živčanog sustava. Najčešći patohistološki tipovi. Načini širenja navedenih tumora. Liječenje malignih tumora: operativno, citostaticima, radioterapijom i biološkom terapijom. Mjere prevencije.
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata s bolesnicima i važnošću rješavanja simptoma koje bolesnik osjeća, upoznavanje sa multimodalnim pristupom liječenja u palijativne svrhe. Funkcioniranje ambulanti za bol, hospicija i kućnog liječenja.
Ishodi učenja
Vježbe iz kolegija Klinička onkologija izvode se na Klinici za radioterapiju i onkologiju KBC-a Rijeka. Studenti za vježbe moraju usvojiti osnovna znanja sa predavanja. Na uvodnoj vježbi studentima će se objasniti posebnost pristupa onkološkom bolesniku. Upoznati će se sa radom Klinike, uređajima za zračenje te primjenom citostatika, biološke terapije, imunoterapije i hormonske terapije. Sudjelovati će u pregledu bolesnika sa različitim vrstama I stadijima karcinoma. Usvojiti će znanja o postupcima zbrinjavanja bolesnika sa nuspojavama zračenja i kemoterapije. Upoznati će se sa terminalnim bolesnikom.
Ishodi učenja
Upoznavanje sa uređajima za zračenje i načinima njihovog djelovanja na tkivo. Nuspojave zračenja i njihova sanacija.
Upoznavanje sa citostatskom terapijom na odjelima i Dnevnoj bolnici. Načini aplikacije citostatika, nuspojave i sanacija istih. Zbrinjavanje febrilne neutropenije.
Upoznavanje sa biološkom terapijom, načinu njenog apliciranja, nuspojavama i sanacijom istih.
Ishodi učenja
Prikaz bolesnica sa poštednim i radikalnim operativnim zahvatom. Anamneza i status. Prikazi planiranja bolesnika radioterapijom. Nuspojave zračenja i njihova sanacija. Aplikacija citostatika. Premedikacija. Nuspojave citostatske terapije i njihova sanacija.
Ostvarivanja prava na vlasulju, grudne proteze. Limfna drenaža. Udruge.
Ishodi učenja
Prikazi bolesnica sa tumorima rodnice, maternice, stidnice i jajnika. Anamneza i status. Brahiterapija-simulacija aplikacije radioaktivnog cezija. Nuspojave zračenja i njihova sanacija.
Ishodi učenja
Prikaz bolesnika sa tumorima prostate, bolesnik sa lokalnom bolesti i sa metastazama. Amamneza i status.
Planiranje konformalne radioterapije. Hormonska terapija. Aplikacija LHRH agonista. Zračenje koštanih metastaza. Citostatska terapija kod liječenja karcinoma prostate.
Ishodi učenja
Prikaz bolesnika sa intratorakalnim tumorima: tumori pluća i mezoteliomi. Anamneza i status. Planiranje radikalne radioterapije.Citostatska i biološka terapija. Priprema bolesnika za aplikaciju citostatika. Sindrom vene kave i Pancoast sindrom kao hitnoće u onkologiji.
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa tumorima jednjaka, želuca, gušterače i kolorektuma. Anamneza i status. Planiranje zračenja karcinoma jednjaka i rektuma. Nuspojave zračenja i njihova sanacija. Citostatska terapija za navedene tumore. Nuspojave citostatika i njihova sanacija. Primjena biološke terapije. Anus praeter.
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa karcinomima mokraćnog mjehura i zloćudnim tumorima bubrega. Anamneza i status.
Planiranje radioterapije kod karcinoma mokraćnog mjehura, imunoterapija. Biološka terapija i njezine nuspojave. Sanacija istih. Urostoma, nefrostoma.
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa tumorima usne šupljine, ždrijela i larinksa. Anamneza i status. Planiranje konkomitantne kemoradioterapije za navedene tumore. Nuspojave i sanacija nuspojava zračenja i citostatske terapije.
Ishodi učenja
Prikaz bolesnika sa malignim tumorima središnjeg živčanog sustava i paranazalnih sinusa. Anamneza i status. Planiranje radioterapije glioblastoma i karcinoma maksile. Terapija edema mozga. Citostatska terapija.
Kompresija leđne moždine. Metode zbrinjavanja.
Ishodi učenja
Prikaz bolesnika sa tumorom testisa seminomskog i neseminomskog tipa. Anamneza i status. Radioterapija i citostatska terapija kod navedenih bolesnika. Nuspojave i njihova sanacija. Krioprezervacija sperme.
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa bazocelularnim i planocelularnim karcinomima kože. Anamneza i status. Radioterapija istih. Liječenje radiodermatitisa. Maligni melanomi. Liječenje istih uz posebni osvrt na biološku terapiju.
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa tumorima kosti i mekih tkiva. Anamneza i status. Liječenje sarkoma.
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa hematološkim malignim bolestima. Anamneza i status. Zračenje limfoma i plazmocitoma.
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika kod kojih se provodi palijativno liječenje. Prehrana palijativnog bolesnika. Gastrostoma, PEG. Analgetska terapija. Ambulanta za bol. Evakuacija ascitesa i pleuralnog izljeva. Palijativna radioterapija i kemoterapija.
Timovi za palijativnu skrb i hospicij.
Ishodi učenja
Upoznavanje osnova djelokruga onkološke znanosti kao i načinima evaluacije onkološkog bolesnika i osnovama liječenja u onkologiju. |
Ishodi učenja
Upoznavanje s molekularno-genetičkom osnovom raka koja sve više postaje osnovom za specifično liječenje malignih tumora. Prisjećanje na znanja o staničnoj diobi, budući se kemoterapija zasniva na djelovanju citostatica na pojedine faze staničnog ciklusa. |
Ishodi učenja
Upoznavanje sa načinima imunološkog prepoznavanja maligne stanice, obzirom na saznanja kako je imunološki sustav jedan od bitnih čimbenika u uništenju maligne stanice. Diskutiranje o uzrocima metastaziranja zloćudnih tumora kao i načinima stvaranja vlastitog krvožilnog sustava od strane malignih stanica. Upoznavanje sa osnovama molekularne dijagnostike koja sve više postaje osnova za liječenje biološkom terapijom. |
Ishodi učenja
Upoznavanje sa rasprostranjenošću pojedinih vrsta malignih tumora u svijetu i u zemlji. Savladavanje incidiencija najčešćih vrsta tumora u svijetu i zemlji. Upoznavanje sa faktorima rizika za nastanak pojedinih malignih oboljenja. Savladavanje mjera prevencije malignih tumora. Upoznavanje sa osnovnim dijagnostičkim metodama u onkologiji. |
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa načinima kirurškog liječenja malignih tumora. Upoznavanje studenata s osnovnim načelima onkološkog liječenja: osnove cistostatske terapije, hormonske terapije, bioterapije i termofototerapije. |
Ishodi učenja
Upoznavanje sa fizikalnim osnovama zračenja. Upoznavanje sa osnovnim radioterapijskim uređajima. |
Ishodi učenja
Upoznavanje sa djelovanjem zračenja na tkiva: zdravo i tumorsko. Primjena elektrona i fotona u radioterapiji. |
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak karcinoma dojke. Histologija karcinoma dojke. Najčešće lokalizacije tumora. Načini širenja tumora dojke. Liječenje malignih tumora dojke: operativno, citostaticima, radioterapijom, biološkom terapijom i hormonskom terapijom. Mjere prevencije. |
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora ženskog i muškog reproduktivnog sustava. Najčešći patohistološki tipovi. Načini širenja navedenih tumora. Liječenje malignih tumora: operativno, citostaticima, radioterapijom, biološkom terapijom i hormonskom terapijom. Mjere prevencije. |
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora dišnog sustava i medijastinuma. Najčešći patohistološki tipovi. Načini širenja navedenih tumora. Liječenje malignih tumora: operativno, citostaticima, radioterapijom i biološkom terapijom. Mjere prevencije. |
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora probavnog i mokraćnog sustava. Najčešći patohistološki tipovi. Načini širenja navedenih tumora. Liječenje malignih tumora: operativno, citostaticima, radioterapijom i biološkom terapijom. Mjere prevencije. |
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora glave i vrata te tumora kosti i mekih tkiva. Najčešći patohistološki tipovi. Načini širenja navedenih tumora. Liječenje malignih tumora: operativno, citostaticima, radioterapijom i biološkom terapijom. Mjere prevencije. |
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora krvotvornog, limfatičkog i endokrinog sustava. Najčešći patohistološki tipovi. Načini širenja navedenih tumora. Liječenje malignih tumora: citostaticima, radioterapijom i biološkom terapijom. Mjere prevencije. |
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora kože i središnjeg živčanog sustava. Najčešći patohistološki tipovi. Načini širenja navedenih tumora. Liječenje malignih tumora: operativno, citostaticima, radioterapijom i biološkom terapijom. Mjere prevencije. |
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata s bolesnicima lošeg općeg stanja i načinima njihove skrbi. Upoznavanje sa palijativnom radioterapijom i kemoterapijom. Sve mjere simptomatske terapije. Upoznavanje sa načinima prehrane takovih bolesnika i analgetskom terapijom. Ambulanta za bol. Načini djelovanja u hospiciju. Što čini sustav za takve bolesnike. |
Ishodi učenja
Vježbe iz kolegija Klinička onkologija izvode se na Klinici za radioterapiju i onkologiju KBC-a Rijeka. Studenti za vježbe moraju usvojiti osnovna znanja sa predavanja. Na uvodnoj vježbi studentima će se objasniti posebnost pristupa onkološkom bolesniku. Upoznati će se sa radom Klinike, uređajima za zračenje te primjenom citostatika, biološke terapije, imunoterapije i hormonske terapije. Sudjelovati će u pregledu bolesnika sa različitim vrstama I stadijima karcinoma. Usvojiti će znanja o postupcima zbrinjavanja bolesnika sa nuspojavama zračenja i kemoterapije. Upoznati će se sa terminalnim bolesnikom. |
Ishodi učenja
Upoznavanje sa uređajima za zračenje i načinima njihovog djelovanja na tkivo. Nuspojave zračenja i njihova sanacija. Upoznavanje sa citostatskom terapijom na odjelima i Dnevnoj bolnici. Načini aplikacije citostatika, nuspojave i sanacija istih. Zbrinjavanje febrilne neutropenije. Upoznavanje sa biološkom terapijom, načinu njenog apliciranja, nuspojavama i sanacijom istih.
|
Ishodi učenja
Prikaz bolesnica sa poštednim i radikalnim operativnim zahvatom. Anamneza i status. Prikazi planiranja bolesnika radioterapijom. Nuspojave zračenja i njihova sanacija. Aplikacija citostatika. Premedikacija. Nuspojave citostatske terapije i njihova sanacija. Ostvarivanja prava na vlasulju, grudne proteze. Limfna drenaža. Udruge. |
Ishodi učenja
Prikazi bolesnica sa tumorima rodnice, maternice, stidnice i jajnika. Anamneza i status. Brahiterapija-simulacija aplikacije radioaktivnog cezija. Nuspojave zračenja i njihova sanacija. |
Ishodi učenja
Prikaz bolesnika sa tumorima prostate, bolesnik sa lokalnom bolesti i sa metastazama. Amamneza i status. Planiranje konformalne radioterapije. Hormonska terapija. Aplikacija LHRH agonista. Zračenje koštanih metastaza. Citostatska terapija kod liječenja karcinoma prostate. |
Ishodi učenja
Prikaz bolesnika sa intratorakalnim tumorima: tumori pluća i mezoteliomi. Anamneza i status. Planiranje radikalne radioterapije.Citostatska i biološka terapija. Priprema bolesnika za aplikaciju citostatika. Sindrom vene kave i Pancoast sindrom kao hitnoće u onkologiji. |
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa tumorima jednjaka, želuca, gušterače i kolorektuma. Anamneza i status. Planiranje zračenja karcinoma jednjaka i rektuma. Nuspojave zračenja i njihova sanacija. Citostatska terapija za navedene tumore. Nuspojave citostatika i njihova sanacija. Primjena biološke terapije. Anus praeter. |
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa karcinomima mokraćnog mjehura i zloćudnim tumorima bubrega. Anamneza i status. Planiranje radioterapije kod karcinoma mokraćnog mjehura, imunoterapija. Biološka terapija i njezine nuspojave. Sanacija istih. Urostoma, nefrostoma. |
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa tumorima usne šupljine, ždrijela i larinksa. Anamneza i status.laniranje konkomitantne kemoradioterapije za navedene tumore. Nuspojave i sanacija nuspojava zračenja i citostatske terapije. |
Ishodi učenja
Prikaz bolesnika sa malignim tumorima središnjeg živčanog sustava i paranazalnih sinusa. Anamneza i status. Planiranje radioterapije glioblastoma i karcinoma maksile. Terapija edema mozga. Citostatska terapija. Kompresija leđne moždine. Metode zbrinjavanja. |
Ishodi učenja
Prikaz bolesnika sa tumorom testisa seminomskog i neseminomskog tipa. Anamneza i status. Radioterapija i citostatska terapija kod navedenih bolesnika. Nuspojave i njihova sanacija. Krioprezervacija sperme. |
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa bazocelularnim i planocelularnim karcinomima kože. Anamneza i status. Radioterapija istih. Liječenje radiodermatitisa. Maligni melanomi. Liječenje istih uz posebni osvrt na biološku terapiju. |
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa tumorima kosti i mekih tkiva. Anamneza i status. Liječenje sarkoma. |
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa hematološkim malignim bolestima. Anamneza i status. Zračenje limfoma i plazmocitoma. |
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika kod kojih se provodi palijativno liječenje. Prehrana palijativnog bolesnika. Gastrostoma, PEG. Analgetska terapija. Ambulanta za bol. Evakuacija ascitesa i pleuralnog izljeva. Palijativna radioterapija i kemoterapija. Timovi za palijativnu skrb i hospicij. |
Ishodi učenja
Upoznavanje osnova djelokruga onkološke znanosti kao i načinima evaluacije onkološkog bolesnika i osnovama liječenja u onkologiju. |
Ishodi učenja
Upoznavanje s molekularno-genetičkom osnovom raka koja sve više postaje osnovom za specifično liječenje malignih tumora. Prisjećanje na znanja o staničnoj diobi, budući se kemoterapija zasniva na djelovanju citostatica na pojedine faze staničnog ciklusa. |
Ishodi učenja
Upoznavanje sa načinima imunološkog prepoznavanja maligne stanice, obzirom na saznanja kako je imunološki sustav jedan od bitnih čimbenika u uništenju maligne stanice. Diskutiranje o uzrocima metastaziranja zloćudnih tumora kao i načinima stvaranja vlastitog krvožilnog sustava od strane malignih stanica. Upoznavanje sa osnovama molekularne dijagnostike koja sve više postaje osnova za liječenje biološkom terapijom. |
Ishodi učenja
Upoznavanje sa rasprostranjenošću pojedinih vrsta malignih tumora u svijetu i u zemlji. Savladavanje incidiencija najčešćih vrsta tumora u svijetu i zemlji. Upoznavanje sa faktorima rizika za nastanak pojedinih malignih oboljenja. Savladavanje mjera prevencije malignih tumora. Upoznavanje sa osnovnim dijagnostičkim metodama u onkologiji. |
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa načinima kirurškog liječenja malignih tumora. Upoznavanje studenata s osnovnim načelima onkološkog liječenja: osnove cistostatske terapije, hormonske terapije, bioterapije i termofototerapije. |
Ishodi učenja
Upoznavanje sa fizikalnim osnovama zračenja. Upoznavanje sa osnovnim radioterapijskim uređajima. |
Ishodi učenja
Upoznavanje sa djelovanjem zračenja na tkiva: zdravo i tumorsko. Primjena elektrona i fotona u radioterapiji. |
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak karcinoma dojke. Histologija karcinoma dojke. Najčešće lokalizacije tumora. Načini širenja tumora dojke. Liječenje malignih tumora dojke: operativno, citostaticima, radioterapijom, biološkom terapijom i hormonskom terapijom. Mjere prevencije. |
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora ženskog i muškog reproduktivnog sustava. Najčešći patohistološki tipovi. Načini širenja navedenih tumora. Liječenje malignih tumora: operativno, citostaticima, radioterapijom, biološkom terapijom i hormonskom terapijom. Mjere prevencije. |
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora dišnog sustava i medijastinuma. Najčešći patohistološki tipovi. Načini širenja navedenih tumora. Liječenje malignih tumora: operativno, citostaticima, radioterapijom i biološkom terapijom. Mjere prevencije. |
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora probavnog i mokraćnog sustava. Najčešći patohistološki tipovi. Načini širenja navedenih tumora. Liječenje malignih tumora: operativno, citostaticima, radioterapijom i biološkom terapijom. Mjere prevencije. |
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora glave i vrata te tumora kosti i mekih tkiva. Najčešći patohistološki tipovi. Načini širenja navedenih tumora. Liječenje malignih tumora: operativno, citostaticima, radioterapijom i biološkom terapijom. Mjere prevencije. |
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora krvotvornog, limfatičkog i endokrinog sustava. Najčešći patohistološki tipovi. Načini širenja navedenih tumora. Liječenje malignih tumora: citostaticima, radioterapijom i biološkom terapijom. Mjere prevencije. |
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata sa faktorima rizika za nastanak malignih tumora kože i središnjeg živčanog sustava. Najčešći patohistološki tipovi. Načini širenja navedenih tumora. Liječenje malignih tumora: operativno, citostaticima, radioterapijom i biološkom terapijom. Mjere prevencije. |
Ishodi učenja
Upoznavanje studenata s bolesnicima lošeg općeg stanja i načinima njihove skrbi. Upoznavanje sa palijativnom radioterapijom i kemoterapijom. Sve mjere simptomatske terapije. Upoznavanje sa načinima prehrane takovih bolesnika i analgetskom terapijom. Ambulanta za bol. Načini djelovanja u hospiciju. Što čini sustav za takve bolesnike. |
Ishodi učenja
Vježbe iz kolegija Klinička onkologija izvode se na Klinici za radioterapiju i onkologiju KBC-a Rijeka. Studenti za vježbe moraju usvojiti osnovna znanja sa predavanja. Na uvodnoj vježbi studentima će se objasniti posebnost pristupa onkološkom bolesniku. Upoznati će se sa radom Klinike, uređajima za zračenje te primjenom citostatika, biološke terapije, imunoterapije i hormonske terapije. Sudjelovati će u pregledu bolesnika sa različitim vrstama I stadijima karcinoma. Usvojiti će znanja o postupcima zbrinjavanja bolesnika sa nuspojavama zračenja i kemoterapije. Upoznati će se sa terminalnim bolesnikom. |
Ishodi učenja
Upoznavanje sa uređajima za zračenje i načinima njihovog djelovanja na tkivo. Nuspojave zračenja i njihova sanacija. Upoznavanje sa citostatskom terapijom na odjelima i Dnevnoj bolnici. Načini aplikacije citostatika, nuspojave i sanacija istih. Zbrinjavanje febrilne neutropenije. Upoznavanje sa biološkom terapijom, načinu njenog apliciranja, nuspojavama i sanacijom istih.
|
Ishodi učenja
Prikaz bolesnica sa poštednim i radikalnim operativnim zahvatom. Anamneza i status. Prikazi planiranja bolesnika radioterapijom. Nuspojave zračenja i njihova sanacija. Aplikacija citostatika. Premedikacija. Nuspojave citostatske terapije i njihova sanacija. Ostvarivanja prava na vlasulju, grudne proteze. Limfna drenaža. Udruge. |
Ishodi učenja
Prikazi bolesnica sa tumorima rodnice, maternice, stidnice i jajnika. Anamneza i status. Brahiterapija-simulacija aplikacije radioaktivnog cezija. Nuspojave zračenja i njihova sanacija. |
Ishodi učenja
Prikaz bolesnika sa tumorima prostate, bolesnik sa lokalnom bolesti i sa metastazama. Amamneza i status. Planiranje konformalne radioterapije. Hormonska terapija. Aplikacija LHRH agonista. Zračenje koštanih metastaza. Citostatska terapija kod liječenja karcinoma prostate. |
Ishodi učenja
Prikaz bolesnika sa intratorakalnim tumorima: tumori pluća i mezoteliomi. Anamneza i status. Planiranje radikalne radioterapije.Citostatska i biološka terapija. Priprema bolesnika za aplikaciju citostatika. Sindrom vene kave i Pancoast sindrom kao hitnoće u onkologiji. |
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa tumorima jednjaka, želuca, gušterače i kolorektuma. Anamneza i status. Planiranje zračenja karcinoma jednjaka i rektuma. Nuspojave zračenja i njihova sanacija. Citostatska terapija za navedene tumore. Nuspojave citostatika i njihova sanacija. Primjena biološke terapije. Anus praeter. |
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa karcinomima mokraćnog mjehura i zloćudnim tumorima bubrega. Anamneza i status. Planiranje radioterapije kod karcinoma mokraćnog mjehura, imunoterapija. Biološka terapija i njezine nuspojave. Sanacija istih. Urostoma, nefrostoma. |
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa tumorima usne šupljine, ždrijela i larinksa. Anamneza i status.laniranje konkomitantne kemoradioterapije za navedene tumore. Nuspojave i sanacija nuspojava zračenja i citostatske terapije. |
Ishodi učenja
Prikaz bolesnika sa malignim tumorima središnjeg živčanog sustava i paranazalnih sinusa. Anamneza i status. Planiranje radioterapije glioblastoma i karcinoma maksile. Terapija edema mozga. Citostatska terapija. Kompresija leđne moždine. Metode zbrinjavanja. |
Ishodi učenja
Prikaz bolesnika sa tumorom testisa seminomskog i neseminomskog tipa. Anamneza i status. Radioterapija i citostatska terapija kod navedenih bolesnika. Nuspojave i njihova sanacija. Krioprezervacija sperme. |
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa bazocelularnim i planocelularnim karcinomima kože. Anamneza i status. Radioterapija istih. Liječenje radiodermatitisa. Maligni melanomi. Liječenje istih uz posebni osvrt na biološku terapiju. |
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa tumorima kosti i mekih tkiva. Anamneza i status. Liječenje sarkoma. |
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika sa hematološkim malignim bolestima. Anamneza i status. Zračenje limfoma i plazmocitoma. |
Ishodi učenja
Prikazi bolesnika kod kojih se provodi palijativno liječenje. Prehrana palijativnog bolesnika. Gastrostoma, PEG. Analgetska terapija. Ambulanta za bol. Evakuacija ascitesa i pleuralnog izljeva. Palijativna radioterapija i kemoterapija. Timovi za palijativnu skrb i hospicij. |